نویسندگانی که 110 سکه درو کردند
۳۶۵۸۹
۰۱ آذر ۱۳۹۱ - ۱۶:۲۵
۳۶۶۰
گران‌ترین جایزه ادبی ایران چهارشنبه یک آذر در حالی برگزیدگانش را معرفی می‌کند که در طول چهار دوره برپایی تنها دو بار برگزیده داشته‌است.
خبرآنلاین: گران‌ترین جایزه ادبی ایران چهارشنبه یک آذر در حالی برگزیدگانش را معرفی می‌کند که در طول چهار دوره برپایی تنها دو بار برگزیده داشته‌است.

پنج سال پیش گران‌ترین جایزه ادبی ایران کارش را آغاز کرد، جایزه‌ای که اعلام شد به برگزیده آن 110 سکه بهار آزادی تعلق می‌گیرد.این جایزه در طول چهار دوره برگزاری‌اش تنها یک برگزیده در حوزه ادبیات داستانی داشته است؛ آن‌ هم کتاب «جاده جنگ» منصور انوری بود که سال گذشته این جایزه را از آن خود کرد.

البته کتاب «دا» سیده زهرا حسینی نیز در دومین دوره تمام سکه‌ها را برد اما این کتاب در بخش تاریخ و مستند نگاری بوده است. همچنین در حوزه نقد ادبی نیز حمیدرضا توکلی در دوره چهارم برنده این جایزه شد.


حالا پنجمین دوره جایزه جلال آل احمد برگزار می‌شود؛ جایزه‌ای که دو دوره آن هیچ برگزیده‌ای نداشت و تنها به انتخاب تقدیری‌ها بسنده کرد.

پنجمین جایزه جلا‌ آل احمد اول آذر  همزمان با تولد جلال با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد در پژوهشگاه فرهنگ و هنر و معماری برگزار می‌شود.

این دوره در مجموع 4هزار و 702 اثر داوری شده‌اند که همگی کتاب‌های چاپ نخست سال 90 بوده‌اند.

از این میان یک هزارو 601کتاب در حوزه داستان، یک هزار و 20 کتاب در حوزه نقد ادبی، یک هزار و 201 کتاب در حوره تاریخ نگاری و 880 اثر در بخش مستندنگاری بودند. در این دوره 4 و دربخش تاریخ‌نگاری به تشخیص هیئت داوران هیچ کتابی به مرحله نهایی راه نیافت.

در بخش مستندنگاری این دوره کتاب‌های «پایی که جاماند» تالیف سیدناصر حسینی‌پور، «در وادی عشق» نوشته عبدالرحیم اباذری، «سفیر هزار7 روزه» تالیف حسین روحانی‌صدر، «خاطرات و اسناد فیروزیان» نوشته رحیم نیکبخت، «شیخ‌المعاونین ما کجاست؟» نوشته حسین روحانی‌صدر، «نورالدین پسر ایران» تالیف معصومه سپهری و «خاطرات و ملاحظات» نوشته سیدعلی‌ محمد دولت‌آبادی به مرحله دوم داوری راه یافتند.

در بخش داستان کتاب‌های «قسمت دوم» نوشته هاشم حسینی، «کمی دیرتر» نوشته سیدمهدی شجاعی، «مبصر کلاس هشتم» نوشته سیدحسن حسینی‌ارسنجانی، «قدیس» نوشته ابراهیم حسن‌بیگی، «پریباد» نوشته محمدعلی علومی و «حافظ هفت» نوشته اکبر صحرایی به مرحله نهایی داوری‌ها راه یافتند .

دوره

نام برگزیده

نام تقدیری

اول

--

داستان کوتاه یوسف علیخانی – کتاب «اژدهاکشان»

داستان بلند: فیروز زنوزی جلالی- کتاب «قاعده بازی»

نقد ادبی: حسینعلی قبادی – کتاب «آینن آینه: سیر تحول نمادپردازی در فرهنگ ایرانی –اسلامی و ادبیات فارسی»

سجاد آیدین‌لو –کتاب «از اسطوره تا حماسه: هفت گفتار در شاهنامه‌پژوهی»

تاریخ و مستندنگاری: موسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی – کتاب «سازمان مجاهدین خلق از پیدایش تا فرجام»

دومین دوره

تاریخ‌ و مستندنگاری: سیده زهرا حسینی کتاب«دا»

نقد ادبی: به صورت مشترکٰ؛علیرضا فولادی کتاب «زبان عرفان» و نغمه ثمینی کتاب «تماشاخانه اساطیر»

-

سومین دوره

--

نقد ادبی: مهدی محبتی کتاب «از معنا تا صورت: طبقه‌بندی و تحلیل ریشه‌ها، زمینه‌ها، نظریه‌ها، جریان‌ها، رویکردها، اندیشه‌ها و آثار مهم نقد ادبی در ایران و ادبیات فارسی» وسید مهدی زرقانی کتاب «تاریخ ادبی ایران و قلمرو زبان فارسی:تطوّر و دگردیسی ژانرها تا میانهء سدهء پنجم؛به انضمام نظریهء تاریخ ادبیات؛تألیف»

داستان: محمدعلی گودینی کتاب«تالار پذیرایی پایتخت» وصادق کرمیار کتاب «نامیرا»

دوره چهارم

داستان: منصور انوری کتاب «جاده جنگ»

نقد ادبی: حمیدرضا توکلی کتاب «از اشارت‌های دریا(بوطیقای روایت در مثنوی)»

سه اثر «نبرد سمیرم »(انگلیسی‌ها، قشقایی‌ها و جنگ دوم جهانی)؛ تالیف کاوه بیات، «فرهنگ و تمدن ایرانی – اسلامی دکن در دوره بهمنیان» تالیف محسن معصومی و «علل و عوامل جابجایی کانون‌های تجاری در خلیج فارس» تالیف محمدباقر وثوقی مشترکا برگزیده شدند

مستندنگاری: موسسه جهادی تهران؛ کتاب «تا خمینی شهر(روایت زندگی مجاهدانه حاج عبدالله والی)»

نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج