یک گردهمایی متفاوت در جشنواره تئاتر فجر
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - F داخلی موبایل111
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
استخدام_1
کتاب لند_1
اپیلاسیون نانا 1
دکتر استرکی_1
دکتر استرکی_3
اپیلاسیون نانا 3
کتاب لند_3
استخدام_3
کتاب لند_4
دکتر استرکی_4
استخدام_4
اپیلاسیون نانا 4
کتاب لند_2
دکتر استرکی_2
اپیلاسیون نانا 2
استخدام_2
ایرانیان - F داخلی1111
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۴۶۸۶۱۸
۰۶ بهمن ۱۳۹۵ - ۲۲:۰۸
۷۹۶۲
عصر ششمین روز جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، محوطه تئاتر شهر شاهد گردهمایی نابینایان و ناشنوایان، با حضور مهدی شفیعی مدیر کل هنرهای نمایشی، سعید اسدی دبیر جشنواره، فریدون خلیلی مدیر کانون ناشنوایان، علی‌اکبر جمالی مدیر انجمن نابینایان و جمعی از نابینایان و ناشنوایان کشور بود.
خبرگزاری ایسنا: عصر ششمین روز جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، محوطه تئاتر شهر شاهد گردهمایی نابینایان و ناشنوایان، با حضور مهدی شفیعی مدیر کل هنرهای نمایشی، سعید اسدی دبیر جشنواره، فریدون خلیلی مدیر کانون ناشنوایان، علی‌اکبر جمالی مدیر انجمن نابینایان و جمعی از نابینایان و ناشنوایان کشور بود.

در ابتدای این گردهمایی، دبیر سی و پنجمین جشنواره تئاتر فجر با اشاره به اهمیت این گردهمایی، اظهارکرد: پروردگار به همه انسان‌ها توانایی بخشیده‌ که در زندگی به سمت شکوفایی و کمال حرکت کنیم. اکنون مقابل یکی از مهم‌ترین مجموعه‌های هنری ایران و در جایگاهی که مردم زیادی ما را می‌بینند، کنار صفای وجود نابینایان و ناشنوایان گرامی لحظاتی را می‌گذرانیم که برای من افتخار بزرگی است.

اسدی با اشاره به تلاشی که برای برجسته‌سازی مفهوم مشارکت اجتماعی در این دوره از جشنواره صورت گرفته‌است، ادامه داد: مسوولیت اجتماعی حکم می‌کند هر گروهی از جامعه از هنرمند گرفته تا ورزشکار با ابزارهای اطلاع‌رسانی که در دست دارد، به آگاهی بخشی جامعه کمک کند.  

وی گفت: جامعه نابینایان و ناشنوایان به عنوان شهروندان معمولی جامعه جایگاه اجتماعی متعارفی دارند و می‌توانند همچون باقی افراد جامعه در عرصه تئاتر فعال باشند.

اسدی ضمن دعوت حضار به دیدن نمایش‌های این دوره از جشنواره، تاکید کرد: دو نمایش در جشنواره امسال حضور دارد که بازیگران آن از میان نابینایان و ناشنوایان انتخاب شده‌ است. این اتفاق باید از طرف مسوولان دیگر بخش‌های هنری دیده شود.

دبیر جشنواره، توجه تئاتر فجر ، هنرمندان معلول ذهنی و بیماران مبتلا به سندرم دان را یکی دیگر از بخش‌های این جشنواره معرفی کرد و گفت: با دیدن نمایش‌هایی که با محوریت بیماران مبتلا به سندروم دان روی صحنه می‌رود، متوجه می‌شویم که چگونه هنر تئاتر در زندگی این افراد تاثیرگذار شده ‌است.

جشنواره تئاتر فجر، فرصتی برای بروز توانایی هنرمندان نابینا

در ادامه، مدیرعامل انجمن نابینایان، ضمن تشکر و قدردانی از مدیران برگزاری جشنواره تئاتر فجر، اظهار کرد: جشنواره تئاتر فجر این فرصت را برای هنرمندان نابینا فراهم کرده‌ است که توانمندی‌هایشان را به جامعه معرفی کنند.

علی‌اکبر جمالی‌ با اشاره به صحبت‌های دبیر جشنواره درباره مسوولیت اجتماعی، تاکید کرد: مسوولیت اجتماعی یکی از ارکان‌های مهم جامعه ‌است، این اقدام باعث می‌شود به واسطه توجه افرادی که در جامعه جایگاه مهم‌تری دارند، توانمندی باقی اقشار جامعه هم دیده شود.

او یادآور شد: نگرش جامعه نسبت به نابینایان و ناشنوایان و افراد جامعه به توانمندی این قشر آگاهانه نیست، درحالی‌که حمایت جوامع هنری می‌تواند این افراد را به جامعه معرفی کند. مردم و مسوولان به واسطه هنرمندان قطعا این قشر را بهتر از قبل مورد رصد قرار می‌دهند.

وی ادامه داد: معمولا افراد نابینا و ناشنوای جامعه‌ی هنری کمتر دیده می‌شوند، جشنواره تئاتر فجر این فرصت را ایجاد کرده که این هنرمندان توانایی خود را برای جامعه بروز دهند.

آذرنگ به نیابت از جامعه ایرانی بر چشم‌های یک نابینا بوسه زد

در بخشی از گردهمایی، حمیدرضا آذرنگ و سعید اسدی با اهدای یک لوح به مدیر انجمن نابینایان به نیابت از جامعه نابینای کشور تقدیر کردند.

آذرنگ با بیان‌اینکه تمام قد مقابل جامعه نابینایان و ناشنوایان تعظیم می‌کنم، گفت: به کسانی که تئاتر هنوز برای آنها مفهوم دارد و هنوز زنده‌ است، مراتب ارادت خود را تقدیم می‌کنم.

این بازیگر تئاتر و سینما ادامه داد: من یکی از تمرین‌هایی که به بچه‌های کلاسم می‌دهم، تمرین ندیدن است، از آن‌ها می‌خواهم چشمان خود را ببندند و به رفتارها و حرکات مختلفی که در زندگی روزمره‌ انجام می‌دهند، بپردازند. حین این تمرینات به این نتیجه رسیدم که ما انسان‌ها قدر نعمت دیدن و شنیدن را نمی‌دانیم.

این مدرس تئاتر خطاب به حضار درخواست کرد تا چشم‌های خود را چند لحظه ببندند و گفت: من از همه افراد حاضر در این گردهمایی می‌خواهم چند دقیقه چشم‌های خود را ببندند و ندیدن را تجربه کنند. چشم‌های خود را ببندیم تا متوجه شویم ایستادن یا نشستن در جای خود بدون دیدن چه مفهومی دارد.

حمیدرضا آذرنگ پس از پایان حرف‌هایش از علی‌اکبر جمالی اجازه گرفت به نیابت از جامعه ایرانی بر چشم‌های او بوسه بزند.

برای نمایش‌های حاضر در جشنواره تئاتر فجر مترجم ناشنوایان بگذارید

در ادامه، مدیر کانون ناشنوایان ایران، ضمن تشکر از مسوولین جشنواره تئاتر فجر، مطرح کرد: خوشحالم که برای ناشنوایان در این رویداد هنری سهم کوچکی قائل شده‌اند.

فریدون خلیلی ادامه داد: اگرچه ناشنوایان نمی‌شنوند و نمی‌توانند صحبت کنند، اما از توانایی و استعدادهای زیادی برخوردار هستند و در هر زمینه‌ای می‌توانند مثل افراد شنوا رقابت کنند. به ویژه در زمینه هنر مثل فیلم، تئاتر، نقاشی و ورزش.

خلیلی با تاکید بر موفقیت ناشنوایان در عرصه‌های مختلف جهانی، یادآور شد: چارلی چاپلین، مستر بین و لورل هاردی افرادی بودند که در نمایش‌های خود حرف نمی‌زدند اما قادر بودند مفهوم را به مخاطب انتقال دهند.

مدیرکانون ناشنوایان تاکید کرد: استعداد ناشنوایان را دست کم نگیرید چون ناشنواها هم با شما برابر هستند.

خلیلی در پایان با ارائه به مدیران حوزه تئاتر پیشنهاد داد: برای نمایش‌هایی که در جشنواره تئاتر فجر روی صحنه می‌روند، مترجم ناشنوایان بگذارید.

تئاتر هنری فراتر از شنیدن است

مدیرکل هنرهای نمایشی ایران، سخنران پایانی این گردهمایی بود و با اشاره به مفهوم مشارکت اجتماعی اظهار کرد: طبیعی است همه اقشار جامعه برای تسهیل در روند توسعه کشور باید مسوولیت‌های اجتماعی خود را به‌درستی انجام دهند.

مهدی شفیعی ادامه داد: همانطور که انتظار است، باید این ظرفیت برای حضور نابینایان و ناشنوایان در عرصه‌های مختلف اجتماعی فراهم شود.

او با اشاره به پیشنهاد مدیر کانون ناشنوایان، اظهار کرد: تئاتر صرفا هنری مبتنی بر دیالوگ نیست، حضور بین‌المللی جامعه تئاتری همین وجه هنرهای نمایشی را نمایان می‌کند که اگر زبان مشترک بین کشورها وجود ندارد اما مردم بدون داشتن زبان مشترک آن را درک می‌کنند.

وی افزود: پیشنهاد خوبی است که آقای خلیلی مطرح کردند و ما سعی می‌کنیم از این پس، نمایش‌ها را با ترجمه برای ناشنوایان به صحنه ببریم.

در بخشی از گردهمایی گروه نابینایان و گروه ناشنوایان هر کدام جداگانه به اجرای سرود ملی ایران پرداختند که مورد توجه حضار قرار گرفت.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
تاپ لپتاپ_1
شیرآلات زمانی_1
بهمن پور_داخلی1
شیرآلات زمانی_3
بهمن پور_داخلی3
تاپ لپتاپ_3
بهمن پور_داخلی4
شیرآلات زمانی_4
تاپ لپتاپ_4
شیرآلات زمانی_2
بهمن پور_داخلی2
تاپ لپتاپ_2
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
کیان برنا_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
آف دکور _فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
فنی آتل_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
کلینیک فرشته_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
آیلین_فوتر کاشت ابرو
تدبیرکالا_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
شفا_فوتر
کلینیک فرشته_فوتر
کیان برنا_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
آیلین_تزریق چربی
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
آف دکور _فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
آیلین_فوتر بلفارو
فنی آتل_فوتر