پاسخ سوئد به اظهارات ترامپ درباره سازمان ملل
۴۵۵۲۳۰
۱۵ دی ۱۳۹۵ - ۱۶:۰۸
۵۸۵۳
سوئد که هم‌اینک ریاست دوره‌ای شورای امنیت برعهده‌گرفته دارد، در واکنشی انتقادی به اظهارات تمسخرآمیز دونالد ترامپ رییس جمهوری منتخب آمریکا در مورد سازمان ملل، بر اهمیت تلاش‌های چندجانبه گرایی در این نهاد جهانی در جهت منافع تمامی کشورها تصریح کرد.
خبرگزاری ایرنا: سوئد که هم‌اینک ریاست دوره‌ای شورای امنیت برعهده‌گرفته دارد، در واکنشی انتقادی به اظهارات تمسخرآمیز دونالد ترامپ رییس جمهوری منتخب آمریکا در مورد سازمان ملل، بر اهمیت تلاش‌های چندجانبه گرایی در این نهاد جهانی در جهت منافع تمامی کشورها تصریح کرد.

دونالد ترامپ در 27 دسامبر گذشته در یادداشتی در صفحه توئیترش در توصیف سازمان ملل نوشته بود: ' فقط باشگاهی برای افرادی است که دور هم جمع شده؛ صبحت می‌کنند تا اوقات خوشی را داشته باشند.'

براساس گزارش منتشر شده توسط منابع سوئدی در روز چهارشنبه، 'کارل ساکو'، هم آهنگ کننده و سفیر سوئد در هیئت نمایندگی این کشور در سازمان ملل روز گذشته ( به وقت نیویورک) در واکنش به اظهارات ترامپ به خبرنگاران گفته است: ' آیا ما در سازمان ملل خوش می‌گذرانیم؟ آیا ما اوقات خوشی سپری می‌کنیم ؟ بله. اما همچنین خیلی سخت تلاش می‌کنیم. تلاش‌های چندجانبه گرایی به نفع همه کشورها از جمله سازمان ملل است. اگر شما به آنچه انجام ‌شده است نگاه کنید، اجماع‌های به‌دست ‌آمده در اینجا در طی چند سال گذشته، دستاوردی بسیار مهم بوده‌اند.'

'کارل ساکو' همچنین افزود: ما همچنین نگرانی‌هایی در خصوص مسائلی که در جریان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ارتباط با سازمان ملل و چندجانبه گرایی گفته ‌شده است، احساس می‌کنیم، اما آلان بهتر است صبر کرد و منتظر شد که ببینیم چه می‌شود. آیا آمریکا به سمت سازمان ملل پشت می‌کند؟ من فکر می‌کنیم که به‌زودی به این پاسخ‌ها خواهید رسید و می‌توانید ببینید که منافع آمریکا نیز در این مساله درگیر است.'

به گزارش منابع سوئدی، نمایندگی سوئد در سازمان ملل تاکنون با 'نیکی هالی' سفیر پیشنهادی ترامپ برای سازمان ملل تماسی نداشته است.

براساس یک پروتکل؛ نیکی هالی قبل از رسیدن به این پست بایستی نامزدی‌اش از سوی کنگره آمریکا به تصویب برسد.

'کارل ساکو با توجه به شروع ریاست دوره‌ای کشورش بر شورای امنیت سازمان ملل از آغاز سال جدید 2017، اعلام کرده است که تمرکز سوئد در زمان حضور دوساله‌اش در این شورا، بر پیشگیری از بروز درگیری‌ها و محدود شدن استفاده از حق وتو در این نهاد جهانی ، مبارزه با تغییرات آب هوایی، دفاع از حقوق بشر و پیشبرد فعالیت‌های بشردوستانه خواهد بود.

مارگوت والستروم، در یادداشتی که روز دوشنبه گذشته در روزنامه سوئدی'داگنس نی هیتر' (Dagens Nyheter) منتشر شد، گفته بود: استکهلم بر روی سه حوزه در دوره ریاستش بر شورای امنیت تأکید خواهد داشت که نخستین آن تلاش برای پیشبرد اقدامات پیشگیرانه به‌منظور جلوگیری از بروز درگیری‌ها و دیگری ایجاد ارتباط قوی‌تر میان زنان، صلح و امنیت است.

وی همچنین افزود: سوئد همچنین خواهان بهبود روند شیوه کاری شورای امنیت و کمک به این شورا برای شفاف‌سازی، مشروعیت بخشی و تصمیم‌گیری قوی همزمان با محدود کردن استفاده از حق وتو از سوی اعضای دائم آن خصوصاً در شرایط حادی همانند سوریه است.

کشورهای سوئد، قزاقستان، اتیوپی، بولیوی و ایتالیا با شروع سال جدید میلادی 2016 میلادی، جایگزین آنگولا، مالزی، نیوزیلند، اسپانیا و ونزوئلا در شورای امنیت سازمان ملل شدند.

کشور سوئد همچنین از اول ماه ژانویه ریاست دوره‌ای این شورا هم برعهده‌گرفته است.

شورای امنیت پنج عضو دائم و 10 عضو غیر دائم دارد که هر پنج عضو غیر دائم آن‌یک سال در میان انتخاب و تعویض می‌شوند.

آمریکا، انگلیس، فرانسه، چین و روسیه اعضای دائم و دارای امتیاز وتوی این نهاد بین المللی هستند.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج