هدیه اوپک به بازار ارز ایران
۴۳۲۹۱۷
۱۱ آذر ۱۳۹۵ - ۰۲:۳۵
۲۵۹۹ 
بازار ارز باید از همین فردا تحت تأثیر پیامد تصمیم اوپک قرار گیرد؛ چراکه افزایش قیمت نفت به مفهوم افزایش درآمد ارزی و به همین نسبت، تقویت توان مداخله دولت در بازار با پمپاژ بیشتر ارز است.
خبرگزاری مهر: علی میرزاخانی، اقتصاددان در کانال تلگرامی خود با استقبال از توافق امروز اوپک برای کاهش تولید نفت، ابراز امیدواری کرد که آثار این توافق در بازار ارز ایران قابل مشاهده باشد. متن کامل این یادداشت به شرح زیر است:

با توافق امروز اوپک برای کاهش تولید نفت، قیمت نفت بلافاصله در بازارهای جهانی رو به افزایش گذاشت و بیش از هفت درصد رشد کرد. برآوردهای چند روز اخیر حاکی از آن بود که تمایل عربستان برای معاف‌سازی ایران از کاهش تولید، کمرنگ شده و به همین دلیل قیمت نفت رو به نزول گذاشته بود؛ اما در نشست امروز، وزرای نفت اوپک با همراهی عربستان ضمن اعطای این امتیاز به ایران توافق کردند که تولید اوپک را کاهش دهند که آثار آن بلافاصله در بازار نفت ظاهر شد.

همانطور که بازار نفت بلافاصله و قبل از اجرای تصمیم اوپک از این توافق متأثر شد، (چون قیمتها در بازار تحت تأثیر انتظارات تعیین می‌شود و از آن جایی که کاهش تولید اوپک، انتظارات بازار را در جهت کاهش عرضه نفت در آینده تغییر می‌دهد، قیمت نفت رو به افزایش گذاشت)، بازار ارز ایران نیز علی‌القاعده باید از همین فردا تحت تأثیر پیامد این تصمیم قرار بگیرد. چرا که افزایش قیمت نفت به مفهوم افزایش درآمد ارزی و به همین نسبت، تقویت توان مداخله دولت در بازار با پمپاژ بیشتر ارز است. به همین دلیل قاعدتا رشد قیمتها باید متوقف یا حداقل سرعت آن کند شود.

اما باید هشدار داد که سیاستگذاران از تحمیل نرخ‌های غیرواقعی به بازار خودداری کنند تا بازار نیز در مواقع درماندگی سیاستگذار، نرخ‌های خود را با بی‌رحمی به مردم تحمیل نکند. اگر سیاست تعدیل منطقی نرخ ارز با نرخ تورم در دستور کار بود، نرخ ارز در طی زمانی طولانی به حول و حوش نرخی می‌رسید که حالا در زمان فشرده چند روزه به سوی آن قصد جهش دارد.

تثبیت نرخ اسمی در دوره طولانی همزمان با تورم، از یک سو باعث زجرکش شدن تولید داخلی می‌شود و از سوی دیگر با پروراندن نطفه جهش در دل بازار، وضعیتی شبیه آتش زیر خاکستر بر اقتصاد حاکم می‌کند؛  به گونه‌ای که گویی همه منتظر فرارسیدن لحظه آشفتگی هستند و چنین وضعیتی فقط با فعالیت‌های سفته‌بازانه و غیرمولد سازگار است و باعث فعالیت بلندمدت اقتصادی نمی‌شود.
برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 2
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
02:57 - 1395/09/11
تفاوت نرخ تورم واخلی و خارجی رو هم اون احمدی نژاد ..... انداخت تو دهن این کارشناسان دلال و گرنه هزار متغیر دیگه به قیمت دلار ربط داره نه یک مورد،قیمت بالای دلار همراه با جیب خالی مردم مملکت رو بیچاره کرده منتها اینا حساب می کنن یک نفر 50 میلیارد داره 99 نفره دیگه 100 میلیون هم ندارن اون پول رو تقسینم بر تعداد می کنن میگن به به هر نفری 500 میلیون پول داره پس اگه دلار و مسکن و ... رو گرون کنیم رونق درست میشه!!!!!! دلار گرون تولید داخل برای مثلاً صادرات به افغانستان و پاکستان(غیر از پتروشیمی و نفت خدا م یدونه چی صادر می کنیم احتمالا کشمش و زیره آقای عسگر اولادی)رو گرون و بدون صرفه می کنه چون با این تجهیزات و علم پایین اصلا توان رقابت با بازار خارج رو نداره،عراق کم کم داره قدرت می گیره و بازارهای بهتری رو گیر میاره اونوقت باید جنس های بنجل رو به کجا صادر کنیم ،دلار پایین باعث رونق میشه صادر کننده واقعی از این کار استقبال میکنه نه وارد کننده صادر کننده نما،چون باعث میشه بتونه دستگا هها و تجهیزات جدیدی رو تهیه کنه و تولیدش به صرفه بشه
Iran, Islamic Republic of
07:08 - 1395/09/11
قيمت امروز به ٣٧٩٠ ميرسه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج