عامل اصلی مرگ در ایران چیست؟
قالیشویی ادیب_هدر
لاویه_هدر
قالیشویی ادیب_هدر
لاویه_هدر
دیاکو_موبایل F دومی
ایرانیان - F داخلی موبایل111
قالیشویی ادیب_هدر
لاویه_هدر
ایرانیان - f تبلت1111
فرش مرتضوی_1
دکتر نداف کرمانی 1
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
فرش مرتضوی_3
دکتر نداف کرمانی 3
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
فرش مرتضوی_ 4
دکتر نداف کرمانی 4
دکتر نداف کرمانی 2
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
فرش مرتضوی_2
دیاکو_F داخلی دومی
ایرانیان - F داخلی1111
۳۶۴۵۹
۳۰ آبان ۱۳۹۱ - ۱۱:۴۲
۸۸۸۳
در حالی عامل اصلی مرگ و میر بسیاری از افراد کشور بیماری های قلبی و عروقی است که سن امید به زندگی و طول عمر در ایران افزایش یافته اما به همان نسبت بیماری قلبی و عروقی حتی در بین نسل جوان افزایش یافته است.
خبرگزاری ایرنا: بیماری های قلبی و عروقی در دهه های اخیر به اصلی ترین عامل مرگ و میر در دنیا و همچنین در کشور ما تبدیل شده است به گونه ای که براساس آمارهای موجود بیش از 39 درصد مرگ و میرها در کشور ما ناشی از بیماری های قلبی و عروقی و بیش از 19 درصد مربوط به سکته های قلبی است.

 اگر در گذشته بیماری های عفونی و واگیر عامل عمده مرگ و میرهای بشر بود اما امروزه بیماری های غیرواگیر تبدیل به عوامل خطرناکتری شده است که از جمله این بیماری های غیرواگیر بیماری های قلبی و عروقی است.

براساس این گزارش، در حالی عامل اصلی مرگ و میر بسیاری از افراد کشور بیماری های قلبی و عروقی است که سن امید به زندگی و طول عمر در ایران افزایش یافته اما به همان نسبت بیماری قلبی و عروقی حتی در بین نسل جوان افزایش یافته است.

براساس آمار وزارت بهداشت، روزانه 300 نفر در کشور بر اثر عوارض قلبی فوت می کنند.

آمارها نشان می ‌دهد در طول یک سال از هر 800 مورد مرگ روزانه در کشور، حدود 360 مورد آن ها بر اثر بیماری ‌های قلبی-عروقی است.

در حال حاضر 3/39 درصد مرگ‌های کشور ناشی از بیماری‌های قلبی عروقی است که از این مقدار 5/19 درصد ناشی از سکته قلبی، 3/9 درصد به علت سکته مغزی، 1/3 درصد به علت فشارخون بالا و بقیه به علت سایر بیماری‌های قلبی عروقی است و سالانه 35 تا 50 هزار مورد عمل جراحی قلب در ایران انجام می‌شود.

امکان بروز بیماری های قلبی عروقی پس از سن 40 سالگی در مردان 49 درصد و در زنان 39 درصد است.

رژیم غذایی ناسالم و شیوه زندگی نادرست نیز باعث ایجاد و تشدید چاقی، افزایش چربی خون و افزایش فشارخون می شود در حالی که به گفته پزشکان رژیم غذایی عامل اصلی تنظیم فشارخون است.

غذاهایی که خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی را کاهش می دهد شامل مواد غذایی حاوی ویتامین بی و پروتئین سویا است، ویتامین ها تأثیر زیادی روی کاهش بیماری های قلبی و عروقی دارد.

در شرایطی که بیماری قلبی و عروقی مهم ترین عامل مرگ و میر در کشور به شمار می رود باید به شیوه زندگی و نوع تغذیه خود را تغییر داد و ریسک های بروز این بیماری را به حداقل رساند.

ˈمحمدرضا معتمدیˈ متخصص قلب و عروق، عوامل ژنتیکی و ارثی را از علل بروز بیماری های قلبی و عروقی می داند و می گوید: افرادی که مبتلا به بیماری دیابت هستند نیز باید برای جلوگیری از سکته های قلبی موارد بهداشتی و پیشگیری را رعایت کنند و هر شش ماه یک بار، آزمایش خون دهند و چربی و قند خون خود را کنترل کنند.

وی همچنین می گوید: افراد سیگاری مبتلا به فشار خون بالا مستعد ابتلا به بیماری عروق کرونر(انسداد عروق قلبی) هستند. بیماری عروق کرونری (CHD) زمانی رخ می‌دهد که شریان‌های کرونری قلب توسط رسوب چربی تنگ شود.

ˈعلی عبده کلاه چیˈ متخصص قلب و عروق نیز می گوید:مصرف مواد غذایی دریایی از جمله ماهی های چرب، خطر سکته قلبی را کاهش می دهد.

وی می افزاید: همچنین مصرف انواع میوه و سبزیجات در سه وعده غذایی برای سلامتی و پیشگیری از بیماری های قلبی و عروقی موثر است.

عبده کلاه چی با بیان اینکه افراد باید از غذاهای کنسرو شده کمتر استفاده کنند، می گوید: مصرف اینگونه غذاها در بروز سکته قلبی موثر است.

عبده کلاه چی با اشاره به اینکه استفاده مستمر از چیپس و پیتزا نیز در بروز سکته قلبی موثر است، می گوید: تغدیه سالم منجر به کاهش بیماری ها، کاهش چربی و فشار خون می شود در حالی که تغذیه نامناسب باعث بیماری فشار خون و چربی خون می شود که خطر سکته های قلبی و مغزی را در افراد افزایش می دهد.

عبده کلاه چی ادامه می دهد: چنانچه در دوران کودکی، روش صحیح تغذیه آموزش داده شود، شانس ابتلا به بیماری نیز در سنین بالا کاهش می یابد چرا که در اثر تغذیه مناسب، چربی خون مفید بالا و چربی خون مضر، پایین می آید و به تبع آن، خطر سکته قلبی نیز کاهش می یابد.

وی به مصرف غذاهای مفید برای جلوگیری از سکته قلبی اشاره می کند و می گوید: مواد غذایی دریایی به ویژه ماهی های پرچرب اثر مفیدی در بدن داشته و خطر سکته قلبی را کاهش می دهد چون این ماده غذایی دارای امگا 3 بوده و مصرف آن در بدن به چربی مفید تبدیل شده و باعث از بین رفتن چربی های مضر می شود.

این متخصص قلب و عروق به مصرف شیرینی اشاره کرد و می افزاید: شیرینی در بدن تبدیل به چربی مضر می شود و این چربی در رگ ها رسوب کرده و ضمن بالا بردن فشار خون، ابتلا به سکته قلبی را افزایش می دهد.

وی با اشاره به علائم حملات قلبی می گوید: گرفتگی سینه، احساس فشردگی و درد و سوزش در سینه به ویژه در وسط سینه از علائم حملات قلبی است.

عبده کلاه چی اضافه می کند: وقتی حمله قلبی شدیدتر می شود، درد در قسمت های دیگر بدن از جمله کتف، آرنج و پشت کتف پراکنده می شود اما محل اصلی درد، وسط سینه است.

عبده کلاه چی درباره بیماری های قلبی ناشی از افزایش فشار خون، می گوید: حدود 90 درصد فشار خون، بدون علت و در اثر افزایش سن ایجاد می شود که فشار خون اولیه است. علت 10 درصد بروز فشار خون مشخص است که فشار خون ثانویه نامیده می شود.

این متخصص قلب و عروق می افزاید: تنگی رگ کلیه، پرکاری غده فوق کلیوی، پرکاری و یا کم کاری تیروئید از علت های ثانویه فشار خون است.

دکتر عبده کلاه چی اضافه می کند: تفاوت بین فشارخون های اولیه و ثانویه در این است که با تشخیص علت بروز فشار خون، این بیماری درمان خواهد شد اما در صورتی که فشار خون بدون دلیل و در اثر افزایش سن باشد فرد باید تا پایان عمر از قرص استفاده کند.

وی می افزاید: افرادی که در اثر افزایش سن، دچار فشار خون و سپس بیماری قلبی می شوند باید قرص های مربوط به این دو بیماری را استفاده کنند البته قرص هایی وجود دارد که مصرف آن، همزمان فشار خون و بیماری قلبی را تسکین می دهد.

عبده کلاه چی به عوارض قلبی فشار خون اشاره کرده و می گوید: فشار خون سبب می شود که استرس به سیستم قلبی و عروقی وارد آید و در نتیجه عضله قلب ضخیم شود که این مساله پیامدهایی از جمله نامنظم شدن ریتم قلبی، نارسایی قلبی، تنگی عروق قلب و مشکلات دریچه ای قلب را به همراه دارد.

این متخصص قلب و عروق به شهروندان توصیه می کند: از غذاهای کنسرو شده کمتر استفاده کنند زیرا اینگونه غذاها در بروز سکته قلبی موثر هستند.

این متخصص قلب و عروق تاکید می کند: استفاده از میوه ها و سبزیجات در سه وعده غذایی برای سلامتی و پیشگیری از بیمارهای قلبی و عروقی موثر است.

عبده کلاه چی، مصرف بادام زمینی، روغن زیتون، کنجد و هسته انگور را به دلیل کاهش قدرت انعقاد پذیری در کمتر کردن سکته قلبی بسیار مفید می داند.

ˈمینا میناییˈ یک متخصص تغذیه به شهروندان توصیه می کند برای پیشگیری از بیماری های قلبی و عروقی و انواع سرطان ها بخصوص سرطان سیستم گوارشی، میوه و سبزیجات مصرف کنند.

وی می گوید: مصرف سه تا پنج واحد از میوه ها و سبزی ها در برنامه غذایی روزانه توصیه می شود. در برنامه غذایی روزانه، سبزی یا سالاد شامل کاهو، کلم، گوجه فرنگی، خیار، هویج و فلفل دلمه ای سبز همراه با غذا مصرف شود.
برچسب ها:
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:1
Iran, Islamic Republic of
12:33 - 1391/08/30
فشار عصبی از اقتصاد ایران باعث سکته میشود و لاغیر
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
فرش تارنگ_1
فرش ریحان 1
شیرآلات زمانی_1
اپیلاسیون نانا 1
فرش ریحان 3
شیرآلات زمانی_3
فرش تارنگ_3
اپیلاسیون نانا 3
فرش ریحان 4
فرش تارنگ_4
اپیلاسیون نانا 4
شیرآلات زمانی_4
فرش ریحان 2
شیرآلات زمانی_2
فرش تارنگ_2
اپیلاسیون نانا 2
بانک کتاب پایتخت_فوتر موبایل
چوب و هنر _فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
کالابرد_فوترموبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
فرش تارنگ_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
سفیر بار ساقدوش_فوتر موبایل
دکتر قدیمی_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
استیل رگال_فوتر موبایل
ایرانیان- فوتر موبایل222
فنی آتل_فوتر موبایل
دیاکو_فوتر موبایل داخلی
دکتر عارفی - موبایل فوتر
شفا_فوترموبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
دکتر قدیمی_فوتر
فرش تارنگ_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
ایرانیان-فوتراصلی222
دکتر عارفی - فوتر
سفیر بار ساقدوش_فوتر
استیل رگال_فوتر
کالابرد_فوتر
چوب و هنر _فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
بانک کتاب پایتخت_فوتر
شفا_فوتر
دیاکو_فوتر داخلی
قالیشویی ادیب_فوتر
فنی آتل_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر