حذف اسید چرب ترانس از محصولات غذایی
۳۶۳۱۴۵
۱۳ مرداد ۱۳۹۵ - ۰۹:۳۷
۲۹۶۳
رئیس سازمان غذا و دارو، تاکید کرد: حداکثر تا سال ۱۴۰۴ استاندارد ما اجازه افزودن هیچ درصدی از اسید چرب ترانس در محصولات غذایی را نخواهد داد.
خبرگزاری مهر: رئیس سازمان غذا و دارو، تاکید کرد: حداکثر تا سال ۱۴۰۴ استاندارد ما اجازه افزودن هیچ درصدی از اسید چرب ترانس در محصولات غذایی را نخواهد داد.

دکتر رسول دیناروند در نشست خبری مشترک با رئیس سازمان ملی استاندارد با اشاره به نگاه مثبت هر دو سازمان در جهت هماهنگی و حل مشکلات مردم اظهار کرد:  امروز نقطه عطفی در حوزه تعاملات بین وزارت بهداشت وسازمان ملی استاندارد است و امیدواریم که با این تفاهمات، موازی کاری‌ها کمتر شده و به حداقل برسد.

وی با بیان آنکه بعضا در همکاری های مشترک با تداخل اقدامات بین دو سازمان مواجه می‌شدیم و نتیجه آن سوءاستفاده برخی افراد از این فضا یا تحمیل هزینه اضافی بر تولید کنندگان و تجار بود.

رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به موارد توافق شده در تفاهم نامه ادامه داد: تمام موسساتی که به موجب قانون موظفند که دارای مسئول فنی از سوی وزارت بهداشت یا مدیر کنترل کیفیت از طرف سازمان ملی استاندارد باشند، پس از تایید از سوی دو سازمان، مورد قبول سازمان دیگر نیز خواهد بود.

وی افزود: ما در نهایت نگاه‌مان این است که در تدوین استاندارد به سازمان ملی استاندارد کمک کنیم و در نظارت بر استانداردها وظایف هر دو سازمان مشخص شود و دوباره کاری و موازی کاری برای یک موضوع خاص صورت نگیرد.

دیناروند همچنین با بیان اینکه بیشترین سهم قاچاق کالا مربوط به لوازم آرایشی و بهداشتی است، اظهار کرد: تخمین ما این است که ۵۰ درصد از بازار این محصولات از بازار قاچاق تامین می شود که در این موضوع بیم آن می‌رود که محصولات وارد شده به صورت غیر رسمی و تقلبی باشند؛ بطوریکه تشخیص آنها کار ساده‌ای نخواهد بود و مردم نیز قطعا نمی‌توانند اجناس تقلبی را از اصیل تشخیص دهند.

وی در ادامه با اشاره به برنامه سازمان غذا و دارو برای کاهش نمک، اسید چرب ترانس و شکر در مواد غذایی تصریح کرد: بر این اساس استانداردهای ملی این محصولات در حال اصلاح است و در برخی موارد از جمله کاهش نمک و شکر در چند محصول اجرایی شده است.

رئیس سازمان غذا و دارو تاکید کرد: هرجایی که اصلاح استاندارد ملی زمان برد و ما نتوانیم صبر کنیم، ضوابط بهداشتی و فنی سازمان ما اصلاح می‌شود و ما این اختیار را داریم که قبل از استاندارد، سقف استفاده از برخی کالاهای آسیب رسان را در محصولات غذایی پایین بیاوریم.

وی در عین حال گفت: البته بر اساس تفاهم با سازمان ملی استاندارد قرار شده زمان رسیدگی به پیشنهادات اصلاح استاندارد که از سوی وزارت بهداشت مطرح می‌شود، کاهش یافته و نهایتا ظرف سه ماه سازمان ملی استاندارد آنها را اصلاح و تصویب کند.

دیناروند با بیان اینکه در مورد استفاده از اسید چرب ترانس در حال نزدیک شدن به رقم صفر هستیم، اظهار کرد: حداکثر تا سال ۱۴۰۴ استاندارد ما اجازه افزودن هیچ درصدی از اسید چرب ترانس در محصولات غذایی را نخواهد داد.

وی همچنین در پاسخ به سئوالی مبنی بر نظارت بر تجهیزات پزشکی مورد استفاده در مراکز پزشکی کشور ادامه داد: آن دسته از تجهیزات پزشکی که مشمول استاندارد اجباری هستند را سازمان ملی استاندارد کنترل می کند اما تمامی تجهیزات پزشکی شرط ورودشان به مراکز درمانی، چه تولیدی باشند چه صادراتی، ثبت در سازمان غذا و دارو و بررسی آنها توسط این سازمان است.

رئیس سازمان غذا و دارو درباره قاچاق تجهیزات پزشکی نیز گفت: به هر حال بازار قاچاق فعلا وجود دارد و نمی‌توان به آسانی جلوی آنرا گرفت، اما کالاهای وارد شده به صورت غیر رسمی با سامانه ردیابی، رهگیری و کنترل اصالت در حال شناسایی هستند.

به گفته وی، کنترل قیمت در بحث تجهیزات پزشکی نیز مورد تاکید وزارت بهداشت است؛ بطوریکه قیمت تجهیزات پرمصرف پزشکی در بیمارستان‌ها نسبت به سال ۱۳۹۲، ۳۵ درصد کاهش پیدا کرده است.
برچسب ها:
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
10:38 - 1395/05/13
نوشدارو بعد ازمرگ سهراب
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج