روایت یک عمل جراحی بی سابقه
۴۳۴۹۰۹
۱۴ آذر ۱۳۹۵ - ۱۴:۵۲
۳۳۳۰
مردم جهان همه حواسشان به تلویزیون ها و رادیو هایشان بود تا لحظه به لحظه اخبار یک عمل جراحی بی سابقه در تاریخ علم پزشکی را دنبال کنند. یک عمل جراحی که تا آن روزگار انجام آن محال و غیر قابل باور بود.
وبسایت جام جم آنلاین: مردم جهان همه حواسشان به تلویزیون ها و رادیو هایشان بود تا لحظه به لحظه اخبار یک عمل جراحی بی سابقه در تاریخ علم پزشکی را دنبال کنند. یک عمل جراحی که تا آن روزگار انجام آن محال و غیر قابل باور بود.
 
49 سال پیش در روز سوم دسامبر سال 1967 میلادی دکتر کریستیان بارنارد نخستین عمل پیوند قلب جهان را در بیمارستان گروت شور شهر کیپ در آفریقای جنوبی انجام داد. تا آن روز هرگز تصور نمی شد که انجام چنین عملی ممکن باشد.
 
روایت یک عمل جراحی بی سابقه

پس از این عمل پرفسور کریستیان بارنارد یک شبه به یک چهره مشهور جهانی تبدیل شد.

روایت یک عمل جراحی بی سابقه
 
دکتر کریستیان بارنارد قلب یک زن جوان 25 ساله را که در یک سانحه رانندگی کشته بود، به جای قلب از کار افتاده لوییس واشکانسکی 53 ساله به بدن وی پیوند زد.

روایت یک عمل جراحی بی سابقه

هر چند واشکانسکی فقط 18 روز پس از پیوند زنده ماند و به دلیل ذات الریه درگذشت اما اهمیت این عمل در تاریخ پزشکی جهان بی سابقه بود.

به زودی و با پیشرفت علم پزشکی و کشف داروهای جدید که مانع پس زدن قلب پیوندی می شدند ، سایر بیمارانی که مورد عمل پیوند قلب قرار گرفتند مدت بسیار بیشتری زنده می مانند.

یک آمریکایی توانست 21 سال با قلب پیوندی اش زنده بماند.

یک فرانسوی به نام امانوئل ویترا که در روز 28 نوامبر 1968 مورد پیوند قلب قرار گرفت ، پس از 20 سال درگذشت.

روایت یک عمل جراحی بی سابقه

دکتر کریستیان بارنارد در روز هشتم نوامبر سال 1922 میلادی در بوفور وست در جنوب غربی کشور آفریقای جنوبی متولد شده بود.

روایت یک عمل جراحی بی سابقه

او حرفه پزشکی را در بیمارستان گروت شور شهر کیپ آغاز کرد.بارنارد دارای مدرک فوق تخصص قلب از دانشگاه مینه سوتا در شهر مینیاپولیس ایالات متحده بود.

بارنارد در سال 1983 میلادی به علت بیماری آرتروز ناگزیر شد از حرفه پزشکی دست بکشد. او در دوم سپتامبر سال 2001 میلادی در سن 78 سالگی در تفریحگاه ساحلی پافوس در قبرس درگذشت.

روایت یک عمل جراحی بی سابقه

با عمل پیوند قلب که دکتر بارنارد انجام داد ، برگ تازه ای در تاریخ پزشکی جهان ورق خورد.

اکنون در نیمه دومین دهه هزاره سوم میلادی هر سال ده ها هزار عمل پیوند قلب در جهان انجام می شوند و بیماران سال های سال زنده می مانند.
برچسب ها:
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج