سعد حریری گزینه ای جز حزب الله را پیش رو ندارد
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
اپیلاسیون نانا 1
ادیب_1
لاله زار مال_1
ادیب_3
اپیلاسیون نانا 3
لاله زار مال_3
لاله زار مال_4
اپیلاسیون نانا 4
ادیب_4
ادیب_2
لاله زار مال_2
اپیلاسیون نانا 2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۴۱۷۲۳۰
۱۴ آبان ۱۳۹۵ - ۱۵:۴۷
۱۷۸۱
معاون پژوهشی موسسه ندا:
به اعتقاد معاون پژوهشی موسسه ندا، تنها گزینه پیش روی سعد حریری توافق با حزب‌الله است زیرا المستقبل به رهبری حریری و حزب‌الله هر دو در تداوم یا انقطاع فعالیتهای کابینه و دولت حق وتو دارند.
خبرگزاری تسنیم: «سلمان رضوی»، معاون پژوهشی موسسه ندا و سردبیر فصلنامه مطالعات فلسطین در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم، در خصوص موج خشم و نگرانی رژیم صهیونیستی از انتخاب میشل عون به‌ عنوان رئیس‌جمهور آینده لبنان و راههای نفوذ این رژیم در ساختار سیاسی لبنان، با بیان ضرورت همگرایی جریان المستقبل با حزب‌الله خاطرنشان کرد: صحنه لبنان به جهت سیاسی بعد از ترور رفیق حریری، نخست‌وزیر وقت دچار یک دوگانگی و انشقاق جدی شد و ساختار و گروه‌های سیاسی این کشور به دو جناح 8 مارس و 14 مارس تقسیم شدند.

وی با بیان اینکه حزب‌الله لبنان نماینده شاخص 8 مارسی‌ها محسوب می‌شود، یادآوری کرد: 14 مارسی‌ها شامل المستقبل به رهبری سعد حریری، حامیان داخلی و عربستان به‌ عنوان حامی اصلی خارجی هستند. طبیعتاً به خاطر قرابت عربستان به رژیم صهیونیستی، این رژیم به دنبال حمایت مستقیم یا غیرمستقیم از جناح 14 مارسی‌ها در مقابل جناح مقاومت، حزب‌الله لبنان است.

معاون پژوهشی موسسه ندا با توجه به راه‌های نفوذ تل آویو بر بیروت تأکید کرد: عربستان سعودی طی یک سال اخیر گام‌های جدی برای نزدیکی با رژیم صهیونیستی برداشته است؛ لذا ریاض یکی از طرق تأثیرگذاری رژیم صهیونیستی بر دولت لبنان است. رژیم صهیونیستی از سوی سمیر جعجع و ولید جنبلاط نیز می‌تواند بر ساختار سیاسی لبنان نفوذ کند. سعد حریری و گروه‌های کوچک‌تر وابسته به وی نیز می‌توانند برای نفوذ رژیم صهیونیستی به کار روند.

وی با اشاره به جاسوس‌های صهیونیست‌ها در لبنان یادآوری کرد: آنها نیز جدای از گروه‌های گفته‌ شده در این کشور حضور داشته‌اند. تعداد فراوانی از این جاسوسان طی سال‌های اخیر از سوی ارتش لبنان و نیروهای اطلاعاتی حزب‌الله دستگیرشده‌اند. با این‌ حال همچنان آن‌ها در این کشور حضور دارند.

سردبیر فصلنامه مطالعات فلسطین فشارهای ایالات‌ متحده آمریکا بر دولت لبنان را نیز از جمله راه‌های دیگر نفوذ رژیم صهیونیستی بر لبنان خواند و افزود: با این‌ حال واقعیت این است که اگر سعد حریری و حزب‌الله به‌ عنوان دو جناح اصلی در داخل لبنان با یکدیگر توافق به عمل‌ آورند، نتیجه قطعی حاصل خواهد شد. همان‌گونه که توافق دو طرف برای ریاست جمهوری میشل عون به نتیجه رسید، آنها در مسائل دیگر نیز می‌توانند به توافق دست یابند.

وی در پاسخ به این پرسش که «آیا علی‌رغم قرابتهای جریان المستقبل با عربستان، امکان همگرایی بیشتر این جریان با حزب‌الله همچون انتخاب رئیس‌جمهور وجود دارد؟» گفت: با تنفس در فضای لبنان باید پذیرفت که گرچه سعد حریری تحت نفوذ عربستان سعودی است؛ اما در هر صورت لبنانی است. اگر جریان سعد حریری به دنبال اکثریت آراء در انتخابات آتی است، باید نگاهی به مردم خود داشته باشد و آن‌ها را راضی نگه دارد. این جریان در تصمیمات خود باید منافع ملی لبنان را نیز در نظر گیرد.

رضوی مناسبات ریاض با لبنان را مورد توجه قرار داد و اضافه کرد: مشکلات عربستان در عرصه اقتصادی موجب لغو کمک‌های این کشور به دولت و ارتش لبنان شده است. ریاض با سیاست‌های ناشی از عصبانیت مشکلاتی را برای خود در عرصه منطقه‌ای چون سوریه، عراق و یمن ایجاد کرده است.

وی با تأکید بر کاهش کمک‌های ریاض به حریری گفت: به نظر می‌رسد سعد حریری نیز متوجه شده که عربستان در چاله‌ای که برای کشورهای منطقه کنده، گرفتار شده است. در نتیجه سعد حریری دیگر همچون گذشته نمی‌تواند بر کمک‌های عربستان حساب باز کند؛ لذا تأثیر و نفوذ عربستان بر سعد حریری کاسته شده است. این موضوع بالاجبار حریری را به سمتی سوق داده است که مشکل فقدان رئیس‌جمهور در لبنان را به نحوی به سرانجام رساند.

کارشناس مسائل رژیم صهیونیستی تنها گزینه پیش روی سعد حریری را توافق با حزب‌الله دانست و تأکید کرد: حال میزان همکاری آن‌ها بعد از این امری دوجانبه است. المستقبل به رهبری حریری و حزب‌الله هر دو در تداوم یا انقطاع فعالیتهای کابینه و دولت حق وتو دارند. اگر طرفین بالاجبار با یکدیگر همکاری داشته باشند، دولت می‌تواند به فعالیت خود ادامه دهد؛ اما اگر هریک از آن‌ها شانه خالی کنند، وضعیت بخش‌های دیگر نیز همچون ریاست جمهوری در دو سال گذشته خواهد بود.

وی با ارزیابی فضای آینده در لبنان اشاره داشت: البته وضعیت آتی چندان آرمانی نخواهد بود. طبیعتاً هر کدام از دو طرف اهداف و آرمان‌های نسبتاً متفاوت و اختلافاتی با یکدیگر دارند. به‌ عنوان نمونه نوع نگاه‌های سیاسی طرفین به کشورهای منطقه از جمله جبهه مقاومت و جناح سازش‌کار منطقه خصوصاً رژیم صهیونیستی متفاوت است؛ اما به نظر می‌رسد که دو طرف از عقلانیتی برخوردار هستند تا برای حفظ منافع ملی لبنان بر اشتراکات یکدیگر سرمایه‌گذاری کنند و حتی‌الامکان مشکلات را بکاهند.
برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
سفیر بار ساقدوش_1
گروه تولیدی نیلوفر_1
شرکت هوش و دانش سپهر_1
گروه تولیدی نیلوفر_3
سفیر بار ساقدوش_3
شرکت هوش و دانش سپهر_3
گروه تولیدی نیلوفر_4
شرکت هوش و دانش سپهر_4
سفیر بار ساقدوش_4
شرکت هوش و دانش سپهر_2
گروه تولیدی نیلوفر_2
سفیر بار ساقدوش_2
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
دکتر صالحی_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
دندانپزشکی تاج _ فوترموبایل2
قالیشویی بانو_فوترموبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
شفا_فوتر
کلینیک النا_فوتر
دکتر صالحی_فوتر
اورانوس_فوتر2
قالیشویی ادیب_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر
آیلین_تزریق چربی
دکتر آزاد خواه_فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر
تدبیرکالا_فوتر
پارسیان طب - فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
ترجمه زندگی_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
فنی آتل_فوتر
دندانپزشکی تاج _ فوتر2
قالیشویی ثمین_فوتر
تنورستان_فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
روشا فارمسی_فوتر