بزرگ‌ترین خطاکاران تاریخ در «فاستوس»
۴۲۶۴۲۶
۲۹ آبان ۱۳۹۵ - ۱۶:۳۵
۱۵۹۶
منطومی‌نیا نمایش "فاستوس 2016" از نگاه بزرگترین خطاکاران تراژیک جهان، معظلات جهان معاصر را روایت می کند.
هنرآنلاین: منطومی‌نیا نمایش "فاستوس 2016" از نگاه بزرگترین خطاکاران تراژیک جهان، معظلات جهان معاصر را روایت می کند.

"فاستوس 2016" به نویسندگی یوسف فخرایی و طراحی و کارگردانی فرشاد منظوفی‌نیا، این روزها در سالن اصلی تالار مولوی به صحنه می‌رود. منظوفی‌نیا با ارائه توضیحاتی در رابطه با این اجرا به خبرنگار هنرآنلاین گفت: یوسف فخرایی نویسنده نمایشنامه، استاد فلسفه هستند که تسلط بسیاری بر اساطیر و تاریخ نمایش دارند.

او ادامه داد: این اثر دستمایه‌ای برای مطرح کردن معضلات جهان معاصر است. ایده اولیه متن از صحبت‌های من و یوسف فخرایی شکل گرفت که در بازده زمانی یک ساله به نقطه مورد نظر رسید.

منظوفی‌نیا توضیح داد: تمامی اساطیر مطرح شده در این نمایش، فجیع‌ترین خطاهای تراژیک تاریخ را مرتکب شده‌اند مانند "مدآ" که فرزندان خود را می‌کشد یا "مکبث" که مهمان‌کشی می‌کند و... آنها هزار سال را در سردرگمی در کائنات و تبعید و تفکر گذرانده‌اند و به خطای خودشان واقف شدند. این همان دیدگاه "دورنمات" است که می‌گوید جهان را همان کسانی اصلاح می‌کنند که مرتکب خطا شدند و بدترین دیکتاتورها از کسانی به دنیا می‌آیند که خودشان را معصوم می‌دانند. اکنون سپاهی از خطاکاران در کنار هم قرار می‌گیرند تا آنچه از زیست بشر حذف شده است را بازگردانند.

این کارگردان تئاتر خاطرنشان کرد: نکته مهم آنست که در لحظات اول اجرا با تماشاگران‌مان قرارداد می‌بندیم تا هرآنچه از این شخصیت‌ها می‌دانند را از ذهن‌شان پاک کنند. این اساطیر تنها پیشینه یک خطی دارند. رویکرد اجرا و متن به سمت آشنایی‌زدایی رفته تا آنچه تماشاگر ما می‌بیند در هم بشکند. در همین راستا طراحی‌های ما شکل می‌گیرد در واقع طراحی صحنه، نور و لباس در این مسیر حرکت می‌کند تا مجموعه یک دستی را بسازند.

منظوفی‌نیا در پایان تاکید کرد: این نمایش اثری دانشگاهی است و تمامی اعضا آن دانشجو و اساتید دانشگاهی هستند و از ارکان علمی در این نمایش استفاده کردیم.

"فاستوس 2016" به نویسندگی یوسف فخرایی و طراحی و کارگردانی فرشاد منظوفی‌نیا، 23 آبان ماه ساعت 18 در سالن اصلی تالار مولوی به صحنه می‌رود. عبدالرضا نصاری، رضا عموزاد، شادی اسدپور، دانیار عباسی، آناهیتا خسروی، علیرضا سعیدی، امیر جوادی، مجید اکبری و حمیدرضا فراهانی بازیگران این اثر نمایشی هستند.
برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج