روشهای نوین کاشت مو
۳۸۹۷۲
۲۶ آذر ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۶
۴۱۳۹۶۸
زندگی، جوانی، زیبایی ...
در این مطلب با بررسی جدیدترین روش‌های کاشت موی سر و با معرفی مزایا و معایب هر روش، به شما در انتخاب بهترین گزینه کاشت مو، کمک خواهیم کرد.

برترین‌ها: داشتن مو‌هایی سالم، پرپشت و زیبا، در بهبود زیبایی فردی تأثیرگذار است. با پیشرفت علم، دانشمندان و پزشکان به دنبال روش‌های نوینی هستند تا با کمترین هزینه مالی و حداقل خطرات جسمانی، مو‌های ازدست‌رفته را با تار مو‌هایی جدید، جایگزین کنند.

مشکلات وراثتی و ژنتیکی، بیماری‌های هورمونی و مراقب نادرست و عدم رعایت بهداشت فردی، در صدر عواملی قرار دارند که باعث ریزش و از دست رفتن موی سر می‌شوند.

ما در برترین‌ها با بررسی جدیدترین روش‌های کاشت موی سر و با معرفی مزایا و معایب هر روش، به شما در انتخاب بهترین گزینه کاشت مو، کمک خواهیم کرد. هرچند همچنان بهترین کارشناس برای انتخاب روش کاشت، پزشک و متخصص مربوطه است، اما داشتن دانش لازم در زمینه روش‌های نوین کاشت مو می‌تواند در انتخاب بهترین مرکز درمانی، تأثیرگذار باشد.

کاشت موی مصنوعی

کاشت موی مصنوعی، یکی از قدیمی‌ترین روش‌های کاشت مو است که قدمت آن به بیش از پنج دهه قبل برمی‌گردد. در این روش یک دسته الیاف و تار موی مصنوعی که اغلب ایتالیایی و ژاپنی هستند، در پوست سر بیمار کاشته می‌شود.

روشهای نوین کاشت مو

کاشت موی مصنوعی در اغلب کشور‌های اروپایی و آسیایی، قانونی به‌حساب می‌آید، اما در آمریکا این روش ممنوع اعلام شده است. هرچند تلاش شرکت‌های سازنده در استفاده فناوری‌های جدید و نانو، مشکلات این روش قدیمی کاشت مو را کاهش داده، اما هنوز هم می‌توان کاشت موی مصنوعی را به‌عنوان آخرین گزینه کاشت مو در نظر گرفت.

عمل کاشت موی مصنوعی به‌راحتی انجام می‌شود و در کمترین زمان ممکن، الیاف مصنوعی با سوزن به پوست سر متصل می‌شود. واکنش‌های آلرژیک بدن به اجسام خارجی، از جمله مهم‌ترین دلایلی است که کاشت موی مصنوعی در اغلب موارد به انتخاب اول پزشک تبدیل نمی‌شود.

علاوه بر این، عفونت‌های گسترده ممکن است در نواحی ترمیم‌شده رخ دهد که سلامتی فرد را به خطر می‌اندازد. هرچند انجام عمل توسط یک پزشک و کارشناس کاردان و متخصص می‌تواند خطرات این روش را به حداقل برساند.

کاشت مو به روش FUT

Follicular Unit Transplantation شاید قدیمی‌ترین روش کاشت موی طبیعی انسان باشد که در حال حاضر از رده خارج‌شده و با روش‌هایی دقیق‌تر و سالم‌تر جایگزین شده است. در این روش یک نوار باریک از پوست پشت سر فرد برداشته و به بخش طاس سر منتقل می‌شود.

تخریب کامل بانک موی فرد، ایجاد تورم، خونریزی و نیاز به بی‌هوشی از جمله مواردی است که روش قدیمی FUT به فراموشی سپرده‌شده و با روش‌های جدید کاشت مو جایگزین شده است. از نکات مثبت این روش می‌توان به امکان برداشت مو از نواحی مختلف بدن مانند کتف و سینه اشاره کرد.

روشهای نوین کاشت مو


کاشت مو به روش FIT

FIT یکی از قدیمی‌ترین روش‌های کاشت موی طبیعی است که در سال‌های اخیر کمتر مورداستفاده قرار می‌گیرد. در این روش مقدار زیادی از فولیکول‌های موی بیمار از قسمت پشت سر و کنار گوش جدا شده و به نواحی کم مو منتقل می‌شود. محدودیت در برداشت ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ واحد مو باعث شده تا این روش نیاز به چندین جلسه درمانی مختلف داشته باشد.

فاز استراحت مو‌های کاشته شده در روش FIT، یک تا چهار هفته زمان می‌برد، اما می‌توان انتظار داشت تا پس از ۴ تا ۶ ماه، شرایط مو‌ها به حالت عادی برگردد. روش FIT، درد و خونریزی چندانی ندارد و معمولاً با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. از جمله معایب این روش می‌توان به وقت‌گیر بودن و تخریب بانک موی بیمار اشاره کرد. همین معایب باعث شده تا روش FIT با روش‌هایی نوین جایگزین شود. هرچند در شرایطی خاص ممکن است پزشک مربوطه، این روش را به بیمار پیشنهاد دهد.

روشهای نوین کاشت مو


کاشت مو به روش MFIT

روش MFIT، شباهت زیادی به تکنیک FIT دارد، با این تفاوت که در این روش، کاشت مو با ابزار‌هایی دقیق‌تر و سالم‌تر انجام می‌شود. بهبود ابزار پزشکی در این روش باعث شده تا خطای انسانی، به حداقل برسد.

درصورتی‌که امکان استفاده از روش‌های مدرن‌تر کاشت مو وجود نداشته باشد، روش MFIT می‌تواند گزینه‌ای مناسب در بین روش‌های سنتی کاشت موی طبیعی به‌حساب بیاید. میزان آسیب به بانک موی بیمار در روش MFIT بسیار ناچیز است و البته خط موی طبیعی‌تری نیز به‌دست می‌آید که در پایان به رضایت بیمار منجر خواهد شد.

روشهای نوین کاشت مو


کاشت مو به روش BHT

BHT یا Body Hair Transplant، یک روش جدید کاشت مو است که در آن از مو‌های بدن انسان، به‌عنوان بانک موی فرد استفاده می‌شود. مراحل کاشت در روش BHT شباهت زیادی به سیستم FUT دارد.

ریش، سینه، کمر، پا‌ها و دست‌ها، بهترین گزینه‌های انتخابی برای بانک موی بیمار هستند. هرچند این روش موردپسند بسیاری از پزشکان نیست، زیرا در اغلب موارد، موی کاشته شده شباهت چندانی به مو‌های سالم بیمار ندارد. علاوه بر این ضعف موی بدن بسیاری از مراجعه‌کنندگان نیز می‌تواند BHT را به روشی نامناسب تبدیل کند. هرچند یک پزشک متخصص و کارشناس کاشت مو ممکن است در مواردی از این روش برای کاشت موی بیمار استفاده کند.

روشهای نوین کاشت مو


کاشت مو به روش SUT

SUT از روش‌های FIT و FUT جدیدتر است و عوارضی بسیار کمتر دارد. در این روش که به‌صورت کاملاً اتوماتیک و با دستگاه‌های خودکار انجام می‌شود، یک دسته از موی بیمار توسط یک سیستم لیزری، برداشته‌شده، فریز می‌شود و سپس به قسمت‌های طاس سر منتقل می‌شود. فریز شدن مو‌ها از تخریب و از دست رفتن پیاز مو جلوگیری می‌کند که یکی از دلایل برتری این روش، نسبت به روش‌های قدیمی‌تر کاشت مو است.

SUT یکی از روش‌های مهم و مناسب کاشت مو است که بدون نیاز به بی‌هوشی و با کمترین میزان آسیب به پوست و بانک موی بیمار انجام می‌شود. این روش هرچند بی ایراد نیست، اما می‌تواند گزینه‌ای مناسب برای اغلب متقاضیان کاشت مو به‌حساب بیاید.

روشهای نوین کاشت مو


کاشت مو به روش سلول‌های بنیادی

سلول‌های بنیادی، به یکی از عوامل تأثیرگذار در پزشکی تبدیل‌شده و دایره این تأثیر به کاشت مو نیز رسیده است. در روش PRP که یکی از جدیدترین روش‌های کاشت مو به‌حساب می‌آید، سلول‌های پروژنیتور که تفاوت اصلی مناطق کم مو و پرموی سر به‌حساب می‌آیند، به مناطق طاس و کم مو تزریق می‌شود.

استفاده از سلول‌های شخصی بیمار، خطراتی مثل انتقال بیماری‌های واگیردار مثل ایدز و هپاتیت را به حداقل رسانده است و مو‌های جدید نیز از سلامت کامل برخوردار خواهند بود.

هرچند روش PRP یکی از سالم‌ترین روش‌های کاشت مو است، اما معایبی دارد که ممکن است پزشک را مجاب به انتخاب یکی از روش‌های قدیمی‌تر مثل MFIT یا SUT کند. مدت‌زمان پروسه کاشت مو در روش PRP، حدود یک سال است و موی ۹۰٪ درصد بیماران از این طریق بهبود پیدا می‌کند.

شانس بهبود شرایط رشد مو برای افرادی که مو‌های خود را به‌صورت کامل ازدست‌داده‌اند، چندان بالا نیست. هرچند تنها یک پزشک متخصص می‌تواند تشخیص دهد که آیا روش PRP، گزینه‌ای مناسب است یا باید از روش‌های سنتی‌تر استفاده شود.

بیماران مبتلا به سرطان خون، اختلالات انعقاد خود، دیابت و مصرف‌کنندگان دارو‌هایی مثل آسپرین و وارفارین نیز از جمله افرادی هستند که نمی‌توانند از روش PRP برای کاشت مو استفاده کنند.

روشهای نوین کاشت مو


بهترین روش کاشت مو

انتخاب بهترین روش برای کاشت مو چندان ساده نیست و ارتباطی مستقیم با میزان ریزش مو و هزینه مدنظر بیمار دارد. در بیشتر موارد، پزشک مربوطه بهترین روش یا ترکیبی از چند روش را به شما پیشنهاد خواهد داد.

در نظر داشته باشید که تمامی روش‌های کاشت مو، چه روش‌های سنتی مثل کاشت مو‌های مصنوعی باشد و چه روش‌های جدیدتر مانند استفاده از سلول‌های بنیادی، معایب و مزایای متفاوتی دارند که تنها توسط پزشک قابل‌تشخیص هستند.

در پایان بهتر است به‌جای انتخاب بهترین روش کاشت مو، تمرکز خود را بر روی انتخاب مرکزی استاندارد و شناخته‌شده برای کاشت مو بگذارید. انتخاب صحیح پزشک و کارشناس، قدم اول در انتخاب بهترین روش کاشت مو به‌حساب می‌آید.

روشهای نوین کاشت مو


عوارض کاشت مو

عوارض کاشت مو در روش‌های مختلف متفاوت است و روش‌های جدیدتر، از عوارضی کمتر برخوردار هستند. هرچند ممکن است به تشخیص پزشک و با بررسی شرایط بیمار، یکی از روش‌ها پرخطر و دیگری کم‌خطر در نظر گرفته شود.

مثلاً برای یک بیمار مبتلا به دیابت، استفاده از سلول‌های بنیادی پر خطر است و باید با روش‌هایی قدیمی‌تر جایگزین شود. محل و اندازه ریزش نیز در میزان نمایان شدن عوارض تأثیرگذار است.

بااین‌حال و با در نظر گرفتن تفاوت‌های بدن انسان در اشخاص مختلف، عوارضی مانند درد، مورمور شدن، احساس کرختی در سر و تورم را می‌توان در اغلب روش‌های کاشت مو انتظار داشت. عوارضی که معمولاً با استفاده از دارو‌های مسکن معرفی‌شده توسط پزشک، کاهش می‌یابد.

روشهای نوین کاشت مو


شرایط پیش از عمل

بهتر است پیش از انجام هرگونه عمل جراحی، به بدن خود استراحت بدهید و با تغذیه مناسب، به پیشواز عمل یا پروسه پزشکی بروید. کشیدن سیگار از جمله مواردی است که شانس موفقیت کاشت مو را کاهش می‌دهد. بهتر است یک یا دو هفته قبل از عمل کاشت، سیگار کشیدن را کنار بگذارید.

مصرف هرگونه دارو مانند آسپرین، ایبوپروفن، ناپروکسن و هپارین باید به اطلاع پزشک متخصص رسیده باشد. هیچ دارویی نباید بدون اطلاع پزشک قطع یا مصرف شود. مصرف ویتامین‌ها نیز در عمل کاشت مو تاثیرگذار است و باید به اطلاع پزشک رسانده شود.

بهتر است که پیش از انتخاب روش عمل کاشت، آزمایش‌های لازم از جمله آزمایش خون و بررسی اختلالات هورمونی در بیمار انجام شود تا بهترین نتیجه و کمترین میزان عوارض به‌دست بیاید.

قبل از عمل از مصرف غذا‌های سنگین، نمک زیاد و غذا‌های چرب، خودداری کنید و سعی کنید میوه و سبزی‌های بیشتری را مصرف کنید. عمل کاشت مو یک عمل سرپایی است که در اغلب موارد بدون بی‌هوشی انجام می‌شود. در نتیجه بهتر است با سالم‌ترین شرایط جسمانی، انجام شود.

روشهای نوین کاشت مو


شرایط پس از عمل

هرگونه عمل جراحی یا پروسه پزشکی، نیاز به استراحت بعد از عمل دارد. پس به ذهن و بدنتان فرصت دهید تا با شرایط جدید سازگار شود. در نظر داشته باشید که توصیه‌های پزشک مربوطه، بهترین راهکار‌های بعد از عمل است که باید به خوبی رعایت شود.

دارو‌های تجویزشده از جمله آنتی‌بیوتیک‌ها را باید در زمان مناسب و با دقت زیاد مصرف کنید. استفاده از شامپو‌های غیرمجاز را نیز فراموش کنید و تنها از شامپوی تجویزشده توسط پزشک استفاده کنید.

هرگونه عملی که به برخورد خارجی با پوست سر یا کشیده شدن پوست سر همراه شود، به تخریب کاشت مو منجر می‌شود. به نحوه پوشیدن لباس دقت کنید و از انجام حرکات ورزشی و خم شدن بیش‌ازحد، خودداری کنید.

انواع برآمدگی، سوزش، کبودی دور چشم و دیگر مشکلات پوستی، اتفاقات طبیعی بعد از عمل به‌حساب می‌آیند. هرچند با بروز هرگونه مشکل بهتر است تا با پزشک خود مشورت کنید.

روشهای نوین کاشت مو


بهترین روش کاشت مو برای زنان

هرچند طاسی و ریزش کلی مو در زنان کمتر اتفاق می‌افتد، اما بیمارانی هستند که با این مشکل، دست‌وپنجه نرم می‌کنند. پیش از بررسی کاشت مو در زنان، این موضوع باید در نظر گرفته شود که در اغلب موارد، مشکلات طاسی در زنان موقتی و به دلیل تغییرات هورمونی است.

روشهای نوین کاشت مو

بهتر است پیش از انتخاب هرگونه روش درمانی یا کاشت مو، آزمایش‌های کامل هورمونی انجام شود تا گزینه‌ای اشتباه برای درمان، در نظر گرفته نشود. به‌هرحال اگر مشکلات هورمونی، دلیل اصلی ریزش مو در فرد بیمار نباشد، می‌توان از انواع روش‌های قدیمی و نوین کاشت مو در زنان نیز استفاده کرد.

زنان معمولاً از بانک مویی سالم‌تر و پرپشت‌تر برخوردارند و البته حد و محل طاسی نیز کوچک‌تر است. در اغلب موارد از ترکیبی از دارو درمانی و کاشت مو برای بهبود طاسی سر در زنان استفاده می‌شود. یک پزشک متخصص کاشت مو و یک پزشک بیماری‌های زنان، بهترین گزینه برای مشورت پیش از عمل کاشت مو در بانوان به‌حساب می‌آیند.

بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج