گردن زرافه‌ها چگونه دراز شد؟
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
اپیلاسیون نانا 1
ادیب_1
شیرآلات زمانی_1
ادیب_3
اپیلاسیون نانا 3
شیرآلات زمانی_3
ادیب_4
اپیلاسیون نانا 4
شیرآلات زمانی_4
شیرآلات زمانی_2
اپیلاسیون نانا 2
ادیب_2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۳۳۰۷۴۱
۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۱۴:۳۳
۶۴۵۳
زرافه‌ها یکی از جذاب‌ترین و بامزه‌ترین موجودات روی کره‌ی زمین به حساب می‌آیند. این موجودات با پاهای دراز و لاغر و گردن برج‌مانندشان و با 4.5 تا 5.7 متر درازا، قدبلندترین پستانداران هستند.
مجله دیجی کالا - زهرا غلامی: زرافه‌ها یکی از جذاب‌ترین و بامزه‌ترین موجودات روی کره‌ی زمین به حساب می‌آیند. این موجودات با پاهای دراز و لاغر و گردن برج‌مانندشان و با 4.5 تا 5.7 متر درازا، قدبلندترین پستانداران هستند. حالا دانشمندان ژنوم زرافه‌ها و اوکاپی (زرافه‌های گردن کوتاه که خیشاوند زرافه‌های عادی هستند) را تعیین توالی کردند تا اسرار ژنتیکی در پس جثه‌ی منحصر به فرد و گردن دراز این جانور را بفهمند.

گردن زرافه‌ها چگونه دراز شد؟

قلب یک زرافه برای اینکه بتواند خون را به مغز پمپاژ کند، بسیار بزرگ بوده و فشار خون آن هم 2.5 برابر فشار خون انسان است. اما اوکاپی که یک گیاه‌خوار به اندازه‌ی اسب است، گردن دراز زرافه یا قلب قوی آن را ندارد. اوکاپی به خاطر همین تفاوت‌های فیزیکی مهم ایده‌آل‌ترین بستر برای تشخیص ویژگی‌های منحصر به فرد زرافه‌ است.

«داگلاس کاونر» (Douglas Cavener)،یک زیست‌شناس مولکولی از دانشگاه پنسیلوانیا و نویسنده‌ی این مقاله‌ی پژوهشی به همراه همکارانش ژنوم دو زرافه‌ی «ماسای» و یک اوکاپی را تعیین توالی کرد. اول آنها ژنوم زرافه و اوکاپی را با هم مقایسه کردند. سپس این دانشمندان ژن‌های زرافه و اوکاپی را با چند جانور پستاندار دیگر مثل دام‌ها و موش‌ها مقایسه کردند تا تصویر بهتری از تفاوت‌های ژنتیکی آنها با دیگر پستانداران به دست بیاورند.

دانشمندان در ژورنال Nature Communications نوشته‌اند که آنها 70 واریته‌ی ژنتیکی منحصر به زرافه‌ها را پیدا کردند. حدود نیمی از این ژن‌ها میزان رشد فیزیکی را کنترل می‌کنند که شامل استخوان‌بندی و سیستم گردش خون می‌شود. کاونر می‌گوید این دو مورد، مهم‌ترین چیزهایی هستند که زرافه‌ها را واقعا از دیگر پستانداران متمایز می‌کنند. دانشمندان حدس می‌زنند که  احتمالا همه‌ی این واریته‌های ژنتیکی در کنار هم روی زرافه تاثیر می‌گذارند تا تک تک مهره‌های گردن آن را دراز کنند. با اینکه گردن این موجودات نسبت به ما بسیار دراز است، اما گردن آنها هم درست مثل انسان‌ها تنها هفت مهره دارد.

محققان می‌گویند یک جهش ژنتیکی در یکی از این 70 ژن‌، نقص‌هایی را در رشد استخوان‌ها و تکمیل سیستم قلبی عروقی انسان‌ها و موش‌ها ایجاد کردند. شاید همان ژن‌ها عامل اصلی صفت‌های عجیب زرافه‌ها باشند.

قدمی بعدی برای محققان این است که آزمایش‌هایی انجام دهند تا ببینند که آیا واریته‌های ژنتیکی زرافه‌ها منجر به همان تفاوت‌های فیزیکی مورد انتظار محققان می‌شوند یا خیر. کاونر می‌گوید می‌توانیم این کار را برای موش‌ها انجام دهیم. محققان می‌گویند هنوز زمان زیادی مانده تا بتوانند همه‌ی اسرار مربوط به ویژگی‌های متمایز زرافه را بفهمند. با این حال، مقایسه‌ی دو جانور مثل زرافه و اوکاپی که خویشاوندی نزدیکی با هم دارند و اما در عین حال از لحاظ فیزیولوژیکی متفاوت هستند، کار هوشمندانه‌ای است.

اگر محققان می‌خواهند معمای ژنتیکی زرافه را حل کنند، باید هرچه سریع‌تر دست به کار شوند. چون تعداد این موجود در آفریقا رو به کاهش است. نویسندگان این پژوهش اشاره می‌کنند که از سال 2000 جمعیت این جانور 40 درصد کمتر شده است. حالا که در شرف کشف کدهای ژنتیکی این جانور باشکوه هستیم، اگر زرافه‌ها منقرض شوند، واقعا حیف می‌شود.
برچسب ها:
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
سفیر بار ساقدوش_1
گروه تولیدی نیلوفر_1
دکتر نائبی_1
سفیر بار ساقدوش_3
گروه تولیدی نیلوفر_3
دکتر نائبی_3
دکتر نائبی_4
سفیر بار ساقدوش_4
گروه تولیدی نیلوفر_4
گروه تولیدی نیلوفر_2
سفیر بار ساقدوش_2
دکتر نائبی_2
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
دکتر حسینی_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
دکتر صالحی_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
روشا فارمسی_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
آیلین_فوتر بلفارو
دکتر حسینی_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
کلینیک النا_فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
پارسیان طب - فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
فنی آتل_فوتر
آیلین_تزریق چربی
تنورستان_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
قالیشویی نوین_فوتر
دکتر صالحی_فوتر
اورانوس_فوتر2
روشا فارمسی_فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر