پاسخ حجاریان به ادعای BBC درباره امام (ره)
۳۳۸۲۵۱
۱۹ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۴:۳۳
۱۲۴۳۱
سعید حجاریان به ادعای شبکه بی‌بی‌سی فارسی در خصوص پیام امام خمینی (ره) به دولت «جان‌.اف کندی» پاسخ داد.
پایگاه خبری جماران: سعید حجاریان به ادعای شبکه بی‌بی‌سی فارسی در خصوص پیام امام خمینی (ره) به دولت «جان‌.اف کندی» پاسخ داد.

سعید حجاریان با اشاره به اسناد ادعایی در خصوص پیام امام خمینی به دولت کندی که هنگام حصر در قیطریه منتشر شده، گفت: در جریان گزارش اخیر بی‌بی‌سی ادعا شده که امام از طریق آیت‌الله شیخ خلیل کمره‌ای پیغامی را به دولت کندی فرستاده است؛ در حالی که نکته مهم در این میان آن است که اساسا شیخ خلیل کمره‌ای در طول حصر امام امکان ملاقات با ایشان را نداشته است.

وی در تشریح این موضوع افزود: در دوران حضور امام در منزل آقای روغنی در قیطریه همسر امام لیستی بیست نفره را به سیف عصار مسئول پرونده امام در ساواک می‌دهد تا این افراد برای ملاقات بتوانند به محل اقامت امام بیایند؛ اما از این لیست بیست نفره فقط چند نفر از نزدیکان امام همچون مرحوم آیت‌الله پسندیده و آیت‌الله اشراقی امکان حضور پیدا می‌کنند و لذا اصلا آقای کمره‌ای ملاقاتی با امام نداشته است که بخواهد پیغامی از طرف ایشان ببرد.

حجاریان یادآور شد: شاه همانگونه که در قضیه دکتر امینی نیز نمایان بود، نسبت به جناح دموکرات آمریکا و دولت کندی حساسیت داشت و این امر دلیل دیگری بر عدم امکان ارسال چنین پیغامی به کندی از طرف امام محسوب می‌شود.

وی گفت: خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی که این گزارش را منتشر کرده، نماینده سابق این شبکه در تل آویو بود که گرایش شدیدی به صهیونیست‌ها دارد؛ اتفاقا به همین دلیل او را از این سمت عزل کرده و به نمایندگی در آمریکا فرستادند و اکنون به قول خودش به دنبال اسناد رفته است، در حالی که حتی یک سند هم در مورد رابطه امام با کندی منتشر نکرده است؛ او اگر راست می‌گوید این سند را منتشر کند.

حجاریان یادآور شد: کندی مدتی پس از حصر امام ترور شد و لذا حتی اگر مرحوم کمره‌ای از قول خودش هم حرفی به آمریکایی‌ها زده باشد اثری نداشته است، چراکه کندی مرده بود.

وی یکی از هدف‌های از این فضاسازی در برهه زمانی فعلی را تخریب حسن روحانی رئیس‌جمور کشورمان دانست و گفت: آنها می‌خواهند بگویند روحانی هم امروز با آمریکایی‌ها ارتباط دارد؛ بی‌بی‌سی می‌خواهد عده‌ای را در داخل ایران بترساند و آتو به دست آنها بدهد که دولت فعلی نیز از طریق امثال دکتر ظریف و ... با آمریکا مرتبط است.

حجاریان ادعای بی‌بی‌سی در مورد رابطه امام با کندی را مهم‌تر از ادعای رابطه با دولت کارتر خواند، چراکه پیش‌تر پاسخ‌های متعددی در این خصوص داده شده است.

وی در ادامه تصریح کرد: اساساً چرا آمریکا باید در آن مقطع (سال 1342) با امام ارتباط می‌گرفت؟ در آن زمان مراجع تقلید طراز اولی در حوزه علمیه حضور داشتند و آمریکا اگر مایل به ارتباط گرفتن بود باید با مراجع تقلید وقت تماس برقرار می‌کرد.

حجاریان در ادامه گفت: نکته جالب در همین زمینه گفت‌وگوی فردی به نام پرویز معتمد مأمور دستگیری امام است؛ وی در تاریخ 11 خردادماه امسال در مصاحبه‌ای که در یک سایت خبری خارج از کشور منتشر شد، گفته بود: «خانم (همسر امام) گفتند آقا فرمودند از شما سؤال کنم حالا که ما در اختیار شما هستیم آیا اعضای فامیل اجازه ملاقات با ما را دارند یا خیر و چنانچه نیازی به دارو یا احتمالاً پزشک پیش آمد اجازه هست که پزشک مخصوص خانواده به این محل بیاید؟ ... در پاسخ ایشان گفتیم لیست کسانی را ‌که مایل به ملاقات با آن‌ها هستید در اختیار ما قرار دهید تا به اطلاع مقامات برسانیم و نتیجه را به شما ابلاغ ‌کنیم.

حاج‌خانم نامه‌ای به دست سیف عصار دادند که اگر اشتباه نکنم حاوی اسامی بیش از ۲۰ نفر از فامیل درجه یک و افرادی که از فعالیت‌های آنان آگاهی داشتیم بود. ۲۴ ساعت بعد اسامی افرادی که می‌توانستند به دیدار ایشان بیایند مورد تأیید قرار گرفت.

تا آن‌جایی که یادم مانده (آیت‌الله) مصطفی خمینی، (آیت‌الله) شهاب‌الدین اشراقی داماد آیت‌الله (امام) خمینی و آیت‌الله پسندیده برادر ایشان هر از گاهی به ملاقات ایشان می‌آمدند. دخترها هم می‌آمدند. منتهی به آن‌ها گفته شد لطفاً موارد مطرح شده در این‌جا را بیرون بازگو نکنید. اگر خبری به گوش ما برسد و یا اتفاقی بیافتد که مشکلی را به وجود آورد ارتباط قطع خواهد شد». اما همین فرد در مصاحبه دیگری که در همان سایت پس از انتشار گزارش بی‌بی‌سی منتشر شد سخن خود را تغییر داد و گفت: «من در آن گفتگو توضیح دادم ما در مورد (آیت‌الله) خمینی سختگیری آنچنانی نمی‌کردیم. هدفمان کنترل اوضاع بود. اجازه می‌دادیم افراد مختلف به دیدار او بیایند. پیام وی به دولت آمریکا ناشی از صحت روایت من است».

وی در پایان گفت: در واقع اینها نیز به همنوایی و همراهی با بی بی سی پرداختند که تناقض یاد شده نشانگر دروغ بودن این ادعاهاست.
برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 3
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
15:14 - 1395/03/19
بی بی سی خباثت میکند
Iran, Islamic Republic of
16:05 - 1395/03/19
بی بی سی سلطنتی خبیث ،حامی کودتای 28مرداد،وسرکارآورنده ی محمد رضا پهلوی ونابود گر مصدق حالا بازی جدید دراورده.لعنت الله علی قوم الظالمین الی یوم الدین
Iran, Islamic Republic of
07:53 - 1395/03/22
چی شد حجاریان که تا حالا اخ بود
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج