آقای وزیر، آیا علت کلیه فروشی را نمی‌دانید؟!
۳۹۴۲۶۸
۰۴ مهر ۱۳۹۵ - ۱۶:۱۷
۲۳۲۵
به فاصله چند ماه از انتشار خبر فوت «لطیفه»، دختر مهاجر غیرقانونی ساکن کشورمان به دلیل ممنوعیت پیوند عضو به اتباع بیگانه غیرمجاز و حواشی که به دنبال داشت، ساعاتی پیش وزیر بهداشت اظهارنظری در خصوص پیوند عضو داشت که می‌تواند بار دیگر به حاشیه ها دامن زده و ابهام آفرین شود.
تابناک: به فاصله چند ماه از انتشار خبر فوت «لطیفه»، دختر مهاجر غیرقانونی ساکن کشورمان به دلیل ممنوعیت پیوند عضو به اتباع بیگانه غیرمجاز و حواشی که به دنبال داشت، ساعاتی پیش وزیر بهداشت اظهارنظری در خصوص پیوند عضو داشت که می‌تواند بار دیگر به حاشیه ها دامن زده و ابهام آفرین شود.

دکتر سیدحسن هاشمی در مراسم «جشن نفس» که شب گذشته برای بزرگداشت اهداکنندگان عضو برگزار شد، ضمن توضیحاتی در خصوص تاریخچه پیوند عضو در کشورمان، جایگاه ایران در میان کشورهای منطقه و جهان در این زمینه و ارائه بیلانی از عملکرد کشورمان در پیوند عضو در سالیان متمادی، خرید و فروش عضو را «زشت» خواند تا موجبات تعجب عده‌ای را فراهم آورد.

او در این باره گفت: «اگر بتوانیم در ایران در حوزه پیوند اعضا به ویژه در زمینه پیوند کلیه فرهنگ سازی کنیم، بسیار مناسب است. چرا که تعداد افراد منتظر در لیست‌های پیوند کلیه بسیار است و ما می‌توانیم 10 درصد افراد لیست انتظار را پیوند کنیم؛ یعنی تجهیزاتمان اعلا، متخصص‌هایمان پرشمار، اما اهدای عضومان هنوز به دلیل عدم فرهنگ سازی با اقبال قابل توجهی مواجه نیست».

وزیر بهداشت در ادامه افزود: «مردم باید توجه کنند که یک کلیه هم برای آن‌ها مناسب است. می‌بینیم که بسیاری از خانواده‌ها، عزیزان‌شان نیازمند پیوند کلیه هستند و زشت است که عده‌ای کلیه‌ فروشی کنند و عده‌ای هم آن را بخرند، در حالی که می‌توانیم اهدای عضو انجام دهیم».

اما آیا واقعا کلیه فروشی زشت است؟ اصلا مگر درباره امری اخلاقی یا قابل توصیف سخن می‌گوییم که می‌شود آن را «زشت» یا «زیبا» خواند؟ آن هم در ماجرایی که یک روی آن، پیوند عضو و زنده ماندن عزیزانمان است و روی دیگر آن، ممکن نشدن پیوند، اوج گرفتن بیماری و در نهایت از دست رفتن جان ایشان؟

تنها کافی است به این مهم دقت کنیم که پیوند عضو نه یک کار تفریحی یا حاشیه ای، که اقدامی در راستای حفظ حیات افراد است تا دریابیم که زشت و زیبا خواندن آن، یعنی ارزش گذاری اخلاقی روی موضوع و به بیراهه رفتن؛ رویکردی که اتفاقا زیبا خواندن اهدای عضو نیز معنا نمی‌شود که اگر می‌شد، سخنان وزیر شکل ناخوش تری می‌یافت؛ آنقدر که گویی وی گفته: چرا برای عضو دادن پول می‌گیرید؟ این کار زشت است! پول نگیرید تا زیبا شود!»

این رویکرد بی شک، نه مورد تأیید وزیر است و نه هیچ کس دیگری، چون فلسفه اهدای عضو، رایگان بودن واگذاری عضو نیست و ماجرا انسانی تر و حتی ورای این است؛ موضوعی که از شنیدن سخنان اخیر وزیر استنباط نمی‌شود و البته تنها اشکال وارد به این اظهار نظر هم نیست.

موضوع مهم تری که قاضی زاده هاشمی با زشت خواندن فروش کلیه به آن بی توجه بوده، چرایی فروش کلیه است. اینکه چرا عده‌ای راضی می‌شوند بخشی از تنشان را جدا کرده، آن را به فروش برسانند و برای خود شرایطی فراهم آورند که ممکن است آسیب هایی برایشان داشته باشد و حتی ایشان را به صف نیازمندان دریافت کلیه پیوند بزند.

پاسخ دادن به این پرسش، البته چندان دشوار به نظر نمی‌رسد و احتمالا اکثریت قریب به اتفاق ایرانیان می‌دانند که فروش کلیه یا اتفاقاتی از این دست، راهی برای به دست آوردن پول و رفع برخی حوایج مادی افراد است و هیچ فردی که توانمندی مالی داشته باشد، متقاضی فروش عضو نیست. اینجاست که بی اطلاعی وزیر از این موضوع عجیب تر به نظر می‌رسد.

بی اطلاعی یکی از اعضای هیأت دولت از فقری که گریبان جامعه را گرفته و فروش کلیه یکی از نشانه‌های شوم شیوع آن است؛ فقری که جلوه‌های آن را در سطوح مختلفی می‌توان دید و اگر قرار باشد زشتی های همراهش را بشمریم، ندیدن این فقر، یکی از گزینه ها خواهد بود!
برچسب ها:
انتشار یافته: 10
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
16:30 - 1395/07/04
کسیکه از درد جامعه بی خبر باشه باید برکنار بشه. والسلام
Iran, Islamic Republic of
18:08 - 1395/07/04
اقای وزیر خود شما حا ضز هستید بدون هیچ چشم داشتی کلیه خود را یه یک بیمار بدون چشم داشتی بدهید اگر هستیدبفرما ما هم با شما متحد میشویم اما قصه نمیگویم حرف کسی را تایید میکنم که خودم دیدم تا ساید دل کسی برای فقرا وگرسنه های که در کشوری زندگی مکنند که در هر گوشه ان منابع ثروت وجود دارد ولی بعضی حتی از بشکه ان هم نمیگذرند یک شب که باران می امد زنی جوان در تاریکی شب با یک دخترک سیزده ساله کنار خیابان دست بلند کرد زن را با دختر سوارکردیم زن بیچاره از درد فریاد میزد پرسیدم کجا میروید دخترک با صدای گریه گفت بیمارستان لبافی نژاد همسر من65 سال دارد وما برای امرار معاش یعنی شوهرم مجبور است با ماشین کار کند به هر حال انها را بردیم بیمارستان خودمان هم از قشر فقیر کشور هستیم ولی انسانیت حکم میکرد انها را در ان شرایط تنها نگذاریم وقتی دکتر گفت اک یک کلیه دارد وحالا این هم عفونی شده باید هر چه سرریعتر پیوند شود دخترک گریه امانش نداد گفت پدرم بر اثر سرطان مرد مدرم یک کلیه اش فروخت ویک زیر زمین تاریک اجاره کرد من وبرادر کوچکترم در خانه تنهابودیم چون مادرم در خانهای مردم کار میکند الان یکماهاست درد میکشد پولی هم نداریم بین حرفها دکتری که مادرش را ویزیت میکرد از اتاق بیرون امد وگفت زن جوان به علت عفونت شدید کلیه مرد وقت نگاه به اسمان وخدا کردم انجا گفتم خدایا ما کجا پولدارها کجا نمیدانم سرنوشت ان دو کودک چه شد زیرا خودمان هم بیچاره تر از دخترک بودیم ولی متوجه شدید اقای وزیر چرا کلیه میفروشند از روی نداری گرسنگی بدبختی نداشتن سر پناه وهیچکس نیست به داد امثال ان زن که فراوان هستند برسند حالا دم از انسانیت بزنید و نمیدانم چه بگویم زیرا فریاد رسی نیست................
Iran, Islamic Republic of
19:21 - 1395/07/04
وای از فقیری کی جواب اینارو میخاد بده
Iran, Islamic Republic of
19:22 - 1395/07/04
...........این وزیرکه نمیدونه واسه چی کلیه رومی فروشن البته تواین 3سال آقای روحانی کاری کرده که فروشنده کلیه به علت فقر دوبرابربشه
Iran, Islamic Republic of
20:59 - 1395/07/04
باید شرمنده باشن که شرایط جامعه به گونه ای شده تا یک ایرانی برای ادامه حیات خود مجبور به فروش کلیه باشه
Iran, Islamic Republic of
23:29 - 1395/07/04
وزیر ثروتمند چی میدونه قشر فقیر چی میکشن
Iran, Islamic Republic of
06:21 - 1395/07/05
مردم اگر کلیه میفروشندازروی بیچارگی وفقره نه ازروی تفریحی
Iran, Islamic Republic of
00:10 - 1395/07/07
نه بابا اضافه وزن دارن میخوان وزنشون نرمال
بشه کلیه شونو میفروشن همین وای.....مردم
Iran, Islamic Republic of
00:37 - 1395/07/26
هیچکس حاضرنمیشه حتی برای رضای خداکلیه ی خودشونوبفروشهاگه بدن دوتاکلیه نیازنداشت همون خدابه همه یکی میدادپس بدن به دوتاکلیه نیازداره وچرامردم کلیه ی خودشونومیفروشن به خاطراقتصادداغون وازریشه خراب چون نون شب ندارن فقرجامعه راازهم پاشونده فحشازیادشده کجاهستن این مدعیان خداپرست که مخلوق خدارااینگونه به فلاکت رسوندن
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج