آغداشلو: کار هنر صبوری می‌طلبد
۴۶۲۹۷۱
۲۸ دی ۱۳۹۵ - ۱۶:۴۵
۵۳۷۷
ر اختتامیه دوسالانه «دامون فر» از خدمات فرهنگی و هنری محمد ابراهیم جعفری تجلیل می‌شود. نشست ششمین دوسالانه نقاشی «دامون‌فر» با حضور سیف ا...پویاراد مدیر دوسالانه نقاشی و آیدین آغداشلو رئیس شورای داوری ششمین دوره این دوسالانه صبح ۲۷ دی ماه در محل موسسه توسعه هنرهای معاصر برگزار شد
روزنامه آرمان: در اختتامیه دوسالانه «دامون فر» از خدمات فرهنگی و هنری محمد ابراهیم جعفری تجلیل می‌شود. نشست ششمین دوسالانه نقاشی «دامون‌فر» با حضور سیف ا...پویاراد مدیر دوسالانه نقاشی و آیدین آغداشلو رئیس شورای داوری ششمین دوره این دوسالانه صبح ۲۷ دی ماه در محل موسسه توسعه هنرهای معاصر برگزار شد
 
.پویاراد در این نشست با اشاره به راه اندازی این دوسالانه از سال ۱۳۸۵ گفت: ما ۶ دوره است که این دوسالانه را به طور مرتب برگزار می‌کنیم و هر دو سال یک بار اصل دوسالانه را برگزار می‌کنیم در این سالها ۱۲ هزار جوان را به جامعه هنری معرفی کرده ایم. وی ادامه داد: در ششمین دوره دوسالانه ۳ هزار و ۵۰ اثر از یک هزار و ۳۴۰ اثر هنرمند جوان زیر ۲۵ سال دریافت کردیم. آیدین آغداشلو که برای سومین دوره ریاست جشنواره را به عهده گرفت هیات انتخابی را تعیین کرد که شامل معصومه مظفری، گلناز فتحی و پوریا آریان پور بود و آنها ۳۰۰ اثر را از روی سی دی و نهایتا ۱۲۱ اثر را از روی اصل آثار انتخاب کردند که این روزها نمایشگاه آثار در گالری پردیس سینمایی ملت برپاست. این آثار محصول کار ۹۲ هنرمند جوان است.
 
مدیر دوسالانه «دامون فر» با اشاره به اینکه هیات داوری آثار طبق نظر رئیس دوسالانه فرح اصولی، بهنام کامرانی و معصومه مظفری هستند، بیان کرد: طبق سنت ما هر سال در اختتامیه از یکی از اساتیدی که در هنر کشور تاثیر گذار بوده تجلیل می‌کنیم. پیش از این از آیدین آغداشلو، زنده یاد احمد اسفندریاری، زنده یاد پرویز کلانتری، لیلی گلستان و علیرضا سمیع آذر تجلی کرده ایم و این دوره از خدمات محمد ابراهیم جعفری تجلیل خواهیم کرد.پویاراد اظهار کرد: من همیشه از کسانی که در بخش خصوصی فعال هستند یا سازمان‌های بزرگ اقتصادی دارند خواهش کرده ام برای حمایت از هنر آستین بالا بزنند و جشنواره‌های هنری برگزار کنند. در اکثر کشورهای دنیا بخش خصوصی عموم جشنواره‌ها را برگزار می‌کند و دولت‌ها مستقیم وارد برگزاری جشنواره‌ها نمی‌شوند و تنها کار آنها این است که زمینه را برای فعالیت‌های فرهنگی بخش خصوصی فراهم کنند که البته وظیفه خطیری است. آغداشلو در ادامه نشست گفت: من این امکان را داشتم از ابتدا همراه این جشنواره باشم و هنوز هم فکر می‌کنم این جشنواره مسیر درستی را می‌رود.
 
به اعتقاد من هر مناسبتی که به تجلیل هنر بی انجامد کار شریفی است. یک بار هم از من پرسیدند به نظرم اینهمه جشنواره که با سطوح مختلف برگزار می‌شود آیا یک ایراد در فضای هنری و فرهنگی ما نیست که من پاسخ دادم تجلیل از فرهنگ و هنر و جا انداختن آن نزد مردم در هر سطحی برگزار شود خوب است. چون این روزها مردم با مسائل گوناگونی درگیر هستند که مانع از این می‌شود اهمیت هنر را به درستی درک کنند. وی ادامه داد: جشنواره دامون فر در طول این سالها کامل‌تر شد و امکانات بهتری را فراهم آورد. من طول این زمان شاهد رشد جوانانی بودم که از این جشنواره آمدند و امروز تبدیل به نقاشانی شدند که در هنر معاصر مهم و تاثیر گذار هستند. حداقل ۳۰ هنرمند را می‌توان نام برد که جزو هنرمندان مطرح معاصر هستند و راهشان را از جشنواره «دامون فر» آغاز کردند. این هنرمند نقاش در ادامه بیان کرد: وقتی مدرنیسم در ایران آغاز شد من ۹ ساله بودم پس می‌توان گفت تا حدودی هم سن و سال هنر مدرن در ایران هستم و به ناگزیر و از روی شوق و جست وجو در جریان هنر معاصر قرار گرفتم. همواره در این سالها کسانی دیده شدند که در دهه ۳۰ شروع به کار کردند و از دهه ۴۰ به بعد به باردهی رسیدند.
 
نسل جوان هم مطالباتی دارد و این مطالبه به حق آنهاست که راهی برای کشف و بروز آنها وجود داشته باشد و جشنواره دامون فر یکی از آن راه‌هاست. آغداشلو با اشاره به تنوع موضوع و تکنیک در آثار هنرمندان جوان این دوره از دوسالانه گفت: در طول زمان دیدگاه نسل‌ها فرق کرده است و من خوشحالم که در این دوره با تنوع دیدگاه بسیاری در آثار جوان‌ها رو به رو شدیم. این را هم به جوان‌ها بگویم که هیچ داوری، داوری نهایی نیست و از نتایج نه دلشکسته شوند و نه بسیار خوشحال. کار هنر صبوری می‌طلبد.پویاراد در بخش دیگری از این نشست با اشاره به اینکه این دوسالانه آثار برتر را به رسم دوره‌های قبل خریداری می‌کند بیان کرد: به جز آثار برگزیده ما همیشه تعدادی از کارهای جوان‌ها را خریداری می‌کنیم تا حمایت و تشویقی از آنها باشد. ضمن اینکه در نمایشگاه یادمانی که سالانه برگزار می‌کنیم هر هنرمندی که در دوسالانه حضور دارد می‌تواند تا ۳ کار ارسال کند.
 
آغداشلو نیز در ادامه در پاسخ به این سوال که در آثار این دوره چقدر می‌توان رد پای تعالیم دانشگاهی و آموزش اساتید را در کارها دید بیان کرد: در سالهای گذشته وقتی از کنار آثار رد می‌شدیم راحت می‌توانستم بگویم تحت تعلیم کدام استاد است و البته کسانی که در این سال‌ها مستقل بودند اعتبار بیشتری پیدا کردند. در این دوره اتفاق خوبی که رخ داده این است که به راحتی نمی‌توان مشخص کرد اثر فلان هنرمند جوان تحت تاثیر کدام استاد است.وی ادامه داد: فضای اینترنتی میدان دید گسترده ای در اختیار هنرمندان قرار می‌دهد و من می‌توانم بگویم یکی از معدود نمایشگاه‌های مستقلی بود که دیدم. استقلال هنرمندان جوان در آن مشهود است که این جای بسیار امیدواری است.اختتامیه این دوسالانه ساعت ۱۸ و ۳۰ دقیقه روز جمعه یکم بهمن ماه در گالری پردیس سینمایی ملت برگزار می‌شود.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج