مهمترین مراکز مالی جهان کدامند؟
۳۸۳۷۱
۲۷ آذر ۱۳۹۱ - ۱۰:۵۷
۲۹۶۶
مرکز مالی شهری است که مرکز شمار قابل توجه از بانکها، شرکتها و بازارهای بورس مهم در سطح بین المللی است.
خبرگزاری ایسنا: مرکز مالی شهری است که مرکز شمار قابل توجه از بانکها، شرکتها و بازارهای بورس مهم در سطح بین المللی است.

ببررسیهای مختلفی که انجام می گیرند این مراکز را بر اساس ارزش کلی مبادلات انجام گرفته رتبه بندی می کنند. گزارش "توسعه مالی" مجمع جهانی اقتصاد (WEF) یکی از این بررسی‌های معتبر است که با در نظر گرفتن عوامل مختلفی مانند محیط کسب و کار، قوانین نظارتی و حقوقی، ثبات مالی، خدمات بانکی و غیربانکی، بازارها و دسترسی به آنها، 62 سیستم مالی و بازارهای سرمایه بزرگ جهان را هر سال رتبه بندی می کند.

هنگ کنگ برترین مرکز مالی جهان در گزارش"توسعه مالی" سال 2012 معرفی شد. این گزارش با توجه به رشد مراکز تجاری آسیایی و تاثیر چین به عنوان دومین اقتصاد بزرگ جهان، این شهر را برای دومین سال متوالی به عنوان مرکز مالی برتر انتخاب کرد.

رکود حاکم بر بازارهای سرمایه، تزلزل رشد اقتصادی و تحلیل اعتماد به سازمانهای مالی، موجب شد شش جایگاه برتر این گزارش از سال 2011 تغییر نداشته باشند و آمریکا، انگلیس، سنگاپور، استرالیا و کانادا پس از هنگ کنگ قرار بگیرند. ژاپن، سوئیس، هلند و سوئد نیز با قرار گرفتن در رتبه‌های بعدی، فهرست 10 مرکز مالی برتر را کامل کردند.

گزارش مورد توجه دیگری که هر ساله به معرفی مهمترین مراکز مالی می پردازد، شاخص مراکز مالی جهانی (GFCI) است که از سوی Z / Yen Group منتشر می شود و 77 مرکز مالی را در برمی گیرد.

در شاخص GFCI برای سال 2012، لندن برترین مرکز مالی جهان شناخته شد. در این شاخص شهرهای لندن، نیویورک، هنگ کنگ و سنگاپور همانند سال 2011 رتبه اول تا چهارم را حفظ کردند. شش رتبه برتر بعدی به زوریخ، سئول، توکیو، شیکاگو، ژنو و تورنتو تعلق گرفتند.

بحران یورو همچنان در رتبه بندی مراکز مالی اقتصادهای ضعیف‌تر یورو در شاخص GFCI منعکس شد. مادرید، لیسبون، دوبلین و آتن همگی در سالهای 2010 و 2011 در این شاخص افت داشتند و این افت در سال 2012 نیز ادامه یافت. فرانکفورت و پاریس که در شاخص سال 2011 اندکی صعود داشتند شاهد معکوس شدن این روند بودند با اینهمه بهبودهایی در اروپا وجود داشت.

 ژنو در فهرست سال 2012 به جمع 10 مرکز مالی پیوست. مراکز مالی اصلی کشور آمریکا در شاخص GFCI برای سال 2012 افت داشتند و نیویورک، شیکاگو، بوستون، سانفرانسیسکو و واشنگتن دی سی همگی با کاهش امتیاز روبرو شدند. در کانادا تورنتو با افت اندکی روبرو شد اما مونترال، کالاگاری و ونکوور همگی رشد داشتند.


در این بین پیشرفتهایی در خاورمیانه وجود داشت. قطر، دوبی، ابوظبی و ریاض همگی شاهد افزایش رتبه و امتیازشان در این شاخص بودند.
برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج