انواع و اقسام قهوه را بشناسید
۴۷۶۰۹
۱۸ آذر ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۴
۴۷۵۲۴۸ 
شما هم موقع انتخاب قهوه گیج می شوید و نمی دانید دقیقا هر کدام از اسامی نوشته شده در منوی نوشیدنی ها چه جور قهوه ای است؟ این راهنمای ساده، این اسامی و طرز تهیه هر کدام را به طور خلاصه به شما خواهد گفت تا دیگر در کافه سردرگم نباشید و بهترین انتخاب را انجام دهید.
برترین ها: شما هم موقع انتخاب قهوه گیج می شوید و نمی دانید دقیقا هر کدام از اسامی نوشته شده در منوی نوشیدنی ها چه جور قهوه ای است؟ این راهنمای ساده، این اسامی و طرز تهیه هر کدام را به طور خلاصه به شما خواهد گفت تا دیگر در کافه سردرگم نباشید و بهترین انتخاب را انجام دهید.

اسپرسو (Espresso)
 
انواع و اقسام قهوه را بشناسید 
این تصور نادرست وجود دارد که اسپرسو یک دانه است. در واقع کلمه اسپرسو به روش خاصی از دم کردن قهوه گفته می شود. اسپرسو نوعی قهوه است که در دستگاه اسپرسو دم می شود. دانه ها قبلاً خوب آسیاب می شوند و سپس دوز سریعی از فشار زیاد و آب گرم دریافت می کنند. این ترکیب فشار و آب، مقدار کمی قهوه متراکم با طعم غنی استخراج می کند. یک جرعه اسپرسو حدود 7 تا 9 گرم قهوه آسیاب شده می برد که حدود 2 اونس (56 گرم) قهوه اسپرسو تولید می کند. دو جرعه دوبرابر قهوه آسیاب شده می برد و دو برابر قهوه اسپرسو تولید می کند.


کاپوچینو (Cappuccino)
 
انواع و اقسام قهوه را بشناسید 
 
این نوشیدنی مرسوم در ایتالیا یک بخش اسپرسو، یک بخش شیر جوشیده و یک بخش کف شیر دارد. اگر به درستی دم شود، هر جرعه ای که می نوشید باید به مقدار مساوی قهوه، شیر و کف داشته باشد. ولی در بیشتر کافی شاپ های آمریکا، آن را در فنجان های 8 اونسی (226 گرمی) سرو می کنند. در حالیکه کاپوچینوی اصلی در فنجان 5 اونسی (140 گرمی) سرو می شود. کاپوچینو به معنای "کلاه کوچک" است و به لایه باریک کف در بالای قهوه اطلاق می شود. در ایتالیا هرگز پس از وعده غذایی یا بعد از 11 صبح، کاپوچینو نوشیده نمی شود.


 
لاته (Latte)
 
انواع و اقسام قهوه را بشناسید 

لاته محبوب و مشهور یک نوشیدنی اسپرسوی ایتالیایی است که دو بخش شیر جوشیده و یک بخش قهوه دارد. معمولاً از کاپوچینو بزرگتر است و شیر بیشتری دارد و در فنجان 7 اونسی (198 گرمی) سرو می شود. از آنجائیکه شیر فقط جوشانده می شود و کف زیادی ندارد، سطح مناسبی برای ایجاد طرح های هنری فراهم می کند. شیر بیشتر به معنای طعم رقیق تر است و برای افرادی که تازه با طعم قهوه آشنا شده اند مناسب تر است.


آمریکانو (Americano)
 
 انواع و اقسام قهوه را بشناسید

آمریکانو یک جرعه اسپرسو و آب اضافی برای بیشتر کردن آن است. این طعم رقیقی ایجاد می کند که بیشتر شبیه قهوه صاف شده آمریکایی است تا یک جرعه اسپرسو. می توان 6 تا 8 اونس آب (170 تا 220 گرم آب) اضافه کرد و البته مقدار آن به دلخواه متغیر است. این قهوه بدون شیر و به صورت قهوه سیاه سرو می شود.


کورتادو/جیبرالتار (Cortado/Gibraltar)
 
انواع و اقسام قهوه را بشناسید

علیرغم اسامی مختلف، تنها چیزی که کورتادو را از جیبرالتار (جبل الطارق) متمایز می کند کافی شاپی است که این قهوه را در آن سفارش می دهید. کورتادو یک اسپرسوی اسپانیایی است که با شیر جوشیده بریده می شود (کورتادو به اسپانیایی می شود "بریدن"). این نوشیدنی کوچکی است که فقط کمی بزرگتر از ماکیاتو است و در لیوان 4 اونسی (110 گرمی) سرو می شود. نام جیبرالتار یا جبل الطارق در سال 2005 توسط کافی شاپی واقع در سانفرانسیسکو اختراع شد و به نوعی لیوان شیشه ای اطلاق می شود.


ماکیاتو (Macchiato)
 
 انواع و اقسام قهوه را بشناسید

در حالیکه این استارباکس بود که ماکیاتو را مشهور کرد، ولی ماکیاتوی استارباکس شباهت کمی به ماکیاتوی واقعی دارد. ماکیاتوی سنتی یک جرعه اسپرسو و بخش کوچکی از شیر کف دار در بالای آن است. این نوشیدنی کوچک خیلی قوی است زیرا غلیظ ترین طعم اسپرسو را دارد و شیر اضافه شده به آن، از شدت این طعم می کاهد. ماکیاتو به معنای "طرحدار" است و به طرح هایی که روی کف شیر داده می شود اطلاق می گردد.


کافه او له (Café au Lait)
 
 انواع و اقسام قهوه را بشناسید

این یک نوشیدنی فرانسوی است که از قهوه صاف شده قوی و شیر حرارت داده شده (نه شیر جوشیده یا کف دار) درست می شود. نسبت قهوه و شیر یک به یک است. اگر در استارباکس دنبال این نوع قهوه می گردید باید میستو بخواهید. میستو کلمه ایتالیایی برای این نوع قهوه است.


فلت وایت (Flat White)
 
 انواع و اقسام قهوه را بشناسید

فلت وایت یک اسپرسوی استرالیایی است که در انگلستان و آمریکا محبوبیت یافته است. فلت وایت چیزی بین کاپوچینو و لاته است که در لیوان 6 اونسی (170 گرمی) سرو می شود. سایز آن تقریباً اندازه کاپوچینو است، ولی شیر آن مانند لاته، کاملاً جوشانده می شود.


کولد برو (Cold Brew)
 
انواع و اقسام قهوه را بشناسید 

کولد برو به روش دم کردن آیسد کافی گفته می شود که شامل خیساندن قهوه آسیاب شده در آب به مدت 8 ساعت می شود تا طعم کامل آن دربیاید. با این روش عصاره ای بدست می آید که می توان به میزان دلخواه به آن آب اضافه کرد. این روش آزاد در سال های اخیر در کافی شاپ ها مرسوم شده است و درست کردن این نوع قهوه در منزل نیز راحت است. بسیاری از کافی شاپ ها عصاره ها را داخل بطری می فروشند و بدین ترتیب می توان در منزل به میزان دلخواه آن را رقیق کرد.


آیسد کافی ژاپنی (Japanese Iced Coffee)
 
انواع و اقسام قهوه را بشناسید 

این یک روش برای درست کردن فوری آیسد کافی است که شما قهوه را روی یخ دم می کنید. قهوه با قوت دوبرابر روی یخ دم می شود تا یخ آب شود و قهوه را رقیق و دم کند. چرا باید آیسد کافی ژاپنی را به کولد برو ترجیح دهید؟ بعضی افراد می گویند که این روش منجر به تأکید بیشتر بر روی طعم قهوه می شود. و همچنین خیلی سریعتر از روش درست کردن کولد برو است.


آیسد کافی (Iced Coffee)
 
انواع و اقسام قهوه را بشناسید 

آیسد کافی معمولی را می توان به دو روش تهیه کرد: قهوه معمولی را بگذارید بماند تا سرد شود، یا قهوه داغ قوی را مستقیماً روی یخ بریزید. در هر دو صورت طعم رقیقی درست می شود که باعث شده روش های جدید دم کردن آیسد کافی اخیراً محبوب و مرسوم شوند.


پور اُور (Pour Over)
 
انواع و اقسام قهوه را بشناسید 

این روش دم کردن قهوه عبارتست از ریختن آب داغ روی قهوه کاملاً آسیاب نشده و دانه درشت و صاف کردن آن قهوه. با آنکه روش های زیادی برای دم کردن قهوه وجود دارد، ولی همه آنها از روند یکسان خیساندن دانه های آسیاب شده در آب داغ پیروی می کنند. با آنکه این یک روش سنتی برای دم کردن قهوه است، ولی طعمی غیرعادی دارد.


موکا (Mocha)
 
انواع و اقسام قهوه را بشناسید 

موکا یک قهوه محبوب و دسری با شکلات است. عموماً آن را با ترکیب یک جرعه اسپرسو و پودر کاکائوی مخلوط با شیر درست می کنند. شیر را می جوشانند و نوشیدنی را با هنر لاته تزئین می کنند. یکی از انواع آن بیچرین است که نوشیدنی مخصوص شهر تورین در ایتالیا است و ترکیبی از قهوه، خامه شکلاتی با طعم فندق و خامه غلیظ است.


فراپوچینو (Frappucino)

این نوشیدنی در آمریکا بسیار معروف شده است. با آنکه بسیاری از مردم تصور می کنند که این قهوه شبیه بستنی برای اولین بار در استارباکس درست شده، ولی در واقع ریشه آن جای دیگری است. فراپوچینو زاده ذهنی جرج هاول از کافی شاپ Coffee Connection در بوستون است که در دهه نود استارباکس این کافی شاپ را خرید. هاول در مورد فراپوچینو می گوید که او هم عاشق آن است و هم از آن متنفر است. او می گوید: «وقتی استارباکس با پیشنهاد خوبی برای خریدن کافی کانکشن پیش ما آمد، خیالمان راحت شد. من قهوه اصلی و ساده را دوست داشتم، ولی بیشتر وقتم صرف چیزهایی مثل فراپوچینو می شد.» بنابراین فراپوچینو یک نوشیدنی آمریکایی است و آدم را یاد گرانیتای ایتالیایی می اندازد که یک قهوه یخی با بافت نرم و روان است که چیزی بین یخ در بهشت ایتالیایی و شربت است.
 
انواع و اقسام قهوه را بشناسید 
 نام "فراپوچینو" ترکیبی از کلمه نیو انگلندی "فراپ" برای بستنی و کلمه "کاپوچینو" است. فراپوچینو از چه چیزهایی تشکیل شده است؟ استارباکس طرز تهیه این قهوه را مثل یک راز نگه داشته و دستور تهیه آن را در وبسایش نگذاشته است. ولی یک چیز قطعی است، این نوشیدنی راز محبوبیت انفجاری استارباکس است. قطعاٌ نباید این نوشیدنی را در جایی غیر از استارباکس سفارش دهید. و محض اطلاعتان: اگر فکر می کنید این نوشیدنی کافئینی که می خواهید را تأمین می کند، بدانید که این نوشیدنی اصلاً قهوه ندارد!
انتشار یافته: 52
در انتظار بررسی:1
Iran, Islamic Republic of
19:54 - 1392/01/22
باریکلا برترینها.
شما مطالب "ازخودتون" بیشتر آپ کنید طرفداراتون هم بیشتر میشه.
قشنگ بود. عکسهای قشنگی رو هم انتخاب کردید.
قهوه خیلی دوست دارم. اطلاعاتم زیاد شد.
Iran, Islamic Republic of
12:04 - 1392/01/25
چرا اسم بیشترشون با که شروع میشه!!!!!!!
Iran, Islamic Republic of
12:45 - 1392/01/28
سلام، خیلی جالب بود ،ممنونم
United Kingdom
18:04 - 1392/02/03
سلام ممنون از مطالب و عکسهای جالبتون، خسته نباشید.
Iran, Islamic Republic of
12:44 - 1392/03/08
مرسی جالب بود ولی کافی نیست.
بعضی از توضیحات کامل نیست.
یک سر هم به کافی شاپ دکتر کافی بزنید بد نیست.
Iran, Islamic Republic of
23:09 - 1392/09/23
سلام خوب بود ممنون.
قهوه(مزیکا)مرغوبه یا نه؟!
(دقیقا نمیدونم تلفضش درسته یا نه)
پاسخ ها
ساسان
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۵
قهوه برند سولیس رو امتحان کنید
Iran, Islamic Republic of
11:14 - 1392/10/04
باسلام وخسته نباشيد اما مطالب زيادى درمورد مرغوبيت و چگونگى درست کردن قهوه گفتيد ميدوارم سرى بعدى ميام اين صفحه مطالب بيشترى ببينم!
باسپاس
United Kingdom
23:19 - 1392/11/22
خوب بود فقط من دنبال طرز تهیه ام چیکار کنم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
23:05 - 1393/03/28
در ايران همه ي اين نوع قهوه وجود داره؟
Iran, Islamic Republic of
19:49 - 1393/04/06
سلام خیلی خیلی اطلاعات جالب و خوبی بودن مرسی
Iran, Islamic Republic of
19:54 - 1393/04/06
با عرض معذرت و با توجه به این که یه مطلب عمومی بود و نه صرفا یه نوشته شخصی من این متن رو برا وبلاگم copy کردم اگر مایل نیستین لطفا ایمیل بزنین بهم
Iran, Islamic Republic of
08:45 - 1393/05/13
سلام و خدا قوت ، ممنون از مطالب خوب شما. لطفاً اگر امکان دارد در رابطه تشخیص قهوه مطلب بزارید
Iran, Islamic Republic of
00:15 - 1393/05/25
سلام دم شما گرم استفاده کردیم.
Iran, Islamic Republic of
18:27 - 1393/08/19
اطلاعات خیلی خوب بود لطفا طرز تهیه هر کدوم بزارید البته برای تو خونه نه با وسایل گرون و قهوه های خاص و اوناع قهوه جوش برقی ممنون
Iran, Islamic Republic of
20:07 - 1393/08/22
چرا اسم یکی از بهترین هارو فراموش کردید
مگه میشه آدم قهوه خور باشه و لاوازی روفراموش کنه
بهتون پیشنهاد میکنم حتما یه بار امتحان کنید تا حساب کار دستتون بیاد( = حالی میده )
Iran, Islamic Republic of
12:13 - 1394/02/30
قهوه ترک و فرانسوی چی شد پس؟
Iran, Islamic Republic of
22:01 - 1394/07/12
با درود
اطلاعاتی که راجع به قهوه دادید فوق العاده بود
سپاسگذارم ازتون
ممنون
Iran, Islamic Republic of
21:51 - 1394/10/03
چرا قهوه ترک نزدین ؟ این از بهترین های قهوه هست
Iran, Islamic Republic of
10:29 - 1394/10/14
اقا ممنون عالی بو ولی من فراپه رو با قهوه میزنم نمیدونستم قهوه تو نیست
Iran, Islamic Republic of
22:30 - 1394/11/12
مایک نسکافه بلدیم اونم ازنوع پودری واماده ،میریزیم توابجوش وحل میکنیم مینوشیم به همین دلخوشیم !
Iran, Islamic Republic of
19:47 - 1394/11/17
مچکرم از اطلاعات مفید و خلاصه شما در رابطه با قهوه
Iran, Islamic Republic of
01:34 - 1394/11/18
مچکرم از اطلاعات مفید و خلاصه شما در رابطه با قهوه
United States
16:50 - 1394/11/20
من قهوه سیاه اکسترا خریدم ولی مزش حالم رو بهم زد... شایدم من بلد نشدم درستش کنم اگه کسی بلده لطفا راهنمایی کنه. رقیق و در عین حال خیلی تلخه
Iran, Islamic Republic of
23:04 - 1394/12/07
بسیار عالی.قهوه ترک چی من ترک میخورم همیشه.
Iran, Islamic Republic of
19:55 - 1394/12/17
سلام دنبال اسم نوعی قهوه میگردم که ازاسپرسو غلیظ تر است اما در سایت ندیدم هرچه تلاش کردم لطفا راهنمایی کنید ومرد دوم چگونه میتوان اموخت طرح انداختن روی قهوه را؟متشکرم
Sweden
18:23 - 1395/02/21
پس قهوه ترک و قهوه عربی و قهوه فرانسه چی شد؟
Iran, Islamic Republic of
08:59 - 1395/04/20
ممنون خیلی عالی بود
Iran, Islamic Republic of
21:22 - 1395/06/26
خيلي خوب توضيح داده بوديد خصوصا براي كسايي كه تازه شروع به خوردن قهوه كردن.خيلي ازتون سپاسگزارم
Iran, Islamic Republic of
23:09 - 1395/09/23
یه مدل پیشنهاد بدید واسه صبح ها ک هم خواب رو از سر ادم بپرونه و هم دلچسب باشه
Iran, Islamic Republic of
22:31 - 1395/11/10
ممنون از توضيحات استفاده كرديم
Iran, Islamic Republic of
11:16 - 1395/11/20
سلام از توضیحاتتان ممنون البته باید بگویم ما قهوه تذک نداریم چرا که ترکیه که قهوه ندارد وارداتی از آمریکای جنوبی است به نوع درست کردنش قهوه ترک می گویند چرا که اگر تاریخ را مطالعه کنید می بینید ای قهوه در قسمت شرق ترکیه کنونی که ارامنه سالیان زیادی می زیسته اند و حتی پایتختشان هم آنجا بوده است آنها می خوردند ولی چون دست ترکیه بود در مدت زمانها به قهوه ترک مشهور شو چرا که ترک چای خورند نع قهوه خور البته بنظرم در حق ارامنه اجحاف زیادی شده و باید اسم آن را قهوه قفقازی گداشت مناسب تر است
Germany
15:13 - 1395/11/23
مریضی قلبی دارم .آیا خوردن قهوه ضر ر داره یا نه راهنمای کنید
پاسخ ها
همایون
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۵۴ - ۱۳۹۵/۱۲/۱۸
سلام
بصورت کلی باید احتیاط کرد ولی قهوه سبک میشه مصرف کرد.
United States
14:17 - 1396/01/20
برین بوق بزنین بابا کل اطلاعاتتون غلطه
Canada
06:01 - 1396/09/20
نسکافه یا همان قهوه فوری است. که انواع مختلف ان برحسب مزه های مختلف به پودر قهوه وجود دارد. منهم هر روز یک لیوان میخورم بدون شیرو کرم و شکر.
Iran, Islamic Republic of
17:31 - 1396/12/21
دمت گرم عالی عالی
Iran, Islamic Republic of
22:37 - 1397/01/27
من یه مدل قهوه کاشتم دانه هاش سبزرنگن و میخوام بدونم این مدل قهوه مشتری داره که به تولید انبوه برسونم. تشکر
Iran, Islamic Republic of
18:08 - 1397/03/15
قهوه برند سولیس بسیار با کیفیت است به دوستان پیشنهاد می کنم
Iran, Islamic Republic of
10:15 - 1397/04/10
سلام میتونم از مطالب شما تو کانالم استفاده کنم
Iran, Islamic Republic of
11:18 - 1397/04/14
خیلی قهوه رو دوست دارم ولی شیرقهوه یه چیزه دیگست
Iran, Islamic Republic of
23:19 - 1397/05/08
اطلاعات خوب بود ولی کم بود.
Afghanistan
20:22 - 1397/05/22
سلام من در کافی شاپی در هرات کار می کنم ولی هنوزم خوب یاد نگرفتم نیاز به شناخت بعضی از قهوه ها دارم
Iran, Islamic Republic of
22:30 - 1397/09/03
خرس قهوه ای یادتون رفت
Iran, Islamic Republic of
19:26 - 1397/09/04
من ب خاطراعصابم نسکافه استفاده میکنم که بی خواب هم نشم شبیهش اگرچیزی سراغ داریدراهنمایی کنید
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج