آموزش پرورش گوجه‌فرنگی به مسافران‌مریخ
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
ادیب_1
شیرآلات زمانی_1
اپیلاسیون نانا 1
شیرآلات زمانی_3
اپیلاسیون نانا 3
ادیب_3
ادیب_4
اپیلاسیون نانا 4
شیرآلات زمانی_4
ادیب_2
شیرآلات زمانی_2
اپیلاسیون نانا 2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۳۳۱۳۶۰
۰۱ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۸:۰۱
۷۹۱۸
همزمان با تلاش همه جانبه دانشمندان برای سفر به مریخ حالا این پرسش مطرح می شود که آیا اصولا امکان کشاورزی در فضا وجود دارد.
خبرگزاری مهر: همزمان با تلاش همه جانبه دانشمندان برای سفر به مریخ حالا این پرسش مطرح می شود که آیا اصولا امکان کشاورزی در فضا وجود دارد. تأمین غذای فضانوردان در سفرهای طولانی مدتی فضایی نظیر سفر به اعماق فضا و مریخ همواره یکی از چالش های مهم به شمار می آمده است. در حال حاضر فضانوردانی که قصد سفر به مدار زمین را دارند از غذاهایی استفاده می کنند که در زمین آماده و بسته بندی شده و برایشان به ایستگاه فضایی بین المللی ارسال می شود. این انتقال توسط یک راکت فضایی و بدون هیچ مشکل خاصی صورت می گیرد.

مسافران مریخ پرورش گوجه فرنگی در فضا را یاد می‌گیرند

اما وقتی صحبت از اعماق فضا می شود یعنی جایی که فضانوردان باید در سفرهای چند ماهه و حتی چندین ساله حاضر شوند قضیه فرق می کند. در اینجا با گستره بی پایانی سر و کار داریم که تا چشم کار می کند چیزی برای استفاده به عنوان مواد اولیه غذایی وجود ندارد. از آن گذشته تأمین اکسیژن مورد نیاز فضانوردان نیز یکی از دغدغه های اصلی به شمار می آید.

در این خصوص اندازه گیری های نسبتا دقیقی انجام شده است. بریژیت لاماز از آژانس فضانوردی اروپا (اسا) می گوید: هر فضانوردی برای حضور در یک مأموریت فضایی روزانه به ۵ کیلوگرم هوا، غذا و آب نیاز دارد. بر این اساس هر فضانورد در یک روز به یک کیلوگرم اکسیژن، یک کیلوگرم غذای خشک و سه کیلوگرم آب نیاز دارد که این میزان برای تأمین آب آشامیدنی فضانورد یا افزوده شدن به غذای خشک او به کار گرفته می شود.

اما اگر قرار باشد تمامی غذا و اکسیژن مورد نیاز فضانوردان در مأموریت های چند ساله به همراه آنها راهی فضا شود، آنگاه با چالش جدیدی روبرو خواهیم شد. برای حل این مشکل دانشمندان زیادی دست به کار شده و پروژه های متنوعی نیز به راه افتاده است که MELiSSA از جمله آنهاست. این طرح که در اسپانیا دنبال می شود شامل یک سیستم آزمایشی است که در آن از موش های آزمایشگاهی و جلبک استفاده می شود.

دانشمندان شرایطی را فراهم کرده اند که موش ها بتوانند از اکسیژن تولید شده توسط جلبک ها استفاده کنند. اما این یک مسیر یک طرفه نیست زیرا جلبک نیز دی اکسید کربن تولید شده توسط موش ها را جذب می کند.

اما درباره تأمین غذا چه می توان گفت؟ گروهی از مهندسان علوم فضایی در آلمان در حال ساخت کاوشگری هستند که در آن فرآیند کشت گوجه فرنگی در فضا مورد مطالعه قرار می گیرد. این کاوشگر CROPIS نام دارد که قرار است در تابستان سال آینده به فضا پرتاب شود. همزمان که این کاوشگر به دور زمین می گردد، تخم گوجه فرنگی در دل آن شروع به جوانه زدن می کند.

یکی از محققان این پروژه می گوید: ما در واقع با یک گلخانه کوچک سر و کار داریم که در آن گوجه فرنگی کشت می کنیم. در حالی که ماهواره در فضا می چرخد، سطوح مختلفی از جاذبه را برقرار می کنیم که در واقع نوعی تمرین شبیه سازی برای کشت محصولات کشاورزی در ماه و مریخ است.

در مقوله پرورش محصولات کشاورزی یک اصل کلی مد نظر دانشمندان قرار دارد و آن روی آوردن به پرورش میوه ها و گیاهانی است که آب بیشتری در خود نگاه می دارند. در این میان اما نوع ژنتیکی محصولات کشاورزی نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. در خصوص گوجه فرنگی محققان از نوعی زنجیره رشد سریع این محصول به نام Micro-Tina استفاده می کنند.
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
سفیر بار ساقدوش_1
گروه تولیدی نیلوفر_1
دکتر نائبی_1
دکتر نائبی_3
سفیر بار ساقدوش_3
گروه تولیدی نیلوفر_3
سفیر بار ساقدوش_4
گروه تولیدی نیلوفر_4
دکتر نائبی_4
دکتر نائبی_2
گروه تولیدی نیلوفر_2
سفیر بار ساقدوش_2
تدبیرکالا_فوتر موبایل
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
اورانوس_فوترموبایل2
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
روشا فارمسی_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
دکتر صالحی_فوتر موبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
قالیشویی بانو_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
دکتر لاجوردی_فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
اورانوس_فوتر2
روانشناسی مرهم_ فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
روشا فارمسی_فوتر
کلینیک النا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
دکتر صالحی_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
آیلین_تزریق چربی
فنی آتل_فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
تنورستان_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
پارسیان طب - فوتر