عکس: مسابقه ی پنیرغلتان
۳۲۵۷۰۰
۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۱۰:۳۹
۷۵۷۳
بیش از دویست سال است که دهکده ی Brockworth در Gloucestershire انگلستان میزبان مسابقه ی پنیر غلتان تپه ی کوپر(Cooper's Hill Cheese Rolling) است. در این رویداد سالانه یک پنیر گرد سه و نیم کیلوگرمی به پایین تپه فرستاده می شود و شرکت کنندگان باید به دنبال این پنیر از شیب تند تپه پایین بروند.
برترین ها: بیش از دویست سال است که دهکده ی Brockworth در Gloucestershire انگلستان میزبان مسابقه ی پنیر غلتان تپه ی کوپر(Cooper's Hill Cheese Rolling) است. در این رویداد سالانه یک پنیر گرد سه و نیم کیلوگرمی به پایین تپه فرستاده می شود و شرکت کنندگان باید به دنبال این پنیر از شیب تند تپه پایین بروند. ایده ی مسابقه این است که شرکت کنندگان پنیر را بگیرند، اگرچه در واقعیت هیچ کس نمی تواند این کار را انجام دهد. پنیر کمی زودتر از شرکت کنندگان شروع به حرکت کرده و در مدت کمی به بالاترین سرعت خود می رسد. و ضریب شیب تپه ی کوپر حدود 50 درصد است و در بعضی نقاط تقریبا افقی است، لذا روی پا ایستادن نزدیک به غیرممکن است. شرکت کنندگان اغلب زمین خورده و تا پایین تپه غلت می زنند. مصدومیت هایی گاهی جدی نیز در این مسابقه رایج است.

مسابقه ی پنیرغلتان

در سال 1997 33 نفر دچارمصدومیت های شدیدی شدند که پلیس را وادار کرد تا این مسابقه را در سال 1998 تعطیل کند. این رویداد در سال 2010 نیز دوباره به خاطر نگرانی هایی درباره ی سلامتی و ایمنی کنسل شد که باعث اعتراض طرفداران محلی و حتی بین المللی این رسم محلی شد. بعضی از شرکت کنندگان وفادار مسابقه ای غیر رسمی برگزار کردند و هزاران نفر برای تماشا آمدند. در سال 2013 مدل فومی از پنیر جایگزین شد تا مصدومیت ها به حداقل برسد. در یکی از مسابقات تماشاگری در اثر برخورد با پنیر به شدت مجروح شده بود.

سرآغاز دقیق این مسابقه مشخص نیست اما باور بر این است که در اوایل قرن نوزدهم آغار شده است. بعضی می گویند که این رسم به زمان روم باستان زمانی که آنها قلعه ای بر روی این تپه داشته اند باز می گردد و آنها بودند که برای اولین بار پرت کردن اشیا به پایین تپه را شروع کردند. باور بر این است که این رسم ریشه در مراسم بت پرستی دارد. در آن زمان دسته هایی از چوب خشک به پایین تپه فرستاده می شد تا نشانگر تولد سال نو بعد از زمستان باشد.

این رقابت از 5 مسابقه ( چهار مسابقه برای مردان و یک مسابقه برای زنان) تشکیل شده است. گاهی یک مسابقه ی ساده و ایمن تر نیز برای کودکان برگزار می شود. هر مسابقه 20 تا 40 شرکت کننده دارد. به طور سنتی این رقابت برای اهالی دهکده بوده اما امروزه از سرتاسر دنیا در این رقابت شرکت می کنند. جایزه ی برنده ی مسابقه نیز پنیر خواهد بود.

مسابقه ی پنیرغلتان

مسابقه ی پنیرغلتان

مسابقه ی پنیرغلتان

مسابقه ی پنیرغلتان

مسابقه ی پنیرغلتان

مسابقه ی پنیرغلتان

مسابقه ی پنیرغلتان

مسابقه ی پنیرغلتان

مسابقه ی پنیرغلتان

مسابقه ی پنیرغلتان

مسابقه ی پنیرغلتان

مسابقه ی پنیرغلتان

مسابقه ی پنیرغلتان

مسابقه ی پنیرغلتان
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج