تفاوت گواهینامه گرفتن در ایران و دیگر کشورها
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
زمردی_داخلی1
لاله زار مال_1
کلاسینو_1
ریزخور_1
اپیلاسیون نانا 1
سفیر بار ساقدوش_1
دکتر نداف کرمانی 1
ریزخور_3
اپیلاسیون نانا 3
لاله زار مال_3
کلاسینو_3
دکتر نداف کرمانی 3
زمردی_داخلی3
سفیر بار ساقدوش_3
ریزخور_4
زمردی_داخلی4
دکتر نداف کرمانی 4
سفیر بار ساقدوش_4
لاله زار مال_4
کلاسینو_4
اپیلاسیون نانا 4
زمردی_داخلی2
دکتر نداف کرمانی 2
لاله زار مال_2
اپیلاسیون نانا 2
ریزخور_2
کلاسینو_2
سفیر بار ساقدوش_2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۴۳۹۹۶۱
۲۲ آذر ۱۳۹۵ - ۰۸:۲۸
۳۲۷۷
از زمان اختراع خودرو بیش از 130 سال می‌گذرد. با افزایش میزان خودروها، قوانین برای عبور و مرور آن‌ها وضع شد و افراد برای اجازه رانندگی مجبور به اخذ گواهینامه بودند. اولین خودرو در اوایل قرن بیستم وارد ایران شد؛ در سال 1281 مظفرالدین شاه اولین ایرانی بود که نشستن بر این وسیله متحرک را تجربه کرد.
تابناک: از زمان اختراع خودرو بیش از 130 سال می‌گذرد. با افزایش میزان خودروها، قوانین برای عبور و مرور آن‌ها وضع شد و افراد برای اجازه رانندگی مجبور به اخذ گواهینامه بودند. اولین خودرو در اوایل قرن بیستم وارد ایران شد؛ در سال 1281 مظفرالدین شاه اولین ایرانی بود که نشستن بر این وسیله متحرک را تجربه کرد.
 
در دهه کنونی شهرها پر است از این غول‌های کوچک و بزرگ به گونه‌ای که زندگی بدون آن برای بسیاری از ما ناممکن جلوه می‌کند. در این بین رانندگان همیشه به سایر رانندگان شکایت می کنند که «گواهینامه خود را از کجا گرفته ای؟». سوالی که حکایت از نارضایتی رانندگان از وضعیت عبور و مرور یکدیگر دارد. بسیاری می گویند اخذ گواهینامه رانندگی در ایران بسیار آسان و البته استرس‌زا است.
 
از کمپین «بین خطوط برانید» تا جرایم سنگین عدم رعایت قوانین رانندگی

 
حتما در خیابان‌های شلوغ و پرترافیک شهرهای بزرگ متوجه نوع حرکت خودروها شده‌اید. عبور از خط ممتد، عبور از چراغ قرمز، نبستن کمربند ایمنی، عدم استفاده از راهنما، بوق زدن‌های بی مورد و مکرر، توقف مسافرکش‌ها در وسط خیابان و بسیاری دیگر که تنها با حضور چند دقیقه‌ای در خیابان متوجه آن خواهید شد. موضوعی که به آن فرهنگ رانندگی می‌گویند و به دلایلی در بسیاری از رانندگان پیر و جوان ایرانی دیده نمی‌شود.
 
این عدم رعایت قوانین رانندگی که در واقع یکی از اصلی‌ترین اصول مربوط به عبور و مرور در خیابان ها است، از کجا ناشی می‌شود؟
 
سوالی که هیچکس به آن پاسخ نمی‌دهد و آن را قصور سایر رانندگان و حتی جاده های کشور می داند! در سال‌های اخیر و با روی کار آمدن فضای مجازی کمپین‌هایی سعی در اصلاح نوع رانندگی افراد داشتند.
 
کمپین «بین خطوط برانید» یکی از این موارد بود که پس از توجه چندین ماهه رانندگان کم کم به دست فراموشی سپرده شد و تنها در حد یک برچسب پشت خودرو ها ماند. در مقابل عدم رعایت قوانین همیشه جرایم نیز وجود داشته است. پلیس راهنمایی و رانندگی به عنوان تنها ارگان مسئول عبور و مرور خودرو‌ها و نظارت بر نوع رانندگی افراد در مقابل عدم رعایت قوانین، جرایمی را برای رانندگان وضع می‌کند. جرایمی که افزایش آن در سال‌های گذشته نشان از عدم رضایت پلیس راهور از رانندگان دارد. به طور مثال در آخرین تغییرات مربوط به جرایم راهنمایی و رانندگی عبور از چراغ قرمز در نقاط شهری برای فرد خاطی جریمه ای 200 هزار تومانی در بر خواهد داشت. یکی از اهداف این افزایش جرایم را می‌توان بازدارندگی آن دانست، به عبارت دیگر پلیس انتظار دارد که با افزایش این جرایم رانندگان توجه بیشتری به آنچه در آزمون رانندگی آموخته اند، کنند.
 
مقایسه اخذ گواهینامه در داخل و خارج از کشور

 
در ایران افرادی که دارای 18 سال تمام هستند می‌توانند در آزمون‌های رانندگی شرکت کنند. بدین شرح که با قبولی در آزمون آیین نامه راهنمایی و رانندگی و همچنین قبولی در آزمون رانندگی با اتومبیل سواری گواهینامه خود را اخذ می کنند. با نگاه جزئی‌تر فرد با حضور در یکی از مراکز مربوط به اخذ گواهینامه پس از ثبت‌نام و پشت‌سرگذاشتن کلاس‌های تئوری مربوط به آیین‌نامه و همچنین با 12 جلسه رانندگی در کنار یک مربی کارآزموده و شرکت در آزمون نهایی که توسط یک مقام از طرف پلیس راهنمایی و رانندگی صورت می‌گیرد، گواهینامه خود را اخذ کنند. گفتنی است طول هر یک از جلسات 12گانه حدود یک ساعت و نیم است. در واقع یک فرد در کشورمان با گذراندن کمتر از 20 ساعت رانندگی(با شرایط گفته شده) می‌تواند در خیابان‌ها تردد کند.
 
این اتفاق در کشورهای دیگر مانند سوئد و یا ایالت متحده امریکا کمی متفاوت است. بر اساس اطلاعات موجود از این کشورها افراد دارای 16 سال تمام می‌توانند در کلاس‌های مربوط به آموزش رانندگی شرکت کنند و تا دو سال رانندگی و همچنین رعایت قوانین و فرهنگ استفاده از آیین نامه را آموزش ببینند. در کنار این آموزش آن‌ها می‌توانند در کنار فردی مطمئن و دارای گواهینامه رانندگی در شرایط محدود در خیابان‌ها نیز عبور و مرور کنند تا رانندگی را کاملا آموزش ببینند. شاید تفاوتی را که در اینجا می توان دید این است که شخصی که در امریکا گواهینامه رانندگی اخذ می‌کند، از دو سال پیش‌تر برای دریافت آن آموزش دیده؛ اما در ایران تنها پس از گذشت یک ماه فرآیند اخذ گواهینامه به پایان می‌رسد.
 
دیگر نیروی انسانی در نتیجه آزمون دخل و تصرفی ندارد
 

سوای فرآیند آزمون اتومبیل‌سواری که برای بسیاری از افراد استرس‌زا و دشوار است؛ آزمون آیین نامه رانندگی تاکنون در آموزشگاه‌های برگزار می شود؛ اتفاقی که شاید با دخل و تصرف افراد حاضر در آموزشگاه همراه بود. اما روز گذشته رئیس مرکز صدور گواهینامه پلیس راهور ناجا گفت: آزمون گواهینامه رانندگی به زودی مانند کنکور، متمرکز و مکانیزه می شود. سرهنگ هویدا تزار درباره متمرکز شدن آزمون گواهینامه‌های رانندگی گفت: تغییر شیوه آزمون گواهینامه‌ها در دست کارشناسی است تا آزمون‌ها به صورت مکانیزه و همچنین در محلی خارج از آموزشگاه ها برگزار شوند.
 
وی با اشاره به اینکه به زودی بررسی این طرح نهایی و در آینده نزدیک اجرایی خواهد شد، توضیح داد: به این ترتیب محل آموزش از محل آزمون‌ها جدا می‌شوند بدین شکل که متقاضی به آموزشگاه مراجعه می‌کند و فقط در آموزشگاه آموزش می‌بیند و پس از طی دوره آموزشی و صدور گواهی آموزش، ارتباط هنرجو با آموزشگاه قطع و آزمون‌ها به صورت مکانیزه و تحت وب در محل دیگری غیر از آموزشگاه برگزار می‌شوند.
 
رییس مرکز صدور گواهینامه پلیس راهور ناجا همچنین با بیان این که آزمون‌های دریافت گواهینامه رانندگی سخت‌تر می‌شوند، گفت: در این حالت امکان تقلب به حداقل ممکن می‌رسد. البته اگر کسی آمادگی داشته باشد و مطالعه کافی انجام دهد، نباید نگران باشد چرا که تمام سوالات از کتاب آیین نامه طراحی شده اند.
 
سرهنگ تزار تصریح کرد: با مکانیزه شدن آزمون‌ها دیگر نیروی انسانی در نتیجه آزمون دخل و تصرفی ندارد و سیستم قبولی یا مردودی متقاضی را اعلام می‌کند و بدین ترتیب هر سیستم برای هر متقاضی سوالات متفاوتی به صورت رندوم تولید می کند و متقاضی ٢٠ دقیقه برای پاسخگویی سوالات، زمان خواهد داشت.
 
حال باید دید تغییراتی که در نظام آیین نامه رانندگی ایجاد شده است تا چه حد در ریزش افراد شرکت کننده در آزمون تاثیر گذار است و تا چه میزان در آموزش افراد در رانندگی موثر خواهد بود.
برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 6
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
08:55 - 1395/09/22
دو سال با 20 ساعت تفاوت چندانی نداره ! در عوض ما کشته هامون در اثر تصادفات از اون ها بیشتره و این خودش یک رکورد محسوب می شه !!!! خخخخ
Iran, Islamic Republic of
09:17 - 1395/09/22
گواهینامه را هرچقدر هم به سختی بدهند باز هم در فرهنگ رانندگی مردم تاثیری نخواهد داشت.
مردم ما در رانندگی بسیار عصبی هستند و دق دل مشکلاتشان را در رانندگی در می آورند .
Iran, Islamic Republic of
09:25 - 1395/09/22
با توجه به ازدیادِ روز افزونِ خودرو های غیراستاندارد ، حداقل کاری که در رابطه با کم خطر شدن رانندگی میتونیم انجام بدیم ، رعایت فرهنگِ رانندگی هست ، لطفا رانندگی رو درست و صبورانه انجام بدیم
Iran, Islamic Republic of
09:46 - 1395/09/22
طول دوره آموزش رانندگی باید بیشتر بشه تا شاهد تصادف کمتری باشیم. اگر مهارت در رانندگی در کنار رعایت قوانین رانندگی بیشتر بشه در نتیجه تصادف هم کمتر میشه. ولی در شرایط فعلی خیلی از راننده ها از تخلفات رانندگی چیزی نمی دونن. و وقتی با جریمه روبرو می شوند میگن ما تخلف نکردیم. با 20 ساعت آموزش هم کسی راننده نمی شود. آموزش رانندگی حداقل باید 800 ساعت باشه و مهمتر از اون کیفیت آموزش هست که باید به صورت کامل آموزش بدن. الان این نوع آموزشی که تو آموزشگاه های رانندگی هست منسوخ ترین نوع آموزش هست.
Iran, Islamic Republic of
13:11 - 1395/09/22
بدترین نوع آموزش وآنهم (پولی) وتوصیه ای درآموزشگاهها انجام میشود. که قبلا این روش نبوده وکم تر حوادث داشته ایم..چون من ازرانندگان قدیمی هستم وبا سختی ..تمرین ومهارت مطلق گواهینامه گرفتم..وبعداز40سال الحمدلله تصادف حادثه ای برایم رخ نداده واغلب خورده ام تا زده باشم..وعلت این بوده که رعایت کرده ام ومهارت کافی داشته ام.حتی حین لغزندگی ماشین درجاده یخ زده که بدون زنجیره رانندگی کرده ام کنترل کرده بدون حادثه..ویا سر پیچها باسرعت غیر متعارف وسیله را کنترل کرده ام..اینها فقط مرتبط با مهارت در آموختن رانندگی بوده..وآمار نشان میدهدمسببان وحادثه دیده ها اغلب رانندگان جدید ویا جدید الگوریتم هستند..؟؟؟یعنی تجربه کافی وظایف ندارند..وعلت آموزشگاههای بدون آموزش هستند!!!وافسران بازنشسته ناظر بر این آموزشگاهها هستند..چون همه(آموزش دیده ها ) توصیه وسفارش میشوند ومورد تایید قرار میگیرند...
Iran, Islamic Republic of
07:45 - 1396/05/07
سلام.بهتره ارزش گواهینامه مارو اینقدر کم نکنید.اسمش 12جلسه اس ولی اگه مسلط نباشی مربی میتونه بهت1تا 4جلسه بده.
بعدم آزمون سرهنگو هر دفعه یک سوم شاید قبول بشن.باید قبلش تمرین کنی تا پیشش اروم باشی .ماشیناشونم کلاج ایناش داغونه همه خاموش میکنن..همه قبلش یا اموزشگاه یا با ماشین خودشون تمرین میکنن.مثلا من هفت هشت بارم با پدرم رفتم تمرین
اونجا خیلیا رد میشن یعنی سرهنگ بلد نباشی که قبولت نمیکنه
تازه بعدشم محدودیت هست که فقط تو شهر برونیم و یکی پیشمون باشه و اینا
اگه تصادفم بشه به خاطر بی احتیاطی و بی اعصابی و اعتماد به نفس کاذبه
وگرنه تازه کارا خودشون خیلی رعایت میکنن و محتاطن و ایمن میرونن.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
خرید باکس 1
سوییچ ایران_1
دکتر نائبی_1
عارفی_1
شیرآلات زمانی_1
سوییچ ایران_3
شیرآلات زمانی_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
عارفی_3
خرید باکس 3
دکتر نائبی_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
عارفی_4
شیرآلات زمانی_4
خرید باکس 4
سوییچ ایران_4
دکتر نائبی_4
سوییچ ایران_2
خرید باکس 2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
دکتر نائبی_2
شیرآلات زمانی_2
عارفی_2
دکتر عارفی - موبایل فوتر
شفا_فوترموبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
زمردی_فوتر موبایل اصلی
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
کلینیک النا_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی
رستوران پارسیان_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
شفا_فوتر
زمردی_فوتر اصلی
قالیشویی بانو_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
آیلین_فوتر بلفارو
قالیشویی ادیب_فوتر
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
کلینیک النا_فوتر
فنی آتل_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
تدبیرکالا_فوتر