محدوده دلار در نظام ارز تک نرخی
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
اپیلاسیون نانا 1
لاله زار مال_1
ادیب_1
اپیلاسیون نانا 3
لاله زار مال_3
ادیب_3
ادیب_4
اپیلاسیون نانا 4
لاله زار مال_4
اپیلاسیون نانا 2
لاله زار مال_2
ادیب_2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۳۷۴۰۵۱
۳۱ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۲:۳۷
۲۴۲۹
اما و اگرهای تک نرخی شدن ارز در اقتصاد ایران
فاصله نرخ ارز مبادله ای با نرخ ارز در بازار آزاد به کمتر از 500 تومان رسیده و دولت گام هایی را برای تک نرخی شدن ارز برداشته است. اما این وعده دولت یازدهم چه زمانی عملی خواهد شد؟ نرخ ارز در نظام ارز تک نرخی در چه محدوده‌ای قرار می‌گیرد؟
اقتصاد آنلاین - سمانه برمخ‌شاد؛ اقتصاد ایران تاکنون دو بار تک نرخی شدن ارز را تجربه کرده است. اولین بار  اوایل دهه 70  و بعد از دوران جنگ بود، در آن زمان حدود 12 نرخ برای ارز وجود داشت و به تدریج تعداد این نرخ ها کم شد تا اینکه در فروردین ماه 1372 برای اولین بار شاهد تک نرخی شدن ارز بودیم. اما این روند حدود هفت ماه ادامه داشت و با روی کار آمدن دولت جدید و تغییر سیاست های اقتصادی نظام ارز تک نرخی از بین رفت و یک نرخ آزاد و یک نرخ دولتی در اقتصاد بودیم.

تجربه دوم که از نظر پایداری از تجربه اول موفق تر بود مربوط به اوایل دهه 80 است. در آن زمان نرخ ارز در بازار آزاد با نرخ دولتی آن یکسان شد و این روند تقریبا حدود 9 سال ادامه پیدا کرد. اما در سال 89 به دلایل مختلفی مانند افزایش نرخ تورم و عدم اعمال تورم بر روی نرخ ارز شاهد باز شدن فنر فشرده نرخ ارز آزاد بودیم.

در پی روند ادامه دار افزایش نرخ ارز و فاصله معنادار نرخ ارز مرجع و بازار آزاد و سو استفاده برخی و استفاده از ارز مرجع برای ورود کالاهای غیر ضروری با هدف ساماندهی بازار ارز و کنترل نرخ دلار مرکز مبادلات ارزی را راه‌اندازی کرد و در نتیجه ارز در اقتصاد کشور سه نرخی شد.

 در آن زمان نرخ ارز مرجع 1226 تومان بود اما در قانون بودجه سال 92 دولت پیشنهاد نظام شناور مدیریت شده برای نرخ ارز حداقل در جاهایی که حضور دارد را داد و بنا شد به کالاهای اساسی و نهاده‌های دامی و کشاورزی مابه التفاوت نرخ ارز 1226 و ارز مبادله‌ای که حدود 2500 تومان است را پرداخت کند.البته این امر مشکلاتی را برای واردکنندگان در پی داشت تا اینکه در همان سال 92 و با روی کار آمدن دولت یازدهم،  ولی الله سیف، رییس کل بانک مرکزی نیز با تاکید بر این که ارز 1226 تومانی در سال 92 وجود ندارد و در نتیجه شاهد بودیم که در سال 92 ارز دو نرخی شد.

سیف از زمانی که سکان بانک مرکزی را به دست گرفت، وعده پیاده سازی نظام ارز تک نرخی را داد و بارها بر آن تاکید کرد و همچنان نیز تاکید می کند.

وی اولین بار آبان ماه 92 در گفت و گویی اعلام کرد " به دنبال آن هستیم تا با یکسان‌سازی نرخ‌ها، بازار به ثبات توام با تعادل برسد که بنا شده این امر تا پایان سال 1393 انجام شود."

شرایط برای تک نرخی شدن ارز در سال 93 فراهم نشد، اما رییس کل بانک مرکزی در روزهای پایانی سال 1393 با اشاره به اینکه مقدمات لازم برای برای تک نرخی شدن ارز فراهم شده است، اما باید شروط دیگری نیز برقرار باشد، تاکید کرد: یکی از پیش‌نیازهای اصلی برای استمرار و موفقیت یکسان سازی نرخ ارز گسترش ارتباطات بین‌المللی نظام بانکی است که هر زمانی شکل مناسبی به خود بگیرد حتما یکسان‌سازی نرخ ارز نیز در اولویت قرار دارد.

بر اساس این گزارش با توجه به پیشرفت مذاکرات هسته ای بین ایران و گروه 1+5 و امید ایجاد شده نسبت به لغو تحریم ها انتظار می رفت ارز در سال 94 تک نرخی شود.اما با توجه به اینکه توافق هسته ای در دی ماه سال گذشته صورت گرفت و روند لغو تحریم ها و تسهیل شدن مبادلات بانکی و روابط کارگزاری بیشتر از میزان پیش بینی شده به طول انجامید، بر خلاف آنچه پیش‌تر سیف وعده داده بود، یکسان سازی نرخ ارز طی شش ماه پس از برجام محقق نشد و در نیمه اول سال جاری ارز تک نرخی نشد.

در واقع قطع روابط کارگزاری بانک‌ها در دوران تحریم و موانع موجود برای نقل و انتقال‌های ارزی، موجب شد تا این وعده بازه هم به تعویق بیفتد، تا جایی که معاون ارزی بانک مرکزی استقرار روابط کارگزاری برای انتقال آسان تر منابع ارزی و همچنین ثبات بازار را پیش شرط های اصلی یکسان سازی نرخ ارز دانست و گفت: اگرچه فضای فعلی برای یکسان‌سازی نرخ ارز نسبت به گذشته در موقعیت بهتری قرار دارد اما مشکل حال حاضر، روابط بانکی و امکان تبدیل ارزهای مختلف به یکدیگر است.

 به هر حال به نظر می رسد دولت و بانک مرکزی عزمشان برای یکسان سازی نرخ ارز جزم است و در این راستا بود که طی هفته های گذشته رییس‌کل بانک مرکزی ازابلاغ دستورالعمل و ضوابط اجرایی خرید و فروش ارز توسط بانک‌ها خبر داد و شاهد بودیم که به بانک ها مجوز داده شد تا تا ارز آزاد مشتری را تحویل گرفته و نسبت به خرید و فروش آن اقدام کنند.

در این باره چندی پیش اکبر کمیجانی، قائم مقام بانک مرکزی با بیان اینکه به روابط بانکی ایران با با بانک‌های اروپایی و آسیایی به صورت نرم و روان در جریان است، به اقتصاد آنلاین گفت: فروش ارز توسط بانک ها یکی از اقدامات مهم از مجموعه اقداماتی است که در راستای تک نرخی شدن ارز صورت می گیرد.

وی همچنین با تاکید بر اینکه  مکانیزم بازار قیمت ارز در بازار را تعیین خواهد کرد، خاطرنشان کرد: بانک مرکزی مسوول مدیریت بازار است و هدایتگری می کند و اکنون شرایط خوب شده و ان شاءالله بهتر هم خواهد شد زیرا هر چه محیط اقتصاد کلان در کشور پایدار، با ثبات، کم ریسک تر شود و دسترسی اقتصاد به ارز بیشتر شود و انتظارات خوش بینانه ادامه داشته باشد بازار نرخ متعادل تری را تعیین خواهد کرد.

بر اساس این گزارش اگرچه یکسان سازی نرخ ارز چندین بار به تعویق افتاده و اکنون به یکی از خواسته های اساسی فعالان اقتصادی تبدیل شده اما به نظر می رسد با توجه به اقدامات صورت گرفته در راستای عملی شدن این وعده، در پایان سال جاری و پس از حدود 6 سال، اقتصاد ایران شاهد یکسان سازی نرخ ارز باشد.
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
سفیر بار ساقدوش_1
شرکت هوش و دانش سپهر_1
گروه تولیدی نیلوفر_1
گروه تولیدی نیلوفر_3
شرکت هوش و دانش سپهر_3
سفیر بار ساقدوش_3
سفیر بار ساقدوش_4
گروه تولیدی نیلوفر_4
شرکت هوش و دانش سپهر_4
سفیر بار ساقدوش_2
گروه تولیدی نیلوفر_2
شرکت هوش و دانش سپهر_2
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
دکتر صالحی_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
کلینیک النا_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
دکتر صالحی_فوتر
تنورستان_فوتر
شفا_فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
قالیشویی ادیب_فوتر
روشا فارمسی_فوتر
فنی آتل_فوتر
اورانوس_فوتر2
قالیشویی بانو_فوتر
آیلین_تزریق چربی
آیلین_فوتر کاشت ابرو
دکتر لاجوردی_فوتر
پارسیان طب - فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
تدبیرکالا_فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
ترجمه زندگی_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
کلینیک النا_فوتر