بوفون، اسطوره 38 ساله ای که رکورد می زند
۳۳۶۵۷۷
۲۳ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۲:۰۳
۱۳۱۴۱ 
در میان ته ریشی که بر صورت دارد، رگه های خاکستری رنگی وجود دارد که با دیدن آنها یادمان می آید که لوئیجی بوفون به سن 38 سالگی رسیده و باید خودمان را برای خداحافظی با یکی دیگر از اسطوره های فوتبال ایتالیا و جهان آماده کنیم.
هفته نامه شماره یک: در میان ته ریشی که بر صورت دارد، رگه های خاکستری رنگی وجود دارد که با دیدن آنها یادمان می آید که لوئیجی بوفون به سن 38 سالگی رسیده و باید خودمان را برای خداحافظی با یکی دیگر از اسطوره های فوتبال ایتالیا و جهان آماده کنیم. 38 سالگی را فقط از همین سفیدی ریش ها می توانیم بفهمیم چرا که گذر از همه این سال ها اثری بر واکنش ها، انعطاف ها و جاه طلبی های زندگی فوتبالی بی خزان کاپیتان تیم ملی ایتالیا و یوونتوس نگذاشت.

حالا در آستانه جام ملت های اروپا در فرانسه و در همین سن و سال، بوفون به عنوان یکی از بزرگترین دروازه بانان تاریخ فوتبال، یک برگ برنده برای تیم ناشناس ایتالیاست. فوتبال ایتالیا و هوادارانش خوش شانس هستند که بوفون یکی از بهترین فصل های فوتبالی اش را از زمان حضور در یوونتوس پشت سر گذاشته است؛ جایی که او یکی از بهترین قهرمانی های خود را در میان بیانکونری جشن گرفت و پس از فاجعه بارترین شروع فصل از سال 1953، جایی که یووه به پنج قهرمانی پیاپی دست پیدا کرد، قهرمانی سری آ را بار دیگر به دست آوردند.

ایستاده روی چکمه های ایتالیا

وجه تمایز

در همه این سال ها بوفون با دروازه بان افسانه ای ایتالیایی ها یعنی دینوزوف مقایسه شده و حالا وقت آن رسیده که زوف به ستایش از بهترین دروازه بان دو دهه اخیر فوتبال ایتالیا بپردازد. او می گوید: «بوفون فصل بزرگی را سپری کرد و همچنان همان بازیکنی است که می تواند در میدان تمایز ایجاد کند. بوفون باید در یورو 2016 خودش را نشان دهد.»

در این فصل بوفون تنها یک بازی از 38 بازی فصل را از دست داد اما تنها 20 گل از خط دروازه اش عبور کرد. این آمار خیره کننده تضمینی برای سیستم تدافعی بازی یوونتوس بود. آندره آ آنلی، رییس باشگاه یوونتوس به داشتن بوفون افتخار می کند و می گوید: «داشتن کاپیتانی چون بوفون یک امتیاز ویژه است. او در همه این سال ها مسئولیت پذیری خود را حفظ کرده و چه داخل زمین و چه بیرون آن، برای ما تمایز ایجاد می کند.» این صحبت های آنلی در حاشیه امضای قرارداد دو ساله ای بود که هفته گذشته به ثبت رسید و خیال هواداران تورینی را از حضور بوفون آسوده کرد.

ایستاده روی چکمه های ایتالیا

بازگشت به قهرمانی

او قدرت حاکم در رختکن است و با حرف هایش کمک می کند تا یوونتوس از بحران ابتدای فصل رهایی پیدا کند؛ فصلی که متزلزل آغاز شد اما بوفون چنین روزهایی را تجربه کرده بود و می دانست یووه این روزها را گذرانده و به مسیر قهرمانی بازگشته است. بوفون همیشه تیمش را از مراحل بحراتنی خارج کرده و حالا وقت آن رسیده بود که باز هم آن را تکرار کند. مانند همین ماه آوریل گذشته که پنالتی نیکولا کلانیچ، مهاجم کروات فیورنتینا را مهار کرد و باعث پیروزی مهم بیرون از خانه تیمش مقابل فیورنتینا شد.

در همان روز ناپولی مقابل رم تن به شکست داد تا یک قهرمانی دیگر اسکودتو به نام یوونتوس زده شود. پس از آن بازی در حالی که بازیکنان ماسیمیلیانو آلگری را روی دست به هوا پرتاب می کردند، قهرمانی برای بوفون در فلورانس مانند گیلاس روی کیک بود. قهرمانی این فصل بهترین قهرمانی طی پنج سال گذشته بود.

ایستاده روی چکمه های ایتالیا

رکورد تازه

طی 26 بازی بدون شکست یوونتوس در این فصل، او توانست یک رکورد تازه را در سری آ بر جای بگذارد و بیش از 974 دقیقه دروازه اش را بسته نگه دارد. پیش از این، سباستین روسی دروازه بان میلان رکورد 929 دقیقه را به نام خود ثبت کرده بود اما بوفون از آن عبور کرد تا با داشتن 10 کلین شیت متوالی که خود یک رکورد بود، در سری آ جاودانه شود.

بوفون در تمام جهان هوادارانی دارد که مهارت، اخلاق حرفه ای و رکوردهایش را ستایش می کنند. او که 156 بازی ملی دارد، همچنان با گذشت 15 سال از انتقال از پارما به یوونتوس با مبلغ 53 میلیون یورو، گران ترین دروازه بان دنیا محسوب می شود. در همه این سال ها یوونتوس و همچنین تیم ملی ایتالیا بیش از هر کسی ارزش این گرانی توجیه پذیر را درک کردند. بسته نگه داشتن دروازه در مسیر هفتمین قهرمانی، تمامی هواداران آتزوری را به یاد تابستان سال 2006 انداخت؛ جایی که ایتالیا در 7 بازی تنها دو گل پذیرفت تا بوفون با رکورد ایکر کاسیاس و فابین بارتز برابری کند.

در همان سال او جایزه لویاشین را به دست آورد و هنوز تنها دروازه بانی است که توانسته جایزه بهترین بازیکن باشگاهی اروپا را در کلکسیون افتخاراتش داشته باشد. در این سال ها تنها دو نایب قهرمانی لیگ قهرمانان اروپا در سال های 2003 و 2015 به او رسیده که شاید این بزرگترین ناکامی وی باشد.

در این فصل شکست مقابل بایرن مونیخ این ناکامی را تداوم بخشید اما بوفون هنوز امید دارد و می گوید پیش از آنکه تسلیم شود، امید دارد که قهرمانی اروپا را کسب کند: «برای بردن لیگ قهرمانان اروپا نیاز داریم از نظر عصبی خودمان را بهتر مدیریت کنیم، شخصیت قوی تر بسازیم و بیشتر و بیشتر تمرکز کنیم. این چیزهایی است است که از شکست در مونیخ آموختم.»

ایستاده روی چکمه های ایتالیا
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
09:46 - 1395/03/24
اینقدر من عاشقشم که حد نداره
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج