مبارزه با آلودگي هوا اراده ملي مي‌خواهد
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ریزخور_1
کلاسینو_1
اپیلاسیون نانا 1
سفیر بار ساقدوش_1
لاله زار مال_1
سفیر بار ساقدوش_3
اپیلاسیون نانا 3
لاله زار مال_3
ریزخور_3
کلاسینو_3
ریزخور_4
لاله زار مال_4
سفیر بار ساقدوش_4
کلاسینو_4
اپیلاسیون نانا 4
اپیلاسیون نانا 2
لاله زار مال_2
ریزخور_2
سفیر بار ساقدوش_2
کلاسینو_2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۴۴۷۸۳۱
۰۵ دی ۱۳۹۵ - ۰۷:۲۹
۱۳۹۹
حقيقت ماجرا اين است كه علت اصلي تراكم آلاينده‌ها در فضاي تهران، اصفهان، مشهد و چند شهر ديگر اين است كه ما در طراحي شهري‌مان به ظرفيت زيستي اين شهرها توجهي نكرده‌ايم و چند برابر ظرفيت زيستي، در اين شهرها جمعيت مستقر كرده‌ايم.
 محمد درويش فعال محيط زيست در اعتماد نوشت: حقيقت ماجرا اين است كه علت اصلي تراكم آلاينده‌ها در فضاي تهران، اصفهان، مشهد و چند شهر ديگر اين است كه ما در طراحي شهري‌مان به ظرفيت زيستي اين شهرها توجهي نكرده‌ايم و چند برابر ظرفيت زيستي، در اين شهرها جمعيت مستقر كرده‌ايم. مهم‌ترين قسمت ماجرا اين است كه تهران براي ٣/٢ تا ٥/٢ ميليون نفر جمعيت شهري قابل سكونت با استانداردهاي رايج زندگي درست شده، اما ٢/١٦ميليون تردد در شهر دارد اتفاق مي‌افتد، آنهم در شهري كه از شمال با ديواره‌اي عظيم به نام البرز مركزي مواجه است كه اجازه حركت باد را نمي‌دهد، در شهري كه همين الان نياز آبي مردم تامين نمي‌شود و مجبورند از كيلومترها دورتر آب را به سمت تهران تغيير مسير دهند.
 
در چنين شهري شاهد اين هستيم كه استاندارد‌هاي لازم هم رعايت نمي‌شود؛ بيش از دو هزار ميني‌بوس فرسوده و بين ١٠٠ تا ٣٠٠ هزار خودروي فرسوده در آن تردد مي‌كنند كه هفت برابر ميزان خودروهاي استاندارد هوا را آلوده مي‌كنند. متاسفانه نزديكي بيش از حد فرودگاه مهرآباد به تهران هم از عواملي است كه در بالا رفتن تراكم آلاينده‌ها موثر است. تعداد زياد حفاري‌هاي شن و ماسه و نيروگاه‌ها و كارخانجاتي كه بيشتر هم در غرب تهران‌اند از ديگر عوامل افزايش آلاينده‌ها هستند. از سوي ديگر مسير باد غالب به سمت شهر، ‌همه آلاينده‌ها را به سمت تهران سرريز مي‌كند.
 
علاوه بر اين با بحران نشست زمين و افت سطح آب زيرزميني در جنوب قزوين، دشت شهريار و منطقه معين‌آباد ورامين مواجهيم. اين خشك شدن سفره‌هاباعث افزايش ريزگردها و گرد و خاك مي‌شود و اين ذرات كوچك‌تر از دو و نيم ميكرون بر ضريب آلايندگي تهران مي‌افزايند.
اگر قرار باشد تهران به اين مشكلات فايق آيد، به عزم و اراده ملي نياز دارد. ما اين عزم را در تصويب لايحه آلودگي هوا هم نمي‌بينيم. حدود سه سال است اين لايحه در راهروهاي مجلس دارد چپ و راست مي‌شود؛ لايحه‌اي كه تكليف ١٦ دستگاه را در رابطه با آلودگي هوا مشخص مي‌كند. وزارتخانه‌ها و نهادهايي كه بايد تكاليف‌شان را به درستي انجام دهند اما همچنان ماجراي آلودگي هوا قرباني سياستگذاري‌ها و جناح بازي‌هايي مي‌شود كه هيچ كدام دوست ندارند تكليف آلودگي هوا در زمان قدرت داشتن جناح مخالف حل شود و ما شاهد تداوم غم‌انگيز اين جريان هستيم. اگر واقعا رهبران شهري در ايران بخواهند آلودگي هوا را حل كنند، از تجربه مشابه در برلين، كپنهاگ، پاريس، نيومكزيكو، نيويورك و لندن مي‌توانند استفاده كنند. تجربه‌هايي كه هم‌اكنون در اين شهرها در حال استفاده است؛ بايد تاجايي كه مي‌توانيم تردد خودروهاي تك‌سرنشين را ممنوع كنيم.
 
به جاي تعطيلي مدارس و كند كردن فعاليت آموزشي، بايد اجازه تردد خودروهاي زير چهار نفر را ندهيم. به جاي ايجاد اتوبان‌هاي دوطبقه و تونل، ‌برويم و به سياست‌هاي خودرومحوري چراغ سبز نشان دهيم، برويم به سمت ايجاد مسيرهاي ايمن دوچرخه‌سواري و پياده روي و بهبود سيستم حمل و نقل ريلي هدف اصلي‌مان شود. مالياتي كه از خودروها در كلانشهرها گرفته مي‌شود براي تامين مسير دوچرخه و پياده‌رو و سيستم ريلي استفاده شود. نبايد اجازه دهيم موتوسيكلت‌هاي كاربراتوري در بازار توليد شوند، ‌اما لابي قدرتمند آنها باعث شد ممنوعيتي كه از اول مهر گذاشته شده بود، ملغي ‌شود و توليد آنها تا پايان سال تمديد شود.
 
آلودگي هوا دارد سالي دست‌كم پنج هزار نفر در تهران و ٣٠ هزار نفر در ايران را مي‌كشد. خسارت آلودگي هوا تا ٣٠ ميليارد دلار ارزش‌گذاري شده. هر فعاليتي كه منجر به كاهش آلودگي هوا شود، نه‌تنها منجر به آسمان آبي، كاهش ترافيك و آلودگي صوتي مي‌شود كه نتيجه بهتر آن، اين است كه مردم سالم‌تري در ايران زندگي مي‌كنند كه مي‌توانند نوآوري‌هايي در حوزه‌هاي مختلف توسعه فناوري از خود نشان دهند. اين مساله در درازمدت به نفع اقتصاد كشور است، اما اراده‌اي كه اين اتفاق بيفتد، وجود ندارد. نهادهايي كه وابسته به جناح خاصي از قدرتند، در مقابل هم كارشكني مي‌كنند، ترافيك عمدي ايجاد مي‌كنند و شهر را به شرايطي مي‌رسانند كه امروز شاهدش هستيم. متاسفانه نه فقط مردم ايران از اين قضيه ناراضي‌اند، كه آنهايي كه از بيرون نگاه مي‌كنند هم به ما پوزخند مي‌زنند كه كشوري كه ادعاي مديريت جهاني دارد، از حل مشكل آلودگي هوايش عاجز است.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
08:44 - 1395/10/05
خب جوابگو کی هست کدام سئول
کدام شهردار که قبول کند بدون تعیین ظرفیت اجازه ساخت و ساز داده
تازه طلبکار هستند و بر گردن دیگران می اندازند
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شیرآلات زمانی_1
سوییچ ایران_1
ادیب_1
دکتر نائبی_1
عارفی_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
خرید باکس 1
دکتر نائبی_3
خرید باکس 3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
سوییچ ایران_3
شیرآلات زمانی_3
ادیب_3
عارفی_3
خرید باکس 4
شیرآلات زمانی_4
سوییچ ایران_4
دکتر نائبی_4
ادیب_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
عارفی_4
خرید باکس 2
عارفی_2
شیرآلات زمانی_2
سوییچ ایران_2
دکتر نائبی_2
ادیب_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
کالازم_فوتر موبایل
انجمن پرستاری ایران_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
قالیشویی بانو_فوترموبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
تنورستان_فوتر موبایل
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
کالازم_فوتر
فنی آتل_فوتر
اورانوس_فوتر2
قالیشویی بانو_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
آیلین_تزریق چربی
تنورستان_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
شفا_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
انجمن پرستاری ایران_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
آیلین_فوتر کاشت ابرو
موسسه خیریه زهرا_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
کلینیک النا_فوتر
شاخه نبات_ فوتر