تجمع در اعتراض به فیلم آری، برای گرانی خیر
۳۷۳۸۱
۱۴ آذر ۱۳۹۱ - ۱۱:۰۹
۵۱۴۹
امام جمعه موقت اصفهان تاکید کرد:
اکران «من مادر هستم» بار دیگر باعث شد تا سیاست‌های فرهنگی دولت از جانب اصولگرایان زیر سؤال برود. فیلم فریدون جیرانی در شرایطی که همه ممیزی‌ها را گذرانده این روز‌ها مورد اعتراض قرار گرفته است.
عصر ایران: اکران «من مادر هستم» بار دیگر باعث شد تا سیاست‌های فرهنگی دولت از جانب اصولگرایان زیر سؤال برود. فیلم فریدون جیرانی در شرایطی که همه ممیزی‌ها را گذرانده این روز‌ها مورد اعتراض قرار گرفته است.

به طوری که عده‌ای هر چند قلیل با تجمع در برابر وزارت ارشاد خواستار توقیف آن شدند.


محمد تقی رهبر نماینده پیشین مردم اصفهان در مجلس هم با وجودی که این فیلم را ندیده است، به آن اعتراض دارد و اصرار دارد که باید همه عوامل آن دادگاهی شوند.

«چرا فکر می‌کنید با پایین کشیدن این فیلم از پرده سینما همه چیز حل می‌شود. به نظر من عوامل مربوط به این فیلم باید با شدید‌ترین برخورد‌ها مواجه شوند تا درس عبرتی برای همه شوند. قرار نیست که هر کس، هر چیزی را که دوست داشت، به نمایش عمومی بگذارد.»

امام جمعه موقت اصفهان با گفتن این جمله به استقبال پرسش‌ها می‌رود:

*شما فیلم «من مادر هستم» را دیده‌اید؟


من ندیدم، اما آنهایی که دیده‌اند، می‌گویند روابط جنسی خلاف شرع و فرزند نامشروع در این فیلم برجسته است و چنانچه شنیده‌های من واقعیت داشته باشد باید گفت تاسف آور است.

*یعنی موافق توقیف فیلم هستید؟


چرا فکر می‌کنید با پایین کشیدن این فیلم از پرده سینما همه چیز حل می‌شود. به نظر من عوامل مربوط به این فیلم باید با شدید‌ترین برخورد‌ها مواجه شوند تا درس عبرتی برای همه شوند. قرار نیست که هر کس، هر چیزی را که دوست داشت، به نمایش عمومی بگذارد.

*البته این فیلم از وزارت ارشاد مجوز قانونی دارد.

به همین دلیل تاکید دارم مسؤول سینمایی را دادستان به عنوان حق اسلامی دادگاهی کرده و پاسخ بخواهد. وزارت ارشاد اصرار دارد فیلم‌های مبتذل را برای مردم به نمایش بگذارد. آنها انگار خوابشان برده و فراموش کرده‌اند که در دولت یک کشور اسلامی مسؤولیت دارند. احساسات جامعه جریحه دار شده است و حتما باید به این مساله رسیدگی شود.

*دلیل اعتراض یک بحث است و شیوه انتخابی برای اعتراض بحثی دیگر، تجمعات این چنینی را چطور می‌بینید؟


مردم وقتی می‌بینند مسؤولین ساکت شده‌اند و چیزی نمی‌گویند، بر اساس توصیه امام به آن‌ها تذکر می‌دهند. البته تجمع برگزارشده کار بدی نبود و مردم ناچار هستند با این روش‌ها نارضایتی خود را اعلام کنند.

*سؤال مشخص این است که با بهانه گرانی هم مردم می‌توانند دست به چنین تجمع‌هایی بزنند؟


مردم در مجلس نماینده دارند و می‌توانند با انعکاس مشکلات خود به آن‌ها امید داشته باشند که حرف‌هایشان به گوش مسؤولین می‌رسد و آن‌ها هم تلاش خواهند کرد تا دغدغه‌های عمومی را به پایین‌ترین حد خود برسانند.

*پس فقط برای اعتراض به فیلم‌ها مردم حق تجمع دارند؟

ببینید! بحث های این چنینی به غیرت دینی مردم ربط دارد و نمی‌توان این مساله را با گرانی یا مسائل دیگر قیاس کرد. انقلاب ما اسلامی است و دفاع از اسلامیت مهم‌ترین وظیفه همه است. در جشنواره گذشته فیلم‌هایی نمایش داده شد که همه را یاد بی‌بی سی، من و تو و برنامه‌های دیگر می‌انداخت. برای چندمین بار می‌گویم متاسفانه دولتی‌ها نمی‌دانند که باید از اسلام و توصیه‌های دینی بیشتر از هر چیز دیگری مراقبت کنند.

*عملکرد فرهنگی دولت را چطور می‌بینید؟


برای مشخص شدن اینکه دولت فعلی نتوانسته بر اساس ارزش‌های دینی فعالیت کند، همین بس که مراجع تقلید ناراضی هستند. بنده در دیدارهایی که با آقایان حضرات داشتم، به وضوح دیدم دولت را دولتی می‌دانند که توجهی به مسایل دینی و حجاب نشان نمی‌دهد.

*این نارضایتی چه حد است؟

همین که هیچ کدام از مراجع عظام حاضر نیستند دیداری داشته باشند و درب خانه خود را به روی دولتی‌ها بسته‌اند، نشانگر عمق فاجعه است.
برچسب ها:
انتشار یافته: 2
در انتظار بررسی:1
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
12:43 - 1391/09/14
وای چقدر از این جواب ها حرصم می گیره!
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
14:57 - 1391/09/14
آفرین به این تیتری که انتخاب کرده اید آفرررررین
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج