ساخت پانسمان آنتی بیوتیکی با تار عنکبوت
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
سفیر بار ساقدوش_1
زمردی_داخلی1
دکتر نداف کرمانی 1
کلاسینو_1
ریزخور_1
لاله زار مال_1
اپیلاسیون نانا 1
ریزخور_3
لاله زار مال_3
دکتر نداف کرمانی 3
سفیر بار ساقدوش_3
زمردی_داخلی3
اپیلاسیون نانا 3
کلاسینو_3
کلاسینو_4
اپیلاسیون نانا 4
دکتر نداف کرمانی 4
سفیر بار ساقدوش_4
ریزخور_4
لاله زار مال_4
زمردی_داخلی4
کلاسینو_2
سفیر بار ساقدوش_2
دکتر نداف کرمانی 2
ریزخور_2
اپیلاسیون نانا 2
زمردی_داخلی2
لاله زار مال_2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۴۵۸۱۰۳
۲۰ دی ۱۳۹۵ - ۱۵:۱۹
۱۲۶۶۲
دانشمندان دانشگاه ناتینگهام بریتانیا موفق به تولید نوعی پانسمان از بافت ابریشم شبیه به تار عنکبوت شده اند که می تواند برای درمان زخم ها و جلوگیری از عفونت آن ها کاربرد فراوانی داشته باشد.
وب سایت کلیک: در چند سال اخیر نه تنها علم پزشکی بلکه علوم وابسته با آن نیز پیشرفت های قابل توجهی داشته است. یکی از علوم وابسته به علوم پزشکی علوم مربوط به ساخت تجهیزات پزشکی است. اخیراً دانشمندان دانشگاه ناتینگهام بریتانیا موفق به تولید نوعی پانسمان از بافت ابریشم شبیه به تار عنکبوت شده اند که می تواند برای درمان زخم ها و جلوگیری از عفونت آن ها کاربرد فراوانی داشته باشد.
 
 ساخت پانسمان تار عنکبوتی آنتی بیوتیکی

دانشمندان بریتانیا پس از ۵ سال تلاش روشی برای ساخت تار عنکبوت ترکیبی یافتند که می تواند در کنار ویژگی های آنتی بیوتیکی بکار رفته برای آن در ترمیم زخم و کاهش خطر عفونت آن با استفاده از انتقال دارو به آن کمک کند.

مواد استفاده شده در این بافت تار عنکبوتی که از باکتری E.Coli تولید شده است، باعث جذب بهتر مولکول های به بافت آن می شود. به همین دلیل می تواند به عنوان پانسمان مناسب برای زخم ها بکار رفته و سایر داروها به آن تزریق شود.

به گفته یکی از اعضای این تیم تحقیقاتی در دانشگاه ناتینگهام، روش استفاده شده برای تولید این بافت تار عنکبوتی امکان تولید بافت های ابریشمی با ساختار biocompatible  را ایجاد می کند. این بافت تار عنکبوتی می تواند برای کاربردهای بسیار زیادی مورد استفاده قرار گیرد. به خصوص می توان از آن در حوزه هایی مثل مهندسی بافت و علوم زیست پزشکی استفاده کرد.

از تار عنکبوت می توان به عنوان یک ماده خارق العاده در کمک های اولیه پزشکی استفاده کرد. از جمله قابلیت های بافت تار عنکبوت می توان به سازگاری آن با محیط زیست، قابل تجزیه بودن و پروتیینی بودن ساختار آن اشاره کرد. از دیگر قابلیت های این بافت طبیعی می توان به ایمنی، ضد آتش بودن و ضد حساسیت بودن آن اشاره کرد.

بر اساس آنچه این تیم تحقیقاتی تا کنون اعلام کرده است در مصر و روم باستان نیز از تار عنکبوت به عنوان پانسمان زخم سربازان در جنگ ها استفاده می شده است. در واقع در آن زمان برای درمان زخم سربازان ابتدا از ترکیب سرکه و عسل برای پاک کردن زخم استفاده می شده است. سپس زخم تمیز شده با تار عنکبوت بسته می شده تا از ورود هر گونه میکروب به آن جلوگیری شود.

به گفته اعضای این تیم تحقیقاتی ایده اولیه آن ها برای ساخت بافت پانسمانی از تار عنکبوت در واقع همین روش مصریان و رومیان باستان درمان زخم بوده است که البته با استفاده از تکنولوژی های جدید تلفیق شده است. در این تحقیق به جای استفاده از تار عنکبوت واقعی از باکتری E.coli در آزمایشگاه برای تولید بافتی شبیه به تار عنکبوت استفاده شده است.

در طول انجام تحقیق این تیم تحقیقاتی به این نتیجه رسید که می تواند بافت تار ابریشم را با آنتی بیوتیک لووفلوکساسین پوشش دهد. لووفلوکساسین نوعی آنتی بیوتیک است که معمولاً در درمان عفونت های باکتریایی مورد استفاده قرار می گیرد.

برای اینکه مولکول های این آنتی بیوتیک بر روی بافت ابریشمی قرار گیرد قبل از اینکه ابریشم به تارهای رشته ای تبدیل شود، به آن اضافه می شود.

برای اینکه این روش را بهتر متوجه شوید بهتر است توپی از کاموا را در ذهن خود مجسم کنید. قبل از اینکه کاموا به شکل یک رشته طولانی در بیاید انبوهی از الیاف بوده است. در واقع در یک مرحله قبل از ریسیدن الیاف و تبدیل آن به رشته کاموا می توان به آن هر ماده ای را اضافه کرد. بعد از افزودن این مواد می توان آن را در مرحله ریسندگی به رشته های کاموا تبدیل کرد. همین روند برای افزودن آنتی بیوتیک به ابریشم طی می شود.

البته باید توجه داشت که ابریشم طبیعی با الیاف کاملاً متفاوت است و برای افزودن آنتی بیوتیک به ابریشم و سپس تبدیل آن به تار های ابریشمی نیاز به انجام عملیات های خاصی وجود دارد.

نکته جالب در خصوص این تیم تحقیقاتی این است که اعضای آن کاملاً به صورت تصادفی در کنار یکدیگر قرار گرفتند. در واقع دو تن از اعضای این گروه که از دانشگاه ناتینگهام هستند س از اعلام عمومی فرد دیگری از این گروه مبنی بر درخواست کمک برای ساخت تار عنکبوت مصنوعی یکدیگر را ملاقات کردند.

بعد از انجام تحقیقات و آزمایش های گوناگون این تیم تحقیقاتی دریافت که قادر خواهد بود تا بافتی مانند تار عنکبوت برای پانسمان زخم ها را تولید کند.

این تیم تحقیقاتی در ادامه توضیحات خود در خصوص روند انجام تحقیق و پروژه اظهار داشته است که امکان افزودن مواد دیگر که می تواند برای درمان زخم ها مؤثر باشد مثل موادی که باعث تغییر در اسیدیته محیط می شوند نیز به این تارهای ابریشمی وجود دارد.

در حال حاضر این گروه تحقیقاتی در حال کار بر روی پروژه برای آماده سازی پانسمان های کاربردی که می تواند در آینده برای درمان زخم ها مورد استفاده قرار گیرد است.
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
دکتر نائبی_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
عارفی_1
خرید باکس 1
سوییچ ایران_1
شیرآلات زمانی_1
شیرآلات زمانی_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
سوییچ ایران_3
عارفی_3
خرید باکس 3
دکتر نائبی_3
شیرآلات زمانی_4
خرید باکس 4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
سوییچ ایران_4
دکتر نائبی_4
عارفی_4
دکتر نائبی_2
عارفی_2
خرید باکس 2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
شیرآلات زمانی_2
سوییچ ایران_2
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
آیلین_تزریق چربی موبایل
شفا_فوترموبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
زمردی_فوتر موبایل اصلی
فنی آتل_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
قالیشویی نوین_فوتر
کلینیک النا_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
شفا_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
زمردی_فوتر اصلی
فنی آتل_فوتر
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
آیلین_تزریق چربی