بیست سال پیش در این روزها SMS آمد
۳۷۱۶۲
۱۱ آذر ۱۳۹۱ - ۱۵:۱۶
۱۲۳۹۵
در دنیای فناوری برخی اختراعات پیامدهای گسترده‌ای به همراه می آورند و پیامک از جمله این فناوری‌هاست که سرانجام بیست ساله شد.
خبرگزاری فارس: در دنیای فناوری برخی اختراعات پیامدهای گسترده‌ای به همراه می آورند و پیامک از جمله این فناوری‌هاست که سرانجام بیست ساله شد.
 
 امروزه مردم به نحو گسترده‌ای از پیامک برای رد و بدل کردن اخبار، شایعات، لطیفه، هشدارهای مختلف ، ابراز احساسات و .. استفاده می کنند.

پیامک بسیار بیشتر از شبکه های اجتماعی معروف مانند توییتر و فیس بوک در مرتبط کردن مردم با یکدیگر نقش دارد و حتی از آن برای برنامه ریزی رویدادهای مختلف اجتماعی هم استفاده می شود.

بیست سال پیش در تاریخ سوم دسامبر سال 1992 اولین پیامک یا همان SMS از طریق یک رایانه شخصی ارسال شد. بر اساس برآوردهای انجام شده هر سال بیش از 7 تریلیون پیامک در آمریکا ارسال می شود که این امر به معنای ارسال 200 هزار پیامک در ثانیه است.

بحث در مورد فناوری پیامک به سال 1984 و یک پیتزافروشی دانمارکی بازمی گردد. در این سال یک مهندس فنلاندی به نام Matti Makkonen که برای شرکت در یک کنفرانس مخابراتی در کپنهاک پایتخت دانمارک به سر می برد، ایده ارسال پیامک از طریق سیستم سلولی دیجیتال GSM را با دو تن از همکارانش در یک پیتزا فروشی میان گذاشت.

در آن زمان استاندارد GSM تنها در کشورهای اسکاندیناوی به کار گرفته شده بود و بعدها به سیستمی استاندارد در اروپا مبدل شد.

هشت سال بعد پیامک به یک استاندارد مبدل شده بود و مهندسی به نام Neil Papworth که برای شرکت Sema Group در انگلیس کار می کرد یکی از اعضای گروهی بود که نرم افزار ارائه دهنده خدمات پیامک را برای شرکت وودافون طراحی می کردند. تکمیل این نرم افزار حدود یک سال به طول انجامید و در تاریخ 3 دسامبر 1992 این مهندس برای اولین بار فناوری پیامک را با ارسال متنی از دفتر شرکت یاد شده به شعبات وودافون آزمایش کرد.

برای ارسال اولین پیامک Papworth  در برابر یک رایانه نشست و عبارت کریسمس مبارک را تایپ کرد. سپس این متن از طریق فناوری پیامک برای ریچارد جارویس مدیر عامل وقت وودافون ارسال شد. بدین صورت عصر پیامک شکل گرفت.

جارویس پیامک یاد شده را بر روی گوشی همراه اولیه Orbitel 901 دریافت کرد. بد نیست بدانید که این گوشی تلفن همراه 2.1 کیلوگرم وزن داشت یعنی 17 برابر یک گوشی آیفون 5.

تا اواخر سال 1995 کاربران به طور متوسط هر دو ماه و نیم یک بار تنها یک پیامک ارسال می کردند، اما از اواخر دهه 90 رشد تصاعدی استفاده از این فناوری آغاز شد.
برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج