دلشدگان و دلدادگان در مینیاتورهای ایرانی
قالیشویی ادیب_هدر
لاویه_هدر
قالیشویی ادیب_هدر
لاویه_هدر
دیاکو_موبایل F دومی
ایرانیان - F داخلی موبایل111
قالیشویی ادیب_هدر
لاویه_هدر
ایرانیان - f تبلت1111
فرش مرتضوی_1
دکتر نداف کرمانی 1
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
فرش مرتضوی_3
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
دکتر نداف کرمانی 3
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
دکتر نداف کرمانی 4
فرش مرتضوی_ 4
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
فرش مرتضوی_2
دکتر نداف کرمانی 2
دیاکو_F داخلی دومی
ایرانیان - F داخلی1111
۳۴۶۹۵۳
۰۹ تير ۱۳۹۵ - ۱۳:۴۲
۱۳۵۴۷
در کنار شعر و ادب فارسی، نگارگری یکی از جلوه‌‌‌‌گاه‌های افسانه‌ها، اسطوره‌ها، تاریخ و فرهنگ ایرانی است. هنر مینیاتور که اوج آن را مکتب عباسی در زمان صفویه می‌دانند، شوریدگی و دلباختگی و سوته‌دلی را نیز پیش چشم می‌گشاید.
برترین ها: در کنار شعر و ادب فارسی، نگارگری یکی از جلوه‌‌‌‌گاه‌های افسانه‌ها، اسطوره‌ها، تاریخ و فرهنگ ایرانی است. هنر مینیاتور که اوج آن را مکتب عباسی در زمان صفویه می‌دانند، شوریدگی و دلباختگی و سوته‌دلی را نیز پیش چشم می‌گشاید.

دلشدگان و دلدادگان در مینیاتورهادلباختگی ویس و رامین در منظومه فخرالدین اسعد گرگانی به نظم آمده است. پادشاه که موبد نام دارد، مردی پیر و زنباره است که ویس را هنگامی که هنوز از مادر زاده نشده، خواستگاری می‌کند. ویس عاشق رامین، برادر موبد می‌شود و عشق این دو داستانی شورانگیز را رقم می‌زند که در نهایت با مرگ ویس پایان می‌گیرد.

دلشدگان و دلدادگان در مینیاتورهاعشق خسرو و شيرين اثر نظامی گنجوی از زيباترين و غمناک‌ترین داستان‌های فارسی به شمار می‌رود. شیرین به خسرو دل‌ می‌بندد و فرهاد کوه‌کن به شیرین. خسرو کشته می‌شود، شیرین خود را در فراق یار می‌کشد و فرهاد هم پس از شنیدن خبر مرگ شیرین با تبر به فرق خود می‌کوبد.

دلشدگان و دلدادگان در مینیاتورهاعشق یوسف و زلیخا، روایتی کهن و مذهبی است که پیش از "هفت اورنگ" جامی، در تورات و قرآن نیز آمده است. شاهدخت مصر زمانی دل به یوسف بست که او را در خواب دید. مینیاتوری از وصال و عروسی این دو دلداده که در کتابخانه دانشگاه آکسفورد نگاهداری می‌شود.

دلشدگان و دلدادگان در مینیاتورهامطرب خوش نوای من عشق نواز همچنین/ نغنغه دگر بزن پرده تازه برگزین... "دیوان شمس"

دلشدگان و دلدادگان در مینیاتورهاخوش‌تر ز عیش و صحبت و باغ و بهار چیست/ ساقی کجاست گو سبب انتظار چیست/ هر وقت خوش که دست دهد مغتنم شمار/ کس را وقوف نیست که انجام کار چیست... "حافظ"

دلشدگان و دلدادگان در مینیاتورهادو عاشق اثر رضا عباسی، نقاش صاحب‌ سبک دوره صفویه. این اثر در موزه متروپولیتن نیویورک نگاهداری می‌شود.

دلشدگان و دلدادگان در مینیاتورهابرآرد روزگارت از سه لب کام / لب يار و لب جوي و لب جام... مینیاتور موسوم به "شاه عباس و جوان" اثر محمد قاسم تبریزی، نگارگر عصر صفویه در مکتب اصفهان. این تابلو در موزه لوور نگاهداری می‌شود.

دلشدگان و دلدادگان در مینیاتورهادلدادگی سلیمان و ملکه صبا نیز از روایات مذهبی است که در تورات و قرآن آمده است. مینیاتوری از ملکه سبا و هدهدی که پیغام او و سلیمان را به هم می‌رساند. ای هدهد صبا به سبا می‌فرستمت / بنگر که از کجا به کجا می‌فرستمت/ حیف است طایری چو تو در خاکدان غم / زین جا به آشیان وفا می‌فرستمت... "حافظ"

دلشدگان و دلدادگان در مینیاتورهاآوای دوست، اثری از محمود فرشچیان، با عناصر همیشگی مینیاتورهای معاصر؛ نی‌لبک، زن اثیری، گل و برگ، پرنده، جوی آب و قدح...

دلشدگان و دلدادگان در مینیاتورهامینیاتوری در ترسیم دلدادگی رابعه و بکتاش. عشق رابعه بلخی به غلام برادرش حارث، با مرگ پاسخ داده شد. رابعه نخستین زن پارسی‌سرا به شمار می‌رود. عشق او باز اندر آوردم به بند / کوشش بسیار نامد سودمند/ توسنی کردم ندانستم همی / کز کشیدن سخت‌تر گردد کمند...

دلشدگان و دلدادگان در مینیاتورها
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
اپیلاسیون نانا 1
شیرآلات زمانی_1
فرش ریحان 1
فرش تارنگ_1
فرش ریحان 3
اپیلاسیون نانا 3
فرش تارنگ_3
شیرآلات زمانی_3
شیرآلات زمانی_4
فرش تارنگ_4
فرش ریحان 4
اپیلاسیون نانا 4
فرش ریحان 2
فرش تارنگ_2
اپیلاسیون نانا 2
شیرآلات زمانی_2
بانک کتاب پایتخت_فوتر موبایل
استیل رگال_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
فرش تارنگ_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
دیاکو_فوتر موبایل داخلی
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
دکتر عارفی - موبایل فوتر
دکتر قدیمی_فوتر موبایل
چوب و هنر _فوتر موبایل
ایرانیان- فوتر موبایل222
شفا_فوترموبایل
کالابرد_فوترموبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
سفیر بار ساقدوش_فوتر موبایل
ایرانیان-فوتراصلی222
تدبیرکالا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
فرش تارنگ_فوتر
چوب و هنر _فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
کالابرد_فوتر
شفا_فوتر
دکتر قدیمی_فوتر
فنی آتل_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
بانک کتاب پایتخت_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
سفیر بار ساقدوش_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
استیل رگال_فوتر
دیاکو_فوتر داخلی
دکتر عارفی - فوتر