نظریه جدید دانشمندان درباره جهان پس از مرگ
۴۷۲۳۵۴
۱۳ بهمن ۱۳۹۵ - ۰۹:۴۱
۳۶۱۲۹
حیات بعد از مرگ موضوعی است که در مذاهب مختلف به روش های مختلف توضیح داده شده است. در قرآن و سایر کتاب های دینی سعی شده است تا به افراد در خصوص حیات بعد از مرگ آگاهی هایی داده شود. اما از نظر علمی که ماهیتاً مادی گرا است، شاید اثبات وجود حیات بعد از مرگ امری غیر ممکن به نظر برسد.
وب سایت کلیک: حیات بعد از مرگ موضوعی است که در مذاهب مختلف به روش های مختلف توضیح داده شده است. در قرآن و سایر کتاب های دینی سعی شده است تا به افراد در خصوص حیات بعد از مرگ آگاهی هایی داده شود. اما از نظر علمی که ماهیتاً مادی گرا است، شاید اثبات وجود حیات بعد از مرگ امری غیر ممکن به نظر برسد.
 
 اثبات جهان پس از مرگ توسط دانشمندان اعصاب و روان
 
دانشمندان زیادی در این حوزه فعالیت کرده و تحقیقات گسترده ای انجام داده اند. یکی از این تحقیقات که به نحوی می تواند اثبات حیات بعد از مرگ باشد، تحقیقی است که بر روی جدا بودن ماهیت آگاهی از مغز انجام شده است.

نرخ رشد دانش علمی در دنیا روز به روز افزایش می باید. از این رو کاربرد دانش و علوم گسترش یافته به خصوص آن دسته از دانشی که باعث بروز چالش هایی بر اساس واقعیت و آن چه در طبیعت وجود دارد، بسیار حائز اهمیت است. اما ارتباط ذهن، مغز و درک یکی از حوزه هایی است که همواره مورد توجه محققان عصب شناس و فیزیکدان بوده است. سؤالی که همیشه در خصوص این رابطه وجود دارد این است که آیا مغز آگاهی را دریافت می کند و یا آگاهی محصولی از مغز است؟
 
هر چند تا کنون در خصوص جدا بودن آگاهی از اندام های فیزیکی اطمینان صد در صد وجود ندارد، اما بر اساس داستان ها و دلایل علمی که بر جدا بودن آگاهی از سایر اعضای فیزیکی بدن تاکید می کنند، می توان گفت آگاهی چیزی جدا از مغز است. البته مطالعاتی که تا کنون در این زمینه صورت گرفته است نیز از این باور پشتیبانی می کنند.

اما نتایج مطالعات انجام شده در حوزه ارتباط مغز و آگاهی ر.ز به روز نتایج جدیدی را در اختیار ما قرار می دهد و دید بهتری نسبت به چگونگی درک و آگاهی آنان از وقایع و ارتباط آن با دنیای فیزیکی در اختیار دانشمندان و مردم قرار داده است.

چندی پیش دکتر بروس گریسون پدر تحقیقات در حوزه مرگ و حیات پس از آن،  در کنفرانسی که در ایالات متحده برگزار شده است در خصوص نتایج مطالعات صورت گرفته بر روی افرادی که مغز آن ها هیچ فعالیتی نداشته است صحبت کرده است. اما این افراد می توانسته اند تمام اتفاقات را در زمانی که مغز آن ها هیچ فعالیتی نداشته است مشاهده نمایند. دکتر گریسون در خصوص توانایی این افراد بعد از دوره مطالعه در توصیف آنچه در زمان غیر فعال بودن مغز مشاهده کرده اند در این کنفرانس صحبت کرده است. به عقیده دکتر گریسون چون علم و دانش بشری بیشتر مادی گرا است بنابراین مطالعات در زمینه زمان قبل و پس از مرگ مهجور مانده است. برای مثال او عقیده دارد که چون آگاهی چیزی فراتر از مادیات است بنابراین تعریف و بررسی آن با علمی که بیشتر جنبه مادی دارد کمی سخت و دشوار است و بسیاری از دانشمندان عقیده دارند که نمی توان در خصوص آن تحقیقات زیادی انجام داد.

به عقیده دکتر گری شوآرتز بسیاری از دانشمندان طرفدار فلسفه مادی گرایی به دلیل وجود برخی از تناقضات با دانش و تعریف آن ها از دنیا و این پدیده یعنی آگاهی به عنوان مفهومی جدار از مغز نمی توانند این موضوع را بپذیرند. او همچنین عقیده دارد چون واقعیت های مربوط به بعد فرا مادی طبیعت با روح مادی علم در تناقض است بنابراین همواره برای اثبات ایده هایی مثل جدا بودن آگاهی از مغز داده های تجربی زیادی در دسترس باشد تا بتوان این موضوع را اثبات نمود.

به نظر می رسد با استفاده از فاکتورهای پزشکی جدا بودن آگاهی از مغز را اثبات نمود زیرا در این مطالعه مغز تمام بیماران بدون هر گونه فعالیتی بوده است و در واقع می توان گفت این افراد به نحوی افراد مرده محسوب می شده اند. این افراد دارای EEG کاملا صاف بوده است. از طرفی وقتی CPR بیمار در طول ۵ تا ۱۰ دقیقه فعالیت خود را آغاز نکند در این صورت مغز بیمار کاملا از فعالیت ایستاده و بیمار به عنوان فردی مرده محسوب می شود.

تمام ۳۴۴ بیمار تحت مطالعه تحت نظر گروهی از محققان قرار گرفته اند. در بررسی های صورت گرفته توسط این تیم تحقیقاتی مشاهده شده است که حدود ۱۸ درصد این افراد به نحوی در مورد زمانی که مرگ را تجربه کرده بودند و یا به نوعی هوشیار نبوده اند چیزهایی را به خاطر داشته اند. از طرفی ۲۱ درصد از این بیماران یعنی از هر ۸ نفر یک نفر چیزهای زیادی را از آن زمان به خاطر می آورند. توجه به این نکته که تمام آنچه آن ها به خاطر داشته اند مربوط به زمانی است که مغز آن ها به هیچ وجه فعالیتی نداشته است.

اما مطالعه دیگری نیز در خصوص حیات پس از مرگ و جدا بودن آگاهی از مغز در دانشگاه سواتامپتون انجام شده است. نتایج این مطالعه نشان داده است که افراد تا مدت زیادی بعد از اینکه مغزشان فعالیت خود را از دست می دهد و به اصطلاح می میرند، آگاهی شان همچنان حفظ می شود. شاید این نتایج در دنیای علم با ماهیت مادی گرا، غیر ممکن به نظر برسد.

باید توجه داشت که مطالعات صورت گرفته در این زمینه تنها مربوط به دقایق قبل و بعد از مرگ نیست و مطالعات در این زمینه تنها مربوط به چند سال اخیر نیست. در واقع حدود دو دهه پیش نیز تحقیقاتی در خصوص حیات پس از مرگ و جدا بودن آگاهd از مغز صورت گرفته است که نتایج آن همچنان نشان دهنده جدا بودن این دو مفهوم یعنی مغز و آگاهی از یکدیگر است.
انتشار یافته: 19
در انتظار بررسی:2
Iran, Islamic Republic of
16:14 - 1395/11/13
واقعا درست گفتی خودشم نفهميدم چی نوشت
Iran, Islamic Republic of
18:12 - 1395/11/13
آگاهی با مغزه و بدون مغز میمیره
Iran, Islamic Republic of
21:48 - 1395/11/13
هر وقت جهان بتونه درباره این موضوع که یک رابطه دوره ای هم محسوب میشه، نظری با استدلال منطقی بده.
Iran, Islamic Republic of
02:58 - 1397/05/25
مطلب خیلی فلسفی وسنگین وتخصصی وبی ربط بود مقاله علمی فوق ت
Iran, Islamic Republic of
01:22 - 1397/05/27
این جهان دارای تناقص.می باشد دوستان گرامی اگه یه مدت به راز های عجیب وغریب زندگی نگاه کنین می بینین که زندگی برای خودش یه سرزمین عجایب میباشد که منتظر کشف شدنه.
Iran, Islamic Republic of
00:45 - 1397/11/21
اگاهی همان روح هست.انسان که مرگ اندامی سراقش میاد روحش از بدن جدا میشه و در عین سبکی و ازادی میتواند هرانجه که در گذشته براش اتفاق افتاده مرور کند البته باید منتظر کشفیات جدید درسالهای نچندان دور باشیم
Iran, Islamic Republic of
10:42 - 1398/09/11
اتفاقا می شه فهمید در واقع منظور نویسنده اینه که جهان بعد از مرگ وجود دارد و در حالیکه مغز مرده با تجربه های بعد از مرگ برای افراد وجود داشته و این در واقع نظریه مادیگرایان را رد می کنه
Iran, Islamic Republic of
10:44 - 1398/09/11
دوست عزیزی که فرمودندعلم حرف اول رو می زنه نادرسته اصلا اینطور نیست علم از کشف خیلی چیزها ناتوانه
Iran, Islamic Republic of
17:54 - 1399/01/03
اگر به خدا اعتقاد دارید زندگی بعد از مرگ درست است چون خدا دروغ نمیگوید
Iran, Islamic Republic of
22:52 - 1399/05/05
چرندیات به این مدل مطالب میگن. یعنی طرف یه چیزی میگه بدون اینکه دلایل محکم و قانع کننده ای برای اثبات حرفاش داشته باشه
Iran, Islamic Republic of
07:15 - 1399/05/30
دوستان عزیزی که میگن علم حرف اولو میزنه شما برو همون قرص رانیتیدین رو بخور یک زمان علم برای درمان این قرص سرطانی رو به شما میداد قبله نظریه بیگ بنگم علم میگفت همه چی از اول بود که بعد نظریه بیگ بنگ جاشو گرفت

هر روز و هر روز علم داره رنگ عوض می کنه
و هنوز که هنوزه کسی نتوانسته بفهمه اگاهی از کجا میاد دوست عزیزی که میگفتن اگاهی با مغز میمیره خوب دانشمند من ثابتش کن گنده تر از شما نتونسته ثابتش کنه خیلی پیچیده تر از چیزیه که فک میکنی اگاهی
Iran, Islamic Republic of
11:33 - 1399/06/09
مفت و الکی وقتتونو تو این سایت ها تلف نکنید تو قرآن واضح بیان شده برید تفسیر بخونید بهتره بخدا
Iran, Islamic Republic of
20:18 - 1399/10/04
خودت وجدانان فهمیدی چی نوشتی من که متوجه نشدم
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج