دلیل اصلی اعتراض تراکتور به داوری چیست؟
۴۰۹۰۴۹
۰۱ آبان ۱۳۹۵ - ۱۰:۵۲
۹۸۰
نبرد تراکتورسازی و فولاد بازی بسیار مهیج و تماشایی بود؛ مسابقه ای که از سرعت بالایی برخوردار بود و توپ به زیبایی به گردش در می آمد.
ورزش‌سه: نبرد تراکتورسازی و فولاد بازی بسیار مهیج و تماشایی بود؛ مسابقه ای که از سرعت بالایی برخوردار بود و توپ به زیبایی به گردش در می آمد. با این حال وقفه های پرتعداد این مسابقه و البته اشتباهات داور در برخی صحنه ها سبب شد تا جنجال هایی ایجاد و در نهایت منجر به اخراج امیر قلعه نویی شود.
 
همین مساله دلیلی برای اعتراض های بعدی شد؛ سرمربی تراکتورسازی بعد از بازی در نشست خبری به صورت کوبنده به انتقاداز محمدرضا اکبریان پرداخت و عملکرد او را محکوم کرد. این جملات قلعه نویی را بخوانید: «این داور در این فصل دو بار برای ما سوت زده و هر دو بار اشتباه داشته است. در صحنه پنالتی اعتراضی به داور نداشتم اما در سوت‌های وسط زمین 20 سوت اشتباه برای ما زده شد. من به داور می‌گویم بازیکن سرش پایین آمده، می‌گوید بفرمایید بالا! باید فیلم قضاوت داور را ببینند تا در خصوص او تجدیدنظر کنند. برخی‌ها فغانی نمی شوند اما می‌خواهند این شکلی خود را مطرح کنند. در صحنه‌ای که داور من را اخراج کرد خودش گفت که اشتباه کرده است.»

جالب است که محمدرضا اکبریان در بازی تراکتورسازی و استقلال خوزستان نیز در تبریز قضاوت مسابقه را برعهده داشت و در آن بازی نیز کادرفنی تراکتورسازی اعتراض هایی به عملکرد او وارد دانستند. با توجه به اتفاقات دیدار هفته اول لیگ شاید اکبریان با ذهنیتی که از قبل داشت پای به میدان تراکتور- فولاد گذاشت. با نگاهی به اتفاقات مسابقه روز پنجشنبه در تبریز مشخص است که اکبریان اشتباه تاثیرگذاری که در تغییر نتیجه موثر باشد، نداشته است ؛ در این شرایط یک سوال پیش می آید؛ اعتراض تراکتورسازی وقتی داور اشتباه تاثیرگذاری در نتیجه نداشته، برای چیست؟ پاسخ این پرسش که سوت های بدون حد اکبریان برمی گردد.

تراکتوری ها اعتقاد دارند که در بازی با فولاد با سوت های داور و البته بیش از حد افتادن بازیکنان فولاد روی زمین، دقایق زیادی از وقت بازی تلف شده است. آنالیزور تراکتورسازی با بررسی دقیق صحنه های داوری به این نتیجه رسیده که فقط در نیمه دوم مسابقه حدود 10 دقیقه زمان تلف شده که داور فقط 4 دقیقه اعلام کرده است.

ادعای تراکتوری ها درباره زمان های تلف شده در ذیل آمده است:
 
دقیقه 46:10 ضربه کرنر ( 50 ثانیه)
دقیقه 48:40 خطا (30 ثانیه)
دقیقه 50:24 خطا ( 30 ثانیه)
دقیقه 59:00 خطا ( 20 ثانیه)
دقیقه 62:05 پنالتی ( 1 دقیقه و 10 ثانیه)
دقیقه 63:30 گل فولاد ( 50 ثانیه)
دقیقه 65:00 گل تراکتور ( 30 ثانیه)
دقیقه 68 خطا ( 30 ثانیه)
دقیقه 68:45 خطا ( 20 ثانیه)
دقیقه 69:40 خطا (45 ثانیه)
دقیقه 70:50 مصدومیت ( یک دقیقه و 20 ثانیه)
دقیقه 80:50 تعویض ( 40 ثانیه)
دقیقه 81:45 مصدومیت ( یک دقیقه و 30 ثانیه)  
دقیقه 87:08 تعویض ( 10 ثانیه)
دقیقه 87:30 ( 25 ثانیه)
دقیقه 89:25 خطا ( 25 ثانیه)
دقیقه 90+ 1:30 خطای سعید آقایی و اخراج قلعه نویی ( 2 دقیقه)

به طور کلی تراکتوری ها اعتقاد دارند اکبریان با تعدد سوت های خود اصطلاحا باعث گرفته شدن نفس تیم تبریزی شده و این تیم نتوانسته به بازی همیشگی خود ادامه دهد. این اتفاقات در شرایطی رخ داد که اکبریان در صحنه اخراج امیر قلعه نویی به اشتباهاتش اعتراض کرده است. او هنگامی که به سمت سرمربی تراکتورسازی آمده، به او گفته: «انسان جایزالخطا است و من هم اشتباه می کنم اما شما بفرمایید بالا!» همین امر باعث تعجب بسیاری از حاضران در صحنه که اکثرا نیمکت نشینان تراکتورسازی بودند ، شده است.

در کنار این مسائل یک صحنه مشکوک هم روی محمد ابراهیمی اتفاق افتاد که مدافع فولاد در محوطه جریمه سد راه او شد اما داور بازی اعتقادی به ضربه پنالتی نداشت.

اعتراض‌های پرتعداد به داوری‌های لیگ برتر در شرایطی صورت می‌گیرد که تیم ها در جدول رده‌بندی لیگ برتر بسیار به هم نزدیک هستند و اشتباهات سهوی داوران هم می‌تواند به ضرر آنها تمام شود. به ویژه ارزش امتیازات برای تیم های بالانشین و مدعی قهرمانی بیشتر به چشم می آید و ممکن است در پایان فصل امتیارات از دست رفته برایشان گران تمام شود.
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج