اقیانوس چقدر بزرگ است؟
۳۵۶۵۰۱
۳۱ تير ۱۳۹۵ - ۰۹:۲۳
۷۶۹۲
تصور کنید که در کنار ساحلی ایستاده‌اید و به اقیانوس نگاه‌ می‌کنید. امواج با ساحل برخورد می‌کنند؛ آبی‌رنگ تا جایی که چشمان شما می‌تواند ببیند. بگذارید در دامنه گسترده اندازه اقیانوس و همه چیز آن غرق شویم. حال از خودتان بپرسید، اقیانوس چقدر بزرگ است؟
وب سایت ویدوآل: تصور کنید که در کنار ساحلی ایستاده‌اید و به اقیانوس نگاه‌ می‌کنید. امواج با ساحل برخورد می‌کنند؛ آبی‌رنگ تا جایی که چشمان شما می‌تواند ببیند. بگذارید در دامنه گسترده اندازه اقیانوس و همه چیز آن غرق شویم. حال از خودتان بپرسید، اقیانوس چقدر بزرگ است؟

اولین چیزی که نیاز به درک آن داریم، این است که در‌ واقع تنها یک اقیانوس وجود دارد که شامل 5 حوزه آبی به نام‌های آرام، اطلس، هند، منجمد شمالی و منجمد جنوبی می‌شود. هر یک از این 5 حوزه در حالی که خود یک اقیانوس محسوب می‌شوند، در‌حقیقت و بدون‌ شک بخشی از یک پیکره آبی عظیم (اقیانوس) هستند که چهره سیاره زمین را تعیین می‌کند.

این اقیانوس حدود ۷۱‌درصد ازسطح سیاره ما را پوشانده است؛ چیزی حدود ۳۶‌ میلیون کیلومتر‌ مربع یا منطقه‌ای به اندازه ۳۶‌برابر ایالات متحده آمریکا. می‌شود گفت که این گستره بسیار وسیعی‌ است و هنگامی که از فضا دیده می‌شود تا حد بسیار زیادی چهره‌ حاکم بر سیاره ما را نشان می‌دهد. در حال حاضر این اقیانوس ۱/۳ میلیارد - این میلیارد است! - کیلومتر مکعب آب را در بر‌گرفته است.

به عبارت دیگر، این مقدار آب برای اینکه تمامی ایالات متحده را در آب شوری به ارتفاع ۱۳۲ کیلومتر غوطه‌ور کنیم، کافی‌ است؛ ارتفاعی که فراتر از مرتفع‌ترین ابرها است و به‌شدت در جو بالایی گسترده می‌شود. با این حجم، این اقیانوس معرف ۹۷‌درصد از کل آبی‌ است که در زمین وجود دارد و بالاتر از آن (همه این‌ها)، در‌بر‌گیرنده و شامل ۹۹درصد از بیوسفر جهان (زیست‌کره) است که زیستگاه موجودات زنده بوده و در آن زندگی وجود دارد.

اکنون بگذارید یک ثانیه این‌هایی که گفتیم (این موارد) ته‌نشین شود. تنها یک‌درصد از بیوسفر (زیست‌کره) تمام جهان کنونی که ما می‌شناسیم و همه (کل) فضا‌های زندگی که توسط خود قاره‌ها احاطه شده‌اند را تشکیل می‌دهد؛ تنها یک‌درصد! اقیانوس تمام آن چیزهای دیگر (باقی‌مانده) است. اقیانوس از لحاظ فیزیکی عظیم و حجیم و اهمیت آن برای زندگی بی‌نظیر است؛ چراکه باعث به‌وجود آمدن بزرگ‌ترین ویژگی‌های زمین‌شناسی سیاره ما شده که این 4 مورد قابل‌توجه‌ترین آن‌ها است: اقیانوس بزرگ‌ترین رشته‌کوه‌های جهان یعنی رشته‌کوه‌های میانی را در خود جای داده است که حدود ۶۵ هزار کیلومتر طول دارد. این محدوده در زیر آب به‌طور تقریبی ۱۰‌مرتبه طولانی‌تر از طولانی‌ترین رشته‌کوه زمین به نام «آند» در خشکی کوه‌ها است.

در زیر (پایین) تنگه دانمارک بزرگ‌ترین آبشار جهان قرار دارد. در این آبشار عظیم تقریبا ۱۱۶‌برابر بیشتر از لبه آن «اینگا» -از نظر حجم بزرگ‌ترین آبشار روی کره‌زمین- در رودخانه کنگو  آب می‌گذرد. بلندترین کوه جهان در‌واقع در اقیانوس‌ است که مخفی بوده و از دید پنهان است. در حالی‌ که 4 هزار و 200 متر از «موناکیا» هاوایی بالاتر از سطح دریا قرار دارد، گوشه‌هایش در زیر امواج و 5 هزار و 800 متر دیگر آن در آب است. بنابراین موناکیا که از بالا پوشیده از برف و یخ و از پایین پوشیده از گل و لای است، به‌طور تقریبی ۱۰ هزار متر ارتفاع دارد که در مقابل آن کوه «اورست» با بیش از یک کیلومتر ارتفاع کوتوله‌ای (کوتاه قدی) کوچک و ناچیزی بیش نیست.

خب، از آنجایی که ما اورست بیچاره را انتخاب کردیم، بگذارید ژرف‌ترین دره جهان یعنی گودال «چلنجر» را در نظر بگیریم که 11 کیلومتر پایین‌تر از سطح اقیانوس و حدود 6‌برابر ژرف‌تر از «گرند کنیون» (‌دره‌ای در ایالت آریزونا) است؛ آنقدر ژرف که کوه اورست در آن جای می‌گیرد و هنوز بیش از ۲٫۱ کیلومتر آب در بالای قله آن قرار دارد. به عبارت دیگر، ژرفای گودال چلنجر به‌طور تقریبی هم ارتفاع پرواز هواپیما‌های تجاری‌ است. خب می‌توانید آن را تکه‌تکه کنید؛ اقیانوس B بزرگ، Iبزرگ و G بزرگ است و سیاره ما را تعریف می‌کند. خانه بزرگ‌ترین ویژگی‌های زمین‌شناسی، شامل وسیع‌ترین فضای قابل زندگی و بر این اساس، خانه بیشترین اشکال زندگی روی زمین است که به‌ طور تقریبی اندازه‌ای‌ غیر‌قابل‌ درک دارد. اما خیلی هم بزرگ، عظیم و فوق‌العاده نیست که دست‌‌نیافتنی باشد.

در‌حقیقت حدود ۵۰‌درصد از جمعیت جهان در کنار ۱۰۰ کیلومتری خط ساحلی آن زندگی کرده و بقیه هم در نزدیکی دریاچه‌ها، رودخانه‌ها و مرداب‌ها زندگی می‌کنند که بلاخره آن‌هم به اقیانوس می‌رسد؛ بنابراین در این سیاره هر فرد فرصتی برای تاثیر‌گذاری در سلامت عمومی و طبیعت جهان اقیانوس دارد. گواهی از تاثیر انسان در هر بخش از اقیانوس دیده می‌شود و  مهم نیست که چقدر دور و چقدر ژرف و عمیق است. درست است که اقیانوس سیاره ما را تعیین و تعریف می‌کند، اما در‌واقع این ما هستیم که اقیانوس را تعیین و تعریف می‌کنیم.

 
 
در صورت پخش نشدن ویدئو بر روی تصویر زیر کلیک کنید.
اقیانوس چقدر بزرگ است؟ 
برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 2
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
15:25 - 1395/05/01
مساحت اقیانوسها 36 میلیون کیلومتر مربع غلطه و 360 درسته
Iran, Islamic Republic of
13:26 - 1395/05/02
این مقاله ترجمه اش اینقدر ضعیف است یا تایپش انگار گوگل ترانسلیت ترجمه اش کرده است
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج