ویژگی های درمانی گلاب
۳۶۵۶۰
۰۱ آذر ۱۳۹۱ - ۱۸:۱۸
۱۲۹۶۷
در خانه همه ما پيدا مي‌شود. آن را به بعضي از غذاهايمان مي‌زنيم و گاه هم به عنوان درمان آن را مي‌خوريم اما واقعا، گلاب چه خصوصياتي دارد؟

برترین مجله اینترنتی ایران

مجله ایده آل: در خانه همه ما پيدا مي‌شود. آن را به بعضي از غذاهايمان مي‌زنيم و گاه هم به عنوان درمان آن را مي‌خوريم اما واقعا، گلاب چه خصوصياتي دارد؟ گلاب از گیاه گل سرخ به دست می‌آید. باید این را بدانید که گلاب تلخ در واقع خالص‌تر و غلیظ‌تر است و اثربخشی بیشتری دارد اما باعث سوزش دهان و زبان می‌شود.

ویژگی های درمانی گلاب

مصرف گلاب به عنوان دارو

گلابی که از طبیعت به دست می‌آید غلیظ و تلخ  است بنابراین تولیدکنندگان آن را رقیق می‌کنند. برای رقیق کردن گلاب کافی است در ازای هر نیم استکان گلاب غلیظ يك لیوان آب به آن اضافه کرد. گلاب رقیق نشده را باید در حد یک قاشق در یک لیوان آب مصرف کرد در غیر این صورت می‌تواند باعث سوزش  دهان و مخاط  شود. تا به حال در رابطه با مصرف زیاد گلاب در افراد بزرگسال عارضه خاصی گزارش نشده است. اما با این حال مصرف بیش از حد آن به صلاح نیست و ممکن است باعث ناراحتی گوارشی شود. روزانه حداکثر 3 بار می‌توان یک نصفه استکان گلاب در یک لیوان آب مصرف كرد. دوز مجاز برای بچه‌ها نصف دوز بزرگسالان است.

  دوست دستگاه گوارش

گلاب روی پوست اثر خاصی ندارد چراکه مواد موثر چندانی در آن وجود ندارد و بیشتر آن آب معطر است اما بسياري از افراد از آن براي تميزسازي پوست استفاده مي‌كنند.

 ثابت شده كه مصرف گلاب برای دل‌پیچه‌ها مفید است به خصوص زمانی که نفخ به عضلات دستگاه گوارش فشار وارد می‌کند.  گلاب بیشتر، به عنوان یک ماده ضدنفخ و بادشکن مطرح است یعنی باعث کاهش گازهای دستگاه گوارش می‌شود. این گازها  ذرات ریزی هستند که یا جذب بدن می‌شوند یا به صورت باد گلو خارج می‌شوند. علاوه بر این خاصیت، گلاب می‌تواند تا حدودی از اسهال جلوگیری کند.

   گلاب برای ناراحتی قلبی مفید نیست

برخی معتقدند گلاب می‌تواند برای ناراحتی‌های قلبی نیز موثر باشد در حالی که چنین چیزی حقیقت ندارد.گاهی اوقات عامل دردهای قلبی فشاری است که گازهای دستگاه گوارش به قلب می‌آورند و فرد با مصرف گلاب ناراحتی قلبی‌اش کاهش پیدا می‌کند. در نتیجه فکر می‌کند بیماری قلبی‌اش بهبود پیدا کرده است در صورتی که گلاب تاثیری در بیماری‌های قلبی ندارد. بیماری‌های قلبی انواع و اقسام دارند. کسی که بیماری قلبی دارد با مصرف گلاب بیماری‌اش درمان نمی‌شود.

 ضد استرس خوشبو

ترکیباتی مانند گلاب و سایر عرقیات معطر می‌توانند آرام بخش باشند به همین دليل برای درمان افسردگی، اضطراب، ناراحتی‌های اعصاب و بی‌خوابی تا حدودی موثرند. البته نمی‌توان گفت که گلاب یک داروی خواب‌آور است اما چون بوی خوبش باعث آرامش می‌شود، می‌تواند در خواب فرد موثر باشد. برای رفع استرس، اضطراب و افسردگی‌تان می‌توانید مقداری گلاب بنوشید یا آن را استشمام کنید. با این حال بهتر است ابتدا دلیل ناراحتی عصبی در شما مشخص شود.

 بیشتر از يك سال نگه نداريد

گلاب به شدت مستعد رشد قارچ است حتی اگر در یخچال نگهداری شود و ممکن است در ظرف آن مقداری میکروب و قارچ رشد کند. از طرف دیگر نگهداری گلاب بیش از یک سال باعث تبخیر مواد معطر و کاهش تاثیر آن می‌شود. همچنین به دلیل رشد میکروب‌ها و قارچ‌ها مصرف گلاب‌های قدیمی توصیه نمی‌شود.
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
21:51 - 1394/11/17
خیلی مفید بود ممنون
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج