هاله ای از نور سبز زمین را فرا گرفت
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - F داخلی موبایل111
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
اپیلاسیون نانا 1
دکتر استرکی_1
لایکو_1
کتاب لند_1
کتاب لند_3
اپیلاسیون نانا 3
لایکو_3
دکتر استرکی_3
دکتر استرکی_4
لایکو_4
اپیلاسیون نانا 4
کتاب لند_4
کتاب لند_2
دکتر استرکی_2
لایکو_2
اپیلاسیون نانا 2
ایرانیان - F داخلی1111
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۴۱۹۳۰۶
۱۷ آبان ۱۳۹۵ - ۱۴:۰۷
۳۰۱۵
شکارچیان شفق قطبی، هاله سبز رنگی به دور زمین در ناحیه آسمان انگلستان را رصد کرده اند. این نور ممکن است با نور فجر صبحگاهی اشتباه گرفته شود اما با مشاهدات بیشتر دانشمندان متوجه شده اند که این هاله مربوط به پدیده دیگری موسوم به تابش سماوی(Airglow) است.
وب سایت کلیک: شکارچیان شفق قطبی، هاله سبز رنگی به دور زمین در ناحیه آسمان انگلستان را رصد کرده اند. این نور ممکن است با نور فجر صبحگاهی اشتباه گرفته شود اما با مشاهدات بیشتر دانشمندان متوجه شده اند که این هاله مربوط به پدیده دیگری موسوم به تابش سماوی(Airglow) است.
 
 هاله ای از نور سبز زمین را فرا گرفت

شکارچیان شفق قطبی، هاله سبز رنگی به دور زمین در ناحیه آسمان انگلستان را رصد کرده اند. این نور ممکن است با نور فجر صبحگاهی اشتباه گرفته شود اما با مشاهدات بیشتر دانشمندان متوجه شده اند که این هاله مربوط به پدیده دیگری موسوم به تابش سماوی(Airglow) است.

Airglow به تابش طبیعی نور از اتمسفر خارجی زمین به آن اطلاق می شود. این پدیده همواره وجود دارد و در سراسر جهان نیز هست. در علم نجوم، سه نوع airglow تعریف شده است که عبارتند از تابش روزانه، تابش صبحگاهی،تابش شبانه.

هر کدام از آنها نتیجه واکنش هایی است که بین نور خورشید و مولکول های موجود در اتمسفر زمین در زمان های مختلف روز قرار دارند.

تابش روزانه وقتی شکل می گیرد که نور خورشید به اتمسفر زمین می رسد. برخی از تشعشعات نور خورشید توسط مولکول هایی که در اتمسفر وجود دارند جذب می شوند و به آنها انرژی مضاعف القا می کنند و به نوعی آنها را برانگیخته می کنند.

 هاله ای از نور سبز زمین را فرا گرفت

مولکول ها پس از مدتی این انرژی را به صورت نور از خود ساطع می کنند که این کار میتواند با همان فرکانسی که نور را دریافت کرده اند باشد یا با فرکانس پایین تر صورت گیرد. این نور بسیار تیره تر از نور روز است اما با چشم غیر مسلح نمی توان آن را دید.

تابش صبحگاهی تقریبا شبیه تابش روزانه است با این تفاوت که لایه خارجی جو زمین نور خورشید را دریافت می کند و مولکول های ان لایه نور از خود ساطع می کنند. نور ساطع شده از این تابش با چشم غیر مسلح در ابتدای صبح قابل مشاهده است.

کمیلومینسانس

شیمی موجود در تابش شبانه تا حدودی متفاوت است. چرا که نورخورشیدی وجود ندارد تا در هنگام شب، بر جو زمین بتابد.در عوض فرایندی موسوم به کمیلومینسانس مسئول تابش بر جو زمین است.

 هاله ای از نور سبز زمین را فرا گرفت

نور خورشید در طول روز در اتمسفر زمین انرژی ذخیره می کند، بعضی از این تشعشعات در مولکول های اکسیژن حاضر در جو زمین ذخیره می شوند.این انرژی مضاعف باعث می شود مولکول های اکسیژن به اتم های اکسیژن تجزیه شوند. لازم به ذکر است این اتفاقات در فاصله ۱۰۰ کیلومتری از زمین رخ می دهد.

اتم های اکسیژن قادر نیستند به سادگی انرژی ذخیره شده را آزاد کنند، و از همین جهت چندین ساعت این انرژی را در خود نگه می داند. در نهایت ، اتم های اکسیژن مجدداً با هم ترکیب می شوند و مولکول های اکسیژن را تشکیل می دهند و در نهایت این مولکول های اکسیژن هستند که انرژی را در قالب نور آزاد می کنند. در این آزاد سازی انرژی نور با رنگ های مختلفی تولید می شود که یکی از آنها سبز روشن است.

هاله ای از نور سبز زمین را فرا گرفت

در جهان واقعی، تابش شبانه سبز رنگ واقعا سبز روشن نیست و از این جهت به آن سبز روشن گفته می شود؛ چرا که روشن تر از هر رنگ دیگری است که در تابش شبانه ساطع می شود.

نور زیاد و یا آسمان ابری مانع دیدن این نور می شود. اگر شما خوش شانس باشید تنها قادر هستید با عکس گرفتن در حالت long-exposure آن را ببینید.

این نور نباید با شفق قطبی اشتباه گرفته شود

این نور سبز مورد بحث بسیار شبیه نور سبز معروفی است که شفق های شمالی دیده می شوند.اما باید توجه کرد که این دو پدیده هیچ ربطی به یکدیگر ندارند چرا که شفق قطبی حاصل بمباران اتمسفر زمین توسط ذرات باردار مثل الکترون ها است. این ذرات باردار که از خورشید بر صادر می شوند در مگنتوسفر زمین شتاب می گیرند و با گازهای جوی ترکیب می شوند و انرژی خود را تخلیه کرده و گازها را مجبور می کنند از خود نور ساطع کنند.

 هاله ای از نور سبز زمین را فرا گرفت

اما علت اصلی تفاوت این دو پدیده چیز دیگری است. شفق قطبی به صورت حلقه ای شکل بر فراز قطبین مغناطیسی زمین شکل می گیرند در حالی که تابش سماوی شبانه در تمام آسمان شب شکل می گیرد. شفق قطبی بسیار ساخت یافته است و بر اساس میدان مغناطیسی زمین وجود دارد در حالی که تابش شبانه بسیار منحصر به فرد است. قدرت و وسعت شفق قطبی تحت تاثیر قدرت طوفان های خورشیدی است در حالی که تابش شبانه همواره وجود دارد.

روشنایی تابش سماوی با میزان اشعه فرابنفشی که از خورشید ساطع می شود مرتبط است که این میزان در زمان های مختلف تغییر می کند در نتیجه هر زمان از سال بر میزان درخشندگی و روشنایی این پدیده اثر می گذارد.

برای اینکه شانس بیشتری برای رصد تابش سماوی داشته باشید می بایست عکس های long exposure در هوایی صاف و تمیز و به دور از آلودگی در شب بگیرید. این پدیده در هر نقطه ای اززمین قابل مشاهده است به شرطی که آن منطقه عاری از الودگی باشد. برای دید بهتر توصیه می شود ده تا بیست درجه بالای افق را نظاره کنید.
انتشار یافته: 3
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
14:14 - 1395/08/17
چقدر زیباست. سبحان الله
Iran, Islamic Republic of
14:17 - 1395/08/17
احتمالا نور آقای احمدی نژاده....هاله نور
Iran, Islamic Republic of
14:20 - 1395/08/17
خدا وکیلی اگه توی ایران این پدیده پیش بیاد فوری هزارتا داستان براش درست میکنیم خرافات توی خونمونه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
استخدام_1
شیرآلات زمانی_1
بهمن پور_داخلی1
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
بهمن پور_داخلی3
شیرآلات زمانی_3
استخدام_3
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
استخدام_4
بهمن پور_داخلی4
شیرآلات زمانی_4
استخدام_2
شیرآلات زمانی_2
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
بهمن پور_داخلی2
دکتر عارفی - موبایل فوتر
فنی آتل_فوتر موبایل
ایرانیان- فوتر موبایل222
کیان برنا_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
فنی آتل_فوتر
کیان برنا_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
موسسه خیریه زهرا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
ایرانیان-فوتراصلی222
آیلین_فوتر بلفارو
آیلین_فوتر کاشت ابرو
قالیشویی نوین_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
شفا_فوتر
دکتر عارفی - فوتر