حکم دادگاه سوییس علیه اخراج بانوی محجبه
۴۱۰۲۱۲
۰۲ آبان ۱۳۹۵ - ۲۲:۵۲
۱۴۹۵ 
رسانه های سوئیس روز یکشنبه نوشتند که دادگاهی در این کشور در حکمی کم سابقه، اقدام یک شرکت سوئیسی را برای اخراج کارمند مسلمانش را به علت استفاده از روسری، محکوم کرد.
خبرگزاری ایرنا: رسانه های سوئیس روز یکشنبه نوشتند که دادگاهی در این کشور در حکمی کم سابقه، اقدام یک شرکت سوئیسی را برای اخراج کارمند مسلمانش را به علت استفاده از روسری، محکوم کرد.
 
به گزارش خبرگزاری فرانسه از ژنو، به نقل از هفته نامه لوماتن دیمانش، بر اساس حکم ماه گذشته (سپتامبر) یک دادگاه منطقه ای سوئیس، اخراج بانویی 29 ساله صرب از یک شرکت خشکشویی غیرعادلانه بوده است و کارفرما باید دستمزدهای عقب افتاده و خسارت های مالی وارد شده به وی را پرداخت کند.
 
به نوشته این نشریه، بانوی مسلمانی به نام عبیده باشش سال سابقه کار در ژانویه 2015 از شغل خود به علت استفاده از حجاب مسلمانان اخراج شد.

کارفرمای عبیده در برن گفته بود که روسری وی، مقررات بهداشتی را نقض می کند و یا باید حجاب را بردارد و یا اخراج است.

عبیده در مقابل به کارفرما پیشنهاد کرده بود که روزانه روسری خود را بشوید و یا از روسری های یک بار مصرف استفاده کند، که با مخالفت کارفرما روبه رو شده بود.

به نوشته این نشریه، دادگاه برن حکم داد که این شرکت، حق آزادی بیان عبیده را بر اساس قانون اساسی، نقض کرده است.

بر اساس این حکم، حجاب تنها در صورتی می تواند موجب اخراج از کار شود که اجرای وظایف تعیین شده در قرارداد اشتغال را غیرممکن سازد و یا به صورت اصولی بر محیط کار تاثیر منفی بگذارد.

به نوشته لوماتن دیمانش، این پرونده یکی از موارد استثنایی در نوع خود در سوئیس به شمار می رود و تنها یک مورد مشابه در سال 1990 در این کشور رخ داده که در آن یک شرکت ماشین سازی در شرق این کشور، به علت اخراج یک زن در پی استفاده از حجاب، محکوم شده بود.

چند گروه اسلامی سوئیس از صدور چنین حکمی تقدیر و استقبال کردند.

اوندر گونس از فدراسیون سازمان های اسلامی سوئیس به هفته نامه لوماتن دیمانش گفت که چگونگی پوشش زن یا مرد نباید در کار اهمیت داشته باشد، بلکه شایستگی باید معیار باشد، نه لباسی که می پوشند.
برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج