کدام پادشاهان‌ ايران در کربلا دفن شدند؟
۴۱۶۳۸
۰۷ بهمن ۱۳۹۱ - ۱۱:۵۳
۲۷۶۵۱
از ديرباز شاهان و رجال سياسي و فرهنگي کشورمان علاقه داشتند که پس از مرگ در کنار ضريح اباعبدالله و کربلا دفن شوند.
پارسینه: از ديرباز شاهان و رجال سياسي و فرهنگي کشورمان علاقه داشتند که پس از مرگ در کنار ضريح اباعبدالله و کربلا دفن شوند. نام تعدادي از رجال و شاهان ايراني را که در کربلا و کنار حرم مطهر اباعبدالله مدفون هستند مشخص کرده است، هر چند به نظر مي‌رسد سياهه رجال ايراني مدفون در کربلا بسيار بيشتر از اين نام‌ها باشد.

پادشاهان آل‌بويه

به گزارش انتخاب، پادشاهان آل‌بويه قديمي‌ترين پادشاهان دفن شده در حائرحسين هستند. بسياري از اين اميران شيعه در توسعه، بازسازي و تزيين حرم امام حسين(عليه‌السلام) و ديگر امامان شيعه نقش موثري داشتند. چند نفر از آنان در داخل بقعه‌اي در صحن کوچک خاک شده‌اند. در زمان‌هاي پيشين، بقعه‌اي بر فراز قبر آنان وجود داشت که در ميان مردم به بقعه آل‌بويه شهرت داشت. در 1268هـ.ق عبدالرسول خالصي به دستور رئيس اوقاف وقت عراق اين بقعه و آثار تاريخي آن را تخريب کرد.

پادشاهان و رجال قاجار

مظفرالدين شاه قاجار: وي از پادشاهان قاجار است که فرمان مشروطيت را در 1324 هـ.‌.ق صادر کرد و در‌‌ همان سال از دنيا رفت. براساس وصيتش او را در کربلا به خاک سپردند. قبر مظفرالدين‌شاه داخل رواق فقيهان يا رواق پادشاهان است و روي آن با موزاييک فرش شده است.

کدام پادشاهان‌ ايران در کربلا دفن شدند؟

محمدعلي شاه: محمدعلي شاه فرزند مظفرالدين‌شاه از پادشاهان دوره قاجار و از مخالفان مشروطه است که به سبب به توپ بستن مجلس شوراي ملي شهرت دارد. وي در 1341 هـ..ق از دنيا رفت و در کنار قبر پدرش دفن شد. اين قبر نيز با موزاييک فرش شده و اثري از خود قبر نيست.

کدام پادشاهان‌ ايران در کربلا دفن شدند؟

اميرکبير: ميرزا تقي‌خان هزاوه‌اي مشهور به اميرکبير، صدراعظم معروف و شهير عصر ناصرالدين شاه است که به دستور وي در 1298 هـ..ق در حمام فين کاشان به قتل رسيد و در رواق پادشاهان به خاک سپرده شد. در کنار قبر وي فرزندش ساعدالملک و برادرش ميرزا حسين‌خان دفن شده‌اند.

کدام پادشاهان‌ ايران در کربلا دفن شدند؟

سلطان حمزه ميرزا صفوي: حمزه ميرزا فرزند شاه اسماعيل صفوي از شاعران و اديبان عصر صفوي بود. وي در 997 هـ..ق در اردبيل از دنيا رفت و در داخل حرم امام و در رواق پادشاهان به خاک سپرده شد. حمزه ميرزا ديوان شعر و کتابي در سلسله انساب و شرح حال شاعران و عالمان از خود به يادگار گذاشت.

ميرزا شفيع‌خان مازندراني صدراعظم: وي از صدراعظم‌هاي عصر قاجار است که در 1224 هـ..ق درگذشت و در رواق پادشاهان دفن شد.

ميرزا موسي وزير: ميرزا موسي‌خان وزير طهران از حکمرانان عصر ناصري در ايواني در سمت جنوبي صحن به خاک سپرده شده است.

معيرالممالک: دوستعلي‌خان معيرالممالک، رئيس ضرابخانه و امور دارايي عصر ناصري، در داخل رواق دفن است. قبر او در اتاقي کوچک و آينه‌کاري‌شده قرار دارد.

حاجي ميرزا آغاسي: از وزيران عصر محمد شاه قاجار است. او را در رواق پادشاهان به خاک سپردند.

احمد شاه: احمدشاه فرزند محمد‌علي‌شاه و آخرين پادشاه سلسله قاجار است که در دوران وي کودتاي 1299 رضاخان به وقوع پيوست. او در 1348 هـ..ق از دنيا رفت و در کنار قبر پدرش به خاک سپرده شد. روي قبر وي را با موزاييک فرش کرده‌اند.

کدام پادشاهان‌ ايران در کربلا دفن شدند؟

ظل‌السلطان: ظل‌السلطان فرزند ناصرالدين‌شاه و حاکم اصفهان در عصر ناصري و مظفري است. قبر وي در رواق پادشاهان قرار دارد.

زاهدالدين شاه: شاهزاده هندي، برادر محمد نجف ميرزا، به همراه چند نفر از شاهزاده‌هاي هندي معاصر هند در رواق جنوبي دفن شده و مقبره کوچک آنان با آينه تذهيب شده است. معروف‌ترين آن شاهزاده‌ها، غير از زاهدالدين شاه، سلطان‌برهان‌نظام‌شاه پسر سلطان احمد هندي است که در 961 هـ..ق در هند از دنيا رفت.

انتشار یافته: 3
در انتظار بررسی:2
Iran, Islamic Republic of
23:44 - 1391/11/09
اوخی جان.میگم جاشون تو ایران خالیه ها نگو بلاها یه جا دیگه ان!
Iran, Islamic Republic of
11:50 - 1393/09/17
خداراسپاس میگویم که تمام پادشاهان کشورم شیعه بودن
Iran, Islamic Republic of
08:45 - 1394/09/08
درود بر روان پاک احمدشاه. مرد وطن پرست. روحش شاد...
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج