متن سخنان وزیر كشور در سازمان ملل
قالیشویی ادیب_هدر
لاویه_هدر
قالیشویی ادیب_هدر
لاویه_هدر
دیاکو_موبایل F دومی
ایرانیان - F داخلی موبایل111
قالیشویی ادیب_هدر
لاویه_هدر
ایرانیان - f تبلت1111
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
فرش مرتضوی_1
دکتر نداف کرمانی 1
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
دکتر نداف کرمانی 3
فرش مرتضوی_3
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
دکتر نداف کرمانی 4
فرش مرتضوی_ 4
فرش مرتضوی_2
دکتر نداف کرمانی 2
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
دیاکو_F داخلی دومی
ایرانیان - F داخلی1111
۳۲۰۳۰۰
۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۰۷:۲۲
۶۳۹۰
جمهوری اسلامی ایران از معدود كشورهائی است كه با تحمل خسارات مالی و جانی بی وقفه، بیشترین میزان مواد مخدر غیر قانونی را از چرخه منافع سوداگران مرگ خارج كرده و بخشی از جامعه جهانی را از ابتلا به اعتیاد محفوظ می دارد.
خبرگزاری ایرنا: جمهوری اسلامی ایران از معدود كشورهائی است كه با تحمل خسارات مالی و جانی بی وقفه، بیشترین میزان مواد مخدر غیر قانونی را از چرخه منافع سوداگران مرگ خارج كرده و بخشی از جامعه جهانی را از ابتلا به اعتیاد محفوظ می دارد.

عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر كشور كه در نشست ویژه مجمع عمومی سازمان ملل متحد، در خصوص مسأله جهانی مواد مخدر ( UNGASS) شركت كرده است،‌ در سخنرانی خود در این نشست، با اشاره به بخشی از دست آوردها و تجارب جمهوری اسلامی ایران در رویكرد اجتماعی مبارزه با مواد مخدر،‌ تحقق واقعی اصل مسوولیت مشترك بین المللی و جمعی به دور از ملاحظات سیاسی را در روند مبارزه با مواد مخدر خواستار شد.

متن كامل سخنرانی وزیر كشور و دبیر كل ستاد مبارزه با مواد مخدر بدین شرح است:


بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای رئیس، روسای محترم هیات های نمایندگی، عالیجنابان، خانم ها و آقایان؛

ابتدا مایلم به رئیس مجمع عمومی سازمان ملل متحد بخاطر ریاست این نشست مهم كه برای بررسی یكی از مهمترین معضلات جامعه بشری یعنی مواد مخدر تشكیل گردیده است، تبریك عرض نمایم. همچنین از جناب آقای خالد شَما (KHALID SHAMAA) رئیس و سایر اعضای هیات رئیسه در نشست های بین الدوره ای و نشست ویژه پنجاه و نهمین كمیسیون مواد مخدر كه با تلاش های صمیمانه خود زمینه همفكری و تبادل نظرات هیات های نمایندگی كشورها را در مورد دستاوردها و چالش های موجود در مبارزه با مواد مخدر فراهم نمودند، تشكر می نمایم.

همچنین از نقش اثرگذار جناب آقای یوری فدوتوف مدیر اجرایی UNODC در طول آماده سازی پیش نویس سند این نشست و تلاش همكاران ایشان در دبیرخانه كمیسیون مواد مخدر سپاسگزاری می نمایم. بدون تردید همكاری خستگی ناپذیر دولت ها و مشاركت مجدانه اعضای جامعه مدنی نیز قابل تقدیر و تشكر است.

جناب آقای رئیس، روسای محترم هیات های نمایندگی، عالیجنابان، خانم ها و آقایان،

جمهوری اسلامی ایران از معدود كشورهائی است كه با تحمل خسارات مالی و جانی بی وقفه، بیشترین میزان مواد مخدر غیر قانونی را از چرخه منافع سوداگران مرگ خارج نموده و بخشی از جامعه جهانی را از ابتلا به اعتیاد محفوظ می دارد. تقدیم 3800 شهید و بیش از 12000مجروح در مصاف با قاچاقچیان مسلح منطقه ای و فرامنطقه ای و نیز صرف میلیاردها دلار برای تجهیز و انسداد مرزها با هدف جلوگیری از ورود مواد مخدر به كشور و مقابله با عبور مواد بسوی سایر كشورها بخشی از این مبارزه فراگیر می باشد. بر همین اساس، بطور میانگین بیش از 80% تریاك و حدود 40 % هروئین و مرفین جهان در ایران كشف می گردد چنانچه در سال 2015 نیز حدود 620 تن انواع مواد مخدر در كشور كشف گردیده است.

در همین حال، در اجرای فرمایشات مقام معظم رهبری دائر بر توجه ویژه به امر مبارزه با مواد مخدر و مساله اعتیاد بعنوان اولویت اول برنامه های كاهش آسیب های اجتماعی در كشور، برنامه های كاهش تقاضا شامل پیشگیری، درمان و كاهش آسیب و بازتوانی و بازگشت به جامعه را نیز با جدیت تمام در چارچوب استراتژی متوازن بین كاهش تقاضا و كاهش عرضه‌ اجرا نموده ایم كه در اینجا به بخشی از دستاوردها و تجارب در این زمینه اشاره می نمایم:

- پوشش 40% جمعیت كل كشور در برنامه های پیشگیری در محیط های چهارگانه محیط های خانواده،‌ آموزشی، كار و محله ها ؛

- مراجعه داوطلبانه 40 % مصرف كنندگان و معتادان به مراكز خدمات درمانی و كاهش آسیب،‌ كه از بالاترین نرخ جهانی بشمار می رود؛

- اتخاذ 'رویكرد اجتماعی مبارزه با مواد مخدر توسط جناب آقای دكتر روحانی رئیس جمهور محترم دولت تدبیر و امید' از طریق جلب مشاركت حداكثری مردم، بطوریكه بیش از 85% ازبرنامه های كاهش تقاضا شامل پیشگیری، درمان، كاهش آسیب و حمایت های اجتماعی توسط بخش خصوصی و سازمان های غیر دولتی انجام می گیرد؛

- تدوین و اجرای 'طرح صیانت از معتادان تحت درمان و بهبودیافته و خانواده های آنها' از طریق اعطاءبیمه های درمانی و خدمات پس از درمان، حرفه آموزی و ایجاد اشتغال ؛

- كاهش 'جمعیت زندانیان' از طریق اجرای برنامه های 'مجازات جایگزین' برای مجرمان مواد مخدر و فراهم سازی خدمات درمانی و كاهش آسیب در زندان ها؛

- كاهش 60% سهم معتادان تزریقی در مبتلایان به HIV از طریق اجرا و توسعه مداخلات كاهش آسیب

جمهوری اسلامی ایران معتقد است در صورت اتخاذ 'استراتژی جامع و متوازن كاهش عرضه و تقاضا در سطوح ملی، منطقه ای و بین المللی' ، گسترش همكاریهای منطقه ای و بین المللی خصوصاً تحقق واقعی اصل مسوولیت مشترك بین المللی و جمعی به دور از ملاحظات سیاسی و اجتناب از طرح موضوعات غیر ضروری در روند تصمیمات جمعی، نتایج مبارزه جهانی با مواد مخدر درآینده نه چندان دور مشاهده خواهد گردید.

جناب آقای رئیس

جمهوری اسلامی ایران به عنوان كشوری كه در خط مقدم مقابله با مساله جهانی مواد مخدر می باشد، بر این عقیده است كه كنوانسیون های سه گانه بین المللی به دلیل جامعیت و انعطاف پذیری می بایست همچنان به عنوان شالوده نظام بین المللی برای كنترل مواد مخدر حفظ گردد و از كمیسیون مواد مخدر (CND) به عنوان نهاد اصلی سیاستگذاری سازمان ملل متحد در موضوعات مرتبط با مواد مخدر و از نقش تعیین كننده هیات بین المللی كنترل مواد مخدر (INCB) در تسهیل دسترسی قانونی به داروهای تسكین دهنده آلام بیماران و تامین نیازهای علمی و همچنین از تقویت دفتر UNODC بعنوان نهاد اجرایی در ساختار سازمان ملل حمایت شود. بموازات آن، توجه ویژه به استراتژی توسعه پایدار در كلیه جوامع و معیشت جایگزین، به همراه مقابله با كشت غیر قانونی و امحاء آن، با هدف كاهش وابستگی به تولید، قاچاق و جرایم مرتبط با مواد مخدر در مناطق مستعد كشت، تولید، قاچاق - در صورت مشاركت جامعه جهانی - می تواند به كاهش موثر این معضل در اقصی نقاط جهان كمك نماید.

جناب آقای رئیس، حضار محترم،

درچارچوب استراتژی متوازن ویكپارچه، آمادگی جمهوری اسلامی ایران را برای برگزاری كنفرانس بین المللی مبارزه با مواد مخدر و جرایم مرتبط در مسیر بالكان با مشاركت دفتر UNODC و همه كشورهای واقع در مسیر ترانزیت بمنظور بررسی راهكارهای ارتقاء همكاری ها جهت مقابله با پولشوئی عواید ناشی از مواد مخدر در این مسیركه بیش از سی میلیارد دلار برآورد گردیده است، انجام عملیات كنترل دلیوری، شناسایی و دستگیری سران باندهای بین المللی قاچاق، كشف محموله های قاچاق و ضبط اموال و دارائی های قاچاقچیان در طول مسیر و تبادل اطلاعات و تجارب اعلام می دارم.

جناب آقای رئیس:

با توجه به اینكه سال 2019 برای تحقق اهداف جامعه جهانی تعیین شده است، جمهوری اسلامی ایران پیشنهادهای زیر را برای لحاظ در دستور كار نشست آتی ارائه می نماید:

- اجتناب ناپذیری 'اتخاذ رویكرد اجتماعی' و طرح 'صیانت از معتادان تحت درمان و بهبود یافته و خانواده های آنها' بعنوان یك رویكرد موفق

- ضرورت بررسی راهكارهایی جهت افزایش نرخ ماندگاری درمان در بین بهبود یافتگان

- ضرورت اتخاذ شیوه های نوین برای افزایش ضریب كشف جرایم مواد مخدر از طریق توسعه همكاریهای منطقه ای و بین المللی

- اجرایی شدن تعهدات جامعه جهانی جهت مساعدت فنی و تجهیزاتی به كشورهای واقع در مسیر ترانزیت و در معرض آسیب

- تمركز جامعه جهانی برای مهار مساله در منشاء و مناطق تولید از طریق اجرای توسعه جایگزین با اولویت امنیت و توسعه پایدار بر مبنای اصل مسوولیت مشترك.

در این ارتباط آمادگی كشورم را برای اجرای توافقات فی مابین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اسلامی افغانستان و دفتر UNODC برای اجرای طرح پایلوت توسعه جایگزین در یكی از ولایت های آن كشور با مشاركت جامعه جهانی مجددا اعلام می دارم.

جناب آقای رئیس و حضار محترم

در خاتمه امیدوارم 'نشست ویژه مجمع عمومی' با در نظر گرفتن دستاوردها و چالش ها بر مبنای احترام كامل به حاكمیت و تمامیت ارضی، عدم مداخله در امور داخلی و اصل برابری كشورها و از طریق تامین اراده جمعی و مشاركت جامعه جهانی جهت مقابله با مساله جهانی مواد مخدر فراهم آورد.

از صبر و شكیبایی شما متشكرم.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شیرآلات زمانی_1
اپیلاسیون نانا 1
فرش تارنگ_1
فرش ریحان 1
فرش ریحان 3
اپیلاسیون نانا 3
فرش تارنگ_3
شیرآلات زمانی_3
شیرآلات زمانی_4
اپیلاسیون نانا 4
فرش تارنگ_4
فرش ریحان 4
فرش تارنگ_2
شیرآلات زمانی_2
اپیلاسیون نانا 2
فرش ریحان 2
کالابرد_فوترموبایل
چوب و هنر _فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
دیاکو_فوتر موبایل داخلی
شفا_فوترموبایل
استیل رگال_فوتر موبایل
سفیر بار ساقدوش_فوتر موبایل
بانک کتاب پایتخت_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
فرش تارنگ_فوتر موبایل
دکتر قدیمی_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
ایرانیان- فوتر موبایل222
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
کالابرد_فوتر
شفا_فوتر
دکتر قدیمی_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
چوب و هنر _فوتر
ایرانیان-فوتراصلی222
دکتر عارفی - فوتر
سفیر بار ساقدوش_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
فرش تارنگ_فوتر
بانک کتاب پایتخت_فوتر
استیل رگال_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
دیاکو_فوتر داخلی
فنی آتل_فوتر