هاشم‏ زایی: احمدی‌نژاد را باید دادگاهی کنند
۴۸۴۱۸۳
۰۳ اسفند ۱۳۹۵ - ۰۷:۳۹
۵۲۷۹
هم استاندار بوده و هم معاون وزیر. دو دوره نماینده مجلس، یکی مجلس دوم و حالا هم مجلس دهم. شناسنامه‌اش مهر اصلاح‌طلبی خورده با لوگوی کارگزاران. عبدالرضا هاشم‏زایی، رئیس سنی جلسه گشایش مجلس دهم بود. شوخ‌طبع است و بذله‌گو.
روزنامه شرق: هم استاندار بوده و هم معاون وزیر. دو دوره نماینده مجلس، یکی مجلس دوم و حالا هم مجلس دهم. شناسنامه‌اش مهر اصلاح‌طلبی خورده با لوگوی کارگزاران. عبدالرضا هاشم‏زایی، رئیس سنی جلسه گشایش مجلس دهم بود. شوخ‌طبع است و بذله‌گو.
 
در لابه‌لای گفت‌وگو، گاهی به تصادف اخیرش اشاره دارد و اینکه شاید مخش کمی در آن تصادف تکان خورده باشد! خنده را از سر می‌گیرد و سراغ مطالب جدی‌تر می‌رود. فساد، احمدی‌نژاد و پرونده بابک زنجانی از جمله محورهای گفت‌وگوست. تأکید دارد به جای بابک زنجانی که پیاده‌نظام فساد گسترده بوده، باید پشت صحنه‌ها و آمران معرفی شوند و صرف اعدام راه به جایی نخواهد برد. دولت محمود احمدی‌نژاد را فاسد‌ترین دولت تاریخ ایران می‌داند و تأکید دارد میراث این فساد سازمان‌یافته نه‌تنها در دولت حسن روحانی که در دولت‌های آتی نیز ادامه خواهد داشت.  

خواهان دادگاهی‌شدن محمود احمدی‌نژاد است، نه به‌خاطر فسادهای کلان، صرفا به‌دلیل ایده غیرکارشناسی مسکن مهر. او به‌تازگی به بازدید مسکن مهر پردیس رفته و نزدیک بوده از آنجا راهی بیمارستان شود. می‌گوید «فشار زیادی بر من آمد، آنجا واقعا افتضاح بود».

‌ شما سال‌ها در صحنه سیاست ایران حضور داشته‌ و مسئول بوده‌اید. به‌لحاظ فساد ارزیابی‌تان از دوره‌های مختلف چیست؟
 
بیشترین فسادی که نهادینه شده در دولت محمود احمدی‌نژاد است، کمترینش در دولت اصلاحات.
 
‌ آیا حسب قانون می‌توانیم رئیس‌جمهوری را برای تصمیم‌های نادرست به دادگاه بخوانیم؟
 
بله، چراکه نه. من دو، سه هفته پیش به پردیس رفتم، برای بازدید از مسکن مهر. راستش بیش از نیم ساعت نتوانستم آنجا را تحمل کنم، از بس فشار روحی آمد نزدیک بود راهی بیمارستان شوم. همان‌جا گفتم باید در همین مسکن مهر پردیس، محمود احمدی‌نژاد و وزیر مسکنش را محاکمه و دادگاهی کنند. ٨٠‌ هزار خانوار درگیر آن مجموعه‌اند. یعنی یک شهر ٤٠٠ هزار نفری. ١٥٠‌ هزار نفر هم الان جمعیت دارد که می‌شود یک شهر ٦٥٠ تا ٧٠٠‌ هزارنفری. اصلا برای زیربنای آنجا فکری نشده، نه آب و نه فاضلاب. من از همه همکارانم درخواست کردم بروند و ببینند چه فاجعه‌ای آنجا رخ داده، پول اولیه متقاضیان خرج شده، وام بانکی خرج شده، اما هنوز ٤١‌ هزار‌ میلیارد ریال پول لازم است تا آنجا قابل سکونت شود.
 
بماند که فضای سبز و کلانتری و مدرسه و... خودش داستانی دارد. این هزینه‌ها را چه کسی خواهد پرداخت؟ این فاجعه است. شاید شعار اولیه و نیت مسئول این ایده زیبا بوده اما نباید منافع ملی و زیربناهای کشور را در نظر گرفت؟ هر مسئولی که ایده‌ای خیرخواهانه داشته باشد که نمی‌شود فردا بیاید و چنین طرح خانه‌خراب‌کنی ارائه دهد. من اعتقادم این است برای اینکه اعتماد مردم به نظام بالا برود، باید با این مسائل در هر سطحی برخورد شود. نکات بررسی شود و افراد مرتبط محاکمه شوند. اگر ما اشتباه کردیم هم اعلام شود تا مردم در جریان قرار گیرند.
 
‌فکر می‌کنید آن دوره می‌توانستند جلوی تصمیم‌های غیرکارشناسی احمدی‌نژاد را بگیرند؟
 
حکم منع ورود مسلمانان هفت کشور به آمریکا که از سوی همین آقای ترامپ اعمال شده بود از سوی یک قاضی دادگاه لغو شد؛ آن هم رئیس‌جمهوری که در آمریکا مسئولیت زیادی برعهده دارد. ما انتظار داریم درباره هرکسی در هر سطحی نظر قاطع داده شود. باید رودربایستی را کنار گذاشت. چه رئیس‌جمهور و چه وزیر اگر در رابطه با فساد اقتصادی و حتی تصمیم نادرست مشکل دارد، باید در دادگاه مستقل و متخصص محاکمه و حکمش به مردم اعلام شود، بالطبع افکار عمومی بهتر و بیشتر امیدوار خواهد شد.
 
‌ماجرای بابک زنجانی از نظر شمای نماینده که چند دهه در ساختار سیاسی ایران فعالیت داشتید، چه نکاتی را دارد؟
 
امثال زنجانی که ریشه نیستند، باید دید چرا ما سراغ ریشه‌ها نمی‌رویم. اگر بابک زنجانی با بانک مرکزی و وزیر نفت کاری داشت آنها از جلسه خارج شده و با او تلفنی صحبت می‌کردند، خب مشخصا زنجانی و روابط او عادی نبوده و برای شکل‌گیری این سطح از روابط باید با آدم‌های درون سیستم متصل باشی. من خیلی قبول ندارم زنجانی صرفا به خاطر توانمندی خودش به این سطح روابط رسیده و مردم هوشمند ما هم باور نخواهند کرد. زنجانی در این سوءاستفاده تنها نبوده و پیاده‌نظام بوده و مشکل اینکه ما هنوز به ریشه زنجانی نپرداخته‌ایم، به آمران و پشت صحنه این پرونده تاریخی. افراد به چه دلیل بابک زنجانی را به وزارت نفت و بانک مرکزی معرفی کردند؟ از سابقه ایشان چیزی می‌دانستند؟ تجربه حضور اقتصادی زنجانی در اقتصاد ایران چه بوده که پول نفت را دست این آدم سپردیم.
 
‌خب شما خیلی به شبکه و پشت پرده زنجانی اشاره می‌کنید، مصداقی و با جزئیات می‌فرمایید منظورتان از این شبکه چیست؟
 
والا من این تیپ سوءاستفاده‌ها را حمایت مافیایی می‌دانم. نه به شکل مافیای سازمان‌یافته‌شده مثل ایتالیا، بلکه به شکل جزیره‌ای. نمی‌شود گفت چه دستگاهي اما شخصیت‌هایی که دارای مسئولیت و نفوذ بودند از این آدم‌ها در پشت پرده حمایت کردند، وگرنه شخصیتی مانند زنجانی در اقصاد دولتی ایران ساخته نمی‌شد. اصلا او چندان آدم قدری نبوده که تا وزارت نفت بالا بیاید، مگر اینکه پشتش به جاهایی گرم بوده که حالا باید آن جاها مشخص شوند.
 
‌عده‌ای هم به مسائل تحریم اشاره دارند، آیا نمی‌توانستیم در آن دوره به تجار شناسنامه‌دار برای دورزدن تحریم‌ها رجوع کنیم؟
 
ما مدعی هستیم تحریم‌ها را باید دور می‌زدیم، من به ‌عنوان نماینده مردم همین حالا هم از آدم‌ها و شرکت‌هایی که در دورزدن تحریم‌ها کمک کردند، تشکر می‌کنم. اما اصولا وقتی فردی می‌خواهد در مسائل کلان اقتصادی وارد شود، آن هم مانند فروش نفت، باید آدم  یا شرکت ریشه‌داری باشد. نه افراد بی‌شناسنامه و اتفاقا بدنام (در حوزه اقتصادی مد نظرم است).
 
 ‌البته شخص آقای محمود بهمنی، رئیس وقت بانک مرکزی که نام‌شان در پرونده زنجانی نیز مطرح شد، حالا در مجلس دهم حضور دارند، حضور ایشان برای شمای نماینده چه پیامی دارد؟
 
از این حرف‌ها زیاد است. به نظرم رسانه ملی باید با دعوت از مدیران آن دوره، مسائل را برای مردم شفاف کند. آنها باید بیایند و بگویند چرا این حمایت‌ها از زنجانی و امثالهم شده است. اینکه زنجانی اعدام شود، پشت پرده محو می‌شود. به هر شکل من از نسل اول انقلاب هستم و متأسفانه بحث جناحی همیشه باعث شده نتوانیم با فساد مبارزه کنیم. اگر قضات ما تخصص لازم را در حوزه مبارزه با فساد داشته باشند، روند برخوردها سریع‌تر و حرفه‌ای‌تر خواهد بود.
 
‌آیا مردم باید در جزئیات این پرونده قرار بگیرند؟
 
در بخش امنیتی و سیاسی، همه کشورها مسائل طبقه‌بندی‌شده دارند، ما نیز همین‌طور. همه خط قرمزها را می‌دانند. اما با توجه به وجود سایت‌های مختلف و اطلاع‌رسانی مدرن امروز، اعتقاد دارم مردم در اطلاعات سردرگم شده‌اند و به آهستگی اعتمادشان را از دست می‌دهند.
 
‌شما در معرض چه پیامک‏ها و پیام‏هایی از سوی مردم هستید؟
 
اینهایی که دنبال پیامک‌اند، آدم‌ها را رصد می‌کنند و پیامک‌ها اغلب متناسب با مواضع‌شان هم هست. پیامک‌هایی که برای من می‌آید، اغلب سیاسی است.
 
‌ دقیقا چه مطالباتی؟
 
پیامک‌ها و حتی صحبت‌های حضوری اغلب پیرامون حصر است. محفلی نیست که برویم و از ما نپرسند شما چه کردید؟ دولت آقای روحانی چه کرد؟ البته در برخی دیگر از پیامک‌ها در سیاست منطقه‌ای، این نکته را بازگو می‌کنند که نباید به مسائل ایران‌هراسی در منطقه دامن زده شود. من هم بر این باورم که پیام ما باید پیام صلح و آشتی و تعامل باشد؛ به‌ویژه با بازیگران اصلی منطقه. باید با کشورهای مسلمان تعامل کرد. همان‌طور که با پنج قدرت جهانی، مسئله برجام را نهایی کرده و پیروز میدان شدیم.
 
‌البته شما می‌گویید پیروزی، خیلی‌ها به برجام هم نقدهای اساسی دارند.
 
وقتی مذاکره می‌کنیم، چیزهایی می‌دهیم و چیزهایی می‌گیریم. امتیازی که طرف مقابل به ما داده قطعا بیشتر بوده است. درباره دولت ترامپ هم باید در بیان سیاست خارجه‌مان یک صدا داشته باشیم تا به دام دولت بی‌تجربه ترامپ و آدم‌های نپخته و ضدایرانی‌اش نیفتیم. این‌طور نباشد که هر فردی که تریبون دارد، درباره مسائل حساس حرف بزند؛ به‌ویژه سیاست خارجه. الان مثل قدیم نیست که حرف محفوظ بماند، بلافاصله هر سخنرانی و موضع‌گیری به همه جهان مخابره می‌شود.
 
‌علاوه بر ماجرای بابک زنجانی، نکاتی درباره بدهی‌های بانکی هم مطرح می‌شود که گاهی اعداد و ارقام‌آن هم عجیب است. دراین‌باره چه تحلیلی دارید.
 
بله، سر همین ماجرای بدهی بانکی برخی افراد بالای هفت، هشت هزار میلیارد تومان بدهکارند. خب مردم می‌دانند اگر اینها در سیستم اقتصاد دولتی دارای نفوذ نباشند، نمی‌توانند چنین پول مفتی از بانک‌ها بگیرند. فرد عادی اگر یک چک بی‌محل داشته باشد تا مدت‌ها، نه وام به او می‌دهند و نه اعتباری. خب اگر این ‌آمارهای بدهی ‌میلیاردی برخی افراد به بانک‌ها درست نیست، مسئولان بگویند و ما را روشن کنند و اگر نه چطور یک نفر می‌تواند به بانک ١٠‌ هزار ‌میلیارد تومان بدهی داشته باشد. الان که شکر خدا سیستم بانکی هم هوشمند شده است. چکیده بحثم این است که علاوه بر پیاده‌نظام، به سیاست‌گذار و پشت صحنه پرونده‌های فساد بپردازیم. متأسفانه فسادهایی تاریخی به وقوع پیوسته و جز شرمندگی‌اش چیزی برای ما نمی‌ماند. دست‌کم با بانیان این فسادسازی برخورد کنیم.
برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 16
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
07:46 - 1395/12/03
آقای هاشمزایی فعلا به سیل زدگان و خاک زدگان برسید
Oman
08:03 - 1395/12/03
خوبه والله اینهمه دزدی واختلاس تواین دولت صورت میگیره میگن ازمیراث دولت قبل هست عجب توجیه قشنگی
واین چراغ سبزیست برای اختلاسهای بیشتر
پس این دولت چکاره هست که نباید جلوشونو بگیره؟
بابا جون دولت قبل رفت تموم شد مرد
چهارسال داره ازعمر دولت میگذره همش توجیهتون شده دولت قبل تا کی میخواید مردم و گول بزنید؟
سر و ته حرفاتون شده برجام و احمدی نژاد
بجای اینهمه حرف زدن مردم ازشما عمل میخوان
Iran, Islamic Republic of
08:23 - 1395/12/03
اقایه محترم شما انگار کلا خبری از مردم و کشور نداریا،اولا خوب و بد ساختمونایه دوره احمدی نژاد تحویل داده شد و یه عده ادم نشستن.درسته که احمدی نژاد ضرره زیادی به این مملکت زد ولی یجایی ساخت که مردم نشستن و مشکل تردد ندارن شما اون ساختمونایی که دیدی دارن میسازن و هنوزم تموم نشده و وسطه کوهه بهتره بدو نی ماله همین دوره اقایه روحانیه.انقدر بدم میاد خودشون و به نفهمی میزنن و ادایه ادمایه نگران و درمیارن.هه خیلی مسخرس
Iran, Islamic Republic of
08:43 - 1395/12/03
آفرین، همیشه اعتقاد داشتم و دارم که مسکن مهر مثل اثر بمب هسته‌ای بود در اقتصاد ایران
Iran, Islamic Republic of
08:45 - 1395/12/03
در هیچ زمانی، و در هیچ مکانی، فاجعه‌ای مشابه مسکن مهر تکرار نشده است، اقتصاد ایران را پنجاه سال عقب انداخت
Iran, Islamic Republic of
08:48 - 1395/12/03
چرا هیچکس در مورد این رخداد ویرانگر مسکن مهر باز خواست نمیشه؟
Iran, Islamic Republic of
09:03 - 1395/12/03
وضعیت بحرانی خوزستان و فارس رو درست کن احمدی نژاد چهارساله که دولت رو به شما و امثال شما واگذار کرده بهانه نگیرید درستش کنید، قیمت تمامی اقلام خوراکی و غیر خواراکی رو با سال پیش مقایسه کن ببین آقای روحانی چه تورمی رو کاهش داده؟ یه نمونه قند کیلوی۱۸۰۰تومان ۵۰۰۰هزار تومان شده، صدای شما از کجا درمیاد از کدام مشکل مردم خبر داری، بعدشم اگه پشت پرده بابک زنجانی محاکمه بشن خیلی عالی میشه، چون بابک زنجانی رو دولتهای سازندگی و اصلاحات و تدبیر و امید مدیریتش کردند تا دولت احمدی نژادرو از چشم مردم بیندازند میدونی؟ بابک زنجانی تمامی عکس فیلم هاش با دولت های ذکر شده موجود است؟ مردم مغز خر نخوردن میدونند، ...
Iran, Islamic Republic of
10:09 - 1395/12/03
اقای هاشم زاده در زمان احمدی نژاد کار بار رونقی داشت مثل الان مردنم محتاج نان شبشان نبودند انیکه دادگاهی بشود شما هستین من احمدی نژادی نیستم ولی احمدی نژاد بهتر از شماست یکسال بیکار در خونه نشستم زمانی که سود بانکی را را از 13 به 22 بردید مملکت را فلج کردین ساخت ساز تعطیل شد حالا فهمیدی
France
12:20 - 1395/12/03
اگه احمدی نژاد محاکمه بشه دل شما خنک میشه بهتره به فکر خودتون باشید که این خود شمایین. که دارین تودل ملت محاکمه میشین
Iran, Islamic Republic of
12:22 - 1395/12/03
... فقط به دولتی که 8سال پیش سرکار بوده گیر میدین. شما به فکر مشکلات حال مردم باشین
Iran, Islamic Republic of
19:45 - 1395/12/03
این مردک قرار بود چهارسال پیش محاکمه شود یعنی اوائل حکومت روحانی، نشد....
Iran, Islamic Republic of
16:29 - 1395/12/05
همون مخت ایراد پیدا کرده
Iran, Islamic Republic of
23:27 - 1395/12/05
اگریک مسعولی طلا تواین مملکت باشد احمدی نژاد است مردعمل بود وبه مردم بی نوا کمک میکرد بحدا
Iran, Islamic Republic of
21:58 - 1396/02/13
در دولت احمدی نژاد خانه های سازمانی شرکت ها که برای جذب کارشناسان و کارگران در کنار کارخانه ساخته شده بود به افراد خصوصی واگذار شد با این کار کارخانه ها و شرکت های مزبور فاقد امکان رفاهی مسکن برای کارکنان شدند . ولی در جاهایی دیگر که دور از محل کار و تولید بود تحت عنوان مسکن مهر خانه که چه عرض کنم ....با کلی ایراد کمبود و کاستی ساختند . که فاقد توجیه اقتصادی بود
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج