استخوان‌ هایی که کالباس می‌ شوند!
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
لاله زار مال_1
اپیلاسیون نانا 1
ادیب_1
ادیب_3
اپیلاسیون نانا 3
لاله زار مال_3
اپیلاسیون نانا 4
لاله زار مال_4
ادیب_4
ادیب_2
لاله زار مال_2
اپیلاسیون نانا 2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۴۰۰۳۶
۱۸ دی ۱۳۹۱ - ۱۰:۴۹
۱۱۶۶۰
همین چند سال پیش بود که انتشار گزارش اداره استاندارد تهران درباره کشف تخلفات گسترده در صنعت سوسیس و کالباس، جنجال زیادی را در کشور به پا کرد و بسیاری از تولیدکنندگان فعال در این صنعت، در مظان اتهام قرار گرفتند.
روزنامه ملت ما:  همین چند سال پیش بود که انتشار گزارش اداره استاندارد تهران درباره کشف تخلفات گسترده در صنعت سوسیس و کالباس، جنجال زیادی را در کشور به پا کرد و بسیاری از تولیدکنندگان فعال در این صنعت، در مظان اتهام قرار گرفتند. از زمان انتشار آن گزارش تاکنون بیش از سه سال می‌گذرد. اما آیا در این مدت تحولی در کیفیت سوسیس و کالباس تولید داخل رخ داده است؟

در شهریور سال 1388 اداره استاندارد تهران اقدام به نمونه‌برداری از 26 نمونه سوسیس و کالباس و همبرگر از مراکز عرضه و فروشگاه‌های زنجیره‌ای کرد و این نمونه‌ها از نظر منشأ بافت گوشتی مورد آزمون قرار گرفت. نتایج این آزمون نشان داد که از 20 نمونه سوسیس و کالباس 18 مورد نامنطبق بودند.

موارد مردودی نشان می‌داد که تولیدکنندگان سوسیس و کالباس از چربی صفاقی(چربی موجود در دستگاه گوارش و لابه‌لای روده‌ها)، غضروف شفاف مربوط به دستگاه تنفسی و ریه، عروق، رگ و اعصاب و بافت پیوندی (پوست رگ و پی و چربی ضایعات گوشتی) در تولید محصولات خود استفاده کرده بودند. این در حالی بود که این بافت‌ها عضله نیستند و تولیدکنندگان طبق استاندارد ملی مجاز به استفاده از این بخش از لاشه دام در تولید فرآورده‌های گوشتی نیستند.

بعدا در سال 1390 نیز بار دیگر یکی از مدیران سازمان استاندارد از کشف موارد تازه‌ای تخلف در صنعت سوسیس و کالباس، خبر داده و گفت که استفاده از خمیر مرغ در تولید انواع فرآورده‌های گوشتی ممنوع شده است. به گفته مهدی جعفری تقریبا تا آن زمان در تولید انواع فرآورده‌های گوشتی مانند همبرگر، ژامبون، کباب لقمه و ناگت مرغ از خمیر مرغ استفاده می‌شد که به دلیل مورد قبول نبودن استاندارد این محصول، این استاندارد مورد تجدید‌نظر قرار گرفت و قرار شد استفاده از خمیر مرغ در تولید انواع فرآورده‌های گوشتی ممنوع شود. همچنین قرار شد از آن پس خمیرمرغ تنها در تولید خوراک دام و طیور مورد استفاده قرار گیرد.

در تازه‌ترین اظهارنظر نیز، مدیرعامل اتحادیه مرغ تخم‌گذار اوایل سال جاری اعلام کرد که مرغ‌های تخم‌گذار پس از حذف شدن از گردونه تولید تخم‌مرغ، به دلیل پایین بودن کیفیت با نصف قیمت مرغ گوشتی، روانه مصارف صنعتی سوسیس و کالباس می‌شوند. به گفته هدایت اصغری «مرغ تخم‌گذار که درصد گوشت آن از مرغ گوشتی کمتر و کیفیت آن هم از مرغ‌های گوشتی پایین‌تر است، پس از این‌که از چرخه‌ تولید تخم‌مرغ حذف می‌شوند، گوشت‌شان برای مصارف صنعتی به کار می‌رود.»

اما در حالی که بیش از سه سال از انتشار گزارش تخلفات گسترده صنعت سوسیس و کالباس توسط اداره استاندارد تهران می‌گذرد، عضو هیئت‌مدیره انجمن صنایع فرآورده‌های گوشتی در گفت‌وگو با ایسنا با بیان این‌که برخی کارخانه‌های تولید سوسیس و کالباس از شرایط سوءاستفاده کرده و مرتکب تخلفات و تقلباتی شده‌اند، گفت: نباید همه تولیدکنندگان سوسیس و کالباس را به یک چشم دید. تولیدکنندگانی هم هستند که تمامی استانداردهای لازم برای تولید فرآوردهای پروتئینی را رعایت می‌کنند.

واغیناک قازاریان درباره استفاده از خمیرمرغ در تولید سوسیس و کالباس توضیح داد: متاسفانه به دلیل برخی تخلفات انجام شده، توسط برخی تولیدکنندگان سوسیس و کالباس سازمان استاندارد به‌طور کلی استفاده از خمیرمرغ و دستگاه جداسازی گوشت از استخوان را در تولید فرآورده‌های گوشتی ممنوع کرده است. در حالی که در صورت استفاده اصولی از این دستگاه می‌توان با استفاده از گوشت‌های چسبیده به استخوان دام ذبح شده به میزان بیش‌تری فرآورده‌های گوشتی تولید کرد که این رقم بعضا به 25 تا 30 درصد هم می‌رسد.

او با اذعان به سوءاستفاده‌ها و تقلب‌های رخ داده در صنعت سوسیس و کالباس اظهار کرد: تاکنون دستگاهی در کارخانه‌های تولید سوسیس و کالباس وجود داشت که با استفاده از آن گوشت چسبیده به استخوان جداسازی می‌شد اما برخی سوءاستفاده کردند و استخوان را نیز با آن دستگاه خرد کرده و از آن در تولید سوسیس و کالباس استفاده کردند که سازمان استاندارد، بعد از مشاهده تخلفات به‌طور کلی استفاده از این دستگاه را ممنوع اعلام کرد، در حالی که این کار اشتباه است و باید جلوی سوءاستفاده‌ها گرفته شود.

او همچنین با اشاره به اجباری شدن آزمون بافت‌شناسی در صنعت تولید سوسیس و کالباس عنوان کرد: در حال حاضر 135 کارخانه تولید فرآورده‌های پروتئینی در کشور وجود دارد و بحث‌هایی هم که بعضا درباره استفاده از تاج خروس یا گوشت گربه در تولید سوسیس و کالباس می‌شود، به هیچ‌وجه صحت ندارد و در بسیاری از موارد خنده‌دار است.

این فعال صنعتی با رد اخبار منتشر شده درباره آلودگی گوشت‌های گاو وارداتی به کشور گفت: کلیه گوشت‌های وارداتی پس از بررسی‌های چند باره توسط سازمان دامپزشکی وارد کشور می‌شوند و هیچ‌گونه مشکلی ندارند.

عضو هیأت‌مدیره انجمن صنایع فرآورده‌های گوشتی اضافه کرد: هم‌اکنون به دلیل محدودیت‌های به وجود آمده واردات گوشت گاو از برزیل کاهش یافته و ما مجبور به تامین گوشت از کشورهای دیگر شده‌ایم؛ از جمله این‌که گوشت گاومیش از هند وارد می‌شود. اگرچه کلیه گوشت‌های وارداتی علاوه بر این‌که در مبداء چک می‌شوند، در هنگام ورود به کشور نیز مجددا از نظر مسائل بهداشتی مختلف مورد آزمون قرار می‌گیرند و گوشت هندی هم هیچ مشکلی از نظر سلامتی ندارد.

او با اشاره به ورود گاو زنده از پاکستان اظهار کرد: دام‌های زنده‌ای که از طریق استان سیستان و بلوچستان و از پاکستان وارد کشور می‌شوند به عنوان گوشت ایرانی در بازار توزیع می‌شود و شاید دلیل اصلی آن این است که ذبح آن در ایران انجام می‌شود. قازاریان درباره بحث‌های مطرح شده مبنی بر استفاده بیش از حد از نگهدارنده‌ها در تولید سوسیس و کالباس نیز عنوان کرد: بحث اصلی در این مورد مربوط به استفاده از نیترات در تولید سوسیس و کالباس است که میزان آن در ایران هم‌اکنون به 100 پی‌پی‌ام می‌رسد، در حالی که این رقم در امریکا بالای 200 پی‌پی‌ام‌ است.

وی همچنین با بیان این‌که تشدید تحریم‌ها باعث افزایش قیمت گوشت و ادویه مورد نیاز وارداتی در صنعت سوسیس و کالباس شده است، افزود: ادویه‌های مورد استفاده در صنایع سوسیس و کالباس علاوه بر تامین از تولیدات داخلی، از کشورهای هند و ویتنام نیز وارد می‌شوند و قیمت این ادویه‌ها بعضا تا 300 درصد افزایش یافته است.

این فعال صنعتی همچنین با اشاره به این‌که سازمان حمایت، امسال با افزایش 15 تا 5 / 18 درصدی قیمت فرآورده‌های گوشتی موافقت کرد، افزود: مصرف سرانه سوسیس و کالباس در ایران تنها 150 تا 200گرم است، در حالی که این رقم در اروپا و امریکا حتی به 15 کیلوگرم هم می‌رسد.
برچسب ها:
انتشار یافته: 9
در انتظار بررسی:1
Iran, Islamic Republic of
11:13 - 1391/10/18
چرا اسم کارخونه های مجاز رو اعلام نمیکنند که با خیال راحت خرید کنیم؟
Iran, Islamic Republic of
11:30 - 1391/10/18
متاسفانه فقط اطلاع رسانی میشه که فلان ماده غذایی یا فرآورده گوشتی ناسالمه وبرخی مارک ها مشکل دارن اما هیچ اسمی ازاین مارکها به میون نمیارن خوب مردم چه گناهی کردند که باید قربانی ملاحظات به اصطلاح قانونی مسئولان قراربگیرند وقتی اسم این کارخونه ها ومارک ها گفته بشه ومردم ازمحصولات اونها نخرند اونها مجبورمیشن کارشون رودرست انجام بدهند لااقل اسم متخلفان رونیارن اسم اونهایی که مشکل ندارند روبگن تا بدونیم ازچه مارکهایی استفاده کنیم... توروخدا به جون مردم اهمیت بدین...هرچی دارین ازاین مردمه اگه بیمارومریض باشن جامعه هم بیمارومریضه
Switzerland
13:15 - 1391/10/18
کلا مگه چندتا کارخونه ی سوسیس کالباس داریم آخه؟ همشون داغونند از دم ما که چندین ساله لب به این محصولات نزده ایم
Iran, Islamic Republic of
14:25 - 1391/10/18
دوستان عزيزم سعي كنيد تاجايي كه امكان داره از مصرف اين مواد پرهيزكنيد . من خودم كارمند يه كازخونه توليد كنسروهستم . چندماه پيش كه مواداوليمون به علت افزايش قيمت دلاروتحريمات دچاركمبودشده بود مجبورشديم براي مدت محدودي كنسروتون مرغ توليد كنيم . نميدونيد مرغها چه بوي گندي ميدادند مخصوصا نيمچه گوشتيا كه همون مرغاي مادرن . خلاصه تا مدتها از هرچي مرغه بدم ميومد.
Iran, Islamic Republic of
14:47 - 1391/10/18
لطفا مسولان اجازه ندهند این محصولات وارد بازار شود.
Iran, Islamic Republic of
09:48 - 1391/10/19
من از کارخونه اش بازدید کردم افتضاحه نخرید و نخورید.....از من گفتن....
Iran, Islamic Republic of
23:28 - 1391/10/19
به جای حفظ آبروی کارخونه داران جان و سلامتی مردم را حفظ کنید
Iran, Islamic Republic of
12:46 - 1391/10/20
برادرم يه روز رفته بوده مرغ بخره از كسي كه داشته مرغ ها رو تميز ميكرده پرسيده دور ريزهاي مرغ مثل چربي، دل و روده و ساير محتويات شكم رو چيكار مي كنن اونم گفته ميفروشن به توليدكننده هاي سوسيس و كالباس! از اون وقت ديگه سمت اينجور غذاها نرفتم
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۱۰ - ۱۳۹۱/۱۰/۲۱
راست میگه گوشت سگ و گربه هم توش هست
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
سفیر بار ساقدوش_1
گروه تولیدی نیلوفر_1
دکتر نائبی_1
گروه تولیدی نیلوفر_3
دکتر نائبی_3
سفیر بار ساقدوش_3
سفیر بار ساقدوش_4
گروه تولیدی نیلوفر_4
دکتر نائبی_4
سفیر بار ساقدوش_2
دکتر نائبی_2
گروه تولیدی نیلوفر_2
فنی آتل_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
روشا فارمسی_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
قالیشویی بانو_فوترموبایل
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
کلینیک النا_فوتر موبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
دکتر صالحی_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
قالیشویی ثمین_فوتر
ترجمه زندگی_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
کلینیک النا_فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
فنی آتل_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
آیلین_تزریق چربی
آیلین_فوتر کاشت ابرو
پارسیان طب - فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
روشا فارمسی_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر
دکتر صالحی_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
تنورستان_فوتر
اورانوس_فوتر2
شفا_فوتر