ستاد مبارزه با چرندیات (45)
۳۷۹۰۷۰
۰۹ شهريور ۱۳۹۵ - ۱۱:۵۲
۴۹۶۰ 
در این سری مطالب سعی داریم به بررسی دروغ ها و شایعات مشهوری که در هر از چند گاهی در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی به راه می افتند بپردازیم و با مستندات آن ها را برای شما تحلیل کنیم تا شاید قدم کوچکی در مسیر آگاه سازی مخاطبان عزیز باشد.
برترین ها: «ستاد مبارزه با چرندیات» عنوانِ یک جریان بود که با صفحه ای در فیسبوک شروع به کار کرد و بسیار قوی و حساب شده به جنگ دروغ های اینترنتی و شایعاتی که به عنوان واقعیت به خورد مردم داده می‌شد، رفت.

در این سری مطالب سعی داریم به کمک داده های این صفحه و سایت های مرتبط، به بررسی دروغ ها و شایعات مشهوری که در هر از چند گاهی در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی به راه می افتند بپردازیم و با مستندات آن ها را برای شما تحلیل کنیم تا شاید قدم کوچکی در مسیر آگاه سازی مخاطبان عزیز باشد و باعث شود مِن بعد هر چیزی را که در شبکه های اجتماعی و فضای مجازی دیدیم، سریع باور نکنیم. جدا از این گونه موارد، سعی در معرفی تکنیک های مبارزه با شایعات و مغالطه ها را در این سری مطالب داریم. با ما همراه باشید.

******

سوژه اول؛ تولد نوزادی با چهره ای عجیب در مازندران
 
هیچ گزارش رسمی از تولد چنین نوزادی موجود نیست و این مطلب توسط دانشگاه علوم پزشکی مازندران تکذیب شد

متن شایعه

" دیشب در یکی از بیمارستان های مازندران نوزادی با چهره عجیب به دنیا امد
عکسش رو ببینید: "
 
ستاد مبارزه با چرندیات (45)

پاسخ شایعه

هیچ گزارش رسمی از تولد چنین نوزادی در دست نیست و تصویر منتسب به شایعه در هیچ منبع معتبری درج نشده است. خبر تولد چنین نوزادی توسط سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی مازندران تکذیب شد و اصالت تصویر مرتبط نیز مورد تردید قرار گرفت. با بررسی دقیق و علمی عکس، متوجه خواهیم شد که حجم سر، مردمک چشم ها و تورم گونه ها هیچ سنخیتی با کودک تازه متولد شده و یا تمامی بیماری های شایع مغزی ندارد و به احتمال زیاد تصویر مربوط به یک کار هنری و یا گرافیکی است.

وی قرمزی چشم نوزادان را ناشی از پرکاری تیروئید اعلام کرد که در نوزادان زیر ۵ ماه و خصوصا نوزاد تازه متولد شده اتفاق نمی افتد.


 
سوژه دوم؛ به آتش کشیدن بیماران بخش دیالیز بیمارستان اهواز!

 این کلیپ ایرانی نیست و به جنایتی در یک بیمارستان در کشور آلبانی تعلق دارد.

متن شایعه

" حادثه اى عجیب در بیمارستان اهواز
چهار نفر از بیماران دیالیز در آتش سوختند تصاویر از دوربین مدار بسته "
 

 

پاسخ شایعه

فیلم منتشر شده به بیمارستان اهواز یا هیچ شهر دیگر کشورمان تعلق ندارد. این کلیپ مربوط به ماجرایی در بیمارستان شهر "تیرانا" در کشور آلبانی است که فردی بدلیل خصومت قبلی با ریختن مایعی قابل اشتعال بر روی یک بیمار، بخش دیالیز را به آتش می کشد!
 
ستاد مبارزه با چرندیات (45)

بر خلاف برخی اخبار منتشر شده در مورد این کلیپ، حادثه در روز دوشنبه 25 جولای 2016 رخ داده و طی آن 3 نفر کشته شده اند!


 
 سوژه سوم؛ در این 9 عکس، کثیف ترین موجود زمین را ببینید!

این عکسها ارتباطی با انفجار انتحاری ندارد و حاصل ترکیب مغرضانه تصاویر آزمایشی اجتماعی، با تصویر یک انفجار است!

متن شایعه

" در این 9 عکس، کثیف ترین موجود زمین را ببینید.
در حالی که نوشته ای در کنار اوست:
من مسلمانم و به شما اعتماد دارم
شما هم به من اعتماد کنید
به اندازه ی یک آغوش
وقتی دور او جمع شدند...انفجار‼️ "
 
ستاد مبارزه با چرندیات (45)

پاسخ شایعه

این تصاویر مربوط به عملیات انتحاری نیست، بلکه حاصل ترکیب مغرضانه 8 فریم از یک ویدئو با تصویری از یک انفجار است. تصاویر 8 فریم اول متعلق به یک آزمایش اجتماعی با نام "کور باشید و اعتماد کنید" می باشد.

این برنامه توسط مردی به نام "مازیم میلا" جهت مبارزه با اسلام هراسی در بمبئی هندوستان انجام شده و در ویدئوی آن هم از انفجار خبری نیست! این حرکت نخستین بار توسط "مصطفی مولی" در ابتدای سال 2015 در کانادا انجام شد و پس از آن در دیگر نقاط جهان نیز تکرار گردید.

منشاء دقیق تصویر انفجار بکار رفته مشخص نیست، اما سالهاست در رسانه ها بعنوان تصویر تزئینی برای اخبار انواع انفجار استفاده شده است!

ستاد مبارزه با چرندیات (45)
 
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 2
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
14:55 - 1395/06/09
سپاس اطلاع دادید
Iran, Islamic Republic of
17:54 - 1395/06/09
بهترین بخش از مجله برترین ها
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج