تصویر «پکمن» بر روی قمر زحل
۳۶۸۸۰
۰۸ آذر ۱۳۹۱ - ۱۰:۰۶
۹۴۴۶
محققان ناسا برای دومین بار پدیده نجومی موسوم به «پکمن» را بر روی یکی دیگر از قمرهای سیاره زحل شناسایی کردند.
خبرگزاری ایسنا: محققان ناسا برای دومین بار پدیده نجومی موسوم به «پکمن» را بر روی یکی دیگر از قمرهای سیاره زحل شناسایی کردند.

شکل پکمن (Pac-Man)‌ برای اغلب افراد یادآور یک بازی ویدئویی قدیمی است، اما نام «پکمن» برای یکی از پدیده‌های نجومی نیز استفاده می شود.این دومین بار است که پدیده «پکمن» بر روی دو قمر مختلف زحل شناسایی شده است؛ نخستین نمونه این پدیده در تصاویر حرارتی از قمر «میماس» در سال 2010 میلادی توسط کاوشگر «کاسینی» بدست آمده و دومین نمونه نیز در قمر «تتیس» شناسایی شده است.

پدیده «پکمن» در تصاویر حرارتی از قمر تتیس (Tethys)‌ در اثر بمباران شدن سطح قمر در ارتفاع پایین توسط الکترون‌ها ایجاد می‌شود.الگوی توزیع حرارتی «پکمن» بر سطح قمر تتیس و میماس، دید جدیدی از ساختار بخش‌های مختلف قمرهای یخزده زحل در اختیار محققان قرار می دهد.

«کرلی هوات» سرپرست تیم تحقیقاتی تأکید می‌کند: یافتن دومین پدیده «پکمن» در سیستم زحل نشان می‌دهد که این فرایند از گستردگی بیشتری برخوردار است و علاوه بر زحل، سیستم مشتری نیز می‌تواند میزبان این پدیده باشد.

به گفته «مایک فلاسار» از محققان مرکز پرواز فضایی گودارد ناسا، تصاویر طول موج های مادون قرمز کاسینی اطلاعات دقیقی در خصوص فرایند شکل‌گیری سیاره زحل و قمرهای یخی آن در اختیار محققان قرار می‌دهد.
برچسب ها:
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:1
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
05:33 - 1391/09/10
کاش یکم بیشتر توضیح میدادین اینا که گفتین یعنی چییی؟ دقیقا و با زبان ساده تر از این
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج