ادعای تعيين زمان مرگ
۳۷۱۰۵
۱۱ آذر ۱۳۹۱ - ۱۰:۲۹
۵۴۱۰
مسأله «مرگ»، تعريف دقيق اين حقيقت زندگي و زمان به وقوع پيوستن آن، هميشه از مهمترين پرسش‌هاي بشر بوده است.
روزنامه مردم سالاری: مسأله «مرگ»، تعريف دقيق اين حقيقت زندگي و زمان به وقوع پيوستن آن، هميشه از مهمترين پرسش‌هاي بشر بوده است. تصور کنيد با انجام يک آزمايش خون به شما بگويند، مثلاً، حدود 12 سال ديگر بر روي اين کُره خاکي وقت داريد.

دانشمندان مي‌گويند به چنين امکاني دست يافته‌اند و شرکتي در بريتانيا نيز از هم اکنون با دريافت چهار هزار پوند به افراد اطلاع مي‌دهد که با چه سرعتي در حال پير شدن هستند.

روزنامه ايندپندنت گزارشي در اين مورد دارد که خلاصه‌اي از آن به شرح زير است: دانشمندان مدعي شده اند براي نخستين بار آزمايش فوق را بر روي جمعيتي از پرندگان در حيات وحش انجام دهند. آزمايش ياد شده نشان داده که هر پرنده با چه سرعتي در حال پير شدن است.

 نحوه انجام آزمايش به اين ترتيب بوده است که طول متوسط پايانه فيزيکي کروموزوم‌هاي خطي موسوم به «تلومر» را اندازه گيري مي‌کنند. تلومرها در طول زندگي ارگانيسم‌هاي زنده و هر مرتبه تقسيم سلولي کوتاه تر شده و در آستانه مرگ به کوتاه‌ترين طول خود مي‌رسند.


پژوهشگران به اين نتيجه رسيده‌اند که تلومرها را مي‌توان در واقع نوعي ساعت داخلي بدن به شما آورد، ساعتي که با تعيين سن بيولوژيکي در برابر سن تقويمي انسان بسيار دقيق‌تر عمل مي‌کند و تخمين مناسبي از ميزان واقعي پيري است.

بر پايه اين يافته علمي برخي از کارشناسان زيست شناسي به اين نتيجه رسيده اند که با استفاده از آزمايش‌هاي تلومر مي‌توانند نه تنها سرعت پيرشدن فرد را اندازه گيري کنند که احتمالاً خواهند توانست زمان باقي مانده وي را براي زنده ماندن نيز معين کنند.

آزمايش‌هاي تلومر پيش از اين بر روي حيوانات آزمايشگاهي به طور گسترده انجام شده بود ولي براي نخستين بار است که اين آزمايش بر روي حيوانات آزاد در حيات وحش انجام مي‌شود. در همين حال دست کم يک شرکت بريتانيايي نيز اعلام کرده که بر روي افرادي که مايلند از زمان تخميني باقي مانده عمر خود با خبر شوند آزمايش تلومر را انجام مي‌دهد.

اين شرکت مبلغ 400 پوند را به عنوان هزينه چنين آزمايشي در نظر گرفته است.از اين سو نيز دانشمنداني که بر روي پرندگان آزاد آزمايش کردند به اين نتيجه رسيده اند که آزمايش فوق به دقت طول عمر حيوان را معين کرده است. اين محققان تعدادي چکاوک را در يکي از جزاير سيشلز براي انجام آزمايش خود انتخاب کردند.

ديويد ريچاردسون از دانشگاه آنجلياي شرقي مي‌گويد: «ما مشاهده کرديم که طول تلومر شاخص بهتري از سن تقويمي‌براي تخمين طول عمر به شمار مي‌رود. بدين ترتيب با اندازه گيري طول تلومر راه جديدي براي اندازه گيري سن بيولوژيکي افراد پيدا کرده ايم - که چقدر از زمان خود را پشت سر گذاشته است.» پژوهشگران طول متوسط تلومر پرندگان را بر روي جمعيتي 320 عددي از چکاوک‌ها انجام دادند.

 اين پرندگان در جزيره کازين، يکي از جزاير کشور سيشلز، زندگي مي‌کردند و به مدت 20 سال تمام تحت نظر پرنده شناسان قرار داشتند و تاريخچه هر پرنده به طور دقيق ثبت شده و موجود بود.

در گزارش اين پژوهش که در نشريه تخصصي «مولکولار اکولوژي» منتشر شد آمده است: «يافته‌هاي ما از نخستين سند روشن و غيرمبهم از رابطه ميان طول تلومر و مرگ و مير در حيات وحش پرده بر داشته و اثباتي است بر رابطه ميان کوتاه شدن طول تلومر به عنوان شاخصي از سن بيولوژيکي در برابر سن تقويمي ارگانيسم‌هاي زنده.»

برچسب ها:
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:1
Iran, Islamic Republic of
19:53 - 1391/09/11
از این دانشمندای خارجی هیچ چیز بعید نیست
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج