آستون مارتین «ونتیج V12 رودستر»
۳۲۱۴۸
۰۸ مهر ۱۳۹۱ - ۱۵:۵۸
۹۸۶۸
ارتش سلطنتی به دنبال فتح مسکو!
«ونتیج» را باید در کنار محصولات سری DB، محبوبترین و شناخته شده ترین محصول شرکت آستون مارتین دانست. آغاز تولید این محصول در شرکت آستون مارتین به سال 1972 یعنی زمانی که این شرکت 59 ساله بود، بازمی گردد.

مجله اینترنتی برترین ها

هفت صبح:  با آنکه نمایشگاه بین المللی خودروی مسکو را نمی توان در ردیف نمایشگاه های معتبری چون ژنو و دیترویت قرار داد اما این نمایشگاه از مهمترین و پذجذبه ترین نمایشگاه های خودرو اروپا به شمار می آید. نمایشگاه خودرو مسکو با عمر 20 ساله که سابقه آغاز به کار آن به سال 1992 بازمی گردد، به گفته بسیاری از منتقدان و خودرونویسان، بزرگترین میعادگاه اهالی صنعت خودروسازی در بلوک شرق اروپا محسوب می شود. این نمایشگاه دوسالانه امسال نیز از 29 آگوست (جهت بازدید کارشناسان و خبرنگاران) و از تاریخ 31 آگوست (برای عموم) در محل دائمی خود یعنی «Moscow Obednya» گشایش یافت. با آنکه در تمامی ادوار برگزاری موتور شو مسکو بیش از ده ها رونمایی از خودروهای جدید صورت می گیرد و صدها خودرو و فناوری جدید به جهانیان معرفی می شود اما تعداد خودروهای خاص و پر سروصدای هر دوره به بیش از مجموع انگشتان دو دست نمی رسد. خودروهایی که می توان آنها را محور برگزاری نمایشگاه دانست که چه پیش از گشایش نمایشگاه و چه تا مدت ها پس از مراسم اختتامیه این نمایشگاه، در کانون توجه محافل خودرویی دنیا قرار دارند. در این نوشتار به معرفی یکی از خودروهای جدید و داغ این دوره از نمایشگاه بین المللی خودرو مسکو پرداخته و با «آستون مارتین و نتیج V12» مدل 2013 بیشتر آشنا خواهیم شد.

میراث بریتانیایی

«ونتیج» را باید در کنار محصولات سری DB، محبوبترین و شناخته شده ترین محصول شرکت آستون مارتین دانست. آغاز تولید این محصول در شرکت آستون مارتین به سال 1972 یعنی زمانی که این شرکت 59 ساله بود، بازمی گردد. از آن سال تا به امروز، ونتیج در کنار اسامی همچون بنتلی کانتیننتال و رولزرویس اعتبار صنعت خودروسازی بریتانیا به شمار می آید. نسل جدید مدل کوپه این خودرو نیز در سال 2005 میلادی در نمایشگاه خودروی ژنو به دوستداران این برند لوکس معرفی شد و تاکنون چندین دستگاه از نسل جدید این خودرو به صورت گذر موقت در چند سال گذشته وارد خیابان های کشورمان شده است. طراحی ونتیج اثر طراح معروف صنعت خودروسازی یعنی «هنریک فیسکر» است که آن را می توان یک طراحی پخته، مطابق با ذائقه اشرافی و دارای رگه های محسوس خودروهای اسپورت دانست. کلاسیک مدرنیته در جای جای طراحی این خودرو قابل رویت بوده و شخصیت با وقار و سلطنتی این رودستر انگلیسی از فاصله دور نیز به سرعت برای ناظر قابل تشخیص است. شاید نخستین موضوعی که در بررسی و پرداخت به چنین خودروهایی که در رده خودروهای اسپورت لوکس قرار دارند، مد نظر باشد مسئله کیفیت ساخت و کیفیت مواد به کار رفته شده در این خودرو باشد. در پرداخت این موضوع همین کافیست که بدانیم مجرب ترین نیروی انسانی متشکل از مهندسان و کارکنان پرسابقه شرکت آستون تحت قوانین سختگیرانه و شرایط خاص این شرکت با بهترین مواد اولیه از جمله چوب درختان گردو و چرم پوست حیوانات پرورش یافته در زیرمجموعه ای از شرکت آستون به صورت دست ساز مشغول تولید هر یک از محصولات خارج شده از خطوط تولید آستون مارتین هستند! 17 نوع چرم درجه یک به همراه طیف بسیار گسترده ای از پوشش چوبی یا کرومی در کنار 35 رنگ مختلف تنها بخش کوچکی از قابلیت انعطاف پذیری آستون مارتین در مقابل سفارش مشتریان این رودستر گرانقیمت است. جالب است بدانید که تمامی قسمت های چرمی داخل کابین این رودستر 2 نفره از جمله پوشش صندلی ها و غربیلک فرمان به صورت دست دوز تهیه و ساخته و پرداخته شده است. به این موارد ساعت آنالوگ گرانقیمت این خودرو را که در مرکز داشبورد خودرو قرار دارد نیز اضافه کنید تا طراحی کلاسیک و اصیل دکوراتیو داخلی ونتیج V12 رودستر مدل 2013 چیزی کم نداشته باشد.

قلب تپنده

زیر کاپوت کشیده جدیدترین محصول شرکت آستون مارتین پیشرانه ای 12 سیلندر به حجم 6 لیتر آرمیده است که تنها باید از این پیشرانه به عنوان یک نیروگاه کوچک سیار نام برد. این پیشرانه آلومینیومی تویین توربو 12 سیلندر که به صورت W شکل (یا همان به شکل دو V کنار هم) طراحی و چیده شده است توانایی تولید بیشینه قدرتی برابر با توجه 517 اسب بخار را در دور موتور 6500 rpm دارد. همچنین این نیروگاه کوچک تویین توربودار می تواند گشتاوری معادل رقم دیوانه کننده 570 نیوتن متری را در دور موتور 5750 rpm تولید کند. پیشرانه 517 اسب بخاری ونتیج V12 با نسبت تراکم 7/10 به یک، می تواند این سواره نظام بریتانیایی با وزن خالص 1760 کیلوگرم را در عرض تنها 5/4 ثانیه از حالت سکون به سرعت 100 کیلومتر بر ساعت و در عرض 7/9 ثانیه از حالت سکون به مرز سرعت 160 کیلومتر بر ساعت برساند. بد نیست اشاره کنیم این پیشرانه عنوان کوچکترین و سبکترین پیشرانه ساخت آستون مارتین را یدک می کشد و حدود 100 کیلوگرم از پیشرانه V8 این خودرو سبکتر است. علاوه بر پیشرانه پرتوان این خودرو عوامل دیگری چون طراحی و مهندسی باله عقب و باز طراحی سیستم سیستم تعلیق که ارتفاع کمتری نسبت به مدل های پیشین دارد نقش بسزایی در کسب رکوردهای زمانی خیره کننده این خودرو دارند. همچنین پیشرانه W12 این خودرو که دارای 48 سوپاپ با سامانه زمانبندی متغیر و چهار میل لنگ است پس از رساندن سرعت ونتیج به مرز یکصد کیلومتر بر ساعت در مدت زمان بسیار کوتاهی می تواند این خودرو را به سقف سرعت 315 کیلومتر بر ساعت (در حالت سقف بسته) برساند. همچنین بیشینه سرعت این خودرو در حالت سقف روباز به رقم 305 کیلومتر بر ساعت محدود شده است.

جعبه دنده جدید و پلتفرم منحصر به فرد

علاوه بر پیشرانه حجیم این خودرو که نقشی اساسی در رفتارهای دینامیکی این خودرو ایفا می کند جعبه دنده چنین خودرویی نیز باید کاملا خاص باشد تا بتواند نیرویتولیدی پیشرانه را بدون درنگ و اتلاف زمان به چرخ ها برساند. مهندسان شرکت آستون مارتین نیز برای رودستر گرانقیمت این شرکت، یک جعبه دنده شش سرعته هوشمند ساخت شرکت آلمانی ZF را در نظر گرفته اندکه بتواند نیرویتولیدی پیشرانه را به هر چهار چرخ این خودرو منتقل سازد.این جعبه دنده طوری برنامه ریزی شده است که 60 درصد نیروی تولیدی را به دیفرانسیل عقب و 40 درصد نیروی تولیدی پیشرانه را به محور جلو منتقل می کند که این امر به رفتارهای تندوتیز دینامیکی این خودرو شدت بیشتری می بخشد. گفتنی آنکه سامانه چهار چرخ متحرک این خودرو با آنلایز رفتارهای حرکتی خودرو در هر لحظه عکس العمل های مختلف نشان داده و فرامین متناسب با شرایط رانندگی را صادر می کند، به طوری که اگر حسگر دیفرانسیل احساس نماید که اختلاف بیش از حد مجاز در گشتاور بین دو اکسل وجود دارد به صورت خودکار وارد عمل شده و نیروی بیشتری را به چرخی که چسبندگی کمتری به زمین دارد ارسال می کند. علاوه بر این، جعبه دنده مذکور قابلیعت تعویض دنده به صورت کاملا دستی را نیز برای راننده مهیا می سازد که بدین ترتیب راننده می تواند از طریق دسته دنده یا شیفترها (پدال ها) پشت فرمان اقدام به تعویض دنده در سرعت و زمان دلخواه نماید. با آنکه وزنخشک این خودرو تنها 50 کیلوگرم از نسخه ونتیج هشت سیلندر سنگین تر بوده اما تقسیم وزن این خودرو که به صورت 51 درصد روی محور جلو و 49 درصد روی محور عقب است سبب شده تا ونتیج V12 بسیار پایدارتر از نسخه قدیمی تر آن به نظر رسد. ضمن آنکه مهندسان آستون مارتین برای پایداری بیشتر خودرو روی جاده برای نخستین بار سیستم تعلیق جناغی دوبل با آرایش Anit-Dive را در این خودرو به کار گرفته اند. قسمت شاسی ونتیج 2013 و بخش های عمده ای از بدنه آن از نوعی آلیاژ منیزیومی ساخته شده است. این آلیاژ جدید که بسیار سخت بوده در قسمت هایی چون ستون های نگه دارنده شیشه جلو و گلگیرهای جانبی به کار رفته است. سیستم ایستایی این خودرو نیز از نوع ترمزهای سرامیک کربنی خنک شونده با قطر 398 میلیمتر و کالیپرهای شش پیستونه در محور جلو ودیسک ترمزهای 360 میلیمتری چهارپیستونه در محور عقب خواهد بود.

تجهیزات و قیمت

آستون مارتین برای این خودرو فهرست بلندبالایی از تجهیزات و امکانات رفاهی و ایمنی تدارک دیده است که تنها نام بردن از آنها مقاله ای جداگانه می طلبد. با این حال، از مهمترین تجهیزات جدید به کار رفته شده در ونتیج V12 رودستر می توان به سامانه Follow to Stop که وظیفه رصد و آنالیز سرعت، شتاب و مسیر حرکت خودروهای موجود در مسیر پیش رو خودرو را دارد اشاره کرد. همچنین سامانه ناوبری هوشمند با قابلیت اتصال به اینترنت، سامانه گرم کننده سر و پشت گردن، سامانه جدید تثبیت دمای کابین در حالت باز بودن سقف، سامانه Day Light (روشنایی در روز) و رینگ های 19 اینچی آلیاژی به همراه تایرهای P-zero Corsa پیرلی و دیسک های سرامیک کربنی از دیگر تجهیزات این رودستر اشرافی هستند. شرکت آستون مارتین همزمان با رونمایی مدل جدید ونتیج در نمایشگاه خودرو مسکو فروش این مدل را نیز در کشورهای دارای نمایندگی آغاز کرده است. قیمت پایه در نظر گرفته شده برای این خودرو از حدود 233 هزار دلار آغاز می شود و بنا بر اعلام شرکت آستون مارتین، نخستین سری تولیدی این خودرو از اواخر تابستان سال جاری به مشتریان تحویل داده خواهد شد.


انتشار یافته: 3
در انتظار بررسی:1
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
20:27 - 1391/07/08
اووووووووووووووف
پاسخ ها
sara
NETHERLANDS
۱۳:۰۵ - ۱۳۹۱/۰۷/۰۹
اوووووووووووووووووووف
وحید
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۳:۴۴ - ۱۳۹۱/۰۷/۱۲
اووووووووووووووووف
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج