گفتگوی خواندنی با فعال ترین ترنس ایران
۳۱۶۴۰۸
۱۰ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۱:۵۷
۲۹۳۶۳
ترانه آرام 11 سال است که تغییر جنسیت داده و حالا در زمینه بازیگری فعالیت می کند و همچنان جزو فعال ترین ترنس های ایران است.
مجله همشهری سرنخ: ترانه آرام 11 سال است که تغییر جنسیت داده و حالا در زمینه بازیگری فعالیت می کند و همچنان جزو فعال ترین ترنس های ایران است.

با وارد شدن به آپارتمان کوچک ترانه انگار وارد خانه آدمی می شوم که کلکسیون پروانه های رنگی دارد. پروانه هایی که یک روز مثل خودش بوی پیله بودند و بعد از مدتی مجالس برای پروانگی پیدا کرده اند. برای همه ترنس ها این پروانه شدن، دیر و زود دارد اما سوخت و سوز ندارد! ترانه بیشتر از 6 سال قبل مهمان سرنخ بود و حالا بعد از این همه وقت، ملاقات دوباره من برای انجام مصاحبه با ترانه در آپارتمانش شروع می شود.

از پیله افسردگی تا روزهای خوش پروانگی

خانم تر شدم!

«اون موقع که با هم مصاحبه کردیم، روی پله 6 وایساده بودم، الان روی پله دوازدهمم! خیلی زود می رسم به پله بیستم.» راست می گوید: دیگر خبری از آن رنگ موهای تند و آراش های غلیظ نیست، عکس هایش را اغراق شده به دیوار نکوبیده، انگار دیگر دلیلی نمی بیند که چشمان خودش را پشت لنز های آبی و سبز پنهان کند. او حتی دیگر رفتارهایش هم خانمانه تر شده و این را می توان از چیدمان خانه اش هم فهمید.

کلاه گیس های رنگارنگ بارشان را از خانه او بسته اند و رفته اند. موهایش را بلند کرده و همان خوشحالش می کند؛ باور کرده دیگر نیاز به کلاه گیس ندارد. خانه اش آرامشی زنانه گرفته. دکور عوض شده اما هنوز هم ترانه یک چیز قدیمی در خانه اش دارد؛ کلی شمع و کتاب که رفقای او هستند. همه اینها نشان می دهد که ترانه در همه این سال ها چقدر بزرگ شده و چقدر آن طور که دوست داشته زندگی کردهاست. بعد از اینکه در سال 91 مریم ملک آرا فوت کرد، ترانه به شناخته شدن ترین ترنس ایرانی تبدیل شد. او برای همه همایش ها و سمینارها، پایان نامه های دانشجویی و خیلی چیزهای دیگر پیشقدم است. هرچند به قول خودش دوستان ترنسش آنقدر که باید او را دوست ندارند.

اعتماد به نفسم بالاست

هنوز هم با گذشت این همه سال از شکسته شدن تابوی تغییر جنسیت که با تلاش ترانه و امثال او شکل گرفت، خیلی ها هستند که دل شان نمی خواهد جلوی دوربین بیایند و درباره زندگی شان صحبت کنند و شاید ترانه را بتوان تنها کسی نامید که این قدم را برای عادی تر شدن حضور ترنس ها در جامعه برداشته است. از او می پرسم چطور می شود که تو اینقدر همه چیزت رو است: «فکر کنم اعتماد به نفسم خیلی بالاست».

می خندد و ادامه می دهد:«به نظرم پنهان کردن ندارد، ما سال ها تلاش کردیم برای اینکه به دیگران بفهمانیم جنسیت مان آن چیزی نیست که شما می بینید. بعد از کلی تلاش و طرد شدن، تصمیم به تغییر جنسیت گرفتیم.

حالا که خانواده راضی هستند، خودمان هم در قالبی که دوست داریم زندگی می کنیم چرا باید همه چیز را پنهان کنیم؟ من برای همین که پنهان نباشم تغییر جنسیت را انتخاب کردم وگرنه می توانستم مثل قبل همانطور که تا 23 سالگی زندگی کرده بودم، زندگی ام را ادامه بدهم.»

اعتماد به نفس داشتن و خود را پنهان نکردن، برای ترانه همان چیزهایی بود که او را به سمت بازیگری کشاند، با اینکه به قول خودش 7 سال حضورش در کارگاه بازیگری یکی از قدیمی ترین کارگردان های ایران، نتیجه ای جز اتلاف وقت برای او نداشت، اما توسط یکی از بازیگران به شکل جدی وارد عرصه بازیگری شد: «با رفت و آمدهایی که به محافل هنری داشتم آقای کیانوش گرامی را دیدم. ایشان وقتی متوجه علاقه شدید من به بازیگری شد، من را برای حضور در کار معرفی کرد. تا الان 4 تله فیلم بازی کرده ام و منتظر عقد قرارداد یک فیلم سینمایی با موضوع ترنس ها هستم. این فیلم سینمایی همان پله بیستم است که گفتم. من عاشق این کار هستم و از حضور در آن لذت می برم.»

فعالیتم بیشتر شده است

ترانه از جایش بلند می شود، می رود سمت میز کارش و عکس هایی که در پشت صحنه فیلم ها با بازیگرانی مانند بهنوش بختیاری، بهاره رهنما، شایسته ایرانی و... انداخته را نشانم می دهد. بالای میز کارش کلی کاغذ رنگی چسبانده و کارهایش را لیست کرده است.هر روز ساعت ها پشت میز می نشیند و کانال تلگرام و سایتش را اداره می کند و اگر دوستانش از او سوالاتی داشته باشند، شروع می کند به پاسخ دادن. می گوید یک روز بهنوش بختیاری را پشت صحنه یک کار دیده و چند ساعتی با هم درباره ترنس ها گپ زده اند. بعد از آن بود که این بازیگر نزدیک به 8 ماه به عنوان سفیر ترنس ها فعالیت کرد، اما از آنجا که دغدغه های زیادی داشت نتوانست کارش را ادامه بدهد، برای همین کنار کشید.

«چند ماهی است که فعالیت هایم در گروه هایی که با دوستان ترنسم داریم چند برابر گذشته شده است. اگر سر کار نباشم، وقتی بیدار می شوم تا شب نزدیک به 5 ساعت زمان می گذارم و با بچه ها در حال صحبت کردن هستم. کسانی که تغییر جنسیت نداده اند و مردد هستند را راهنمایی می کنم و به آنهایی که تغییر جنسیت داده اند اما هنوز درگیر مشکلات هستند، دلداری می دهم. این تنها کاری است که از دستم بر می آید.»

از پیله افسردگی تا روزهای خوش پروانگی

از خودم راضی نبودم

ترانه که تا 23 سالگی، نامش امیر بود مثل خیلی از ترنس ها از زمان کودکی لباس های دخترانه می پوشید. او هم وقتی تصمیم گرفت تغییر جنسیت بدهد مانند خیلی های دیگر، مشکلات زیادی را پشت سر گذاشت؛ از راضی کردن خانواده تا اطلاعات کم و گنگی که از وضعیت بعد از تغییر جنسیت داشت. همین ها باعث شد ترانه تصمیم بگیرد تحقیقات میدانی اش را در زمینه ترنس ها بیشتر کند و با ساخت یک مستند خودش و دوستانش را به مردم بیشتر بشناساند: «سال ها قبل یک اکیپ تشکیل دادم و شروع کردم به تحقیق.

در بین راه با شراره عطاری آشنا شدم. شراره پیشنهاد ساخت یک مستند را داد، من هم قبول کردم. این تنها کاری بود که می شود به واسطه آن دید جامعه را عوض کرد.» رفت و آمدها و فعالیت هایی که ترانه و بقیه ترنس های پرکار و فعال برای خودشان انجام دادند باعث یک اتفاق خوب شد: «خستگی من و بقیه کسانی که در این زمینه فعالیت کردند زمانی از تن مان رفت که بعد از پخش مستند، مجلس برای درمان هر تی اس مبلغ 5 میلیون تومان تصویب کرد که این، خبر خوبی برای ما بود.»

با امیر خداحافظی کردم

شرایط در دوره هایی از زندگی برای ترانه هم مانند دیگر ترنس ها سخت شد. او می توانست در قالب مردانه اش بماند و به زندگی ادامه بدهد اما تصمیم این زن، چیز دیگری بود؛ چیزی که او را مجاب کرد با تمام خوبی ها و بدی های زندگی امیر، با او خداحافظی کند و به سمت «ترانه» شدن قدم بردارد.

«تازه 11 سال است که می توانم نفس بکشم. تا قبل از این، نفس کشیدن برای من خیلی سخت بود. مدام احساس تنگی نفس داشتم. البته طبیعی است که بعد از عمل، خیلی از ما دچار افسردگی می شویم.»

از پیله افسردگی تا روزهای خوش پروانگی

افسردگی ای که ترانه از آن حرف می زند و دلایلی که از آن صحبت به میان می آورد کمی طبیعی است: «از آنجا که فرد ساعت ها زیر عمل جراحی می ماند، طبیعتا افسرده می شود اما منظور من از افسردگی اتفاقی است که بعد از عمل می افتد. بچه های ترنس قشری هستند که تمام نگاه ها را روی خودشان می بینند و همین مساله، گمراهشان می کند که بعد از عمل قرار است همه دنیا فقط به آنها نگاه کنند، در حالیکه اینطور نیست. بعد از عمل آنها به یک فرد طبیعی تبدیل می شوند که قرار نیست همه نگاه ها را به سمت خودشان بکشانند و یک زندگی رویایی بسازند.

یک مساله دیگر هم ماجرای بچه دار شدن از طریق طبیعی است که خوب امکانش برای هیچکدام از ما وجود ندارد. کسی که قصد دارد تغییر جنسیت بدهد باید با این مسائل کنار بیاید.»

مادر نمی شویم

این ناتوان بودن از مادر شدن را آن قدر تلخ به زبان می آورد که غصه ام می گیرد. خودم را می گذارم جای او با تمام احساس زنانه ای که دارد. حس تکان خوردن یک موجود در وجود هر زنی، شاید ناب ترین اتفاق زندگی اش را رقم بزند اما ترنس ها ممکن نیست این حس را تجربه کنند، تنها راهی که در پیش دارند به سرپرستی گرفتن یک کودک از بهزیستی است.

ترانه چندباری تا پای ازدواج رفت اما هیچوقت لباس عروسی به تن نکرد. سال ها قبل که با او صحبت کردم خیلی دلش می خواست ازدواج کند، اما این روزها یک «نه» غلیظ، جوابی است که او به سوالم می دهد: «چند بار تا الان خواستگار جدی داشتم.

اغلب هم آدم های معمولی بودند و خودشان با تغییر جنسیت من مشکلی نداشتند اما مشکل خانواده ها بودند. یک بار تا پای سفره عقد رفتیم اما وقتی خانواده طرف فهمیدند مراسم به هم خورد. از همان موقع تا الان مسیر زندگی ام را عوض کردم و دیگر دلم نمی خواهد ازدواج کنم.»

از پیله افسردگی تا روزهای خوش پروانگی

ترنس های موفق زیادی داریم

یکی از اتفاقاتی که باعث می شود مردم جامعه نظرشان نسبت به ترنس ها مساعد نباشد، نوع پوشش و رفتاری است که تعداد بسیار اندکی از این افراد برای خودشان انتخاب می کنند و جمعیت عظیمی از دوستان خودشان را با این حرکت در نگاه مردم زیر سوال می برند: «من هم قبول دارم که یک عده بسیار کمی که شاید 20 درصد از کل جمعیت ما را تشکیل می دهند رفتار نامناسبی داشته باشند اما بقیه ترنس ها به شکل کاملا معمولی، بدون اینکه حتی در نگاه دیگران، متفاوت جلوه کنند زندگی خودشان را دارند و اتفاقا آدم های موفقی هستند، از پزشک گرفته تا وکیل پایه یک دادگستری و استاد دانشگاه. نباید از روی آن عده اندک، درباره بقیه تصمیم گیری و قضاوت کرد.»

توصیه های زنی که 11 سال است متولد شده، به خانواده های بچه های ترنس

در این تصمیم بزرگ، همراه شان باشید


قبول این شرایط برای خیلی از پدر و مادرها سخت و غیرقابل باور است اما خانواده تران چنین مشکلی با فرزند ترنس شان نداشتند و شاید به همین دلیل است که او اینقدر در کار و زندگی اش موفق شده و «ترنس» بودن را انگی نمی داند که لازم باشد آن را پنهان کند. «زمانی که تصمیم به تغییر جنسیت گرفتم نزدیک عید 83 بود. همه در خانه جمع بودند. آمدم و در حضور تمام فامیل گفتم از قالبی که در آن زندگی می کنم راضی نیستم و قصد تغییر جنسیت دارم کسی از شنیدن این حرف شوکه نشد اما پدربزرگم با پیشنهاد خرید خانه و خرج یک عروسی مجلل تصمیم داشت جلوی من را بگیرد که البته موفق نشد.»

متاسفانه تعداد زیادی از خانواده ها زمانی که متوجه می شوند فرزندشان ترنس است شروع می کنند به سرزنش کردن او. وقتی می بینند او باور دارد که ترنس است از هراس اینکه آبروی شان نرود، او را از خانه و خانواده طرد می کنند.

بعضی ها هم بعد از عمل جراحی، به اشتباه فرزند ترنس شان را از دید اقوام و دوستان پنهان می کنند در حالی که همراهی خانواده بهترین موهبتی است که این افراد به آن نیاز دارند.»
انتشار یافته: 25
در انتظار بررسی:1
-
12:27 - 1395/03/10
خوب مگه مرض داشتی خوتو از زندگی طبیعی خدادادی محروم بکنی لااقل پدر که میشدی جواب خدا رو چی می خوای بدی هم این دنیا رو از خودت گرفتی هم اون دنیا رو ،به چه درد می خوره این زندگی
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۴۸ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۰
فرهاد تو خوبی؟؟؟؟ داداش به تو هم یارانه میدن؟
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۰۰ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۰
اشتباهی مثبت دادم! یه کم تحقیق کن در مورد ترنسها. اونها بدنشون شبیه یه جنسیته، یا قسمتی از بدنشون، اما از بچگی خودشون و رفتارشون و فکرشون و خواسته هاشون جنسیت مخالفه، یعنی بدنشون (کامل یا قسمتی) شبیه مردها یا زنهاست، اما مرد یا زن نیستن، بلکه مخالف بدنشونن، حتی فتوای دینی داریم که این آدمها میتونن عمل کنن و بنشون رو هم همون چیزی کنن که توی ذهنشونه. این خانم از اول هم مرد نبودن که بخوان مرد بمونن، فقط بدن مردونه داشتن. الان خود شما رو بخوان به زور زن بکنن میپذیری؟ وقتی چیزی رو نمیدونی از خدا و دین حرف نزن. خدا و اسلام هم حواسشون بهشون هست!
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۱۵ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۰
آقای محترم بهتر در مورد این قضیه مطالعه کنید بعد اظهار نظر کنید.
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۱۷ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۰
فرها جان بهتر نیست یکم به جای قضاوت مطالعه کنی.
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۰۰ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۰
وقتی اطلاع از چیزی نداری خوبه که اظهار نظر نکنی ها. هیچ کی نمیگه پس زبونت کو؟ به جای اینکه به ایشون دلداری بدی و دعا کنیم برای این نوع افراد که با مشکلشون به صورت بیماری برخورد کنند و مثل اینشون درصدد معالجه بر بیان، واسه خودت رو هوا حرف می زنی
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۲۲ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۱
فرهاد جان
عزیزم

مدیونی اگر سکوت کنی ها
بگو داداش من
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۱۶ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
آقا فرهاد همین الآن پا میشی میری هم از نظر دینی و مذهبی و هم از نظر علمی و منطقی درباره این موضوع مطالعه میکنی تا متوجه بشی چی به چیه واگرنه قطعا به خاطر طرز فکرت اون دنیا نمیتونی جواب خدا که هیچی حتی نکیر و منکر رو بدی!!!!
امین
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۹
بچه ها اگ اینستا دارین ایدی بدید لطفا
Iran, Islamic Republic of
13:49 - 1395/03/10
کاش در مورد ترنسها بیشتر مینوشتید اینکه فقط احساس متفاوت به جنسیتشون دارن یا هورمونهاشونم متفاوته ؟ جراحیشون در چه جهتیه ؟ در واقع اینا دو جنسه هستن؟
فرقشون با همجنسگراها چیه؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۱۸ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۰
موافقم متاسفانه اطلاعاتمون خیلی کمه بیشتر با همجنسگراها مقایسه می شن البته فکر کن اونم یک نوع اختلال رفتاریه و دست خودشون نیست.
امین
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۹
بچه ها منم ترنسم من یک کانل در اینستا دارم ک مال ماترنس هاست ایدی مو میذم خواستین بیاین ادتون بزنم
Iran, Islamic Republic of
17:26 - 1395/03/10
بهتر آدمها رو قضاوت نکنیم
آدمها رو وقتی میشه قضاوت کرد که از شرایط، احساسات ، افکار و ... لحظه به لحظه شون آگاه باشیم که اونم نمیشه
ضمنا همیشه زندگی به من یاد داده که در هیچ موردی زبان به شماتت کسی باز نکنم
قضیه ترنسها با همجنسباز ها فرق میکنه
Iran, Islamic Republic of
17:49 - 1395/03/10
من خیلی شرمنده م وخیلی خیلی عذرخواهی می کنم اشتباه از من بود ببخشید
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۲۶ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۱
آقا فرهاد من تو فضای مجازی کمتر کسی دیدم با این متانت به اشتباهش اقرار کنه. متاسفانه اطلاع رسانی ت. این زمینه ها تو کشور ما کمه. افراد ترنس و دوجنسی و همجنسگرا و ... رو با هم اشتباه می گیرن که هرکدومشون کاملا یه مورد متفاوت هستند. موفق باشید.
Iran, Islamic Republic of
22:40 - 1395/03/10
خوشحالم برات آرزوی سعادت دارم و خوشبختی
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۶
سلام شما هم ترنس هستین
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۶
من ترنس هسم میخواستم باهاتون صحبت کنم
09100542800
-
11:25 - 1395/03/11
من این سایت رو خیلی دوست دارم و روزی چندین بار میام و مطالعه می کنم ولی خداوکیلی اصلا اطلاعات نداشتم و واقعا زود قضاوت کردم بعدا نظرات رو که خوندم فهمیدم چه اشتباهی کردم و خیلی ناراحت شدم حالا نطرات افراد متفاوته تو همه زمینه ها و می بینم که جر و بحث هم میشه ولی وقتی متوجه شدم چه اشتباهی مرتکب شدم عذرخواهی از محضر این عزیزان و بقیه دوستان تنها کاری بود که می تونستم بکنم باز م از محضر همه عزیزان عذرخواهی می کنم و امید دارم از اشتباه من بگذرن
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۱۸ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
آفرین که به اشتباهت پی بردی و آفرین به مردم ما که میبینم نسبت به چند سال قبل درک و شعورشون بالاتر رفته. احسنت.
Iran, Islamic Republic of
15:55 - 1395/03/12
فرهاد خیلی خوشم اومد ازین کارت. دمت گرم, شجاعت داری
Iran, Islamic Republic of
19:27 - 1396/01/15
از نظر فقهی هیچ مشکلی تغییر جنسیت نداره مانند کسی که بیمار است یا بیمار روحی و روانی داره به پزشک مراجعه می کنه و درمان میشه آنها هم به آرامش رسیدن مگر کسی که با مشکل مانند سندروم داون یا هر بیماری مادر زادی به دنیا میاد همه به دنبال درمانش نیستن این هم یه اخلال است و بر طرف کردنش و دنبال درمان رفتنش وظیفه همون فرد و اطرافیانش است
شاد باشین
Iran, Islamic Republic of
14:09 - 1397/04/26
سلام خواستم باشماخصوصی صحبت کنم درصورت امکان البته نیتم خیره برای کمک به تمام ترنس های ایران عزیز
Iran, Islamic Republic of
00:12 - 1398/09/29
منم ترنسم ولی خانواده ام سرویسم کردن
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج