ستاد مبارزه با چرندیات (47)
۳۹۰۸۹۸
۲۹ شهريور ۱۳۹۵ - ۱۹:۰۵
۸۷۳۳ 
در این سری مطالب سعی داریم به بررسی دروغ ها و شایعات مشهوری که در هر از چند گاهی در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی به راه می افتند بپردازیم و با مستندات آن ها را برای شما تحلیل کنیم تا شاید قدم کوچکی در مسیر آگاه سازی مخاطبان عزیز باشد.
برترین ها: «ستاد مبارزه با چرندیات» عنوانِ یک جریان بود که با صفحه ای در فیسبوک شروع به کار کرد و بسیار قوی و حساب شده به جنگ دروغ های اینترنتی و شایعاتی که به عنوان واقعیت به خورد مردم داده می‌شد، رفت.

در این سری مطالب سعی داریم به کمک داده های این صفحه و سایت های مرتبط، به بررسی دروغ ها و شایعات مشهوری که در هر از چند گاهی در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی به راه می افتند بپردازیم و با مستندات آن ها را برای شما تحلیل کنیم تا شاید قدم کوچکی در مسیر آگاه سازی مخاطبان عزیز باشد و باعث شود مِن بعد هر چیزی را که در شبکه های اجتماعی و فضای مجازی دیدیم، سریع باور نکنیم. جدا از این گونه موارد، سعی در معرفی تکنیک های مبارزه با شایعات و مغالطه ها را در این سری مطالب داریم. با ما همراه باشید.

******

سوژه اول؛ بیلبورد شهرداری نیویورک و تمسخر تفریح ایرانیان!

این تصویر جعلیست و تصویر اصلی مربوط به تبلیغ یک خودرو در بزرگراهی در مالزی است

متن شایعه

" بیلبورد جدید شهرداری نیویورک:
آیا میدانید در ایران 16 ساعت رانندگی در ترافیک و خوابیدن در چادر نزدیک ساحل بزرگترین تفریح به شمار می آید؟
شکرگذار باشید "
 
ستاد مبارزه با چرندیات (47)

پاسخ شایعه

این تصویر محصول نرم افزارهای ویرایش تصویر است و شهرداری نیویورک یا هیچ شهر دیگری چنین تابلویی نصب نکرده اند! چنانکه جزییات تصویر هم نشان می دهد، این تصویر از آمریکا نیست بلکه بزرگراهی در مالزی است.
 
ستاد مبارزه با چرندیات (47)
 
تصویر اصلی متعلق به تبلیغ یک خودرو است که توسط آژانس تبلیغاتی BBDO مالزی در سال 2010 تهیه و نصب گردید!


 
سوژه دوم؛ بد شدن حال مرد ۱۴۰ ساله عربستانی به دلیل شکستن شاخش!

 این فرد، 140 ساله یا عربستانی نیست و دچار نوعی تومور پوستی است.

متن شایعه

" مرد صدوچهل ساله عربستانی که روی پیشانیش دو شاخ درآمده وبا شکسته شدن یکی از شاخها حالش بد میشه و او را به بیمارستان بردند "
 
ستاد مبارزه با چرندیات (47)

پاسخ شایعه

این فرد 140 ساله و عربستانی نیست خبرگزاری های محلی عربی، او را 70 ساله و اهل استان جوف یمن دانسته اند که از نوعی عارضه پوستی رنج می برد! اگر چه به صورت غیر رسمی و بررسی نشده افرادی دارای سن بیش از 110 سال معرفی می شوند، اما مسن ترین فرد ثبت شده در دوران حاضر، زنی فرانسوی با 122 سال سن است که در سال 1997 فوت شد!

شاخ پوستی (Cutaneous horn) نوعی تومور پوستی است که از پروتئین موجود در ناخن (کراتین) تشکیل می شود. این توده ها معمولا کوچک و محلی هستند و در موارد بسیار نادر بزرگ می شوند.

این تومور غالبا در افراد مسن ایجاد می شود و داری شکل و اندازه های متفاوتی است و شکستن آن موجب وخامت حال فرد نمی شود!


 
سوژه سوم؛ مکروه بودن بریدن نان با چاقو و آزاد بودن بریدن دست دزد فقیر در اسلام

 حد قطع دست شرایط متعددی دارد که اتفاقا اضطرار، یکی از موارد سلب آن است.

متن شایعه

" اسلام ناب:
بریدن نان با چاقو مکروه است
ولی بریدن دست تخم مرغ دزدی که بخاطر فقر دزدی کرده با چاقو آزاد است !!
 "
ستاد مبارزه با چرندیات (47)

پاسخ شایعه

ادعای شبهه حاصل نتیجه گیری غلط از اطلاعات اولیه غلط است. برخلاف ادعای شبهه، همه کتابهاى معتبر فقهى یکى از موانع اجراى کیفر قطع دست دزد را، دزدى در اضطرار می دانند. برای قطع دست دزد شرایط متعددی در فقه و قانون ذکر شده که نبود هر یک باعث عدم اجرای این حکم می شود. معمولا تجمیع همه شرایط به سادگی میسر نیست و تنها برای سارقان خطرناک مصداق می یابد.

کراهت بریدن نان با چاقو جهت ارج نهادن به این نعمت ویژه، می باشد. برخی مراجع نیز این کار را اگر برای جلوگیری از اسراف باشد، مکروه ندانسته اند.


 
سوژه چهارم؛ تجمع روحانیون در سال ۱۳۰۰ مقابل سفارت انگلیس برای پناهندگی و فرار از رضاخان

 این تصویر متعلق به دوران رضاشاه نیست، بلکه مربوط به تحصن مشروطه خواهان، سالها پیش از سلطنت اوست.

متن شایعه

" تجمع آخوندها درسال۱۳۰۰جلوی سفارت انگلیس برای پناهندگی
وفرار از دست رضا شاه بزرگ
واقعا خجالت آوره.
آفرین واحسنت به هوش و درایت رضا شاه بزرگ
حالا سوال؟
چرا انگلیس؟
 "
ستاد مبارزه با چرندیات (47)

پاسخ شایعه

این تصویر متعلق به دوران رضاشاه نیست و حاضران در آن درخواست پناهندگی ندارند. رضاخان طی کودتایی در سوم اسفند 1299 به قدرت رسید. تصویر متعلق به 15 سال قبل از سلطنت رضاخان و مربوط به تحصن اقشار مختلف مشروطه ‌خواهان در تیرماه 1284 شمسی، در باغ سفارت انگلیس است.

شاهان قاجار به بست نشینی افراد بی احترامی می کردند، لذا سفارتخانه ای خارجی برای تحصن پیشنهاد شد که با توجه به صف آرایی مرزی عثمانی و همراهی روسها با استبداد، گزینه انگلیس انتخاب شد. این تحصن حدود 21 روز طول کشید و تمام هزینه های آن توسط تجار بازار تهران تامین شد و پس از فرمان مشروطه توسط مظفرالدین شاه به پایان رسید.
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 5
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
20:01 - 1395/06/29
سپاس این‌دفعه خیلی خوب بود
Iran, Islamic Republic of
23:32 - 1395/06/30
اون تحصن روحانیون در سفارت انگلیس خیلی حرفها داشت
Iran, Islamic Republic of
15:14 - 1397/10/13
خداوکیل مردم دیگه حالشون از جمهوری اسلامی به هم میخوره چون همش دروغ همش فساد همش خرافات من جوون بعد چندین سال زحمت با کارشناسی ارشد نباید اسنپ کار کنم که اینم یکی از کارهای بی فکری که مسئولین کردن تو مغزمون حالا اینارو که میگید درست به نظر شما چرا ایران وکشورهای اسلامی همیشه توسری خور وعقب مونده هستند هرکاری کنید اخوندو اسلام تو ذهن مردم خراب شده
Iran, Islamic Republic of
19:20 - 1398/04/08
خودت داری میگی تحصن همه اقشار اینا ک همه اقشار نیستن فقط اخوندان، بعد توو عکس همه اخوندن،چجوریه؟!!!لطفا جواب بدید وگرنه از نظر من شایعه واقعبینانه تره تا توضیحی ک شما دادی،توو این عکس همه اخوندن،فقط اخوندا مشروطه میخواستن و تحصن کردن؟!اگه اینجوریه چرا میگی تحصن همه اقشار
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج