سعودی‌ ها توان جمع‌ آوری زباله‌ را هم ندارند
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
اپیلاسیون نانا 1
ادیب_1
شیرآلات زمانی_1
شیرآلات زمانی_3
اپیلاسیون نانا 3
ادیب_3
اپیلاسیون نانا 4
ادیب_4
شیرآلات زمانی_4
اپیلاسیون نانا 2
ادیب_2
شیرآلات زمانی_2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۳۸۴۸۹۱
۱۹ شهريور ۱۳۹۵ - ۱۳:۰۹
۲۴۱۸
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با اشاره به اینکه سعودی‌ها برنامه درست و منظمی برای مدیریت حج و حرمین شریفین ندارند، گفت: متاسفانه غرور و تکبر سعودی‌ها اجازه نمی‌دهد از جهان اسلام در مورد مدیریت حج مشورت بگیرند.
خبرگزاری ایسنا: نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با اشاره به اینکه سعودی‌ها برنامه درست و منظمی برای مدیریت حج و حرمین شریفین ندارند، گفت: متاسفانه غرور و تکبر سعودی‌ها اجازه نمی‌دهد از جهان اسلام در مورد مدیریت حج مشورت بگیرند.

حجت‌الاسلام سیدعلی قاضی عسکر پنجشنبه شب (18 شهریور) در مراسم بزرگداشت شهدای منا در شبستان امام خمینی (ره) در حرم مطهر حضرت معصومه (س)، با گرامیداشت شهادت امام باقر(ع) عنوان کرد: شهادت 432 نفر زائر ایرانی در حج خونین سال 66 و شهادت 465 نفر از زائران این کشور در حادثه منا سال گذشته و شهادت 12 نفر در حادثه سقوط جرثقیل در مسجد الاحرام از حوادث غمگینی بود که در آن عزیزان خود را از دست دادیم.

نحوه مدیریت حج عربستان با معیار دین سازگاری ندارد


نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت افزود: وقتی عزیزان ما به حج مشرف می‌شوند، در انتظار بازگشت و استقبال از آنها شور و نشاط خاصی داریم، اما حادثه منا جهان اسلام را داغدار کرد و سوء تدبیر و بی‌کفایتی آل‌سعود را نشان داد.

وی بیان کرد: سوالات زیادی پیرامون چرایی این حادثه و علت تعلل سعودی‌ها در جمع‌آوری مصدومان و جلوگیری از شهادت تعداد کثیری از زائران و در نهایت بی‌توجهی به انتقال به موقع شهداء و بی‌کفایتی در رسیدگی به اوضاع پس از حادثه منا وجود دارد، اما مهم‌ترین سوال این است که آیا این گونه مدیریت حج با معیار دین سازگاری و تناسبی دارد؟

حجت‌السلام قاضی عسکر خاطرنشان کرد: طبق نظر قرآن، افرادی می‌توانند سرپرستی حج را بر عهده بگیرند که انسان‌های متقی باشند، اگر متولیان حج با تقوا نباشند و در شمار ستمگران باشند، هیچگاه نمی‌توانند تولیت حج را عهده‌دار باشند.

وی اظهار کرد: بر عهده داشتن تولیت حج مسئولیت مهمی است که از ناحیه پیامبر(ص) و ائمه معصومین (ع) و حاکمان جامعه اسلامی در طول تاریخ منصوب می‌شدند تا حج را اداره کنند و این افراد طبق ملاک قرآنی باید با تقوا باشند.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با اشاره به پیشینه تاریخی حج گفت: در طول تاریخ چند صد سال قبل می‌بینیم مردم با مشکلات زیادی در سفر حج روبرو بودند و گاهی از نظر امنیت و بهداشت با گرفتاری هایی مواجه بودند و حضور راهزنان در مسیر و وجود بیماری‌های فراوان گریبان‌گیر حاجیان بود.

وی گفت: حتی وقتی افراد مسن از حج سخن می‌گویند، این نکته را یادآور می‌شوند که در هنگام حج وقتی می‌خواستند غسل زیارت کنند، حمامی وجود نداشت و استخری با آب‌های غیر بهداشتی برای این کار در نظر گرفته بودند.

قاضی عسکر ادامه داد: در شرایط فعلی اگر کسی بخواهد در مورد مدیریت حج تحقیق کند، باید ببیند تا چه حدی این مشکلات بهداشتی و امنیت حجاج رفع شده است. هر انسان عاقلی با تحقیق به این قضاوت می رسد که وقتی صدها سال حج با عدم امنیت و آسایش حجاج همراه بوده، دیگر حرفی برای مدیریت حج در شرایط فعلی باقی نمی‌ماند.

هیچکس در حج احساس امنیت نمی‌کند

وی گفت: افرادی حق مدیریت حج را دارند که با معیارهای دینی منطق باشند، شیوه سازمان‌دهی امور حج این گونه است که هیچکس احساس امنیت نمی‌کند. گاهی در جمرات صدها نفر از حاجیان به پایین پرتاب می‌شوند و تا چند سال قبل به اتوبوس‌ها اجازه می‌دادند تا جمرات بیایند و تعداد زیادی از زائران در میان حرکت اتوبوس‌ها جان خود را از دست می‌دادند.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت بیان کرد: بی‌لیاقتی و بی‌کفایتی در مدیریت حج در سال‌های گذشته تا کنون موجب می‌شود که آبروی جهان اسلام را ببرند و حتی از نظر بهداشتی می‌بینیم گاهی توان جمع‌آوری زباله ها را ندارند و بیماری‌هایی شیوع پیدا می‌کند و حجاج گاهی بر روی خاک‌ها بیتوته می‌کنند و در زمان شستشو با شوینده‌های شیمیایی برخی از حجاج دچار تنگی‌نفس می‌شوند.

وی در مورد حادثه منا توضیح داد: متاسفانه بعد از این حادثه بی‌کفایتی‌ها ادامه داشت و با وجود تخت‌های خالی، برخی از مصدومان را روی زمین می‌خواباندند و هیچ چاره‌اندیشی برای نجات جان مصدومان نکردند و حتی جنازه زائران محترم ساعت‌ها بر روی زمین بود، چرا باید جنازه ها را در کانتینر با دمای صفر و با شکل قرون وسطی قرار دهند؟

قاضی عسکر عنوان کرد: برخی از جنازه‌ها به گونه‌ای انباشته شده بود که صورت زائران متلاشی گردیده و تفحص شهیدان با مشکل مواجه شده بود. حتی سعودی‌ها نشانه‌هایی که زائران را معرفی می‌کرد از آنها دور کرده بودند و بسیاری از جنازه‌ها در سردخانه‌ها قابل شناسایی نبود.

وی گفت: متاسفانه روحانیون و مفتیان درباری عربستان نیز می‌گفتند که این حادثه قضاء و قدر الهی بوده است، در حالی که نشان از بی‌مسئولیتی و بی‌کفایتی داشت و جهان اسلام باید برای مدیریت حج چاره‌اندیشی کند.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با بیان اینکه ما هر ساله در خصوص حج و مدیریت آن به آسیب‌شناسی می‌پردازیم گفت: ما نقاط قوت و ضعف حج را هر ساله بررسی می‌کردیم و به گوش آنها می‌رساندیم، اما توجهی به نقاط ضعیف در مدیریت حج نمی‌شد و این گونه حوادث رقم می خورد.

وی تاکید کرد: متاسفانه سعودی‌ها برنامه‌ای برای مدیریت حج ندارند و در حالی که به ریاض و طائف رسیدگی می‌کنند، توجهی به مشکلات مکه ندارند. در حادثه منا می‌بینیم هنوز عده‌ای از مسلمانان مفقود هستند، زیرا بدون شناسایی آنها را دفن کرده‌اند و ایران تنها کشوری بود که با موضع‌گیری‌های قاطعانه رهبر معظم انقلاب، توانست پیکرها را به کشور منتقل کند.

حجت الاسلام قاضی عسکر عنوان کرد: عربستان سعودی با ثروت‌های کلان حتی ایمان عده‌ای را می‌خرد و با وجود اینکه دست به هر جنایتی می‌زنند، ایران را به مداخله در منطقه متهم می کنند.
برچسب ها:
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
سفیر بار ساقدوش_1
گروه تولیدی نیلوفر_1
دکتر نائبی_1
گروه تولیدی نیلوفر_3
دکتر نائبی_3
سفیر بار ساقدوش_3
سفیر بار ساقدوش_4
دکتر نائبی_4
گروه تولیدی نیلوفر_4
سفیر بار ساقدوش_2
دکتر نائبی_2
گروه تولیدی نیلوفر_2
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
پارسیان طب - فوتر موبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
آیلین_تزریق چربی موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
فنی آتل_فوتر موبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
دکتر صالحی_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
دکتر صالحی_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
ترجمه زندگی_فوتر
روشا فارمسی_فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
اورانوس_فوتر2
نیکان فارمدمهر_فوتر
فنی آتل_فوتر
آیلین_تزریق چربی
روانشناسی مرهم_ فوتر
تدبیرکالا_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
قالیشویی نوین_فوتر
تنورستان_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر
کلینیک النا_فوتر
پارسیان طب - فوتر