راه های درمان پولیپ رحمی
۴۲۷۵۵۹
۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۰
۱۵۶۶۱۵
پولیپ های رحمی از شایع ترین علل خونریزی های غیرطبیعی تناسلی در خانم ها هستند و عبارتند از زیاد شدن تعداد سلول های غدد دریافت زمینه های آندومتر که در نتیجه برجستگی در سطح آندومتر ایجاد می شود.
ماهنامه دنیای سلامت - دکتر لان سیفی، جراح و متخصص زنان و زایمان: پولیپ های رحمی از شایع ترین علل خونریزی های غیرطبیعی تناسلی در خانم ها هستند و عبارتند از زیاد شدن تعداد سلول های غدد دریافت زمینه های آندومتر در نتیجه برجستگی در سطح آندومتر ایجاد می شود. پولیپ ها در 95 درصد موارد خوش خیم اند و ممکن است کاملا بدون علامت باشند.

گاه پولیپ پایه دار است و گاه بدون پایه؛ گاه متعدد است گاه منفرد؛ ممکن است کوچک و میلی متری باشد یا بزرگ و سانتی متری و در هر قسمت از محوطه رحمی می تواند به وجود آمده و رشد کند. در مرکز بافت زمینه ای و غده ای پولیپ، هسته عروقی وجود دارد که تغذیه دهنده پولیپ است.

پیدایش بیماری

ممکن است به دلیل هیپرپلازی آندومتریال مونوکلونال (تکثیر یا جوانه زدن یا دو نیمه شدن) باشد و یا کپی کردن زیاد آروماتاز آندومتر و یا موتاسیون ژنی. پولیپ های آندومتر گیرنده استروژنی و پروژسترونی دارند و پروژسترون در پولیپ هم اثر متعادل کننده عمل استروژن (آنتی پرولیفراتیو) را دارد ولی تستوسترون روی پولیپ اثر آتروفی کننده ندارد در حالی که در بقیه قسمت های آندومتر این اثر را دارد.
 
راه های درمان پولیپ رحمی

آپیدمیولوژی

پولیپ آندومتر در سنین بلوغ و نوجوانان نادر است. در قبل از یائسگی شایع تر است و بعد از یائسگی شیوع اش کمتر می شود. در خانم هایی که بیوپسی آندومتر یا عمل برداشتن رحم شده اند، شیوع آن را 24-10 درصد گفته اند ولی شیوع واقعی نیست چون بسیاری از پولیپ ها بدون علامت هستند.

عوامل خطر برای ایجاد پولیپ

1. افزایش سطح استروژن چه به صورت داخلی و چه به صورت دارویی وارد بدن شود و افزایش فعالیت استروژن داخلی و یا خارجی.

2. مصرف تاموکسیفن در 36-2 درصد خانم های بعد از سن یائسگی که تاموکسیفن می خورند دیده می شود. در این افراد پولیپ درشت و بالای 2 سانتی متر است. معمولا متعدد و با تغییرات مولکولی داخل پولیپ می باشد.

3. چاقی BMI بالای 30؛ این افراد سه برابر بیشتر در معرض پولیپ هستند.

4. هورمون درمانی بعد از یائسگی به ویژه کسانی که پروژسترون استفاده نمی کنند و یا پروستروژن مصرفی از انواع ضعیف است.

تظاهر بالینی

معمولا با خونریزی غیرطبیعی رحم تظاهر می کند. اگرچه بسیاری از پولیپ بدون علامت اند و تصادفی حین بررسی نازایی کشف می شوند یا در حین پاپ اسمیر در سیتولوزی سرویکس علائمی می دهد که مشکوک می شویم و یا موقع انجام بیوپسی آندومتر یا سونوگرافی هستروسکوپی کشف می شوند. گاه حین انجام معاینه با اسپکولوم پولیپ را در دهانه رحم می بینیم بدون اینکه فرد علایمی داشته باشد. خونریزی غیرطبیعی در 88-64 درصد افرادی که پولیپ دارند، دیده می شود به آن AUBP می گوییم.

به صورت لکه بینی بین قاعدگی شایع ترین آن است. حجم خونریزی کم و در حد لکه بینی است. خونریزی بعد از یائسگی مدل دیگری از تظاهر پولیپ می تواند باشد. حتی ممکن است در این افراد یائسه حین هورمون درمانی خونریزی دیده شود. یادمان باشد هر خانمی که AUB دارد باید از نظر سرطان آندومتر بررسی شود.
 
راه های درمان پولیپ رحمی

سیر بالینی

به صورت ادامه رشد و یا عدم رشد و یا پسرفت است. پولیپ های زیر یک سانتی متر به ویژه وقتی منفرد باشد شانس پسرفت خود به خودی شان بیشتر است.

ریسک بدخیمی: 50 درصد پولیپ ها ممکن است بدخیم شوند. این احتمال در بعد از یائسگی و نیز کسانی که علامت دارند، نسبت به کسانی که خونریزی ندارند بیشتر است. البته در نظر داشته باشیم که این دو عامل (سن و خونریزی) حتی بدون پولیپ هم خود فاکتور خطر بدخیمی اند.

اینکه سایز پولیپ (مثلا پولیپ درشت تر از 2 سانتیمتر) در احتمال بدخیمی اثر داشته باشد، ثابت شده است. در خانم هایی که تاموکسیفن مصرف می کنند، تغییرات بدخیمی در پولیپ شایع تر است و به 11 درصد می رسد (2 برابر). ارتباطی بین مدت مصرف این دارو و اندازه پولیپ در ایجاد بدخیمی دیده نشده. تاموکسیفن به طور کلی احتمال ایجاد سرطان آندومتر را بالا می برد.

اثر روی باروری و حاملگی: حین بررسی علل ناباروری ممکن است پولیپ کشف شود (در سونوگرافی با هیستروسکوپی) یا اینکه در آوردن پولیپ الزاما روی بارداری این افراد کلا در این موارد توصیه به برداشتن می شود. پولیپ شانس سقط و عوارض حاملگی را بالا نمی برد.

پولیپ های خونریزی دهنده باید برداشته شوند که هم خونریزی برطرف شود و هم بررسی از نظر بدخیم نبودن به عمل آید.

در مورد پولیپ های بدون علامت باید ببینیم که فرد خودش چقدر در معرض سرطان آندومتر است. مثل تابوکسیفن درمانی، نولی پاریته، سن بالای پنجاه سال، چاقی، تخمدان پلی کیستیک، سابقه تومور استروژنی در خود یا خانواده، قاعدگی زودرس منوپوز بالای 56 سالگی و نیز مقلا چقدر در درمان نازایی اثر دارد و بر اساس این یافته تصمیم بگیریم که برداریم یا خیر.

در خانم های بدون علامت (برای مثال) اگر پولیپ بالای 1.5 سانتی متر باشد و یا متعدد یا از دهانه رحم بیرون زده باشد بر می داریم.

پولیپ بیرون زده از دهانه رحم احتمال پس رفت خود به خودی کمی دارد و شانس علامت دار (خونریزی) شدن بیشتری دارد و نیز برداشتن آن حتی در مطب هم کار آسانی است، لذا بر می داریم. اگر خانمی معیار برداشتن پولیپ را نداشت و تصمیم گرفتیم برنداریم نیاز به بررسی های بیشتری به جز معاینات همیشگی مثل افراد عادی ندارد مگر علامت دار شود.

در افراد بعد از یائسگی توصیه می شود پولیپ را برداریم چون هم شانس بدخیمی بیشتری دارد و هم عمل ساده و کم عارضه ای دارد.

در خانم های با پولیپ راجعه باید پولیپ را مجددا برداشت. عود کم است؛ بیشتر ممکن است کامل برداشته شده باشد. در مواردی که عود تایید می شود به ویژه در کسانی که تاموکسیفن درمانی می شوند، می شود آی یو دی میرنا گذاشت و اگر برنامه باروری بعدی ندارند، آندومتر را کاملا برداشت (Ablation). در خانم هایی که سرطان پستان دارند میرنا توصیه نمی شود چون شانس عود بیماری پستان را بالا می برد.

درمان جراحی به صورت پولیپکتومی با هیستروسکوپی بهترین روش و درمان انتخابی است. اگر پولیپ پرولابه باشد می شود بدون دیلاتاسیون و کورتاز آن را برداشت ولی باید از نظر احتمال رشد مجدد به فرد توضیح بدهیم.
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 16
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
00:21 - 1396/10/13
سلام خسته نباشید خانم دکتر من حدود 3سال پولیپ دارم سه ساله دکتر نرفتم من وقتی نزدیکی میکنم درد زیادی دارم سه ساله پیش دکتر رفتم سونو کردم گفت که رحمم دوشاخه لطفا راهنماییم کنید ممنون
Iran, Islamic Republic of
02:29 - 1397/04/23
پولیپ ریز دارم موقع پریود خونریزی شدید دارم زاج عسل روغن زیتون خوب میکنه میکن خیلی خوبه کسی استفاده کرده خوب شده لطفأ جواب بدید
Iran, Islamic Republic of
00:21 - 1397/05/18
من سونوگرافی گرفتم پولیپ آندومتریال دارم باید چکارکنم راهنماییم کنید ممنون
Iran, Islamic Republic of
14:07 - 1397/06/08
سلام سونو گرافی رفتم پولیپ یک سانت ونیم وفیبروم یک سانتی دارم
United Arab Emirates
18:28 - 1397/06/19
با عرض سلام من ضخامت رحم و کیست در ناحیه ی چپ داشتم داروی گیاهی مصرف کردم ضخامت رحم از ۱۸ به ۱۱ رسیده وکیوستمم بر طرف شده ولی الان در جداره ی رحمم پولیپ مشاهده شده در سونو گرافی چه کار کنم به کوتاژ تشخیصی برم یا به دارو گیاهی مراجعه کنم دو باره خونریزی مدام ندارم فقط در ماه دوبار پریود میشم
Iran, Islamic Republic of
13:31 - 1397/07/24
سلام من یک بچه 5ساله دارم حالا هم حامله نمیشم 3سال است بیش دکتر میرم حالا یک ماه میشه میگه پولیپ داری در رحم حالا چیکار کنم راهنمایی کنید ممنون
Iran, Islamic Republic of
12:05 - 1397/08/20
سلام من دوسال قبل سونو دادم گفتن پولیپ دارم باید چیکار کنم خونریزی زیاد دارم موقع پریود وبعدشم لکه بینی دارم تا چندین روز ترو خدا راهنماییم کنید مرسی
Iran, Islamic Republic of
15:00 - 1397/09/08
سلام من پولیپ رحم داشتم الان هم کورتاژ کردم ولی بازم خونریزی دارم باید چیکار کنم لطفا راهنمایی کنید
Iran, Islamic Republic of
23:53 - 1397/09/27
سلام خسته نباشید من امروز رفتم دکتر گفت پولیپ دارم گفتن باید عمل کنم به نظرت من عمل کنم یا نه
Iran, Islamic Republic of
22:18 - 1397/10/02
سلام من ۳۶ سالمه تو رحمم پولیپ چند میلی دارم ۲ماه مشیه تازه باز سونو واژینال دادم ۲میلی کم شده به نظرتون عمل کنم یا نه.
Iran, Islamic Republic of
12:57 - 1398/01/29
سلام من ۴۰ سالمه ی ناحیه اکوژن به ابعا ۱۲.۴.۵میلی متر درکاویته آندومتر درناحیه فوندوس مشاهده شده راه درمان ی دختر مجرد چطوریه با دارو یا عمل
پاسخ ها
ندا
United Arab Emirates
۱۱:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۵
سلام.تنها راحش عمل کردنه اگه دکتر خوبی پیدا کنی هیچ اتفاق خاصی نمیفته .منم مجرد بودم پولیپ داشتم و خونریزی شدید و دکتر زهره لواسانی این مشکلمو حل کرد و بکارتم هم آسیبی ندید.فقط نباید بترسید که مشکل خاصیه.یک سال با دارو خودمو عذاب دادم که این خانم دکتر مهربان مشکلمو سریع حل کرد.سرچ کنید آدرسش تو میدان فلسطینه
Iran, Islamic Republic of
01:03 - 1398/02/09
سلام من چند سالی هست که پولیپ رحم دارم ولی هیچ گونه علامتی ندارم نه خونریزی نه مشکلی دیگه فقط گاهی وقتها موقع نزدیکی درد دارم لطفا راهنمایی کنیم ممنون
Japan
23:11 - 1398/12/10
سلام خانم ندا چطوری مجرد بودی این عملو انجام دادی و مشکلی پیش نیومد من رفتم دکتر گفتن بکارت از بین میره
Iran, Islamic Republic of
23:54 - 1398/12/24
سلام،منم پولیپ دارم این ماه ۳بار پریود شدم یعنی باید جراحی کنم؟؟دارو درمانی فایده ای نداره؟؟؟؟؟
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج