اولین میکرو ربات با اندام حرکتی مویی شکل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - F داخلی موبایل111
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
لایکو_1
سمپاشی امحا_1
اپیلاسیون نانا 1
کتاب لند_1
لایکو_3
سمپاشی امحا_3
کتاب لند_3
اپیلاسیون نانا 3
سمپاشی امحا_4
اپیلاسیون نانا 4
کتاب لند_4
لایکو_4
اپیلاسیون نانا 2
کتاب لند_2
سمپاشی امحا_2
لایکو_2
ایرانیان - F داخلی1111
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۳۹۲۳۴۰
۰۱ مهر ۱۳۹۵ - ۱۵:۳۶
۱۶۸۳
اولین میکرو ربات با اندام حرکتی مویی شکل برای مصارف پزشکی توسط دانشمندان کره‌ی جنوبی ساخته شد.
وب سایت امروز آنلاین: اولین میکرو ربات با اندام حرکتی مویی شکل برای مصارف پزشکی توسط دانشمندان کره‌ی جنوبی ساخته شد.
 
 ساخت اولین میکرو ربات با اندام حرکتی مویی شکل

فیلم‌های علمی تخیلی امروزه در کنار جنبه‌ی سرگرم کننده‌ی خود به دانشمندان نیز در ایده پردازی و رسیدن به اکتشافات جدید کمک بسیاری کرده‌اند.

یکی از این کشفیات که نمونه‌های سینمایی آن را دیده‌ایم، ساخت میکرو روبات‌های مژگانی (دارای اندام حرکتی مویی شکل) توسط موسسه‌ی DGIST کره‌ی جنوبی است.شاید ساخت  رباتی در ابعاد کوچک آنچنان مهم به نظر نرسد اما این وسیله قابلیت‌های ویژه‌ای دارد که می‌تواند انقلابی در صنعت پزشکی به شما رود.

همه‌ی ما کم و بیش می‌دانیم که چالش اصلی در درمان بیماری‌های گوناگونی رساندن دارو به بخش‌های عفونی است.این موضوع در امراضی همچون تومور و انسداد عروق اهمیت بیشتری پیدا می‌کند چراکه ورود داروهای گوناگون مستقیماً به سیستم جریان خون آنچنان هم ساده نیست و در این بین می‌تواند به فرد بیمار صدمات بیشتری وارد آورد.

به همین علت دانشمندان در پی راه‌کاری هستند تا بتوانند از پس این مشکل فائق آیند. مهندسین در دپارتمان رباتیک موسسه‌ی علم و تکنولوژی کره‌ی جنوبی (DGIST) در پی ساخت رباتی بودند که بتواند در ابعاد کوچک وارد جریان خون شود و بتوانند با هدایت آن به بخش‌های آسیب دید‌ه‌ی بدن دوز مناسب از دارو‌ها را به این قسمت‌ها برسانند.

در وهله‌ی اول محققین باید راهی برای حرکت کردن میکرو ربات در خون می‌یافتند چراکه مدل‌های اولیه به خوبی در آب و مایعات رقیق می‌توانستند حرکت کنند اما غلظت و چسبندگی خون بسیار بیشتر از مایعات معمولی است بنابراین برای حل این مشکل به سراغ بررسی مدل‌های حرکتی باکتری‌ها و یاخته‌های سلولی رفتند و مشخص شد این جانداران بسیار کوچک با پاهایی مویی مانند و با ساز و کاری مشابه بقیه موجودات حرکت می‌کنند با این تفاوت که مصرف انرژی در آنها بسیار کمتر است.

دانشمندان سرانجام با استفاده از چاپگر ۳ بعدی سازه‌ی پلیمری مویی شکل همانند یک باکتری را ایجاد کردند در مرحله‌ی بعدی برای اینکه این ربات کوچک از لحاظ بیولوژیکی برای بدن انسان دردسر ساز نشود و در عین حال قابلیت مغناطیسی نیز داشته باشد روکشی متشکل نیکل و تیتانیوم بر روی آن افزودند.

 ساخت اولین میکرو ربات با اندام حرکتی مویی شکل

محققین توانستند با تعیبه سیم پیچ مغناطیسی بسیار کوچکی در این ربات و قرار دادنش در سیستم هدایت مغناطیسی آن را به جلو یا عقب برانند. نتایج مانوور پذیری و حرکت این ربات کوچک شگفت انگیز بود. این ربات ۲۲۰ میکرومتری می‌تواند در هر ثاینه ۳۴۰ میکرومتر حرکت کند و چرخشی ۱۲۰ درجه‌ای در طول مسیر انجام دهد.

با توجه به موفقیت این پروژه در فاز اول موسسه‌ی یDGIST مرحله‌ی بعد در این کار تحقیقاتی را سازش پذیری زیستی این میکرو ربات و بررسی کارکرد‌های مختلف آن در شاخه‌های دیگر پزشکی عنوان کرده است.

سر پرست این پروژه پروفسور هونگ سو چوی می‌گوبد: «ما همچنان در حال مطالعه و آزمون و خطا بر روی این Microrobot هستیم تا بتوان آن را از نظر حرکتی و عملیاتی در بدن انسان آماده کنیم، و در فرایند‌های شمیایی و رساندن سلول‌ها به بخش‌های بدن همانند آنچه در عمل‌های جراحی غیرتهاجمی(بدون برش بدن) استفاده کنیم.»

اگر این وسیله‌ی با ارزش به مرحله‌ی استفاده بر روی انسان برسد نوید بخش درمان بسیاری از بیماری‌ها خواهد بی آنکه تاثیرات منفی متعددی  داشته باشد. میتوان روزی را تصور کرد که تنها با یک تزریق ساده، این ربات وارد بدنمان شود و بیماری که از آن رنج می‌بریم را درمان کرده و در انتهای کارش تجزیه شده و اثری از خود به جای نگذارد.
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
استخدام_1
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
شیرآلات زمانی_1
بهمن پور_داخلی1
استخدام_3
بهمن پور_داخلی3
شیرآلات زمانی_3
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
شیرآلات زمانی_4
استخدام_4
بهمن پور_داخلی4
استخدام_2
شیرآلات زمانی_2
بهمن پور_داخلی2
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
ایرانیان- فوتر موبایل222
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
کیان برنا_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
شفا_فوترموبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
تدبیرکالا_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
موسسه خیریه زهرا_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
فنی آتل_فوتر
ایرانیان-فوتراصلی222
شفا_فوتر
کیان برنا_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر