وقتی مخالفان، حرف ساده را نمی‌فهمند!
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
دیاکو_موبایل F دومی
ایرانیان - F داخلی موبایل111
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - f تبلت1111
دکتر نداف کرمانی 1
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
فرش مرتضوی_1
فرش مرتضوی_3
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
دکتر نداف کرمانی 3
دکتر نداف کرمانی 4
فرش مرتضوی_ 4
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
فرش مرتضوی_2
دکتر نداف کرمانی 2
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
دیاکو_F داخلی دومی
ایرانیان - F داخلی1111
۳۱۵۱۵۸
۲۰ فروردين ۱۳۹۵ - ۰۸:۱۷
۱۲۴۹۸
روزنامۀ محوری مخالفان و منتقدان «برجام» یا توافق هسته‌ای ایران با غرب از این سخن رئیس‌جمور روحانی که «اگر برجام نبود، صادرات نفت به صفر می‌رسید»، برآشفته و در واکنش به آن تیتر زده «اگر برجام نبود، نفت به 120 دلار می‌رسید»؛ اما مگر روحانی گفته بود که «قیمت» نفت به صفر می‌رسید که حالا می‌گویند 120 دلار می‌شد؟!
خبرگزاری ایسنا: روزنامۀ محوری مخالفان و منتقدان «برجام» یا توافق هسته‌ای ایران با غرب از این سخن رئیس‌جمور روحانی که «اگر برجام نبود، صادرات نفت به صفر می‌رسید»، برآشفته و در واکنش به آن تیتر زده «اگر برجام نبود، نفت به 120 دلار می‌رسید»؛ اما مگر روحانی گفته بود که «قیمت» نفت به صفر می‌رسید که حالا می‌گویند 120 دلار می‌شد؟!

«عصر ایران» در ادامه می‌نویسد: رئیس‌جمهور گفته بود «صادرات» نفت به صفر می‌رسید، یعنی «یک بشکه نفت هم نمی‌توانستیم صادر کنیم». وقتی نتوانی بفروشی، گیرم 120 دلار شود؛ ایران چه سهمی می‌بُرد؟!

مگر جز این است که در دوران تحریم، هند - که تازه در زمره تحریم‌کنندگان هم نبود و از کشورهای دوست به حساب می‌آید - هفت میلیارد دلار پول نفت ایران را به خاطر تحریم‌های بانکی نمی‌پرداخت یا نمی‌توانست بپردازد و کار به جایی رسید که به جای پول نفت ما برنج هندی می‌دادند که شالیکار ایرانی و خصوصا گیلانی را به خاک سیاه نشاند؟

بیشترین امتیازی که هند داد این بود که حاضر شد معادل دلاری را روپیه هند بدهد که به کار ما نمی‌آمد زیرا اقتصاد ایران در مرتبه اول به دلار و یورو و در وهله بعد به ین ژاپن و نهایا یوآن چین نیاز دارد و روپیه هند چندان مشکل را حل نمی‌کرد. برخی به طعنه می‌گفتند اگر آن وضع ادامه می‌یافت بعید نبود به جای تتمه 7 میلیارد دلار و غیر از برنج فلفل بدهد!

روحانی می‌گوید: «صادرات نفت ما به صفر می‌رسید». به زبان ساده‌تر یعنی نفتمان روی دستمان می‌ماند و اگر هم می‌خریدند پول آن قابل انتقال نبود و اگر هم می‌خواستند دور بزنند حاصل آن می‌شد بابک زنجانی که دو میلیارد و 700 میلیون یورو پول نفت را با ادعای دور زدن تحریم‌ها نداده و حکم اعدام هم هنوز سبب نشده بگوید پول‌ها را کجا چال کرده یا به چه‌کسی سپرده.

مگر نفت در برخی بنادر نمانده بود؟ به گونه‌ای که نفت‌کش‌ها قطار شده بودند. حالا با این وضعیت نفت چه 120 دلار و چه 20 دلار. چه فرقی می‌کرد؟!

این تازه در حالی است که خود گزاره «اگر برجام نبود، نفت 120 دلار بود» هم محل مناقشه است، زیرا مبتنی بر این فرضیه است که با تنش و درگیری قیمت نفت بالا می‌رود در حالی که در چند سال اخیر این گزاره هم باطل شده زیرا درست در هنگامه آتش و خون در خاورمیانه قیمت نفت روند افزایشی نداشته است.

این ادعاها سخنان نماد این جریان یعنی محمود احمدی‌نژاد را در آغاز تابستان 1387 به یاد می‌آورد که دو پیش‌بینی تاریخی خود را ارائه داد: اول این‌که نظام سلطه اجازه نخواهد داد یک رنگین‌پوست به کاخ سفید راه یابد و دوم این‌که امکان ندارد قیمت نفت از 159 دلار پایین‌تر بیاید. چند ماهی بیشتر اما نگذشت که بحران مالی آمریکا و بازارهای بورس و بانک‌ها را فرا گرفت و قیمت سهام سقوط کرد و قیمت نفت هم پایین آمد و اندک زمانی بعدتر باراک اوباما به عنوان اولین رنگین‌پوست رئیس‌جمهور آمریکا شد.

ادعای 120 دلاری شدن نفت بدون برجام را البته نماینده سابق ایران در اوپک مطرح کرده که گفته است: «در همین دولت یازدهم هم و خصوصا در 1.5 سال آغاز به کار که با بحران فروش مواجه بود باز هم صادرات نفت خام کشور حداقل یک میلیون بشکه در روز بوده است».

وی در توضیح نحوه فروش نفت ایران در سه سال انتهایی دولت دهم گفته است: «به غیر از اروپا و آفریقای جنوبی مابقی کشورها نفت ایران را خریداری می‌کردند و با وجود تحریم نفتکش‌های خارجی و اجتناب شرکت‌های بیمه‌ای خارجی از بیمه کردن نفتکش‌ها و نخریدن نفت، ایران نفت خود را با تکیه بر نفتکش‌ها و بیمه‌های داخلی در بنادر کشورهای مشتری، تحویل خریداران می‌داد».

در این‌باره هم می‌توان گفت رئیس‌جمهور نگفته «صفر شده بود»، بلکه گفته است «داشت صفر می‌شد». مثل این است که فردی به یک بیماری دشوار مبتلا شده باشد و بگویند «اگر به موقع عمل جراحی نمی‌شد احتمال مرگ او وجود داشت و زیاد دوام نمی‌آورد» و در رد این ادعا گفته شود: نه! درست نیست. قبل از عمل هم زنده بود و داشت نفس می‌کشید که به اتاق عمل رفت!

معلوم است که قبل از برجام هم نفت صادر می‌کردیم ولی داشت کم می‌شد. روحانی این را می‌خواهد بگوید. واقعاً این سخن این قدر غامض و پیچیده است؟

موجودی اقتصاد ما نفت است اما این بشکه‌های نفت را به صورت «قالب یخ» تصور و تصویر کنید. تحریم‌های نفتی و بانکی هم مثل آفتاب که می‌تابد و آب می‌کند. صبح یخ داری اما اگر زیر تیغ آفتاب ذوب شود، دیگر نداری؛ به همین سادگی!

بله. 1.5 میلیون بشکه بود اما داشت کمتر و کمتر می‌شد و روحانی نگفته صفر شده بود، بلکه گفته «صفر می‌شد». واضح است اما اگر واضح است - که هست - چرا خود را به ندانستن می‌زنند؟

مخزن بنزین یا همان باک بنزین اتومبیل شما گنجایش 50 لیتر بنزین را دارد و تنها 5 لیتر باقی مانده و طبعاً در پی آن هستید که خود را به اولین جایگاه یا پمپ بنزین برسانید. این اتفاق هم می‌افتد و بعد از آنکه باک را پر کردید به همراه و همسفرتان می‌گویید: شانس آوردیم‌ها! داشت تمام می‌شد و در جاده می‌ماندیم. تصور کنید این همراه و همسفر اما به طعنه پاسخ دهد: هنوز که صفر نشده بود؛ 5 لیتر داشتی.

بله داشتیم، اما داشت تمام می‌شد! صادر می‌کردیم، اما داشت صفر می‌شد! چه قیمت آن به 120 دلار می‌رسید و چه نمی‌رسید...
برچسب ها:
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
اپیلاسیون نانا 1
فرش ریحان 1
فرش تارنگ_1
شیرآلات زمانی_1
فرش تارنگ_3
اپیلاسیون نانا 3
شیرآلات زمانی_3
فرش ریحان 3
فرش ریحان 4
فرش تارنگ_4
اپیلاسیون نانا 4
شیرآلات زمانی_4
فرش ریحان 2
شیرآلات زمانی_2
فرش تارنگ_2
اپیلاسیون نانا 2
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
سفیر بار ساقدوش_فوتر موبایل
کالابرد_فوترموبایل
دکتر قدیمی_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
دیاکو_فوتر موبایل داخلی
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
استیل رگال_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
فرش تارنگ_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
بانک کتاب پایتخت_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
رستوران باغ بهشت _فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
بانک کتاب پایتخت_فوتر
فرش تارنگ_فوتر
استیل رگال_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
دکتر قدیمی_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
کالابرد_فوتر
دیاکو_فوتر داخلی
قالیشویی نوین_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
شفا_فوتر
فنی آتل_فوتر
سفیر بار ساقدوش_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
دکتر عارفی - فوتر