تصویری از روشن‌ ترین و واضح‌ ترین کهکشان
۳۷۳۷۹
۱۴ آذر ۱۳۹۱ - ۱۰:۵۶
۵۴۰۸
درحالی که همه ما به مشاهده تصاویری زیبا از کهکشانهای دور عادت کرده ایم، محققان ناسا تصاویری از روشنترین و واضحترین کهکشانی منتشر کرده اند که تاکنون کشف شده است.
خبرگزاری مهر: درحالی که همه ما به مشاهده تصاویری زیبا از کهکشانهای دور عادت کرده ایم، محققان ناسا تصاویری از روشنترین و واضحترین کهکشانی منتشر کرده اند که تاکنون کشف شده است.

 کشف کهشکان جدید به قدری غیرقابل باور بود که محققان از آن با عنوان کهکشان درخشنده یاد کرده اند و به رغم اینکه با زمین چند میلیون سال نوری فاصله دارد این تصویر به قدری روشن و واضح است که مخاطب برای شمردن ستاره های آن وسوسه می شود.تصویر کهکشان درخشنده به قدری واضح است که شمردن تک تک ستاره های آن تقریبا ممکن است

آبشار روشنی از ستاره های کهکشان ESO 318-13 که توسط تلسکوپ فضایی هابل متعلق به ناسا و سازمان فضایی اروپا است مشاهده شده است.

کهکشانها عمدتا فضاهای خالی هستند و ستاره های داخل آن تنها حجم کوچکی را اشغال کرده اند. اگر یک کهکشان بیش از حد غبارآلود نباشد می تواند نوری که از پس زمینه آن حاصل می شود را منعکس کند. این امر مشاهده کهکشانهایی که گویی روی هم قرار گرفته اند را نسبتا متداول می کند.این تصویرنشان دهنده پدیده های رنگی و روشن در آسمان شب است

این کهکشان میان یک مجموعه وسیع از اشیاء روشن کیهانی قرار گرفته است.

سازمان فضایی اروپا طی بیانیه ای گفت: نکته ای که بیش از سایر موارد توجه برانگیز است، قسمت نزدیک به مرکز این تصویر است که شبیه یک ستاره بسیار روشن در داخل کهکشان ESO 318-13 است. درحالی که آنچه به نظر یک ستاره بسیار روشن به نظر می رسد تنها یک خطای دید است.

این بیانیه می افزاید: این ستاره در حقیقت در کهکشان راه شیری، کهکشان ما، قرار دارد و به قدری نور آن روشن است که به نظر نزدیک به کهکشان ESO 318-13 می رسد.

همچنین صفحات درخشان دیگری نیز در این قاب تصویر وجود دارد که کهکشانهای دوردست هستند.

در گوشه راست تصویر یک کهکشان بیضی شکل به وضوح مشاهده می شود، این کهکشانی است که بسیار بزرگتر و دورتر از کهکشان ESO 318-13 است.

نکته جالب تر این که محققان با نگاه به کهکشان ESO 318-13 یک کهکشان مارپیچی دوردست یافته اند که امیدوارند روزی آن را با جزئیات مورد مطالعه قرار دهند.
برچسب ها:
انتشار یافته: 2
در انتظار بررسی:1
GERMANY
11:45 - 1391/09/14
ye soal ki vasvase shod alan setarehaye ino beshmore!!!!be khoda 2000 sale nori toll mikeshe ta beshmorim in setareharo
پاسخ ها
بدون نام
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۲:۰۹ - ۱۳۹۱/۰۹/۱۴
من که وسوسه نشدم
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج