بالون معده با دکتر فرزاد فرامرزی
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - F داخلی موبایل111
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
سمپاشی امحا_1
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
لایکو_1
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
سمپاشی امحا_3
لایکو_3
لایکو_4
سمپاشی امحا_4
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
لایکو_2
سمپاشی امحا_2
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
ایرانیان - F داخلی1111
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۳۹۵۰۵
۲۹ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۷:۵۸
۱۹۴۹۸۳۴
بالون معده یك روش ساده و بدون جراحی برای كاهش اشتها و كاهش حجم معده است. در این روش، پزشک فوق تخصص گوارش بالونی را در معده قرار می‌دهد تا موجب لاغری فرد شود.
بالون معده چیست؟
 
بالون معده از جنس سیلیکون که سازگار با بدن است ساخته شده است. بالون از طریق آندوسکوپی وارد معده شده و قسمتی از حجم معده را اشغال می‌کند در نتیجه با خوردن حجم کمتری از مواد غذایی، شخص احساس سیری زودرس می‌نماید.
 
از مزایای مهم این روش این است که بدون جراحی و بطور سرپایی و با یک داروی خواب آور که برای انجام آندوسکوپی لازم است انجام می‌شود. در این روش آناتومی دستگاه گوارش تغییری نمی‌کند و هر زمان که شخص بخواهد با درآوردن بالون به حالت قبلی خود باز می‌گردد. هرچند بالون معده در بسیاری از کشور‌های پیشرفته سال هاست که استفاده می‌شود، ولی از سال ۲۰۱۵ مورد تایید F.D.A (سازمان غذا و دارو) قرار گرفت.
 
بالون معده با دکتر فرزاد فرامرزی
 

چرا بالون معده به افراد با وزن بالا پیشنهاد می‌شود؟

با قرار دادن یک بالون در معده می‌توانید در صورت چاقی وزن خود را کاهش دهید و با پایین آمدن وزن اضافی خطرات ابتلا به مشکلات جدی سلامتی که درارتباط مستقیم با وزن شما هستند را کاهش دهید.
 
بیماری‌های قلبی، سکته‌ی مغزی، فشار خون بالا، دیابت نوع ۲ و کبد چرب از آن دسته بیماری‌هایی هستند که رابطه‌ای مستقیم با اضافه وزن بالا دارند و این دسته از بیماران می‌توانند با عمل هایی، چون عمل بالون معده و حلقه‌ی معده و دیگر روش‌های کاهش وزن از ابتلا به این بیماری‌ها و یا از پیشرفت آن‌ها جلوگیری کنند.
 

چه افرادی کاندید‌های خوبی برای بالون هستند؟

 • افراد با چاقی خفیف یا متوسط BMI بالای ۲۷ که به رژیم غذایی و ورزش پاسخ ندادند. 
 • افراد با چاقی شدید BMI بالای ۴۰ که تمایل به انجام اعمال جراحی چاقی ندارند یا کاندید اعمال جراحی چاقی نمی‌باشند. 
 • افراد با چاقی بسیار شدید BMI بالای ۵۰ قبل از اعمال جراحی چاقی جهت کاهش عوارض بیهوشی و اعمال جراحی.
 • افراد دارای مشکلاتی از قبیل نازایی و بیماری‌های ارتوپدی و روماتیسمی که نیاز به کاهش حداقل ۱۰ تا ۱۵ درصد از وزن خود داشته و با رژیم غذایی و ورزش قادر به کم کردن آن نمی‌باشند. 

رکورد پزشک ایرانی در عمل بالن معده

پشت پرده داروهای کاهش اشتها!

بالون معده با دکتر فرزاد فرامرزی

عوارض احتمالی بالون معده چیست؟

بالون معده، روش بسیار کم عارضه‌ای است. عوارض عمده آنوجود درد و تهوع و گاهی استفراغ در چند روز ابتدایی است که در افراد مختلف، فرق میکند. گاهی هیچ درد و تهوعی وجود ندارد که فرد ممکن است با توجه به ذهنیت قبلی مبنی بر وجود درد و تهوع، حتی نگران شود که ممکن است برای بالن اتفاقی افتاده باشد، درحالی که این افراد فقط به دلیل سازگاری خوب معده هیچ علامتی ندارند. گاهی ممکن است درد و تهوع وجود داشته باشد که در این صورت باید از دارو‌های مناسب استفاده شود، وجود اضطراب و نگرانی بر مدت و شدت عوارض می‌افزاید؛ لذا باید دانست که این علایم موقتی بوده و به زودی برطرف می‌شوند. عوارض دیگر احتمالی از جمله سوراخ شدن معده و انسداد روده در موارد بسیار نادری می‌تواند اتفاق بیافتد در ضمن ارتباط روزانه و مرتب با پزشک بسیار مهم است.

انیمیشن نحوه گذاشتن بالون در معده

 
بالون معده با دکتر فرزاد فرامرزی

مقایسه بالون مایع و هوا برای اولین بار در دنیا توسط دکتر فرامرزی:

 
 
بالون معده با دکتر فرزاد فرامرزی


تفاوت بالون مایع و بالون هوا

 • بالون هوا به نسب بالون مایع وزن کمتری دارد و سبکتر است به همین جهت علائم اولیه، چون درد و تهوع در آن بسیار خفیف‌تر دیده می‌شود، اما عملکرد ضعیف تری نسبت به بالون مایع در کم کردن اشتها دارد.
 • بالون مایع وزن سنگین تری نسب به بالون هوا دارد و می‌تواند علائم اولیه شدید تری، چون درد و تهوع با خود به همراه داشته باشد، اما می‌تواند در احساس کاهش اشتها و در نهایت کم کردن وزن بسیار خوب عمل کند.

نکات مهم برای کسب نتایج مطلوب‌تر با بالون معده

 • همواره با پزشک خود ارتباط نزدیک و صمیمانه‌ای داشته باشید.
 • در صورتی که عارضه‌ای احساس کرید یا روند کاهش وزنتان متوقف شد، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.
 • برنامه غذایی کم کالری و ورزش منظم را هم فراموش نکنید.

انواع بالون‌های معده

۱. بالون MEDZILE روسیه 

بالون‌هایی که با مایع پر می‌شوند حداکثر تا ۹ ماه در معده باقی می‌مانند.

۲.ENDBALL (بالون مخلوط مایع هوا)

این نوع بالون ساخت کشور فرانسه با قابلیت ماندگاری ۹ تا ۱۲ ماه و قابلیت پر شدن همزمان با مخلوط مایع و هوا بوده که سبب کاهش عوارض ابتدایی شامل تهوع و استفراغ و درد می‌گردد در نتیجه تحمل آن برای بیمار راحتتر می‌شود.

۳. بالون هلیوسفر فرانسه 

این بالون‌ها با هوا پر می‌شوند و قابل تنظیم هستند. بین ۱۲ تا ۱۸ ماه در داخل معده باقی می‌مانند. قابل تنظیم بودن سبب می‌شود افراد وزن بیشتری کم کنند، چون هر موقع کاهش وزن متوقف شود می‌توانند حجم آنرا افزایش دهند.

۴. SPATZ

بالون قابل تنظیم از طریق اندوسکوپی ساخت کشور آمریکا با قابلیت ماندگاری تا ۱ سال که از مزایای این نوع بالون تنظیم آن از طریق آندوسکوپی بوده که به پزشک اجازه می‌دهد ابتدا بالون را با حجم کمتری از مایع پر نماید و در طول ۱ سال بر اساس اشتهای بیمار حجم آن را از طریق آندوسکوپی کم و زیاد نماید به همین دلیل عوارض ابتدایی شامل تهوع و درد به حداقل می‌رسد و در ضمن بیمار می‌تواند در هر زمان که احساس نمود معده اش به حجم قبلی بالون عادت نموده نسبت به افزایش حجم آن از طریق آندوسکوپی اقدام نماید. تاکنون ۱۵۰ بالون از این نوع گذاشته شده و نتایج خوبی که شامل کاهش تهوع و استفراغ و درد و کاهش وزن بیشتر نسبت به بالون‌های ۶ ماهه بوده به دست آمده است.
 
سوالات متداول در رابطه با بالون معده
 
آیا بالون معده یک روش قدیمی و منسوخ شده در جهان می‌باشد؟
 
خیر، به هیچ وجه. بالون معده از اوایل دهه ۸۰ قرن میلادی گذشته در تمامی نقاط جهان به غیر از ایالات متحده آمریکا برای افراد مناسب انجام می‌شده است. از جولای ۲۰۱۵ بعد از انجام تحقیقات فراوان بالون معده مورد تایید سازمان بهداشت جهان (FDA) قرار گرفته و در کشور آمریکا نیز برای کم کردن حجم معده مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 
آیا بالون معده منجر به گشاد شدن معده می‌شود؟
 
خیر، اتفاقا بالون معده فرصت مناسبی است که فرد عادت غذایی غلط خود را تغییر داده و از فرصت مناسب کم شدن حجم معده برای تغییر سبک زندگی خود و داشتن وزن مناسب در آینده بهره جوید. متاسفانه بعضی از افراد بدون توجه به توصیه پزشک برای مراجعه جهت ویزیت‌های ماهیانه اقدام به خوردن حجم زیادی از غذا می‌نمایند غافل از اینکه حجم معده توسط بالون اشغال گردیده است.
در نتیجه بعد از خوردن غذا دچار تهوع و سنگینی و استفراغ گردیده و غذای خورده شده را بالا می‌آورند. اینگونه افراد هر چند به دلیل استفراغ غذای خورده شده در طول مدت بالون دچار کاهش وزن می‌شوند، اما چون به زور بالون و به صورت غیر علمی لاغر شده اند بعد از خروج بالون قادر به استفراغ غذای خورده شده نیستند و به سرعت چاق می‌شوند. اینگونه افراد دلیل چاق شدن مجدد خود را گشاد شدن معده می‌دانند در صورتی که اصلا این چنین نمی‌باشد.
 
 توصیه‌های مهم به افراد متقاضی عمل‌های چاقی
 • همواره سعی کنید ساده‌ترین، کم عارضه ترین، در عین حال موثرترین روش را انتخاب کنید.
 • همواره در طول درمان با پزشک خود ارتباط صمیمانه و نزدیک داشته باشید.
 • سعی کنید روش درمانی خود را کاملا علمی و بر اساس توضیحاتی که در بالا داده شده انتخاب کرده تا با حداقل عوارض مواجه شد.
مقایسه بالون مایع و هوا برای اولین بار در دنیا توسط دکتر فرامرزی
 
این مقایسه که برای اولین بار در دنیا انجام شده بالون‌های مایع وهوا را از جهت عوارض (درد و تهوع واستفراغ در روز‌های ابتدائی) و کاهش وزن نهائی بررسی نموده است. با توجه به این مطالعه اگرچه عوارض اولیه در بالون‌های هوا کمتر بوده، ولی کاهش وزن نهائی در بالون‌های مایع به طور متوسط ۱۰ الی ۱۵ کیلوگرم بیشتر می‌باشد این مقاله بزودی در مجلات معتبر منتشر می‌شود.
 
دکتر فرزاد فرامرزی فوق تخصص گوارش و کبد و آندوسکوپی و نفر سوم بورد فوق تخصصی گوارش کشور در سال ۱۳۸۴ با سابقه بیش از ۶ سال عضویت در هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی تا کنون نزدیک به ۶۰۰۰ عمل بالون معده توسط دکتر فرامرزی و حلقه معده زیر نظر ایشان انجام شده و در حال حاضر به طور متوسط ماهیانه ۷۰ الی ۱۰۰ عمل زیر نظر ایشان انجام می‌شود.
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
اپیلاسیون نانا 1
شیرآلات زمانی_1
استخدام_1
استخدام_3
اپیلاسیون نانا 3
شیرآلات زمانی_3
اپیلاسیون نانا 4
شیرآلات زمانی_4
استخدام_4
شیرآلات زمانی_2
اپیلاسیون نانا 2
استخدام_2
شفا_فوترموبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
ایرانیان- فوتر موبایل222
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
تدبیرکالا_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
کیان برنا_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
دکتر عارفی - فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
کیان برنا_فوتر
فنی آتل_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
شفا_فوتر
ایرانیان-فوتراصلی222
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2