اولین میکرو ربات با اندام حرکتی مویی شکل
قالیشویی ادیب_هدر
لاویه_هدر
قالیشویی ادیب_هدر
لاویه_هدر
دیاکو_موبایل F دومی
ایرانیان - F داخلی موبایل111
قالیشویی ادیب_هدر
لاویه_هدر
ایرانیان - f تبلت1111
دکتر نداف کرمانی 1
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
فرش مرتضوی_1
فرش مرتضوی_3
دکتر نداف کرمانی 3
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
فرش مرتضوی_ 4
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
دکتر نداف کرمانی 4
فرش مرتضوی_2
دکتر نداف کرمانی 2
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
دیاکو_F داخلی دومی
ایرانیان - F داخلی1111
۳۹۲۳۴۰
۰۱ مهر ۱۳۹۵ - ۱۵:۳۶
۱۶۵۹
اولین میکرو ربات با اندام حرکتی مویی شکل برای مصارف پزشکی توسط دانشمندان کره‌ی جنوبی ساخته شد.
وب سایت امروز آنلاین: اولین میکرو ربات با اندام حرکتی مویی شکل برای مصارف پزشکی توسط دانشمندان کره‌ی جنوبی ساخته شد.
 
 ساخت اولین میکرو ربات با اندام حرکتی مویی شکل

فیلم‌های علمی تخیلی امروزه در کنار جنبه‌ی سرگرم کننده‌ی خود به دانشمندان نیز در ایده پردازی و رسیدن به اکتشافات جدید کمک بسیاری کرده‌اند.

یکی از این کشفیات که نمونه‌های سینمایی آن را دیده‌ایم، ساخت میکرو روبات‌های مژگانی (دارای اندام حرکتی مویی شکل) توسط موسسه‌ی DGIST کره‌ی جنوبی است.شاید ساخت  رباتی در ابعاد کوچک آنچنان مهم به نظر نرسد اما این وسیله قابلیت‌های ویژه‌ای دارد که می‌تواند انقلابی در صنعت پزشکی به شما رود.

همه‌ی ما کم و بیش می‌دانیم که چالش اصلی در درمان بیماری‌های گوناگونی رساندن دارو به بخش‌های عفونی است.این موضوع در امراضی همچون تومور و انسداد عروق اهمیت بیشتری پیدا می‌کند چراکه ورود داروهای گوناگون مستقیماً به سیستم جریان خون آنچنان هم ساده نیست و در این بین می‌تواند به فرد بیمار صدمات بیشتری وارد آورد.

به همین علت دانشمندان در پی راه‌کاری هستند تا بتوانند از پس این مشکل فائق آیند. مهندسین در دپارتمان رباتیک موسسه‌ی علم و تکنولوژی کره‌ی جنوبی (DGIST) در پی ساخت رباتی بودند که بتواند در ابعاد کوچک وارد جریان خون شود و بتوانند با هدایت آن به بخش‌های آسیب دید‌ه‌ی بدن دوز مناسب از دارو‌ها را به این قسمت‌ها برسانند.

در وهله‌ی اول محققین باید راهی برای حرکت کردن میکرو ربات در خون می‌یافتند چراکه مدل‌های اولیه به خوبی در آب و مایعات رقیق می‌توانستند حرکت کنند اما غلظت و چسبندگی خون بسیار بیشتر از مایعات معمولی است بنابراین برای حل این مشکل به سراغ بررسی مدل‌های حرکتی باکتری‌ها و یاخته‌های سلولی رفتند و مشخص شد این جانداران بسیار کوچک با پاهایی مویی مانند و با ساز و کاری مشابه بقیه موجودات حرکت می‌کنند با این تفاوت که مصرف انرژی در آنها بسیار کمتر است.

دانشمندان سرانجام با استفاده از چاپگر ۳ بعدی سازه‌ی پلیمری مویی شکل همانند یک باکتری را ایجاد کردند در مرحله‌ی بعدی برای اینکه این ربات کوچک از لحاظ بیولوژیکی برای بدن انسان دردسر ساز نشود و در عین حال قابلیت مغناطیسی نیز داشته باشد روکشی متشکل نیکل و تیتانیوم بر روی آن افزودند.

 ساخت اولین میکرو ربات با اندام حرکتی مویی شکل

محققین توانستند با تعیبه سیم پیچ مغناطیسی بسیار کوچکی در این ربات و قرار دادنش در سیستم هدایت مغناطیسی آن را به جلو یا عقب برانند. نتایج مانوور پذیری و حرکت این ربات کوچک شگفت انگیز بود. این ربات ۲۲۰ میکرومتری می‌تواند در هر ثاینه ۳۴۰ میکرومتر حرکت کند و چرخشی ۱۲۰ درجه‌ای در طول مسیر انجام دهد.

با توجه به موفقیت این پروژه در فاز اول موسسه‌ی یDGIST مرحله‌ی بعد در این کار تحقیقاتی را سازش پذیری زیستی این میکرو ربات و بررسی کارکرد‌های مختلف آن در شاخه‌های دیگر پزشکی عنوان کرده است.

سر پرست این پروژه پروفسور هونگ سو چوی می‌گوبد: «ما همچنان در حال مطالعه و آزمون و خطا بر روی این Microrobot هستیم تا بتوان آن را از نظر حرکتی و عملیاتی در بدن انسان آماده کنیم، و در فرایند‌های شمیایی و رساندن سلول‌ها به بخش‌های بدن همانند آنچه در عمل‌های جراحی غیرتهاجمی(بدون برش بدن) استفاده کنیم.»

اگر این وسیله‌ی با ارزش به مرحله‌ی استفاده بر روی انسان برسد نوید بخش درمان بسیاری از بیماری‌ها خواهد بی آنکه تاثیرات منفی متعددی  داشته باشد. میتوان روزی را تصور کرد که تنها با یک تزریق ساده، این ربات وارد بدنمان شود و بیماری که از آن رنج می‌بریم را درمان کرده و در انتهای کارش تجزیه شده و اثری از خود به جای نگذارد.
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
فرش تارنگ_1
اپیلاسیون نانا 1
شیرآلات زمانی_1
فرش ریحان 1
فرش تارنگ_3
اپیلاسیون نانا 3
فرش ریحان 3
شیرآلات زمانی_3
شیرآلات زمانی_4
فرش ریحان 4
اپیلاسیون نانا 4
فرش تارنگ_4
شیرآلات زمانی_2
فرش تارنگ_2
فرش ریحان 2
اپیلاسیون نانا 2
بانک کتاب پایتخت_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
دکتر قدیمی_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
سفیر بار ساقدوش_فوتر موبایل
دیاکو_فوتر موبایل داخلی
استیل رگال_فوتر موبایل
ایرانیان- فوتر موبایل222
شفا_فوترموبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
کالابرد_فوترموبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
چوب و هنر _فوتر موبایل
فرش تارنگ_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
چوب و هنر _فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
کالابرد_فوتر
شفا_فوتر
فرش تارنگ_فوتر
بانک کتاب پایتخت_فوتر
فنی آتل_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
دکتر قدیمی_فوتر
استیل رگال_فوتر
ایرانیان-فوتراصلی222
سفیر بار ساقدوش_فوتر
دیاکو_فوتر داخلی
قالیشویی نوین_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
دکتر عارفی - فوتر