دروغ‌گوها به مرور زمان دروغ‌گوتر می‌شوند
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
دکتر استرکی_1
دکتر ولدخانی_1
اپیلاسیون نانا 1
دکتر ولدخانی_3
اپیلاسیون نانا 3
دکتر استرکی_3
دکتر ولدخانی_4
دکتر استرکی_4
اپیلاسیون نانا 4
دکتر ولدخانی_2
دکتر استرکی_2
اپیلاسیون نانا 2
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۴۱۱۱۴۴
۰۴ آبان ۱۳۹۵ - ۱۲:۵۶
۱۲۰۲
یک تحقیق جدید نشان می‌دهد بخشی از مغز که هنگام دروغ‌گویی فعال می‌شود با بیشتر شدن دروغ‌ها و عادت کردن‌مان به دروغ‌گویی کمتر و کمتر از خود فعالیت نشان می‌دهد. این اتفاق باعث می‌شود حتی بیشتر از قبل دروغ بگوییم.
مجله دیجی کالا - اسماعیل دلخموش: اگر یک‌بار دروغ بگویید احتمال دارد که پس از آن دروغ‌های بیشتری بگویید. یک تحقیق جدید نشان می‌دهد بخشی از مغز که هنگام دروغ‌گویی فعال می‌شود با بیشتر شدن دروغ‌ها و عادت کردن‌مان به دروغ‌گویی کمتر و کمتر از خود فعالیت نشان می‌دهد. این اتفاق باعث می‌شود حتی بیشتر از قبل دروغ بگوییم.
 
 دروغ‌گوها به مرور زمان دروغ‌گوتر می‌شوند

شاید در این مورد ضرب‌المثل‌هایی هم داشته باشیم که بیان می‌کنند افراد دروغ‌گو به مرور زمان دروغ‌های بزرگتری می‌گویند یا دست به بی‌اخلاقی‌های بیشتر می‌زنند اما تا به حال هیچ تحقیقی این موضوع را از منظر زیست‌شناسانه بررسی نکرده بود. حال یک تحقیق که در مجله Nature چاپ شده این موضوع را بررسی کرده‌است.

در این تحقیق تیمی از افراد در یک بازی شرکت کرده‌اند که در مواردی با دروغ‌گفتن می‌توانند پول بیشتری به دست آورند. اسکن مغزی افراد شرکت‌کننده در این تحقیق نشان می‌دهد افراد دروغ‌های بیشتری می‌گویند و این موضوع باعث می‌شود مغزشان نسبت به این موضوع نوعی فرایند حساسیت‌زدایی را تجربه کند و در نتیجه در دفعات بعد دروغ‌های بیشتری بگویند.

وقتی فردی را فریب می‌دهیم، بخشی از مغز که مسئول تنظیم احساسات است و آمیگدال نامیده می‌شود، فعال شده و در این موارد اغلب احساس شرم یا گناه می‌کنیم. همین بخش است که هنگام دیدن یک تصویر غم‌انگیز ما را به واکنش وا می‌دارد. ما پیش از این می‌دانستیم وقتی فرد به شکل مداوم در معرض برخی تصاویر غم‌انگیز قرار بگیرد، فعالیت آمیگدال هر بار به مرور کم‌تر می‌شود. حال دانشمندان بررسی کرده‌اند که آیا این موضوع درباره دروغ‌گفتن هم صادق است یا نه؟

برای بررسی این موضوع تیمی از افراد بالغ که یکدیگر را نمی‌شناسند تشکیل شد.  شرکت‌کننده‌ها باید به تصویر یک ظرف شیشه‌ای نگاه می‌کردند و به فرد دیگر که در واقع همکار محقق بود می‌گفتند در آن چند سکه‌ است. در پایان، به هر دو نفر پولی پرداخت می‌شد اما در برخی موارد اگر شرکت‌کننده دروغ می‌گفت به او پول بیشتری پرداخت می‌شد.
 
در حالی که افراد بازی می‌کردند از آن‌ها نوعی اسکن که fMRI نامیده می‌شود گرفته شد. این اسکن نشان می‌داد کدام بخش‌های مغز اکسیژن بیشتر مصرف می‌کنند. این مصرف اکسیژن بیشتر شاخصی برای بررسی میزان فعالیت مغز است. محققان در این بررسی متوجه شدند وقتی افراد شرکت‌کننده به دروغ گفتن ادامه می‌دهند به تدریج واکنش بخش آمیگدال مغزشان کاهش می‌یابد.

گرچه باید به این هم اشاره کرد که این تحقیق مثل بسیاری از تحقیقات دیگر محدودیت‌های خاص خود را دارد. این مطالعه یک بازی بخصوص را مورد بررسی قرار داده و لزوما نمی‌شود نتیجه گرفت در همه موارد چنین اتفاقی خواهد افتاد. در عین حال به دلیل اینکه این اتفاقات در یک آزمایشگاه رخ می‌داد بسیاری از عوامل پیچیده تحت کنترل قرار گرفتند. به هر حال گرچه این تحقیق نمی‌تواند نتایج کاملا تعمیم یافته‌ای را در اختیارمان قرار دهد اما راه جدیدی را پیش روی دانشمندان باز می‌کند و داده‌های ارزشمندی در اختیارمان قرار می‌دهد.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شیرآلات زمانی_1
استخدام_1
سفیر بار ساقدوش_1
سفیر بار ساقدوش_3
شیرآلات زمانی_3
استخدام_3
استخدام_4
شیرآلات زمانی_4
سفیر بار ساقدوش_4
استخدام_2
شیرآلات زمانی_2
سفیر بار ساقدوش_2
کلینیک النا_فوتر موبایل
کیان برنا_فوتر موبایل
کلینیک فرشته_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
فنی آتل_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
کلینیک فرشته_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
موسسه خیریه زهرا_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
شفا_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
رستوران پارسیان_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
کلینیک النا_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
آیلین_تزریق چربی
تدبیرکالا_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
کیان برنا_فوتر
فنی آتل_فوتر