علت فروریزش‌های اخیر در تهران
۴۳۴۱۸۵
۱۳ آذر ۱۳۹۵ - ۱۳:۵۹
۲۶۷۱
مشاور سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی گفت: در ماه های اخیر شهروندان تهرانی شاهد فروریزش های متعددی بودند که علت این مسائل با فرونشست سالیانه شهر تهران ارتباطی ندارد.
خبرگزاری میزان: مشاور سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی گفت: در ماه های اخیر شهروندان تهرانی شاهد فروریزش های متعددی بودند که علت این مسائل با فرونشست سالیانه شهر تهران ارتباطی ندارد.

محمدجواد بلورچی در خصوص فروریزش های چند ماه گذشته شهر تهران گفت: در ماه های اخیر شهروندان تهرانی شاهد فروریزش های متعددی بودند که علت این مسائل با فرونشست سالیانه شهر تهران ارتباطی ندارد.

وی افزود: فرونشست تهران به دلیل ادامه برداشت بی رویه آب است که باعث افزایش نرخ و محدوده شده است؛ اما پدیده فروریزش به دلیل ایجاد حفره های در زیرزمین ایجاد می شود که این حفره ها یا به دلایل طبیعی ایجاد شده است یا به دلیل حفره های زیرزمینی و پروژه های عمرانی بوده است.

مشاور سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی با اشاره به اینکه شهر تهران به دلیل جنس خاک بیشتر در خطر فروریزش است، اظهار کرد: به دلیل توسعه شبکه فاضلاب و کاهش سطح آب در شهرری فرونشست در این منطقه در حال گسترش است و تا خیابان انقلاب اثراتی از آن دیده شده است.همچنین به دلیل چاله های محلی و جنس خاک آن به صورت محلی پتانسیل فرونشست زمین در شهر تهران وجود دارد.  

بلورچی بیان کرد: طبق آخرین بررسی های صورت گرفته میانگین فرونشست در تهران سالی 36 سانتی متر است اما به صورت نقطه ای تا روزی 1.7 میلیمتر در دشت تهران_شهریار نیز گزارش شده است.همچنین برای مناطق 17،18،19 و 20 نیز آثاری دیده شده است.

وی در خصوص راهکارهای پیش رو بیان کرد: اجرای هر پروژه عمرانی و ساخت و سازها در صورتی که با مطالعات صحیح خاک صورت گیرد حوادث این چنینی رخ نخواهد داد. همچنین با کاهش برداشت از آب های زیرزمینی میزان نشست زمین را می توان کاهش داد.
برچسب ها:
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج